A°. 1877. Donderdag 5 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. Gemengd Nieuws. N". 5333. L EIT) S CII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden..7.7 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.7.7777.0.02. FRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering Tan den Gemeenteraad van Leiden, «p Zaterdag 7 Juli, des namiddags te twee nren. Punten ter behandeling: 1°. Verzoek van R. Jesse Rz., om continuatie als gemeente apotheker. (125) 2°. Voordracht tot wijziging van het Reglement houdende be palingen omtrent het gebruik van gas door particulieren. (95, 111 en 119). 3®. Voorstel van Mr. J. E. Gondsmit, betrekkelijk het pen sioen aan den eervol ontslagen rector van het Gymnasium toe te kennen. (98 en 11"). 4°. Verzoek van J. C. Meysing, om een duiker te leggen. (117) 5°. Idem van L. Heyboer, om ontslag als onderwijzer 2de klasse aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (118) 6°. Idem van W. B. A. Van Harteveldt, betrekkelijk het dempen van eene sloot. (120) 7®. Idem van P. J. W. Knaap, om een keldergat te maken en twee stoeptreden te leggen. (123) 8°. Idem van Dr. W. Bnrck, om ontslag als leeraar in de natuurlijke historie aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (126) 9®. Idem van J. Bakewel, om ontslag als onderwijzer 2de klasse aan de Bchool n°. 1 voor minvermogenden. (127) 10®. Idem van G. W. Buising, om ontslag als hulponderwijzer aan de achool n°. 2 voor minvermogenden. 11°. Soppletoire staat van begrooting en staat van af- en over schrijving, dienst 1876, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (124) 12®. Rekening van de dienstdoende Schutterij over 1876. (122) LEIDEN, 4 Juli. De alhier gevestigde afdeeling der Vereeniging „Het metalen Kruis", tweede sectie, had heden morgen weder een treurigen plicht te vervullen. Voorafgegaan door hare banier, bracht zij het stoffelijk overschot van een harer commissarissen, den heer F. W. Meyer, in leven bloemist, graf waarts. De president der Vereeniging, de heer E. H. Themps, hield aan de geopende groeve eene tref fende toespraak, waarin hij niet alleen het verlies van zulk een waardig lid der vereeniging als de overledene betreurde, maar ook in korte woorden het afsterven van hun 71-jarigen wapenbroeder als een groot verlies voor de maatschappij in het algemeen, en vooral voor zijne dierbare echtge- noote en kinderen in 't bijzonder schetste. Tevens liet hij uitkomen met welk een hart de overledene voor vorst en vaderland bezield was, en hoezeer ook bij in de jaren '30 en '31 zijn leven daarvoor veil had en niet aarzelde dit, zoo noodig, er voor te willen opofferen. Door den heer Onstenk werd namens de familie dank gezegd voor de laatste eer aan den overledene bewezen, waarna de leden der Vereeniging het graf verlieten om zich naar het sterfhuis te begeven. Door de studenten der Groningsche hooge- school is aan Z. M. den Koning een adres van adhaesie gezonden aan dat der Leidsche studenten met betrekking tot de bepalingen omtrent de uit voering der wet op het hooger onderwijs. Het verslag over den toestand van de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedurende 1876, uitgebracht in de voor de toekomst dier inrichting zoo belangrijke algem. vergadering van 16 Mei jl waarvan wij den hoofdinhoud reeds vroeger mede deelden, is thans ook in druk verschenen. De opening van de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid zal den lOden dezer plaats hebben. Den 9den zullen de Prins van Oranje en Prins Alexander de tentoonstelling in oogenschouw nemen. Zon het vorstelijke bezoek in gewone omstandigheden het karakter hebben eener feestelijke opening, nu zal het in alle stilte plaats hebben en niemand dan de regelingscommissie der tentoonstelling hierbij tegenwoordig zijn. Dezer dagen is aan de deelnemers in het waarborgfonds voor de internationale tuinbouwten toonstelling, in April jl. te Amsterdam gehouden, bij circulaire kennis gegeven, dat de ontvangsten der onderneming niet voldoende zijn om de zeer aanzienlijke uitgaven te dekken, ook dan niet, als het waarborgfonds ten volle gestort zal zijn. Als redenen wordt opgegeven, dat het ongunstige weder nadeelig heeft gewerkt op de entréegelden en de som der uitgaven ver de raming heeft overtroffen. Het hoofdbestuur heeft besloten de resteerende gelden per aandeel op te vragen, terwijl later rekening en verantwoording zal worden gedaan. Door Gedep. Staten van Zuid-Holland is aan de Staten dier provincie aangeboden het uit voerig en beredeneerd verslag van den toestand der provincie in 1876. Daaruit blijkt dat de be volking op 31 December 1875 beliep 748.162 zielen, als 860.699 mannen en 387.463 vrouwen, terwijl zij op 31 December 1876 bedroeg 763.636, als 368.803 m. en 394.833 vr. Geboren waren in dat jaar 16451 m., 15487 vr., en overleden 10589 m. en 9972 vr. Er werden 6405 huwelij ken gesloten; het getal scheidingen van tafel en bed beliep 9 en dat der echtscheidingen 51. On der de gesloten huwelijken behoorden 85 personen boven de 60 jaren, en onder dezen 3 van 75 tot 80 jaren. Land- en zeemacht telden op het einde des jaars 5884 manschappen. Er waren 929 gevangenen en 893 krankzinnigen. Het getal kie zers voor de leden der Provinciale Staten bedroeg in 1876 20,169; voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal 20,353. Het getal kiezers voor leden van den gemeenteraad was voor alle gemeenten te zamen 32,384 (in 1875 31,838). Van dat ge tal kwamen bij de eerste stemming op 35.80 pCt. en bij de herstemming 48.70 pCt. De gemid delde opkomst bij alle stemmingen was 89.94 pCt. tegen 53.97 in 1875. De schuld van 141 gemeenten bedroeg op 31 December 1875 f 16,970,381.937j. Het getal scholen voor lager onderwijs was: in 1874 334 openbare, 12 gesubs. bijzondere, 199 niet gesubs. bijzondere, in 1875 334 o., 11 g. b., 202 n. g. b., in 1876 355 o., 12 g. b., 196 n. g. b. Z. M. de Koning heeft ten aanzien van de Vereeniging van gepensionneerde officieren, waar van hij het beschermheerschap aanvaard heeft, be paald dat zij voortaan den naam „Koninklijke Vereeniging" enz. zal dragen. Voorts heeft Z. M. haar eene schenking gedaan van f 187,000, inschrijving Grootboek 4 pCt. N. S. Prins Frederik heeft het eerevoorzittersschap aangenomen. De keizer en de keizerin van Brazilië worden den 12den of 13den dezer met een talrijk gevolg in de residentie verwacht. De vice-admiraal J. Enslie, oud-minister van marine, is gisteren op 81-jarigen leeftijd in Den Haag overleden. Dr. A. H. De Hartog, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam, heeft voor het beroep naar 's-Gravenhage bedankt. De staatscommissie voor het 2de natuur kundig examen heeft het diploma uitgereikt aan de heeren: O. F. Cannegieter, J. Graanboom, A. A. Gersen en P. De Boer. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. G. J. N. Frantzen, van Gorcum. Het aangekondigde Rubens-feest is den 29sten Juni te Siegen gevierd, bij welke gelegen heid ter gedachtenis aan den beroemden schilder een gedenksteen in den muur van het raadhuis is aangebracht. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Stokholm, heeft de Zweedsche regeering den invoer van aardappelen, afkomstig van den Rijn of de Duitsche Noordzeehavens, tot nader order verboden, wegens het verschijnen van den Colorado kever in Rijn-Pruisen. Naar men verneemt hebben Burg. en Weths. van Den Haag afwijzend beschikt op het verzoek van den onlangs benoemden theater-directeur Dr. Campbell, om hem ten behoeve van een ander van de directie van den Franschen schouwburg te ontslaan. In de heden gehouden zitting der Provin ciale Staten zijn zes leden van Gedeputeerde Staten herkozen, zijnde de heeren: E. H. baron Rengers van Warmenhuyzen, C. W. Hubrecht, jhr. mr. H. A. C. De la Bassecour Caan, mr. C. Yan Yollenhoven, jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde en mr. P. L. F. Blussé. Tot buitengewoon lid van Gedep. Staten werd herbe noemd de heer C. Maas Geesteranus. Het lijk van den gistermiddag uit den Singel bij de Koepoortsgrachtsbrug opgehaal- den onbekenden manspersoon is gebleken te zijn van zekeren S. Omtrent de aanleiding tot het treurig ongeval is niets met zekerheid bekend. Er bestaan alleen slechts gissingen. Gisteravond om halfzeven is in de Paardesteeg door het breken der strengen een paard met een goederenwagen van den HoU. spoor weg op hol gegaan en werd op den Apothekers- dijk tot staan gebracht. De Toerman sprong toen van den wagen en was onder weg door het paard aan de knie bezeerd, zoodat hij voorloopig in het expeditiekantoor van Van Gend en Loos werd gebracht. Te Oegstgeest ontstond gisteravond omstreeks elf uren een begin van brand in de bakkerij van den heer B. Een jongeling, boven de bakkerij slapende, werd door den rook wakker gemaakt, die afkomstig bleek van een paar planken, welke ver moedelijk door een test met kolen aan 't smeulen geraakt waren. Men slaagde er in met emmers water de vlam te blusschen, die zich bij 't openen van de deur der bakkerij vertoonde. Gisteren zijn de weduwe H., wonende in de Waterloostraat in Den Haag, hare jonge kinderen en de naaister, na het middagmaal allen door hevige benauwheden overvallen ten gevolge van het gebruik van salade, die onwillekeurig met een vergiftstof zou zijn bereid. Op raad van den inmiddels ter hulp geroepen geneesheer zijn de lijders op een brancard naar het gasthuis vervoerd. Het gevaar is nog niet geweken. Heden is door de arrondissements rechtbank te Amsterdam P. H. Bruyn veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. In eene Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering der Ned. Entomologische vereeni ging deelde de heer Piaget eenige nadere bijzon derheden mede omtrent den Colorado-kever, onlangs te Rotterdam gevonden, die hem vertoond was en later ook door den heer Snellen van Yollenhoven op het ministerie van binnenl. zaken, alwaar het exemplaar thans berust, was herkend voor den gevreesden kever en toen nog levend. Het dier was te Rotterdam gevonden door een visiteur, naast een kist gevuld met uien, die even te voren uit de boot, varende op Nieuw-York, was gelost. Zoodra men het aardappelloof had gegeven, had het daar eieren op gelegd. Of er in of op die kist wellicht nog meer aanwezig zijn geweest, was onzeker, daar die op last der regeering was verbrand; het blijft echter mogelijk, dat er zich meer exemplaren in bevonden hebben, die ge-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1