legenheid hebben kunnen vinden na de lossing te ontsnappen, voordat zij opgemerkt ziju. Het is alzoo van groot belang een wakend oog te houden op aardappelvelden, te meer daar het nu blijkt, hoe gemakkelijk de kever kan worden overgebracht. Men vermoedt, dat het insect misschien aanwezig is geweest onder de aardappelen, die als victualie aan boord waren en van daar zich naar de kist met uien heeft begeven. De lading bestond uit stukgoederen. In den nacht van Maandag op Dins dag is te Haarlem een man, die van de kermis naar zijne woning ging, in zeer beschonken toestand te water geraakt en eenigen tijd later levenloos uit den Oostersingel bij den Oudenweg opgehaald. Men meldt uit Rotterdam dat de heer De Decker van het door de rechtbank aldaar tegen hem uitgesproken vonnis in hooger beroep is gekomen. Th. Schut heeft zich in cassatie voor zien tegen het vonnis van het gerechtshof te Arnhem, waarbij hij tot 20 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Zondag-namiddag heeft zich te Veen- dam een meisje van 19 jaren door ophanging van het leven beroofd. Haar stiefvader en hare moeder waren naar de kerk. Bij hare tehuiskomst vonden zij haar hangende bij de bedstede. Zwaarmoedig heid moet haar tot deze wanhopige daad gebracht hebben. Omtrent de granuleuze oogziekte in de verschillende garnizoenen worden zeer overdreven berichten verspreid. Uit Grave werden bijv. 3 en niet 35 lijders opgenomen. Te Nijmegen en ook op andere plaatsen hield de geneeskundige dienst inspectiën, waarbij niet één geval werd gecon stateerd. Per Rijnspqor z ij n Maandag te Am- sterdam aangekomen vier achterlaadkanonnen van 28 cM. met affuiten, uit de fabriek van Krupp te Essen, en bestemd voor de wapening van monitors en stoomkanonneerbooten nieuw model. Met den stoomlichter der marine zijn deze zware vuurmonden, wegende p. m. 27,500 kilo, aan de losplaats van het Iiijnepoor aan de Nieuwe Vaart van de waggons op een lichter overgezet. Bij den Zondag te Ems gehouden roeiwedstrijd is door Rotterdam de eerste prijs van het badbestuur behaald. Met Prankfort kampte het, doch zonder geluk, om den keizersprijs. Maandag-nacht werd te Almeloo een blok van 5 woningen onder één dak totaal, in de asch gelegd. Hoe en bij wien de brand ontstond is onbekend, omdat, toen men den brand ontdekte, 't geheele dak reeds in vólle vlam stond. Een dei- inboedels was niet geassureerd. Een poeliersknecht te Amsterdam, die eenigen tijd geleden de wreedheid beging kwartels levend te plukken, is deswege door den rechter in kanton 2 veroordeeld tot f 3 boete, subsidiair een dag gevangenisstraf. Onder de gemeente Leek, te Traan (prov. Groningen), is dezer dagen in het veen, ter diepte van 5 meter, het gewei van een hert gevonden. Het voorwerp is gaaf en steenhard, maar niet geheel compleet. Als gewoonlijk verbaast men zich over het feit, dat zoodanig overblijfsel zoo diep verborgen was. Als een bewijs dat de bijen in Zee land overvloedig zijn, moge dienen, dat gister- ochtend om zes uren te Bergen-op-Zoom een extra-trein passeerde van 23 wagens, die uitsluitend met bijen was geladen. Deze trein, bestemd voor Roosendaal, was 's nachts te drie uren uit Viissingen vertrokken. Bij Potsdam is 'onlangs een proef genomen met een nieuw werktuig, dat zelfs aan- teekent. of de hekken, waar langs de spoortrein rijdt, open of gesloten zijn, en aldus de baan wachters kan controleeren. De „Voss. Ztg." meldt, dat de proef volkomen geslaagd is en dat het werk tuig in Duitschland waarschijnlijk spoedig overal ingevoerd zal worden. Uit Chili wordt melding gemaakt van een verschrikkelijke misdaad door 9 schurken in de Hacienda de Ja Reina gepleegd. Zij overvielen drie knapen van 18, 12 en 9 jaar in den slaap. Eonder de minste aanleiding werd de oudste met dolken aan stukken gesneden, den tweeden werd de hand bij gedeeljen afgesneden, den derden staken de onverlatei een mes in den mond en draaiden dat om, zoddat de tong en het gehemelte uitgestoken werden. [De tweede wist aan zijn beul te ontsnappen en lied wat hij kon in de richting van van Penalolengy. Een der booswichten achtervolgde hem, doch struikeldp gelukkig juist op het oogen- blik dat hij den knaap bereikt zou hebben. De ellendelingen zijn ontsnapt. BUITENLAND. Frankrijk. De minister De Pourtou heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin hij in herinnering brengt, dat Mac Mahon door de daad van 16 Mei Frankrijk heeft willen tegenhouden op de nood lottige helling, waarop het zich bevond. Mac Mahon doet een beroep op de conservatieven van alle par tijen. Hij wil de instellingen, onder welke wij leven, eerbiedigen. De prefecten moeten ter gele genheid der verkiezingen de openbare meening voorlichten. De regesring is gerechtigd en verplicht de candidaten aan te wijzen, die zij ondersteunt en die zij bestrijdt. De prefecten zullen de bevol king inlichten en Mac Mahon behulpzaam zijn in de taak, die hij to)t het laatste toe zal vervullen, om Frankrijks toekomst te redden, ondanks de misslagen der partijen. De „Franqdis" heeft uitgerekend, dat de nieuwe verkiezingelr, door het vermeerderd gebruik van postzegels (het blad schat dat er 80 millioen extra in het verkiezingstijdperk zullen gebruikt worden), den Staat eene bate 3,600,000 fr. zullen afwerpen. En hierop, zegt de „Francais", heeft mefi bij het opmaken der begrooting niet gerekend. Het blad acht die zaak van zóó groot belang, dat het de berekening en redeneering met sterk uit komende cijfers en letters op de eerste bladzijde afdrukt. Het heeft gelijk, zegt de „Temps." Als de minister van financiën kennis zal genomen heb ben van de nota in den „Franqais", dan zal hij niet nalaten Mac Mahon voor te stellen elke maand de Kamer te ontbinden. Dat zou een bate afwerpen van 13.200.000 fr. in 't jaar. Een aardig som metje, dat de minister Caillaux niet mag laten slippen. De regeeringen, die in geldelijken nood verkeèren, kunnen haar voordeel doen met de voor lichting van den „Francais." Spanje. Drie dagen lang zijn de hevigste debatten ge voerd in de Kamer zoowel als in den Senaat, een,aantal redevoeringen werden uitgesproken, twaalf rectificaties waren noodig, een motie van wan trouwen werd voorgesteld tegen het ministerie, twee duels hebben plaats gehad, waarvan één tusschen den graaf de Xiquena en den minister van oorlog alles omdat de directeur van een café-chantant in den tuin van het »R,etiro" te Madrid een officier heeft afgeranseld, waarop de vrienden van den officier den volgenden dag den inventaris van het lokaal kort en klein geslagen hebben. Groot--EJritannië. In het lagerhuis zeide gisteren de heer Jenkins weldra de aandacht te zullen inroepen voor de tusschen Engeland en Rusland gewisselde dépêches. Sir S. Northcote deelde mede dat het bericht omtrent het zenden der vloot naar de Besika-baai juist was. Lord Derby bevestigde dat de grenslijn tusschen Turkije en Perzië ten gevolge van den oorlog dikwijls geschonden werd. Hij achtte het van het hoogste belang, een oorlog tusschen Turkije en Perzië te beletten. De regeering zou steeds het mogelijke daartegen doen. Servië. De Skuptschina heeft Demetrius Javanovic tot voorzitter gekozen. De regeering heeft thans een sterke meerderheid aan hare zijde. De vorst heeft de zitting geopend met eene rede, die met dave rende toejuiching werd begroet. Hij wees op de pogingen ter vervulling van de nationale roeping des lands. Ilij hoopt dat in de geschiedboeken de jongste oorlog Servië als eene verdienste zal worden toegerekend. Hij ziet met vertrouwen de vruchten tegemoet, die het vergoten bloed voor de Christenen in het Oosten en voor de toekomst van Servië zal opleveren. Hij herinnert aan hetgeen hij ij het sluiten van den vrede heeft gezegddat et lot der Christenen berust in machtiger handen dan de zijne. De loop der gebeurtenissen heeft die woorden bevestigd. Vervolgens sprak de vorst over zijne reis, ten doel hebbende den czaar dank te betuigen voor diens krachtige bescherming, aau Servië verleend. De czaar heeft hem met de meeste welwillendheid ontvangen en hem de verzekering gegeven, dat hij zijne vaderlijke zorg voor de Servische natie niet zal verloochenen. Na deze mededeeling meende de vorst bij de Skuptschina er op te moeten aandringen dat zij den wetgevenden arbeid, waartoe zij is bijeengeroepen, met alle ver trouwen zou aanvaarden. Doch tevens gaf hij haar den raad, de meest mogelijke omzichtigheid in acht te némen, daar eene verkeerde richting, zelfs een ondoordacht besluit, op een gegeven oogenblik de geheele schoone toekomst des lands in gevaar zou kunnen brengen. Ten slotte gaf hij bericht van de geboorte van een zoon, erfgenaam zijner waardigheid, wien hij liefde voor het land zal inprenten, opdat hij zich de genegenheid moge waardig maken, die de natie jegens de dynastie van Obrenovitch aan den dag legt. Rusland. Keizer Alexander is in den namiddag van den 28sten, na te Simnitza de gekwetsten in de laza retten te hebben bezocht, persoonlijk den Donau overgetrokken en te Sistova door de christelijke geestelijkheid en ingezetenen met groote opge wondenheid verwelkomd. De vrouwen bestrooiden zijn weg met bloemen en kusten den zoom zijner kleederen. Nadat de keizer in de hoofdkerk den dienst had bijgewoond, is hij des avonds met den grootvorst naar Simnitza teruggekeerd. De daar ter plaatse nog den 27sten voltooide brug is wer kelijk, zooals in een telegram gemeld is, weder voor een deel vernield geworden, niet door Turken echter, maar door een in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uitgebroken storm. Zij is evenwel spoedig weder hersteld en de overtocht voortgezet. Een officieel telegram uit Petersburg meldt, dat de Turken naar Tirnova teruggetrokken zijn, de ongeveer tien uren gaans ten zuidoosten van Sistova aan de Jantza gelegen, slechts door een muur en eene gracht omgeven gewezen hoofdstad van het koninkrijk Bulgarije, waar de Russen, volgens den Berlijnschen berichtgever der „Times", voornemens zijn de nieuwe burgerlijke overheid van het land te vestigen. Ten zuiden van Tirnova, merkt de bedoelde berichtgever verder aan, op zes dagmar- schen afstand van den Donau, ligt Gabrova, van Tirnova zoowel als meer rechtstreeks van Sistova uit bereikbaar en waar de bruikbaarste van al de wegen door den Balkan, de Schipka-pas, over de heuvelen naar Kesanlyk en voorts naar Adrianopel voert. Indien, zegt hij, de Turken hunne hoofd macht in hunne vestingen blijven opgesloten houden, is het te verwachten, dat deze weg weldra door de Russen zal worden betreden. De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat gedurende de operaties om ook bij Turnu-Margurelli den Donau te forceeren, een al lerinteressantst gevecht tusschen vier Russische torpedo-booten en een Turkschen monitor plaats had, die door zijn goed onderhouden vuur onder de Russen op den Rumeenschen oever en onder de gereed gehouden booten en vlotten ontzaglijke schade aanrichtte. De monitor manoeuvreerde met bewonderingswaardigen tact, nauwkeurigheid en snelheid en alle pogingen der torpedo-booten, die een hardnekkig geweer- en mitrailleusevuur te doorstaan hadden, om een spar-torpedo aan het schip te brengen, misluktenzij moesten ten slotte den strijd opgeven. Later stoomde ook de monitor weg en nu is hij, seinde de correspondent Zater dag, evenals de andere door torpedo's omringd- Van Russische zijde vermoedt men dat de gezag voerder geen Turk, maar een Engelschman was1 het was een slank jong man met blonden baart, en met onverstoorbare kalmte stond hij, met zijne handen in de zakken, op het dek zijne bevelen te geven. Korten tijd na het einde van den strijd met de torpedo-booten zag men hem niet meer, en daar toen ook de monitor wegstoomde, ver moedde men dat hij gedood of gewond was. Turkije. Eene officieele Turksche dépêche meldt: Mehe- med-Ali-pacha heeft aan den minister van oorlog het volgend telegram gezonden: Het dorp Isturr, aan de rivier Para, was op 31 Mei het tooneel van verschrikkelijke wreedheden. Aan drie gevan-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2