H. W. Braakman, F. A. C. A. Pels Rijcken, Jbr. G. F. Van Panhuys, J. F. De l'Espinasse en J. Grootenhuis; tot 2den luit. bij de infanterie in Ned.-Indië, de cadetten S. F. Boers en W. P. Haver Droeze; tot 2den luit. bij de genie in Ned.- Indië, de cadetten A. Zon, J. W. C. Beelenkamp, J. W. C. Van Steeden, J. C. H. Fischer en M. C. Van Rouveroy van Nieuwaaltot lsten luit. bij de infanterie: den 2den luit. P. J. Wijmans, gedet. bij de inf. in Ned.-Indiëbij het 1ste reg. den 2den luit. H. Deegenaar, van het corps; bij het 2de reg., den 2den luit. H. L. Clumperbij het 5de reg., den 2den luit. L. K. VanGorkum; bij het 6de reg. de luit. G. H. Pieter en A. W. G. Rijnders, allen van het corps; aan A. J. W. Van Delden, consul-generaal van Oostenrijk-Hon- garije te Batavia, vergund het aannemen der ver sierselen van commandeur, en aan de heeren N. Hofstede, ads.-resident van Anjer (Bantam), en R. K. Van Olden, ads.-resident van Tjeringien (Bantam), van ridder der orde van Frans-Jozef. Oremengd Nieuws. Op de Kweekschool voor Zeevaart alhier had hedenmorgen te tien uren de overgave plaats van het commandement van de bij die inrichting gestationeerde kanonneerboot N°. 16, van den opperschipper J. De Vogel aan den den nieuwen opperschipper en commandant J. De Bruin. De plechtigheid had plaats in tegenwoor digheid van de Commissie van oppertoezicht en beheer en 't geheele personeel aan de Kweekschool verbonden. Gisteravond zijn zekere S. en zijn knecht in de Oude Vest gevallen, doordien de schuit waarin zij aardappelen wilden vervoeren, omsloeg. Aan eenige personen gelukte het hen beiden uit het water te halen, waarna de zakken aardappelen werden opgevischt. Hedenmiddag omstreeks halfvijf is in het papiermagazijn van den heer De Lincel, firma Matveld, op de Hoogewoerd brand ontstaan, welke zich in 't begin vrij ernstig liet aanzien. Spoedig was de spuit van de heeren Zaalberg Zn. aanwezig met de stadsspuit N°. 6, welke den brand spoedig meester waren, zoodat de andere spuiten, die inmiddels waren aangerukt, waaronder ook de stoomspuit, geen dienst behoefden te doen. De brand ontstond in papiersnippers op den vliering, die ook tamelijk is uitgebrand. In het proces van madame 't Hoen heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage in het door haar ingestelde hooger beroep heden uitspraak ge daan. Wegens onvoldoende motiveering werd het vonnis van de Haagsche rechtbank vernietigd en met schuldigverklaring aan het haar ten laste ge legde feit van feitelijk vergrijp tegen de zeden aan de appellante dezelfde straf als de rechtbank uitsprak, opgelegd, te weten drie maanden cellu laire gevangenis en eene geldboete van f 25. Omtrent de zaak van den landbouwer te Waddinxveen, verdacht van zijne vrouw te hebben vergiftigd, wordt gemeld, dat de lijkschou wing en verdere instructie aanleiding gaven om den verdachte aan te houden en naar Rotterdam te transporteeren, evenals sommige deelen van het lijk der overleden vrouw. De mail van Batavia, die met het stoomschip „Mei-Kong" verloren is geraakt, was van 31 Mei. Uit Koudekerk wordt gemeld, dat het met den hooibouw in die streek buiten ver wachting gaat. Zij, die het geluk hadden maaiers te kunnen krijgen, hehben reeds veel binnen, an dereu daarentegen kunnen geen maaiers vinden en moeten daarom het gras nog eenigen tijd laten groeien. Vroeger waren er grasmaaiers in overvloed te krijgen voor f 3, thans slechts enkelen voor 12 tot f 15 per morgen. Te Apeldoorn zijn gisteren twee groote papierfabrieken van de heeren v. Garven en Panne- koek een prooi der vlammen geworden. Aan blus- scheu viel niet te denken. Beide waren tegen Brandschade verzekerd. De woonhuizen zouden den kelijk gespaard blijven. Donderdag-avond is te Charloiseene bejaarde vrouw van de trap harer woning gevallen en heeft zich daarbij zoo ernstig aan het hoofd bezeerd, dat zij gisterochtend reeds overleden is. De plechtige viering van het eeuw feest der Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid zal Woensdag 18 Juli 's morgens te halfelf in de Groote Kerk te Haar lem plaats hebben. Zij zal bestaan in een feest rede van den voorzitter der Maatschappij, Dr. A. Vrolik, in het zingen van een feestcantate, woor den van Ten Kate, muziek van Heinze. Dienzelf den dag heeft de plechtige opening van het mu seum van kunstnijverheid op het Paviljoen plaats. In de omstreken van Frederiksoord heeft Woensdag-morgen een zwaar onweder ge woed. De woning van L. v. d. Wulp werd door den bliksem getroflen en stond in een oogwenk in vlam. Bij deze ramp zouden twee kinderen bijna 't leven hebben verloren. 'tEene is, terwijl de kleeren reeds brandden, al kruipende uit het huis gekomen, 't andere, dat te bed lag, werd door de buren gered. Man en- vrouw waren af wezig. Een varken is in 't perceel omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. Men schrij ft uit Boskoop van 28 dezer aan de „Arnh. Ct.": Te midden van de kermis vreugde in dit anders zoo rustige dorp, werd de politie beziggehouden met het opsporen van iemand, die onder den naam van W. Van Leeuwen, ten nadeele van de firma G. J. Alberts, boomkweekers alhier, bij de kassiers K. en v. te Gouda eene som van ƒ200 had weten te ontvangen. Eene kennisgeving van de kassiers aan genoemde firma van de uitbetaling der som leidde tot de ontdekking. Het hoofd der politie, bijgestaan door een paar heeren van het kantoor van K. en v. D., bezocht W. Van Leeuwen, die geheel onbekend met de zaak bleek te zijn. Naar de omschrijving van de uitbetalers der gelden, vielen de vermoedens op zekeren Van Zoelen, knecht bij de firma Alberts, die, na met hen geconfronteerd te zijn, gisteravond bekentenis aflegde voor het hoofd der politie. Bij gemis van een huis van arrest heeft men den schuldige vrijgelaten, die zich voor een groot deel van den nacht op de kermis vermaakte en verder in gezelschap van de politie op de secretarie den morgenstond moest verbeiden. Te 10 uren heden morgen is hij gevankelijk naar 's-Gravenhage ver voerd, waar hij zal terechtstaan wegens misbruik van vertrouwen in loontrekkenden dienst en het maken van valsche handteekeningen. Tegen den Coloradokever wordtdoor een Amerikaan in de „Köln. Zeitung" als een der beste middelen aanbevolen het houden van pauwen op de aangetaste aardappelvelden. Hij verzekert, dat een vriend van hem in Ohio dat middel met het beste gevolg aanwendde en zijne velden geheel gereinigd zag, terwijl die zijner buren verwoest werden. Genoemd blad echter meent, dat het kwaad in den aanvang beter be streden wordt gelijk te Mühlheim geschied is, door het afbranden der velden, omdat dan ook de eieren vernietigd worden. De overblijfselen van NinoBixio zijn den 2den dezer te Singapore verbrand, naar het heet omdat Bixio aan cholera overleed en de saniteits-wetten in Italië het invoeren der beende ren zouden bemoeielijken. De asch zal naar Italië worden gevoerd. B eoh.tza.ken. De hooge raad heeft gisteren het arrest gewezen omtrent het cassatieberoep van den heer mr. C. Van der Lek de Clercq, ingesteld tegen eene be slissing van de rechtbank te Middelburg, houdende zijne niet-ontvankelijkverklaring in het verzoek, strekkende: 1°. tot het schrappen van zijn naam van de kiezerslijsten in de gemeente Zierikzee, en 2°. om den voorzitter van den raad dier ge meente te bevelen zorg te dragen dat die wijziging in bedoelde lijsten onmiddellijk worde gebracht. De hooge raad heeft, oordeelende dat art. 148 der grondwet en art. 15 der kieswet door den eersten rechter waren geschonden, hoofdzakelijk overwogen dat er eene definitieve beslissing moet gegeven worden omtrent de hoofdzaak en omtrent afzon derlijke rechtspunten die nog onopgelost zijn ge laten. Mitsdien werd de zaak naar de rechtbank te Middelburg teruggewezen, om met inachtneming van dit arrest van de hoofdzaak verder te behan delen en te beslissen. De aTr.-rechtbank te Rotterdam heeft gis teren bij een breedvoerig vonnis, welks voorlezing ongeveer anderhalf uur duurde, J. De Dek ker Gzn., lid der firma Van Zeylen en Dekker, schuldig verklaard aan poging tot oplichting en hem veroordeeld tot één jaar cellulaire gevange nisstraf en 1000 boete, bij wanbetaling te ver vangen door 15 dagen cellulaire gevangenisstraf. BUITENLAND. Rusland. Bijzonderheden omtrent den overgang der Rus sen over den Donau bij Zimnitza ontbreken nog. Alleen meldt een telegram uit Bucharest aan de „Polit. Corr." van den 27sten, dat aldaar 's ochtends te 9 uren reeds bekend was, dat 't een deel van het Russische corps te Zimnitza gelukt was, den Turkschen oever te bereiken, en dat de overtocht geschiedde onder persoonlijke leiding van groot vorst Nicolaas. Uit deze omstandigheid kan worden afgeleid, dat deze overtocht bloed gekost zal heb ben, daar eerst den 28sten het telegram uit Bucha rest gezonden werd, dat de poging gelukt was; een volle dag verliep dus blijkbaar, voordat het hoofdkwartier dit bericht kon afzenden, Niet minder ernstig voor de Turken dan deze overtocht der Russen is het bericht uit Weenen, dat de Turken Tschernavoda en Medschidié, twee belangrijke plaatsen aan den wal van Trajanus, ontruimd zouden hebben. Is dit bericht juist, wat echter nog blijken moet, dan zouden de Turken ook de verdedigingslinie Tschernovoda-Kustendje, welke den toegang tot eigenlijk Bulgarije afsluit, hebben opgegeven. Uit Bucharest wordt van den 27sten o. a. aan de „Times" geseind, dat de twee Turksche monitors, die door 't lagere waterpeil in een der takken van den Donau bij Matchin opgesloten zijn, door de Russen tot overgave gesommeerd zijn, maar dat volgens de laatste berichten nog geen antwoord daarop ontvangen was. De Russen stellen er den hoogsten prijs op om deze monitors in ongeschonden toestand in handen te krijgen en zullen er dus zeker niet op vuren, indien er eenige kans bestaat, dat zij ze op andere wijze meester worden. Turkije. Volgens een Reuter-telegram uit Konstantinopel van den 27sten, dat blijkbaar slechts aan de Engelsche bladen werd medegedeeld, zou het Russische leger, bestaande uit 5000 man cavalerie, i 16 bataljons infanterie en 32 stukken geschut, dien dag het kamp te Zewin zijn aangevallen met het doel om de Soghanly te bezetten, zoo meldde de gouverneur van Erzerum den 26sten dezer aan de Turksche regeering. Het gevecht duurde den geheelen dag en eindigde eerst na zonsondergang met den terugtocht der Russen. De gouverneur van Erzerum, die sedert het ver trek van Moukhtar Pacha naar den rechtervleugel tijdelijk het opperbevel over het centrum voert, roemt vooral het heldhaftig gedrag van Reschid Pacha en van den door de gruwelen in Bulgarije vermaarden Chefket Pacha. Hij voegt er ten slotte bij, dat zijne verliezen 400 man bedragen en hij een nieuwen aanval der Russen verwacht, waarin de erkenning ligt dat hij geene beslissende over winning behaalde. Een tweede Reuter-telegram, direct uit Erzerum, meldt dat eene brigade, ter sterkte van 5 bataljons, 2 batterijen en 750 rui ters, ter versterking naar Zewin is gezonden. Telegrammen. ATHENE, 29 Juni. Het gebeurde met de voor Turkije bestemde amunitie, welke op Corfu in beslag was genomen, is geschikt. De amunitie zal naar Triest worden overgebracht. Deligeorges zal bij de Kamer een voorstel in dienen tot het sluiten eener leening van 40 millioen drachmen. LONDEN, 29 Juni. In de door het lagerhuis gehouden zitting heeft Trevelyan een voorstel inge diend, tot invoering van het uniforme kiesrecht en nieuwe verdeeling van bet staatkundig gezag, ten einde op die wijze tot een betere vertegen woordiging der kiezers te geraken. Na eene lang durige discussie is het voorstel, dat door de regee ring was bestreden en door Hartington krachtig ondersteund, met 276 tegen 220 steramen ver worpen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2