N". 5840. Vrijdag A'. 1877. 13 Juli. S C H U T T E R IJ. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. I S T A 1) S-li E RICH TEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hem op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld het op den lOden dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienst 1877/78, voor wijk VI, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag te voldoen op de wijze bij de wet bepaald. Eu geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 11 Juli 1877. v. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 11 April 1827 (Staatsblad n°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 20 Juli aanstaande, 's namiddags le zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1813 tot 1851 ingesloten 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben 4°. degenen, die na hunne indienststolling bij de Schut terij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge steld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der wet, als tot nacht- of brandwacht behooreude, lijf- of huis bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo- vengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproe pingsbiljet was ontvangen, ten eir.de over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28 Juni 1828 Staatsblad rfi. 42j, voor zooverre zij dienstplichtige nom mers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 12 Juli 1877. LEIDEN, 12 Juli. Na afgelegd examen zijn alhier nog als vroed vrouw toegelaten mej.: D. C. M. De Hondt, uit Leiden, (kweekelinge van den heer S. A. Andreson) G. M. Ekmeno, uit HoornA. Hufkens, uit St.-JansteenE. Bakker, uit Vlieland, en W. De Vos, uit Zaamslag. De heeren G. Rademaker, stationschef aan den Holl. IJzeren-spoorweg in Den Haag, en J. Gerlach, ingenieur bij de staatsspoorwegen, zijn tot ridder, de heer J. Verloop Czn., ingenieur bij den Rijnspoorweg, is tot officier in de orde van de Eikenkroon benoemd. Z. K. H. de prins van Oranje, die Dinsdag, vergezeld van mr. E. Von Weckherlin, secretaris van wijlen H. M. de Koningin, naar Darmstadt zou zijn vertrokken, is gisteravond weder in de residentie teruggekeerd. Gisteren werd te Haarlem de huishoudelijke algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden van de Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank gehouden. Er werd be sloten, het hoofdbestuur uit te noodigen zich met andere corporatiën en de meest bevoegde autori teiten in betrekking te stellen, ten einde te IJmui- den eene geschikte gelegenheid tot herberging en verpoozing voor den zeeman te openen, waar geen sterke drank zal verkocht worden. Het hoofdbe stuur verklaarde die taak te aanvaarden. Aange nomen werd aan de regeering te verzoeken om, afgescheiden van eenc herziening der patentwet, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. aan de Staten-Generaal voor te stellen: eene bij zondere belasting in te voeren op drankverkoop, zoo in het groot als in het klein; het aantal drankwinkels (slijterijen, tapperijen en wat dies meer zij) te beperken tot een matig cijfer, in verhouding tot de bevolking; vereenigde uitoefe ning van tapperij met andere winkelnering te ver bieden overigens de vergunning tot vestiging van drankwinkels (slijterijen, tapperijen en dergelijke) op te dragen aan de gemeentebesturen; die ver gunningen, alleen verkrijgbaar voor mannelijke meerderjarige ingezetenen, in het volle genot hunner burgerlijke rechten, te onderwerpen aan een recht van 25 tot f 500, in halfjaarlijksche termijnen vooruit te betalen, ten bate der algemeene armen ter plaatse, en herroepelijk te verklaren in geval van herhaalde overtreding binnen twaalf maanden van plaatselijke of algemeene verordeningen op het stuk der tapperijen. De woorden „ten bate der algemeene armen" werden geschrapt en, in plaats van „verordening", „Rijkswetten" gesteld. Ten gevolge van de invoering der wet van den 28sten Maart jl. tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen, worden bij be schikking van den minister van marine met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van visiteur der quarantaineA. C. Van der Minne, te BrielleL. Trip te Delfzijl J. K. De Bruyne, te Zierikzee; J. Moolenburgh, te Brouwershaven; dr. J. J. Buwalda, op Ameland; J. C. Hemsing, te OostmahornJ. E. G. T. Kluge, gepens. off.-van-gez. 1ste kl. bij de zeemacht, te HellevoetsluisS. Versteeg, te Maassluis; II. L. Koning, off.-van-gez. 1ste kl. bij de zeemacht, te Vlissingen; J. G. Knijpenga te Termunterzijl; A. N. Erkelens te Terschelling en op Vlieland. Blijkens nader bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn van 10 dezer is, met betrekking tot het verbod van uitvoer van paarden uit hel Duit- sche rijk, de rijkskanselarij tot het verleenen van uitzonderingen op dat verbod gemachtigd, onder de door baar vast te stellen maatregelen van controle. De keizer en keizerin van Brazilië zullen Zaterdag-namiddag in de residentie aankomen, komende van Brussel, waar Dom Pedro en zijne gemalin één dag na hun vertrek uit Engeland zullen vertoeven. Prins Hendrik wordt alsdan uit Soestdijk verwacht ten einde hen te begroeten. De minister van binnenlandsche zaken heeft heden een bezoek gebracht aan de nijverheidsten toonstelling te Amsterdam. De derde rijks-kweekschool voor onderwij zeressen zal te Nijmegen gevestigd worden, wanneer de gemeente de geschikte lokalen of het noodige terrein verschaffen en een aandeel in de kosten van stichting dragen wil. Uittreksel uit het Gemeenteverslag over 187 6. Armwezen. Noemenswaardige verandering valt in deze niet op te merken, hoe zeer over het algemeen kan worden verklaard, dat de toestand der behoeftigen bleef vooruit gaan, terwijl zich in vele takken van nijverheid gebrek aan werkvolk voordoet. Als een gunstig verschijnsel mag worden aangemerkt, dat het be zoek van het Stedelijk Werkhuis niet toeneemt. Het getal bezoekers toch bedroeg in 1876 slechts 85 gemiddeld per dag, tegen 99 in 1875. In het Werkhuis werden bij afwisseling opgenomen 24,577 volwassen personen en 6421 kinderen, te zamen 30,998 personen. Aan arbeidsloon werd uitbetaald 3974.12 en aan voeding 3724.37. Het subsidie uit de gemeentekas bedroeg over 1876 f 3000. Bij de Stads-Bank van Lee ning zijn in 1876 gelost 42,073 panden voor f 196,587.50, aan interest daarvoor is ontvan gen 7898.98'/,, verkocht zijn 1672 panden voor f 5663.50, aan interest daarvoor is ontvangen 838.39'l2, voor admininistratieloon ontvangen 1578.75. Beleend werden 40,925 panden voor 193,416.50, aan jaarwedden der beambten werd uitbetaald f 5500, administraticloou 1184.06. Het kapitaal der gemeente in de Bank bedraagt thans nog 80,000, het aan de gemeente uit te keeren dividend 2093.46'/,, uitmakende onge veer 2'/2 percent van het kapitaal. De Spaar bank van het „Nut" keert aan renten uit 4 pet. van iedere ingelegde f 5. Het gezamenlijk bedrag der inlagen is geweest 115,804.25. Het kapi taal, aan de inleggers verschuldigd, bedroeg op het einde van het boekjaar f 351,175.57'/,, welk bedrag door bezittingen der Spaarbank werd ver tegenwoordigd. Aan rente is ontvangen of te goed 14,510.04'/,, aan rente bijgeschreven 11,655.40. Het reservefonds is 36,035.06'/,. Het aantal inlagen bedroeg 8550, dat der terug betalingen 1974, dat der ingeschreven nieuwe in leggers 832. Het getal inleggers aan het einde van het boekjaar bedroeg 3592, het gemiddeld kapi taal, aan iederen inlegger verschuldigd, f 97.76. Gr emengdNieuws. De fourier van de huzaren, alhier in garnizoen, die onlangs uit vrees voor straf zich uit de voeten had gemaakt, is gistermorgen gevan kelijk binnengebracht. Hedenmorgen omstreeks zeven uren had II. O. Muller, werkzaam op de steenbakkerij van den heer Van Santen te Leiderdorp, het on geluk van een steiger te vallenhij heeft zijn been gebroken en zijn arm ernstig gekwetst. Zaterdag zijn te Katwijk 26 schuiten met versche visch aangeweest; buitenlekkers be- somden 100 a ƒ160, binnenlekkers ƒ40 a ƒ90 in zes dagen. Voor groote tarbot werd besteed ƒ5 a ƒ7, voor kleine tarbot ƒ1.50 a ƒ3, voor tong 10 a 35 cents per stuk, voor kleine schol 5 a 8 en voor levende scharren ƒ6 a 10 per mand. Sinds eenige dagen waren de visschers door tegenwind verhinderd in zee te gaan. Gistermiddag zijn weder 7 schuiten naar de haringvisscherij, alsmede nog 16 varende kantschuiten vertrokken. Zekere H. v. d. V., die te Delft een „gouden" Atjeh-medaille in de bank van leening bracht voor 20, waarna hij het beleeningbriefje nog voor f 7.20 aan een goudsmid verkocht die, met den intrest er bij, 30 voor de lossing moest betalen, is naar 't huis van arrest in Den Haag overgebracht, omdat bij onderzoek is gebleken, dat de medaille van verguld brons was. Uit Herveld wordt gemeld, dat door een hevige hagelbui, die zich boven het dorp Valburg ontlastte, al de aldaar te veld staande tabak totaal is vernield. De schade wordt op 60 duizend gulden geschat. Twee soldaten, die sedert eentiental dagen van hun corps gedeserteerd waren, zijn Dinsdag-namiddag door de politie te Groningen aangehouden. De een was gekleed in uniform en behoorde bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk te huis. Hij was in het bezit van een verlofpas, die hij zelf door het veranderen der datums had verlengd en zeker nog geldig gemaakt zou hebben, indien zijn handgeld niet verteerd was. De tweede, een plaatsvervanger bij het 1ste reg. infanterie te Amsterdam in garnizoen, had, om zich vrijer

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1