N°. 5335. Zaterdag A°. f877. 7 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8T AD 8-UË RICHTEN. LEIDSCH -'T'g DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......77.7 f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Oproeping In werkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 18den Mei 11, A. N°. 1516/3 (2 Je afd Provinciaal blad n°. 39; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1874, behoorende tot het bataljon Mineurs en Sappeurs en het corps Pontonniers, dat zij, krachtens artt. 125 der Militiewet onder de wapenen worden geroepen en daartoe op Donderdag 12 Juli aanet., de laatsten op Maandag 16 dezer maandbeide dagen des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen, de eer sten op den iOslen Augustus, de laatsten op den 27sten Augustus daaraanvolgende, in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Maandag den 9den Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden terplaatse- lij ke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1877. LEIDEN, O Juli. Woensdag en Donderdag zijn alhier na afge legd examen tot vroedvrouw bevorderdJ. E. Ditmars uit Deventer, C. Diesel uit Rhenen, C. Yan Luyken uit Haarlem, E. J. C. A. Verhaar uit Balkbrug en J. L. M. Ditmarsch uit Utrecht. Het examen zal gedurende 10 dagen worden afge nomen het aantal candidaten is 35, onder welke 20 van de school te Amsterdam. Ten gevolge der bijzondere bepaling, thans bij art. 4 der tariefwet van 6 April jl. aan den post manufacturen van het tarief van invoerrech ten toegekend, zal, krachtens eene resolutie van den minister van financiën, voortaan alle ruw of ongebleekt drukkatoen ten gebruike der katoen drukkerijen en ververijen, zonder betaling van rechten worden toegelaten, onverschillig of het na de bewerking weder wordt uitgevoerd, dan wel hier te lande verblijft. Ook heeft de minister van financiën bepaald dat het tarief wordt toegepast op dekens voor katoendrnkkerijen, zoodat "geke perde ongebleekte en ongeverfde lakens, bestemd om te worden gebruikt voor dekens in katoen- drukkerijen, als fabriekswerktuigen ten invoer kunnen worden toegelaten. Aan het groot nationaal Nederlandsch zan gersfeest, dat te Nijmegen van 3 tot 6 Augustus zal gehouden worden, zullen 27 liedertafels met 800 zaDgers deelnemen. Mej. Gips uit Dordrecht, de heereD De Goey uit Leiden en Decker uit 's Bosch zullen zich als solisten doen hooren. De muziek der grenadiers, onder directie van den beer Dunckler, en het Amsterdamsch parkorkest, onder leiding van den heer Stumpf, zullen tot op luistering van het feest medewerken. lederen avond zal er schitterend geïllumineerd worden en den laatsten avond groot vuurwerk en bal zijn. Ten einde een gemakkelijker overzicht over den financieelen toestand der gasfabriek te verkrij gen, en om aan het bezwaar van sommigen, die beweren dat de gemeente op de winsten der gas fabriek teert, tegemoet te komen, heeft de Gemeen teraad te Deventer de volgende beginselen voor de administratie der gasfabriek en de regeling der gasprijzen vastgesteld A. De tegenwoordige gasfabriek blijft op den zelfden voet, zoodat alle ontvangsten der fabriek op één artikel in ontvangst, en alle uitgaven, be halve die voor rente en aflossing, op één artikel in uitgaaf gebracht worden, met deze uitzonde ringen a. van het artikel der gemeentebegrooting „uit gaven der gasfabriek" wordt naar het artikel „uit gaven der gasverlichting" overgebracht de jaar wedde van den inspecteur der straatverlichting en de werkloonen der lantaarnopstekers, benevens de kosten van aanschaffing en onderhoud van de orna menten voor de straatverlichting. b. indien dit geene verhooging van den tegen- woordigen gasprijs ten gevolge zal hebben, wordt op het artikel uitgaven der gasfabriek een post gebracht van 6000 bij wijze van abonnement voor alle niet juist te specificeeren kosten die de gemeente ten behoeve der gasfabriek heeft. Zoodra de gemeente genoodzaakt zal zijn een nieuwe be lasting te heffen, zal het opnieuw een punt van overweging uitmaken of deze post langer op de uitgaven der gasfabriek gebracht zal worden. c. op de artikelen der gemeentebegrooting „rente van gevestigde schuld en aflossing van schuld" wordt duidelijk uitgedrukt welke sommen ten behoeve der gasfabriek benoodigd zijn. B. Indien het artikel in ontvangst het artikel in uitgaaf, vermeerderd met de sommen voor rente en aflossing benoodigd, overtreft, bepaalt de Raad of dit verschil tot aankoop van obligatiën of tot voorziening en mogelijk voor de deur staande groote kosten van onderhoud of uitbreiding zal worden aangewend en tevens of er aanleiding bestaat de gasprijzen te verminderen. Dit laatste kan ook bij de begrooting geschieden, indien duidelijk blijkt, dat de vermoedelijke winst te groot zal zijn. C. In geval van meerdere uitgaaf bepaalt de Raad hoe daarin te voorzien. D. De Commissie van toezicht over de gasfabriek wordt verzocht bij de begrooting te willen op geven welke buitengewone werken elk jaar noodig worden geacht. Door curatoren van het gymnasium te Amster dam is een adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin de bezwaren worden uiteengezet, welke bij dat college zijn ontstaan tegen het bij kon. besluit van 27 April jl. vast gestelde leerplan voor de gymnasiën. Hun hoofd grief is, dat het beginsel van art. 7 der wet op het hooger onderwijs, verdeeling bij kon. besluit van het onderwijs over de verschillende jaren van van den cursus, niet onbekrompen is toegepast, maar dat een vaste tred bepaald is, welke van jaar tot jaar onvoorwaardelijk moet worden ge volgd. Het gymnasium wordt daardoor niet meer een kweekschool des verstands, maar een drilschool, waar van allen zonder onderscheid een bepaalde mate van kennis wordt gevorderd. Reeds ongeveer dertig beeldhouwers hebben hun voornemen te kennen gegeven, een model voor het Spinoza-standbeeld in te zenden. De meeste zijn buitenlanders. Een dezer, die onlangs in Den Haag was om zich met de plaats bekend te maken waar men het beeld wil oprichten, stamt uit de familie van Spinoza's moeder af. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Juni 251,000 rei zigers vervoerd; opbrengst 230,999.05'/j en aan goederen 53,049.15'diverse ontvangsten 833.72; totaal ƒ284,881.93. Naar het „U. D." verneemt is op de lee ning groot een millioen gulden, dezer dagen uit geschreven door de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, voor verscheidene millioenen ingeschreven. Alleen de aandeelhouders schreven in voor bijna achtmaal het bedrag, waarop zij volgens de statuten voorkeur hadden. De Haagsche commissaris van politie de heer L. B. Wulffers is benoemd tot lid van de société royale de sauvetage te Brussel en heeft van dat lid maatschap het onderscheidingsteeken ontvangen. Z.Exc. de vice-admiraal Geerling, afgetreden commandant der zeemacht in Ned.-Indië, is in het moederland teruggekeerd en in de residentie aan gekomen in het hotel Paulez. Z. M. heeft aan den consul der Nederlanden te Puerto-Cabello, M. E. Römer, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betr. verleend, onder dankbet. benoemd tot adv.-genéraal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. P. Yerloren van Themaat, thans subst.-officier van just, bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam; aan mr. H. Yan der Hoeven en aan jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, op hun ver zoek, eervol ontslag verleend, aan eerstgem. als lid en vice-president, aan laatstgen. als lid van het coll. van regenten over het huis van arrest te Brielle; als blijk van goedk. en tevr. de bronzen medaille alsmede een loffelijk getuigschrift toege kend, aan A. Hansem, te Amsterdam, wegens de redding van drenkelingen aldaar op 29 Mei en aan M. De Bruin aldaar wegens id. op 27 Mei jl.aan N. H. A. Janssen, te Rotterdam, vergund het aann. en dragen der versierselen van comman deur der Portugeesche militaire orde van O. L. Y. der Ontv. van Villa Viijosa; aan P. J. M. A. Reekers, te Amsterdam, vergund het aann. en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Grootenmr. E. N. Rahusen, te Amsterdam, met ingang van 1 Juni, opnieuw benoemd tot voorzitter vaü het college voor de zeevisscherijen. Uittreksel uit het Gemeenteverslag over 187 6. Medische Politie. Toestanden welke invloed kunnen uitoefenen op de volksge zondheid. Tot die toestanden behoort: 1°. De afvoer van faecale stoffen. Reeds vroeger is medegedeeld wat verricht werd tot verbetering van het sedert eeuwen bestaande rioolstelsel door ruiming en herstellen van riolen en riooltakken, ten einde de nadeelige invloeden op den ondergrond en de schadelijke uitwasemingen zooveel mogelijk te voorkomen. Met hetzelfde doel werd steeds voortgegaan met het baggeren en uitdiepen van grachten. In het laatst van het afgeloopen jaar werd de Korte Langegracht gedempt en voor een voldoenden afvoer der faecale stoffen zorg gedragen. Het Liernurstelsel, in een nog zeer gering gedeelte der gemeente toegepast, werkt bij voortduring doeltreffend, zonder tot eenige stoornis aanleiding te geven. Uitbreiding daarvan is dan ook in alle opzichten wenschelijk, en daartoe strekkende voor stellen worden in overweging genomen, voor zoo verre zulks kan geschieden zonder vermeerdering van de tegenwoordige kosten van exploitatie. Het stelsel is nu reeds meer dan vijf jaren alhier in werking en kan met het oog op de verkregen resultaten zonder twijfel gezegd worden, op tech nisch gebied althans, volkomen geslaagd te zijn. Intussjhen zijn de uitkomsten, wat de financieele

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1