Den lOden November dezes jaars is het de 300ste verjaardag der geboorte van Jacob Cats. „Buiten Zeeland," zegt de „Midd. Courant", „ver nemen wij nog slechts van de tooneelvereeniging „Jacob Cats" te Leiden, die voornemens is het feest van haren peter te vieren door het opvoeren van een gelegenheidsstuk, waarbij eene verheerlij king (apothéose) van den volksdichter en eene Bengaalsche verlichting van zijn te Brouwershaven opgericht standbeeld niet ontbreken zullen." Wegens den grooten rouw is heden de gebruikelijke viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Maria der Nederlanden, gemalin van Z. D. H. den Prins van Wied, achterwege gebleven. Alle vertoon was vermeden, zoodat de vlaggen van de ministeriën en openbare gebouwen in de residentie niet waren uitgestoken en de parade niet is doorgegaan. Door den consul-generaal der Nederlanden te Rio de Janeiro is tot vice-consul der Neder landen te Maranhao voor de provincie van dien naam aangesteld M. Hoyer. Uittreksel uit het Gemeenteverslag over 187 6. Aanvoer van duinwater. Met uitzondering van een reservoir, hetwelk door het dempen der Korte Langegracht moest vervallen en geplaatst werd aan den Ouden Singel, nabij het Pokkestraatje, kwam in de plaatsing der 27 reser voirs noch in het personeel van bedienden en de uren van het verkrijgbaar stellen van het water, eenige verandering. De langdurige droogte in de maanden Juli en Augustus, waardoor een water verbruik ontstond tot eene hoeveelheid grooter dan tot dusverre het geval geweest was, veroorzaakte eene dubbele inspanning om de reservoirs ten allen tijde gevuld te houden, hetgeen met weinig uit zondering plaats had. In de genoemde maanden alleen werden 496,80 kub. meters, gelijkstaande met 49608 emmers, aangevoerd. Ten gevolge hier van werd de oorspronkelijk op de begrooting uit getrokken hoeveelheid van 5000 kub. meters met 856 kub. meters overtroffen, terwijl de aanvoer 1066 kub. meters meer bedroeg dan in 1875, zoodat verhooging van het art. werd gevorderd. Overigens was moedwillige beschadiging of onbruik- baarmaking van pompen geenszins vreemd, en ver oorzaakte dit met voorziening in onderscheidene behoeften, onderhoud der schuiten met pomptoe- stellen, hevels enz. velerlei uitgaven. In 1876 is besteed aan het onderhoud vanstraten en pleinen f 11279,16s, wegen en voetpaden /"2697.18s, wandelplaatsen en plantsoenen ƒ999.31, bruggen 17873.64, pompen en riolen/"9102.11s, havens en kaaimuren 6912.98, spuit- en bon huizen 1416.15, scholen 8820.72, daggelden der werklieden 13848.89, raadhuis /2234.21s, gasthuizen 910.83, gebouwen /4238.84s, vaar tuigen 578.72, liernursche rioolstelsel 1641.33, aanvoer van duinwater 9473.24, algemeene be graafplaats 46.33s. Gemengd Nieuws. Noor zoover thans bekend is zal de aanst. Leidsche kermis, die 23 Juli begint, be halve door eenige kleine tenten en kramen laugs Nieuwen Rijn, Visch-, Aal-, Bloem- en Boom-, Turf- en Beestenmarkt, worden bezocht door het groot Milaneesch circus van Priami en Pierantoni en het Cagliostro-Theater van E. Basch, stand plaats beiden op de Ruïnede schouwburgtent van Prot en Kistemaker op de Nieuwstraat bij de Hooglandsche kerkde schouwburgtent van Judels eu Bouwmeester op het Pieterskerkplein; het kleine paardenspel van H. Blanes en het Theatre amusant van B. Broekman beiden op de Beesten markt, benevens verscheidene panorama's. Uit een artikel in het „Leidsch Dag blad" blijkt dat te Leiden de winst van de gasfa briek gestort wordt in de gemeentekas. Die winst bedraagt 50 a 60 duizend gulden. Te Leiden is alzoo het gebruik van gas eene vermomde belas ting en de gemeente behoeft, om in buitengewone uitgaven te voorzien, slechts den gasprijs te ver- hoogen. Zeer aangenaam voor hen die olie branden en de gasverbruikers voor zich laten betalen (Arnh. Ct.) De brandwacht Buys der Amsterdam- sche brandweer, behoorende tot de bemanning van de drijvende stoomspuit „Jan Van der Heyden", heeft gisterochtend een 14-jarigen knaap, die in eene der grachten te water was geraakt, met levensgevaar gered en hem zoolang boven water weten te houden tot er verdere hulp kwam opdagen. Maandag hadden in de Agnieten- straat te Amsterdam twee vrouwen twist. Eene harer verhaalde des avonds het voorgevallene aan haar echtgenoot, die beloofde de buurvrouw wel te zullen betalen. Hij heeft woord gehouden; althans Dinsdag-namiddag heeft hij de buurvrouw in hare woning zoodanig mishandeld, dat zij, op weg naar het politiebureau op de Noordermarkt, in de Westerstraat bewusteloos werd en naar het gasthuis moest worden vervoerd. De man is ge arresteerd. Uit Tiel wordt gemeld dat Maandag bij het openen van een uit Amerika ontvangen kist aan de fabriek van den heer Stout aldaar, een tor of kever werd ontdekt, die veel overeen komst had met den Colorado-kever. De heer Stout is voornemens het gevonden exemplaar, tot nader onderzoek, op te zenden naar de landbouwschool te Wageningen. Een vijftal schuiten met werkvolk en materieel aan boord zijn van Tessel naar Onrust vertrokken, ten einde op die zandbank een baak te bouwen. Bedoelde baak, die voor rekening van 't ministerie van marine wordt gemaakt, moet hoofdzakelijk dienen tot geleide- en verkenmerk voor zeelieden en visschers, en wordt tevens in gericht tot een toevluchtsoord voor schipbreuke lingen, die zich op de zandbank, bij eventueele schipbreuk in de Haaks, weten te redden. Te Waddinxveen brak in den nacht van Dinsdag op Woensdag brand uit in den tim mermanswinkel van J. Alphenaar Wz. De winkel en het woonhuis zijn tot den grond toe afgebrand en van den inboedel is zoo goed als niets gered. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid bekend. Te Lonneker brak gistermiddag eens klaps een hevige brand uit in een tuinmanswoning, in de onmiddellijke nabijheid der stoomspinnerij van de heeren Stroink C#., te Enschedé. In een oogenblik waren vijf woningen in de asch ge legd. Daar het verbrande blok op zichzelf stond, heeft zich het vuur niet verder uitgebreid. Te Nes nabij Akkrum kwam Dinsdag een zesjarig kind schreiende bij zijn vader, die daarop meeging, doch zijne vrouw niet aanwezig vond. Na lang zoeken vond hij haar in het water, waarin zij was gesprongen om een ander harer kinderen te redden, en waaruit nu moeder en kind levenloos werden opgehaald. Maandag is te Botzen in Tyrol het doodvonnis uitgesproken over Henry Perreau, zich noemende De Tourville, die beschuldigd was van zijne vrouw te hebben vermoord, door haar op een bergtocht van een rots naar beneden te werpen. De thans met 11 stemmen tegen 1 door de jury ter dood veroordeelde ligt sterk onder verdenking van in 1867 zijne schoonmoeder te hebben dood geschoten, die hem in den weg stond om het geld van zijne eerste vrouw in handen te krijgen. Het kon toen niet bewezen worden, dat het afgaan van den revolver, dien hij voorgaf haar te hebben laten zien, iets anders dan een ongeluk was. Later schijnt deze schurk een aanslag op het leven van zijn zoon gedaan te hebben, die echter mis lukte. In 1876 heeft hij zijne tweede vrouw op bovenvermelde wijze vermoord. De pogingen, door hem aangewend, om te doen gelooven, dat zijne vrouw zich zelve om het leven had gebracht, zijn geheel vergeefsch geweest. De geneesheeren, die het lijk onderzocht hadden, verklaarden dat de wond aan het hoofd niet door een val kon ver oorzaakt zijn, maar door het aanbrengen van een slag op 't hoofd, haar waarschijnlijk van achteren toegebracht. Ook de drijfveer tot dezen moord was hebzucht. Twee der medeplichtigen aan den brutalen effecten-diefstal, onlangs tusschen Calais en Parijs op den spoortrein gepleegd, ziju thans in handen der Londensche politie. Men vermoedt dat er nog vijf schuldigen ziju. De gevangenen eischen door hun rechtsgeleerde onmiddellijke in vrijheidstelling, omdat het feit, waarvan zij be schuldigd worden, op Fransch groudgebied heeft plaats gehad en geene wettige reden tot uitlevering oplevert. Hoe menig jongeling, ja zelfs nu getrouwd man is er niet, die indertijd wel eens een blauwtje heeft geloopen. Dat was nu wel geen ongeluk, maar aangenaam toch ook niet altijd. Om die onaangenaamheden te voorkomen, is te Darmstadt een internationaal kantoor tot het sluiten van huwelijken opgericht. Zelfs dames, wie het in onze beschaafde maatschappij niet geoorloofd is heeren te vragen, kunnen hier aan den man komen. Het kantoor beveelt zich aan alle trouw lustigen van beider kunne aan. Voor alle standen der bevolking, van den hoogsten adel en mili tairen rang af tot den ambtenaars-, burger- en neringdoenden stand toe, zoowel als voor weduw naars, weduwen en weezen, onverschillig van welke natie of godsdienst, is er gelegenheid. Het heeft zoowel heeren als dames uit alle landen van Europa ter beschikking. De vrees als zou de land aard en de afstand eenig ongerief opleveren, is ten eenenmale ongegrond. Ze veroorzaken volstrekt geen moeilijkheden in het aanknoopen van de teedere betrekkingen. En wat de kroon op dit alles zet: de directie van dat kantoor verlangt eerst dan betaling van het honorarium, wanneer het huwelijk tusschen beiderlei sollicitanten ge sloten is. Dat honorarium bedraagt volgens de statuten van dit internationaal Ehe-Vermittelungs- Institut 5 pCt. van den bruidschat op 't oogenblik van 't huwelijk, niet van hetgeen het vermogen der bruid later door erfenis als anderszins mocht vermeerderen. Wie zou dus hier aan het sedert de jarenlange ondervinding bewezen gunstig succes durven twijfelen? De statuten, die thans ook hier te lande algemeen worden verspreid, trachten met cijfers aan te toonen dat de echtestaat het leven der mannen aanmerkelijk verlengt. Van de 1000 gehuwde mannen sterven er tusschen de 25 en 30 jaren zes, van de vrijgezellen tien en van de weduwnaars twee en twintig. Tusschen de 30 en 35 jaren is 't met de weduwnaars beter gesteld: van de 1000 sterven er dan 7 gehuwde mannen, 11 vrijgezellen en 19 weduwnaars. Van de 35 tot 40 jaren is de verhouding aldus7 gehuwden, 13 vrijgezellen en 17 weduwnaars. Deze cijfers spreken dus sterk vóór het huwelijk Mein Liebchen was willst du, bij dit alles, noch mehr! Bij het vrouwelijk geslacht is de verhouding op jeugdigen leeftijd minder gunstig voor het huwelijk. Als bewijs daarvan geeft men op dat het getal sterfgevallen van jongedochters heneden de 20 jaren zeven van de duizend is, terwijl dat der gehuwden beneden dien leeftijd zeker 50 bedraagt. Wie zou deze raad gevingen niet gaarne ter harte nemen en van de aangeboden gelegenheid profiteeren willen BUITENLAND. Frankrijk. De „Moniteur" meldt, dat er bij de huiszoe king van den heer Ruiz Zorilla, gewezen minis ter-president van Spanje, wapens gevonden zijn. Ook heeft men er ontdekt bij twee andere Spaansche uitgewekenen, den heer Munoz, oud-afgevaardigde, en generaal Lagunero. Uit de bij hen in beslag genomen papieren schijnt voorts te blijken, dat zij een complot willen smeden tegen de bestaande orde van zaken in Spanje en in Frankrijk. Groot- Hritannië. Het te Parijs verschijnende „Memorial Diplom." weet te verhalen, dat de jongste zitting van den Engelschen ministerraad zeer stormachtig was. Lord Beaconsfield zou verklaard hebben, dat van het la gerhuis een buitengewoon militair crediet van tien millioen p. st. moest gevraagd worden. Lord Derby was van oordeel, dat vijf millioen voldoende zou zijn. Daarop zou lord Salisbury plotseling verklaard hebben, dat hij als minister zou aftreden, indien men meer dan 2'/» millioen van het Huis verlangde, I en hij zou lord Beaconsfield verweten hebben, da: deze eene crisis wenschte te doen ontstaan, di lord Derby en hij reeds sedert zes maanden poog den te verhinderen. Lord Beaconsfield wilde niet toegeven. Eerst nadat men hem had bewezen, dat vele conservatieve leden van het lagerhuis van eeD hooger crediet dan van twee millioen niet weten wilden, zou lord Beaconsfield besloten hebben de zaak nog in nadere overweging te nemen. De Engelsche bladen melden van dat alles niets. Oostenv.- I I ong. Monarch ie. In strijd met vroegere mededeelingen, wordt aan de „Köln. Zeit." uit Weenen gemeld, dat de

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2