N°. 5330. Maandag A0. 1877. 2 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 Juni. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. C. B. Tho- maes, geb. te Hoek (Zeeland), na verdediging van Stellingentot doctor in de wis- en natuurkunde de heeren: S. Eigee, geb. te Haarlem, met acad. proefschrift„De akustische methode ter bepaling van den coëfficiënt van veerkracht toegepast op eenige tropische houtsoorten;" W. J. Jansen, geb. te Leeuwarden, met acad. proefschrift: „Stikstof- oxydnle in den vloeibaren en gasvormigen toe stand", en K. II. Mertens, geb. te Amsterdam, met acad. proefschrift: „Over Nitroderivaten van Dimethyl-aniline." Gisteren zijn nog bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. M. d'Ablaing, geb. te Batavia, met acad. proefschrift„De zoo genaamde schuldvernieuwing door wissels"; tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. H. Bruyning Ingenhoes, geb. te Voorburg, met acad. proefschrift: „Over de diffusie van eenige dubbel- zouten". In de gisteravond gehouden Departements- vergadering van het Nut van 't Algemeen werden in overweging genomen de punten ter beschrijving voor de in Aug. a. s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering. Als afgevaardigde was door het Departementsbestuur aangewezen dr. H. G. Hagen en als diens plaatsvervanger mr. M. H. A. Lisman, terwijl de vergadering uit haar midden benoemde als mede-afgevaardigde den heer J. A. Van Dijk en als diens plaatsvervanger dr. W. Palmer v. d. Broek. Voorts werden, met bet oog op de uitbreiding, eerlang aan de werkzaamheden der Spaarbank te geven, tot Commissarissen, be halve het thans in functie zijnde getal, benoemd de heerenJ. J. Hubrecht, mr. M. d'Aumerie, mr. A. Van Hettinga Tromp en A. P. M. Van Oordt. Verder werden gekozen tot Commissaris der Volks- en Burgerzangscholen, de heer S. B. Vos; tot Commissaris der Leesbibliotheek de heer P. R. Damsté en tot Commissaris der Spaarkas de heer L. Maas. Aan het slot der vergadering herinnerde de Voorzitter, de heer W. T. Werst, dat hij met prof. Van Geer aan de beurt van aftreding zijnde, dien avond voor 't laatst de eer had gehad de vergadering te mogen leiden. Bij het terugzien op het bijna twintigjarig tijdvak waarin hij in verschillende betrekkingen in het Bestuur zitting had, was het hem een behoefte den leden dank te zeggen voor de hunnerzijds steeds ondervonden welwillendheid, met de verzekering dat, of hij al dan niet ooit weer aan deze tafel zou geroepen worden, de bloei van dit Departement hem steeds de levendigste belangstelling zou blijven inboezemen. Gedurende de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden A. Slootweg, Alphen; B. Sloos, G. J. Veldhorst, Van den Berg, J. Alma, wed. Bos, De Haas en Zn., H. Pronk, C. H. Brinkman, J. Leefkamp, J. Van der Horst, wed. Hurig, T. Koelemever, A. Meyer, AmsterdamE. P. Harmsen, ArnhemN. J. B. Lamboo, Atjeh; B. Berg, de Buurt; R. Schruter, Chemnitz; 's-Heeren berg, Delft; S. Kom, Eldershuizen; wed. Gimberg, D. K. Munting, 's-GravenhageJ. E. Veldthurst, Groningen; H. Kluvers, Haarlem; W. E. Lammers, Hellevoet- sluis; A. M. Korssen, mej. Tubbinga, Leiden; J. B. Van der Schaaf, Londen; J. W. Van Hop- bergen, Raalte; Kastelein, Stompwijk; P. Boone, Trekkerdijk; W. Zemering, Vriesschewal; J. A. Franchimon, "V elpvrouw Willekes (2 stuks), IJselmonde; M. Wienepe, (niet vermeld). Brief kaarten mevr. Z. ZelleienMuiman, Amsterdam E. Bloemendaal, 's-Gravenhage; G. Van der Wiek, Rotterdam; vrouw Visser, Zoetermeer. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4765 volwas sen personen en van 915 kinderen. Met een beroep op de herinnering dier velen, wie de eer te beurt mocht vallen te hooren hoe Koningin Sophia zoo dikwijls hare vurige wenschen uitsprak voor de belangen van Neerlands volk, die haar zoo na aan 't hart lagen, wordt door eenige aanzienlijke personen voorgesteld om aan het Diaconessenhuis, te 's-Gravenhage, onder directie van mevrouw S. K. De Bronovo, tot welks uitbreiding dezer dagen geldelijke onder steuning werd gevraagd, een kinderziekenhuis en aan de vereenigde inrichting, zoo 't vergund wordt, den naam onzer onvergetelijke ontslapene Koningin te verbinden, die inrichting openstellende voor personen van elke gezindheid zoowel in als buiten 's-Gravenhage. Onze Vorstin had de diakonessen- iurichting lief, zooals bij herhaalde vriendelijke bezoeken bleek. Dat nog geen kinderziekenhuis bestond, gaf aan haar moederlijk gevoel voor het volk een dikwerf geuit gevoel van onvoldaanheid. Vrijmoedig wordt dit denkbeeld aan het oordeel van allen onderworpen, die er gaarne toe willen bij dragen om op duurzame wijze de nagedachtenis te eeren van haar, die ons, helaasontviel. Hier toe een beroep te doen op geheel Nederland, is het doel. Gaarne zullen giften worden ingezameld en men houdt zich aanbevolen voor de mededee- ling der namen diergenen, die buiten 's-Graven hage genegen bevonden worden dat denkbeeld te steunen. Op die mededeeling zal dan de nadere vorming van een hoofdcomité en subcomités zijn te gronden. Z. M. de Koning is Vrijdag-avond naar Zwitserland vertrokken, een kwartier vroeger dan het vastgestelde uur, zoodat de trein reeds was weggestoomd, toen Z. K. H. prins Alexander aan het Rijnspoorwegstation kwam om aan Z. M. zijn afscheidsgroet te brengen. De minister van oorlog heeft met ingang van 1 Augustus a. s. eervol ontheven van zijne betr. bij de topogr. inrichting, den kapt. E. De Bas, van den generalen staf, die voorts op zijn verzoek, tegen gezegden datum, is bestemd tot adjunct-chef van den staf tevens waarn. adjudant van den commandant der 4de divisie inf. Voor den dienst bij de topographische inrichting is be stemd de kapt. E. C. P. Donnadieu. De staatscommissie voor het tweede natuur- knndig examen heeft gisteren het diploma uitge reikt aan de hh.J. C. Mohr en A. Ekerman; door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer C. Ripping, off.-van-gez. 1ste kl., en het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer E. H. Bimmerman. Hiermede zijn de examens afgeloopen. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid, de heer E. F. Kruyff, geb. te Wamel, thans predikant te Leeuwarden, na openbare verdediging van een academisch proefschriftOver de opkomst der Gallicaansche kerk. Omtrent de tentoonstelling van kunst op nijverheid toegepast te Amsterdam wordt gemeld, dat in het midden van het schip van het paleis voor volksvlijt eene ornamentatie in tempelvorm zal verrijzen, door den architect der tentoonstelling, den heer De Cruyff, ontworpen en de atttributen van kunst en industrie dragende. In het alge meen zal de architectonische uitvoering der ten toonstelling vooral om haar smaakvollen, strengen eenvoud de aandacht trekken. De dag der opening is nog niet bepaald. Het vooruitzicht bestaat, dat zoowel de Prins van Oranje als Prins Alexander haar zal bijwonen. Dit moet de reden zijn dat de opening waarschijnlijk nog eenige dagen zal worden uitgesteld. Bij het 17de nummer van het „Aardrijks kundig Weekblad" wordt den geabonneerden gratis aangeboden de nieuwste, keurig uitgevoerde kaart van Middel- en Zuid-Afrika, ontworpen door Dr. Petermann. Z. M. de Koning heeft benoemd tot ridder 3de kl. van den Gouden Leeuw van Nassau de luit.-kolonels A. I. M. C. baron De Posson en C. H. E. graaf Du Monceau, beiden van den groo- ten staf, adjudanten van Z. M. De minister van oorlog heeft benoemd tot kapt. 1ste kl. M. A. Luyken Glashorst, tot ritm. lste kl. E. Ypey, tot adj. van den gouverneur der kon. mil. acad. den lsten luit. J. De Waal; van het lste reg. veld-art. Uit Curasao wordt van 2 Juni gemeld, dat de gewezen president-generaal van Venezuela Guzman Blanco dat land heeft verlaten en zich over St.-Thomas naar Europa begeven, alwaar hij door den tegenwoordigen president,, den heer Alcantara, gelast is, in hoedanigheid van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, de republiek in Duitschland, Spanje en Italië, en bij den Paus, voorts in Frankrijk en Zwitserland te vertegen woordigen. Z. M. heeft den kapitein Mody, van het Schotsche stoomschip „Matin", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het op 22 April jl. in de Noordzee veron gelukt Ned. schip „Industrie", toegekend de zil veren medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift aan jhr. mr. P. J. Van Swinderen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van secretaris van het college van curatoren der hoo geschool te Groningen, en daartoe benoemd jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman; benoemd tot hoofdcommies bij het depart, van oorlog, den com mies bij dat depart, mr. H. C. P. De Bruyn, en zulks in zijne hoedanigheid van rechtsgeleerde; bij den geneeesk. dienst der landmacht tot off.- van-gez. lste kl., den off-van-gez. 2de kl. C. A. L. Rodelsturtz, van het personeel; aan Zr. Ms. adjudant, den generaal-majoor A. O. H. baron Gansneb genaamd Tengnagel, van den grooten staf, vergund het aannemen en dragen der onder- scheidingst. van ridder grootkruis der orde van den Witten Valk van Saksen-Weimarbij de infanterie benoemd tot 2den luit.bij het 3de reg. den cadet H. J. Von Brucken Fock;bijhet 8ste de cadetten J. C. Mijnssen en R. J. Graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis; bij de cavalerie tot 2den luit.bij het lste reg. huzaren, de ca detten A. J. P. Metelerkamp en jhr. L. Van Capellenbij het 2de reg. huzaren, den cadet H. D. Twiss; bij het 4de reg. huzaren, de cadetten J. T. H. Mingels en B. M. Brantsma; bij de artillerie tot 2den luit. bij het lste reg. vesting- art. de cadetten A. R. Ophorst en L. J. Schel- tema; bij het 2de reg. vesting-art. den cadet C. G. Boonzajer; bij het 3de reg. vesting-art. de cadetten H. L. Van Oordt en G. M. J Turk; bij het corps ingen., mineurs en sapp. tot 2den luit., de cadetten A. E. Von Brucken Eock, J. H. A. Mijsberg, T. L. baron Quarles de Quarles, J. A. Nebbens Sterling, F. J. Van Burgsteeden, A. J. L. M. Van Schevichaven, F. J. H. Verhoef,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1