N°. 5338. A°. 1877. Woensdag II Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, ÏO Juli. De minister van binneulandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in September e. k. ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, het tweede natuur kundig examen, of van acten van bevoegdheid als hulp-apotheker, en apotheker. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Augustus schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen voor het eerste natuurkundig examen en het na tuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoog leeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdamvoor het tweede natuurkundig examen, den hoogleeraar dr. D. Huizinga, te Groningenen voor het prac- tisch examen van hulp-apotheker en de examens van apotheker, den hoogleeraar dr. W. Suringar, te Leiden. In den loop der maauden September, October, November en December e. k. zal gelegenheid ge geven worden tot het afleggen der examens ter verkrijging van eene acte van bevoegdheid als arts en van eene als tandmeester. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 November, moeten daarvan vóór 25 Augustus; zij die het examen na, 1 November wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 October schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. L. C. Van Goudoever te Utrecht. De prinsen van Oranje en Alexander hebben gisteren in het strengste incognito, beideu in burgerkleeding, de tentoonstelling van kunstnij verheid te Amsterdam bezocht. Zij werden in de vestibule ontvangen door den burgemeester, vice- voorzitter der regelings-commissie, en den heer Leonard Wolterbeek, voorzitter der uitvoerings commissie, en waren vergezeld van deheerenVan Goens, adjudant van prins Alexander, en Fransen van de Putte, lid van de Tweede Kamer. Zij wer den door den burgemeester aan de leden der regelings- en uitvoeringscommissiën voorgesteld en ontviugen uit handen van den secretaris, den heer H. J. G. Mijnssen, een exemplaar van den door den heer P. II. Witkamp bewerkten catalogus, gebonden in zwart fluweel met zilver. Geruimen tijd vertoefden de prinsen in de keurig ingerichte zalen, vergezeld door den burgemeester en de leden der commissiën, waarbij nog werden opge merkt de commissaris des konings in Zuid-Holland, de heer Pincoffs, lid van de Eerste, en de heer Van Wassenaer van Catwijck, lid van de Tweede Kamer, en de burgemeester van Rotterdam. Herhaaldelijk gaven de prinsen hunne ingenomen heid zoowel met het ingezondene als met de rang schikking te kennen. De keizer en keizerin van Brazilië zullen, in de residentie vertoevende, ook eenige merk waardige steden der provincie bezoeken. Den 28sten dezer zal van het koloniaal werfdepot naar Rotterdam vertrekken een deta chement suppletietroepen, sterk 150 man, benevens 10 onderofficieren, om te embarqueeren aanboord van het stoomschip „Friesland". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den lsten luit. der inf. A. E. Mooyaart, die voor 5 jaren bij het O.-I. leger is gedetacheerd, begeleid door de 2de luit. der inf. van het O.-I. leger P. Wiersma, C. Van Lente en L. M. De Boer. Aan de veldmanoeuvres, die in het laatst van Augustus a. s. door de 1ste divisie inf., onder bevel van generaal-majoor A. W. P. Weitzel, te Soesterberg en omstreken worden gehouden, zullen deelnemenhet 3de reg. inf., te Bergen- op Zoom en te Vlissingen in garnizoen, en het 6de reg. inf. in garnizoen te Breda, Bergen-op- Zoom, Geertruidenberg en Willemstad, voorts twee escadrons van het 1ste reg. huzaren, eene batterij rijdende artillerie, twee compagnieën artillerie transporttrein, eene compagnie pontonniers en eene halve compagnie van het bataljon mineurs en sappeurs, alsmede een detachement hospitaalsoldaten. Het „Staatsblad" n°. 155 bevat het kon. besluit van 28 Juni, houdende vaststelling van een re glement betrekkelijk de ontginning van steenkolen mijnen, en zulks met intrekking van art. 6, 16 en 26 van het keizerlijk decreet van 3 Jan. 1813. Z. M. heeft aan S. P. C. Koene, te Utrecht, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den II. Gregorius den Grooten. Verkiezingen tot leden van de Eerste Hamer der Statcn-Generaal. Limburg. Herkozen Jhr. Mr. F. B. H. Mi- cliiels van Kessenich. Zuid-Holland. Herkozen T. P. Viruly met 71 van de 77 en Mr. A. Blussé met 67 van de 78 stemmen. Zeeland. Herkozen Mr. C. J. Pické met 30 van de 31 stemmen. Groningen. Gekozen Mr. W. De Sitter, lid der Staten en oud-burgemeester van Groningen, met 25 stemmen. Het aftredend lid Cremers had 15 stemmen. O verijs el. Herkozen C. T. Stork met 36 van de 42 stemmen. Utrecht. Herkozen Jhr. Mr. J. Huydecoper van Maarsseveen. Gelderland. Herkozen Mr. C. II. baron Van Rhemen van Rhemenshuizen met 41 van de 57 stemmen, en gekozen Jhr. H. A. D. Coenen met 30 van de 58 stemmen. Noord-Brabant. Gekozen P. Smits te Stratum met 32J. De Bruin te Ginneken had 23 stemmen. Noord-Holland. Gekozen Mr. P. J. Teding van Berkhout en herkozen Dr. E. C. Buchner. Friesland. Herkozen Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga, met 35 van de 39 stemmen. Uittreksel uit het Gemeenteverslag over 1876. De kosten van het lager onder wijs bedroegen over 1876: Jaarwedden en toe lagen 81,807.27s, onderhoud van scholen en school meubelen met inbegrip van de kosten voor nieuwe schoollokalen 10,561.766, schoolboeken en schoolbehoeften 6769.80, vuur en licht ƒ2822.08, vergoeding voor gemis van vrije woning 2100, bijdragen tot het pensioen der onderwij zers f 107, kosten der schoolcommissie f 200, kosten voor opleiding van onderwijzers, kweek- of normaalscholen ƒ4815.265, andere uitgaven (voor het onderwijs in de gymnastiek) ƒ3081.355, totaal ƒ112,264.54. De schoolgelden bedroegen ƒ28,956.75. Aan de openbare bewaarscholen zijn verbonden 12 onderwijzeressen en 16 helpsters. Zij werden bezocht door 1014 leerlingen, van welke 525 jongens en 489 meisjes. Het onderwijzend perso neel aan bijzondere bewaarscholen bestond uit 8 onderwijzeressen en 28 helpsters. Het aantal leer lingen bedroeg 562 jongens en 340 meisjes, te zamen 1012. De bewaarschool van het Leidsche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen werd gemiddeld door 200 kinderen bezocht, een cijfer, dat vroeger nooit werd bereikt. De inrichting kan dus inderdaad gezegd worden in bloeienden toestand te verkeeren. Voorzeker heeft tot dat toenemend schoolbezoek niet weinig bij gedragen de uitbreiding en verbetering der loca- liteit, terwijl in het belang van de gezondheid der jeugdige bezoekers tevens voor eene verbetering der verwarming en luchtverversching is zorg ge dragen, op eene wijze die aanvankelijk vrij wel aan de verwachting beantwoordt. De vele ijverige diensten der onvermoeide en bekwame hoofdonder wijzeres worden bij voortduring op den hoogsten prijs gesteld. Ook omtrent de hulponderwijzeressen, vooral wat de oudste van haar betreft, kan het oordeel niet dan gunstig zijn. Zij stonden de hoofdonderwijzeres flink ter zijde en maakten haar daarmede de vervulling harer taak mogelijk. On der de jongere van haar kwamen als altijd vele mutatiën voor, ook het gevolg daarvan dat de Commissie van bestuur, ondanks merkbare verbe tering in dit opzicht, toch de jaarwedde niet heeft kunnen regelen, zooals zij dit, met het oog op de behoeften en eischen van onzen tijd, zou wenschen en noodzakelijk achten. Niettegenstaande de ontvangst van meerdere schoolgelden ten ge volge van toenemend schoolbezoek en het jaar- lijksch subsidie uit de departementskas, zijn toch de financiën nog niet van dien aard, dat de Com missie tot eene afdoende regeling der jaarwedde kon geraken. De bewaarschool op de Garen- markt verkeert in een bevredigenden toestand, zij wordt onderhouden door vrijwillige bijdragen en zeer geringe schoolgelden. De gezondheidstoe stand der kinderen was in den regel zeer gunstig. De school wordt bezocht door 250 jongens en meisjes. Het dienstpersoneel bestaat uit eene hoofd onderwijzeres en vijf helpsters. GemengdNieuws. Ter aanvulling van het gisteren mede gedeelde over het inslaan van den bliksem in de woning van de wed. Fischer op den Ouden Rijn, kan nog vermeld worden, dat een gedeelte van het dak is weggeslagen, een st.uk van den schoor steen afgerukt, binnenshuis groote schade werd aangericht en verscheidene glazen verbrijzeld. Ook in de woning er naast, van den heer Sonsbeek, was een stuk van het dak afgeslagen, het plafond en behangsel beschadigd, terwijl de bliksem in zijn loop naar een regenput bulten drukte in een koperen ketel. Het blijkt nader, dat de dood van den kleermaker S., wiens lijk buiten de Morsch- poort werd opgehaald, aan een ongeluk moet worden toegeschreven. Een der lokalen van de algemeene landsdrukkerij vertoonde gisteren een feestelijk aanzien. De zetterij was met groen en bloemen tusschen nationale kleuren versierd, ter eere van W. Wildschut, die 50 jaren lang als letterzetter aan 's lands typographische inrichting werkzaam was In de versierde zetterij ontvangen, werden hem van de verschillende afdeelingen der drukkerij fraaie geschenken aangeboden, terwijl de directeur zijne felicitatie vergezeld deed gaan van de mede- deeling namens den minister van binnenlandsche zaken, dat hem eene gratificatie zou worden uitgereikt. Dezer dagen is uit het huis van arrest naar de echtelijke woning te Horsten terug gekeerd de vrouw van den rijkscommies Dekker^, die voor eenige weken in een vlaag van krank zinnigheid eerst haar kind van 16 maanden van 't leven beroofde en daarna zich zelve op vreeselijke wijze verminkte.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1