A°. 1877. Dinsdag 3 Juii. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST AÜS-BERICHTEX. N°. .1331. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUUAHT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 0.17 Oproeping in wcrkelijken dienst Tan milicien-verlofgangers der lichting van 1S71. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 18den Mei 11, A. N°. 1516/3 (21e afd.), Provinciaal blad n°. 39; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1874, behoorende tot het bataljon Mineurs en Sappeurs en het corps Pontonniers, dat zij, krachtens artt. 125 der Militiewet onder de wapenen worden geroepen en daartoe op Ponderdag 12 Juli aansl de laatsten op Maandag 16 dezer maandbeide dagen des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen, de eer sten op den HOslen Augustus, de laatsten op den listen Augustus daaraanvolgende, in het genot van onbepaald verlof worden hersteld dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Maandag den 9dcn Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden terplaatse- lijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige vei klaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in deLeidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van WILLEM KOOREMAN, Koop man alhier, om in de poort aan de Middelstegracht N°. 153 varkens te mogen houden, Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 9den Juli aanst., 's voormiddags te eZ/uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dit verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1877. LEIDEN, 2 Juli. Aan de hoogeschool alhier zijn Zaterdag nog bevorderd tot doctor in de rechten de heerenW. Polman Kruseman, geb. te Middelburg, met Stel lingen, en C. De Vos van Steenwijk, geb. te De Wijk, met acad. proefschrift: „Over de misdrij ven waarbij, wegens hun staatkundig karakter, uit levering is uitgesloten." Bij de Zaterdag alhier plaats gehad hebbende overgave van het commandement der kanonneer boot van de Kweekschool voor Zeevaart werd door dr. A. Rutgers van. der Loeff een afscheids woord gesproken tot 16 knapen, die de inrichting verlaten om hunne verdere opleiding op de „Wassenaer" te erlangen, en daarna een woord van dank tot den vertrekkenden opperschipper J. De Vogel, die na ruim 50 jaren het vaderland op 's lands vloot trouw en eerlijk te hebben ge diend en een roemrijk deel genomen aan verschil lende expedition en zeetochten, de laatste tien jaren tot bloei der Kweekschool veel had bijge dragen en zich aller achting en sympathie ver worven. Als blijk daarvan ontving de waardige man van de Commissie een souvenir, waartoe ook een paar oud-leden der Commissie hadden bijge dragen, en van de zijde der onderofficieren een stoffelijk blijk van hunne hoogachting en toege negenheid. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 34.00, f 17.50, f 3.60 en f 1.75; de laagste f 34.00, f 17.50, f 3.50 en f 1.75. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3079'/i portiën, als: 2741'/2 warme spijs, 289 vleeschen 49 spek. De hoogleeraren aan de hoogescholen, zegt het „Handelsblad", hebben het in de laatste we ken overdruk gehad met de studenten, die nog vóór het in werking treden der nieuwe wet op het hooger onderwijs examen wenschen af te leg gen of te promoveeren. Te Leiden komt men zoo veel tijd te kort, dat zooals ons wordt ver haald nog na de vacantie ongeveer 60 voor candidaats- en 30 voor doctoraal-examen moeten voorkomen. Of dit echter werkelijk gebeuren zal, is nog onzeker. Men beweert namelijk, dat de minister van binnenl. zaken bezwaar maakt om, als de vacantie eenmaal begonnen is, toe te laten, dat nog voor 1°. Oct. examen worden afgenomen. Dit zou een groote teleurstelling zijn, om niet te zeggen een onrecht, tegenover de velen, die alleen wegens gebrek aan tijd niet vóór de vacantie konden geholpen worden. In eene Zaterdag te 's-Gravenhage gehou den algemeene vergadering van „Eigen Hulp" deelde de secretaris mede, dat de vereeniging op dit oogenblik 7551 deelnemers telt. De oprichtings kosten zullen worden gekweten uit de contributie (f 2.50 per lid), die met 1 Jan. 1878 voor de eerste maal zal worden geheven. Gekozen zijn tot bestuurders der afdeeling „levensverzekering" de heeren: jhr. mr. G. De Bosch Kemper, W. L. Meurs en dr. Van der Waals; tot leden van het hoofdbestuur mr. P. P. Hubrecht, gen.-maj. A. W. Ph. Weitzel, dr. M. Salverda, A. Van der Velde Az., J. P. Hofstede en J. Kuyper; tot leden van den raad van toezicht de heerenmr. P. B. Coninck Liefsting, mr. A. A. De Pinto, mr. P. PI. Pekelharing, dr. J. Rutgers en dr. A. P. Van Aken, te 's-Gravenhage; W. C. P. Toe water, te RotterdamP. C. Beelenkamp en mr. P. G. R. H. Van Lilaar, te Amsterdam; prof. Mac Gillavry, te Utrecht; mr. Pické, te Middel burg; mr. Lanschot, te 's-Bosch; en Troelstra, te Leeuwarden. Blijkens eene aanschrijving van den minister van oorlog aan de commandeerende officieren der corpsen, zal ieder militair, aan wien een vervroegd ontslag uit den dienst wordt verleend, steeds gehouden zijn vooraf de schuld aan te zuiveren, welke hij ten laste van het kleeding- en reparatie fonds mocht hebben, en zulks ongeacht alle andere voorwaarden, welke voor het verleenen van zoodanig ontslag uit den dienst mochten worden gesteld. In den laatsten tijd is toegekend het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen aan den lsten luit. P. Van Eyk, plaats, adjudant 2de kl. te Zutfenaan den lsten luit. C. J. Snijders, van de genie; aan de serg. J. D. A. Issels en H. W. Vos, van het 6de reg. infanterieaan den maréchaussee te voet K. Koelewijn, van de divisie Noord-Brabant en Limburgen de Atjeh-medaille aan den lsten luit.-ingen. C. J. Snijders, voor noemd aan den gemelden maréchaussee Koelewijn, en aan den hospitaal-geëmpl. 3de kl. J. Baart. De minister van oorlog heeft maatregelen genomen, ten einde de miliciens bij de corpsen infanterie meer te doen oefenen in het schieten met Plobert-patronen. De kleeding en uitrusting der militaire pupillen is thans zooveel mogelijk in overeenstem ming met de infanteriecorpsen van het leger vast gesteld, met dit onderscheid, dat de uniform met rood laken is uitgemonsterd en de pet voor het O.-I. leger, doch iets lager, voorzien van onderen van een rooden band en van voren aan de boven zijde van eene oranje kokarde, zal worden gedragen. De korte jas wordt door de pupillen der boogste klasse gedragen, die ook alleen de sabel krijgen. Zaterdag is bekend geworden de uitslag van het eindexamen aan de polytechnische school te Delft, ter verkrijging van het diploma voor tech noloog en ingenieur, volgens art. 60 tot 65 der wet op het middelbaar onderwijs. Aangemeld had den zich 42 candidaten, waarvan zich vóór of gedurende het examen hebben terugtrokken 5, zoodat 37 het volledig examen hebben afgelegd. Ge slaagd zijn: voor technoloog (art. 60) de heeren J. Van Dusseldorp, H. Elion, P. Keyzer IJz., A. Meilinkvoor civiel-ingenieur (art. 61)J. Böhtlingh, L. J. C. Van Es, J. P. De Gijselaar, J. C. Heyning, J. J. Hoogenboom J.Jz., A. E. Kempees, C. L. M. Tjambrechtsen, C. P. Loder, G. Van Nes, A. Cb. Nieuwenhuys, Jhr. C. C. T. Six, P. M. Van Veen, R. II O. D. Wijnmalen; voor scheepsbouwkundig-ingenieur (art. 63): H. Cop, H. Siebers; voor werktuigkundig-ingenieur (art. 64) S. E. Haagsma; voor mijn-ingenieur (art. 65) W. Godefroy, J. C. Van Heukelom, J. A. Schuurman. - Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn bevor derd tot doctor in de rechten de heerenA. J. Andrée Wiltens, geb. te Padang, en Wesseling, geb. te Tielaan die te Groningen de heerenJ. A. Teilegen, van Groningen, en P. Cleveringa, geb. te Appingedam. Aan het 2de gedeelte van het geneeskundig staats-examen, dezer dagen te Amsterdam gehou den, en Zaterdag geëindigd, hebben deelgenomen 6 militaire studenten van den geneesk. dienst voor de landmacht in Oost-Indië, waarvan er 5 zijn geslaagd, de heerenL. T. Boekelman, J. Bijle- veld, M. Charlouis, J. Haga en L. E Van Teyn, die aldus tot arts zijn bevorderd. Aan het 1ste gedeelte van bovengenoemd staatsexamen hebben deelgenomen 18 militaire studenten, waarvan 14 zijn geslaagd, de heeren: H. Timmerman, E. Brandts, A. G. H. Van Genderen Stort, P. J. Hijmans van Anrooy, H. J. Hubert, N. Ten Kate, A. P. Langeveld, C. Lugt, G. J. P. Leemans, K. Prins, G. Poolman, W. Snethlage, D. Wafel bakker en J. H. Van Welsem mede voor de land en zeemacht in Oost-Indië, en die alzoo tot semi- arts zijn bevorderd. Naar men verneemt zal de plechtige uit reiking des medailles aan de bij de tentoonstelling te Philadelphia bekroonde inzenders geschieden door den minister van binnenlandsche zaken, op Dinsdag 24 dezer, in het gebouw voor kunsten en weten schappen te 's-Gravenhage. Uit de Transvaal is te Rotterdam aangeko men de heer dr. E. J. P. Jorissen, procureur- generaal in de Transvaal-republiek, die met den heer Paul Kruger belast is met het overbrengen van het protest tegen de inlijving. Binnen weinige dagen zullen die heeren zich naar Londen begeven. Hedenmorgen is in Den Haag per Rijn- spoor aangekomen H. K. H. Prinses Albert van Pruisen met hare twee kinderen. Zij werd van

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1