het hertogdom Gelre, tijdens Karei van Egmond, zijn niet minder dan 40 stuks. Yerder van dat hertogdom tijdens Philips den Schoonenvan het graafschap Holland tijdens de minderjarigheid van Philips den Schoonen; van het bisdom Utrecht tijdens David van Bourgondië en Engelbert van K'ieef; van het hertogdom Brabant tijdens" Maria van Bourgondië en Philips den Schoonenvan het graafschap Vlaanderen, de stad Deventer (1481), de stad Groningen (1486), van 't aartsbisdom Keulen tijdens Herman IV van Hessen; van het hertogdom Kleef tijdens Jan I en Jan II; van het graafschap Oost-Priesland tijdens Enno I; van de heerlijkheid Jever tijdens Edo II. Volgens de rijksadviseurs zijn deze munten vermoede lijk in de allerlaatste jaren der 15de eeuw en stel lig na 1496 begraven; eenige er onder zouden, als minder algemeen voorkomende munten, een gewenschte aanwinst opleveren voor onze rijks verzameling. De vinders zullen wellicht besluiten, ze voor de aangeboden som ten behoeve dier ver zameling af te staan. Woensdag is te Eome door de burger lijke rechtbank een geding in behandeling genomen, door zekere gravin Lauretta Lambertini ingesteld tegen de geldigheid van kardinaal Antonelli's tes tament. Zij beweert namelijk aanspraak te hebben op zijne geheele nalatenschap. De president verdaagde de beslissing tot den llden dezer. Voor het hof van assises te Aix heeft thans de zaak gediend tegen Vitalis en Maria Boyer, die beschuldigd waren de weduwe Boyer, moeder der laatstgenoemde beklaagde, te hebben vermoord en het lijk vervolgens in stukken ge sneden en de stukken buiten de stad hunner in woning (Marseille) op verspreide plaatsen begraven te hebben, ten einde de sporen der misdaad te verbergen. De jury heeft beiden schuldig verklaard, doch met aanneming van verzachtende omstan digheden voor de dochter. Het hof heeft daarop Vitalis ter dood en Maria Boyer tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Frankrijk. In een aan de Kamer van afgevaardigden uit gebracht verslag wordt een overzicht gegeven van den voortgang der verwoesting in de wijnbergen door de phylloxera vastatrix aangericht. Blijkens officieele opgaven zijn thans in Frankrijk van de 1,516,000 met wijnstokken bezette hectaren, 288,000 hectaren geheel vernield en 365,000 aangetast. De commissie beveelt in, haar rapport de aanneming aan van twee wetsontwerpen, waar van het eerste strekt om alle beschikbare wateren ahn te wenden, om de door het insect aangetaste wijngaarden te overstroomen, welk middel in eenige departementen met goeden uitslag beproefd is, Het tweede wetsontwerp verbiedt op hooge geld boete l;et vervoeren van jongp, Jpjten ujt dpor de phylloxera besmette streken. In het rapport wordt aan 4e wijnbouwers aanbevolen ije inlapjlsche wijn stokken door het enten van Amerikaansche loten, welke minder aan de phylloxera onderhevig zijn gebleken, te versterken. Van de jongste circulaire van den minister de Fourtou zijn 300,000 exemplaren gedrukt, om in alle gemeenten des lands aangeplakt te worden. Duitschland. De bisschop van Maintz, monsgr. Von Ketteler, is op de terugreis uit Rome te Burghausen, in Beieren, door een hevige typhus overvallen. Vol gens het Beiersclie „Vaterland" is zijn toestand hoogst bedenkelijk. Een aantal leden van het Maintzer domkapittel zijn naar Burghausen op reis gegaan. In het lagerhuis verklaarde gisteren Sir S. North- cote, dat de vloot naar de Besika-baai gezonden was omdat dit een centraalstation is, van waar de admiraal gemakkelijker verkeer hebben kan met den heer Layard en de Engelsche regeering. De vloot was niet naar het Suez-kanaal gezonden, omdat dit geen centraalstation was. Er bestond geen reden om naar het Suez-kanaal andere schepen te zenden dan die er reeds gestationeerd zijn. Uit Bucharest wordt gemeld: 120,000 Russen zijn bij Sistowa over den Donau getrokken, waar onder 20,000 man cavalerie, benevens 250 ka nonnen en veel belegeringsgeschut. Ongeveer S0,000 Russen staan tusschen Zimnica en Turn- magurella, Grootvorst Nicolaas is met zijn staf en vergezeld van generaal Ignatieff over den Donau gegaan en heeft te Sistowa zijn hoofdkwartier ge vestigd. Het Russische leger is in drie oorpsen verdeeld. Het hoofdcorps rukt naar Rustschuk op, het tweede naar den Balkan en het derde naar Nicopolis. De Russen weigeren aan Joden en Grieken paspoorten uit te reiken. Turlsjje. Omtrent een bericht uit Konstantinopel, dat Suleiman Pacha's leger de Montenegrijnsche grenzen verlaat en eene andere bestemming zal krijgen, geeft een correspondent der „Köln. Zeit." te Wee- nen de volgende opheldering: ,,Onze regeeripg, ontving telegrammen uit Cattaro, volgens welke Suleiman Pacha met ongeveer 30 bataljons van Podgoritza is opgebroken en voorloopig de bestem ming heeft naar Adrianopel te marcheeren. Ali Saïb Pacha zal hem met 10 bataljons daarheen volgen. De ongeregelde troepen uit de omstreken van Niksic werden naar huune haardsteden terug gezonden. Mehemed Ali blijft ter observatie aan de grenzen, doch men gelooft dat het geheel uit geputte Montenegro niet meer offensief zal optreden. De Turksche krijgsraad en met hem de ministers lieten zich bij dit besluit door de overweging leiden, waarop ook, naar ik verneem, de diplomatie der vreemde mogendhedep met padruk hunne aan dacht vestigde, dat, voor 't geval Rusland overwon, alle zegepralen op Montenegro behaald Turkije toch niets zouden baten en dat de uitstekende troepen van Suleiman en Ali Saïb oneindig beter aan den Donau gebruikt konden worden." Bij den rijksgezondheidsraad te Berlijn zijn volgens den „Reichs-Anzeiger" officieele berichten outvangen, volgens welke de pestepidemie te Rescht gedurende de maand Juni eene zeer verontrustende hevigheid en uitbreiding erlangd had. Twee derden der bevolking was uit die stad gevlucht en daardoor had de ziekte zich ook in de Streken ten noord westen er van verspreid. Aan de uitbarsting der pest in die oorden werd te meer gewicht gehecht, vermits Rescht eene voorname stapelplaats is vóór den handel van Perzië aan den eenen kant met Rusland, aan den anderen met Turksch Armenië,' het tegenwoordige oorlogstooneel. LONDEN, 6 Juli. De correspondent van Reuter te Schumla meldt: Het'gevecht, gisteren te Bjela geleverd, heeft twaalf uren geduurd. De Russen werden met belangrijke verliezen teruggeworpen en trokken naar Sistowa terug. BERLIJN, 6 Juli. De „Reichs-Anzeiger" meldt dat de keizer den 4den dezer te Ems den gezant Sabnllah ontvangen heeft tot het overhandigen zijner geloofsbrieven. AlUNQHEN, 6 Juli. Hackliindér, de bekende schrijver, is hier overleden. BRUSSEL, 6 Juli. De Kamer heeft bij motie van orde de uitzetting van Jourde, gewezen minister van financiën onder de Parijsche Commune, goedgekeurd. MADRID, 6 Juli! De Senaat heeft de wet be treffende de betaling der vlottende schuld goed gekeurd. WEENEN, 7 Juli. De „Polit. CorT." meldt uit BelgradoHet gerucht loopt, dat een ministe- rieele crisis op handen is. Uit Ragusa verneemt hetzelfde blad, dat het meerendeel der troepen van Suleiman-pacha en Ali- Saïb in de richting van Skutari en Antwari oprukt. Naar het schijnt, zullen die troepen deels naar Thessalië, deels naar den Donau worden gezonden. Alle Turksche vestingen en forten in de Herzego- wina en in Albanië zijn opnieuw van levensmiddelen en krijgsvoorraad voorzien. Met groote verwondering heeft het bestuur der Leidscbe Tooneelvereeniging „Jacob Cats" kennis genomen, niet alleen uit uw veelgelezen blad, dato 6 Juli jl., maar ook uit meer andere dag bladen, van een bericht, overgenomen uit de „Midd. Courant", waarin gezegd wordt, dat „buiten Zeeland, alleen nog slechts de tooneelvereeniging „Jacob Cats" te Leiden voornemens is den 300sten geboortedag van haren peter te herdenken door het opvoeren van een gelègenh'eidsstuk, waarbij eene verheerlijking (apotheose) vaii den volksdichter en eene Bengaalsche verlichting van zijn te Broii. wershaven opgericht standbeeld niet ontbreken zullen." Nogmaals zeggen wij met verwondering, daar het bestuur van genoemde Vereeniging er wel reeds over gesproken heeft den lOden Novem ber e. k. niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, doch aangezien er volstrekt nog geen besluiten genomen, veel minder nog een programma kan vastgesteld zijn, zoo komt het ons zeer onbegrij pelijk voor, dat de „Midd. Courant" nu reeds kan spreken van een gelegenheidsstuk en eene verheerlijking (apotheose). Met de plaatsing dezer weinige regels zult gij ons, Mijnheer de Redacteur, ten einde aan deze zaak eenige opheldering te geven en alle misver stand te voorkomen, zeer verplichten. Namens het Bestuur der Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats", H. L. Van Nifteiiik, President. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter. De Eremery, Librecht Jjezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Van der Zweep, Van Hettinga Tromp, Le Poole, Wilhelmy Üainsté, Eigeman, Bijleveld, Verster, Du Rieu, Cock, Derck- sen, Driessen, Van Iterson, Krantz eu Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren Sckeltema (wegens ongesteldheid) en Van der Lith. De voorzitter doet mededeeling dat zijn inge- feöfaient'I no tm'o'.brmlloll-bioo/l aii u-ib- lor.ad m iboJ een voordracht tot benoeming van een hulpon derwijzer aan de school N°. 2 voor minvermo genden: een verzoek van Dr. Weebers om ontslag als lid van het College van Regenten van het R.-C. Wees- en Oudeiiedenhuis drie adressen van personen om benoemd te worden tot leeraar in de natuurlijke historie aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs een verzoek van P. II. Hoos om continuatie als pachter van de haardasch tegen dezelfde pachtsom een voorstel van het raadslid J, Scheltema be treffende de administratie der gasfabriek (wordt besloten te doen drukken en in handen te steller van commissarissen der gasfabriek); een deurwaarders-exploit van de gemeente Al kemade tegen de gemeente Leiden wegens de willekeurige handelingen van de laatste betreffende de pachtsom van het jaagpad (wordt voor kennis geving aangenomen). Aan de orde zijn 1°. Verzoek van R. Jesse Rz., om continuatie als gemeente-apotheker. Wordt als zoodanig her benoemd met algemeene stemmen. 2°. Voordracht van Commissarissen der gasfa- BUITENLAND. G root- Oritannië. Rusland. Telegrammen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Ter markt te Leiden aangeroerd. 7 en 8 Juli. Wimertarwe 9 hectoliter f 13.75 a 14.25. Zomer- tarwe 9 hectol. 10.75 a 11.95 Winterrogge 11 heet. ƒ.9.50 a/10.00. Zomerrogge 11 hectol./8.75 a 9.25. Zomergerst 9 hectol. 6.75 a 7.25. Chevalier-gerst 9 hectol. 7.50 a 8Zware Haver 12 hectol. 5.00 a 5.50. Lichte Haver 13 hectol. ƒ4.00 a 4.25. Dui- venboonen 7 hectol. ƒ8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 8 hectol. f 8.00 a 8.25. Ossen stuks a Stieren, stuks .0 i a —0 Kalfkoeien 90 stuks 195 'tO a 270.00. Varekoeien 110 stuks 140,00 a f 185.00. Vette koeien 115 stuks ƒ210.00 a ƒ325.00. Kalveren (vette) 130 stuks 25.00 a 68. Kalveren magere) 32 stuks 5.00 a 9.00. Hamels (magere) 600 stuks 19.00 a 28.00. Hamels (vette) 800 stuks, 26.a t 37.Lammere magere 260 stuks, ƒ9.a /13.Varkens (magere) 18 stuks 22.a 44. Varkens (biggen) 100 stuks 9.a ƒ17. Grasboter 10300 kilogr., 1ste qualit. vat 58.00 a/62.00. Schei- 2de qualit. vat 46 0o a 50.00; Grasboter ste qual. per kilogr. 1.45 a 155;, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.15 a 1.25. Ter markt aangebracht 325 runderen, 162 kalveren 1468 schapen en 272 lammeren. Gemeenteraad,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2