N°. 5328. A0. 1877. Vrijdag 29 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1AO. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 18 regels1-05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters Daar plaatsruimte. LEIDEN, 28 Juni. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren de heer J. H. Wilmink, geb. te Borne, met acad. proefschrift get.Quaestiones ad Anti- quitatem Romanam pertinentes, en tot doctor in de rechten de heeren J. W. J. Van Mierlo, geb. te Breda, en H. 's Jacob, geb. te Soerabaia, beiden na verdediging van Stellingen. Blijkens het gemeenteverslag is voor het archief op de auctie van den heer Nijhoff te 's-Gravenhage aangekocht: 1°. Rekening van Mr. Gerard Meerman, als Schout van Leiden, van den 21sten Oct. 1702 tot den 12den Oct. 1705. 2°. Schriftelijk Rapport van Mr. David van Royen (secretaris van Leiden en tevens secretaris van de Heeren Curatoren der Leidsche Hoogeschool) nopens het „Begin en Voortgang der Publique Bibliotheecq" der Hoogeschool volgens Resolutie van den lOden April 1741, door hem zeiven on derteekend. 3°. „Enqueste ende Informatie upt stuck van der Redactie ende Reformatie van der Schiltaelen a° 1494'", uitgegeven vanwege de Maatschappij van Nederlandsche letterkunde, met een voorbericht van den hoogleeraar R. Pruin. Behalve de jaarlijksche verslagen over den toe stand der onderscheidene gemeenten en andere verslagen, is het archief nog verrijkt geworden met een werkje van het raadslid J. M. E. Derck- sen getiteld„Iets over den Leidschen Schouw burg in de Achttiende Eeuw." Het onderzoek naar de „Logementen der stemhebbende steden" te 's-Gravenhage, alwaar Leiden haar groot en klein logement bad (thans de Besogne-Kamer), is voortgezet geworden. Het resultaat daarvan is nu onlangs door de „Vereeniging voor de ge schiedenis van 's-Gravenhage" uitgegeven. Onder de verdere onderzoekingen die er plaats hebben gehad behooren die over het geslacht van Van Mieris, voornamelijk over Jan Bastiaans Van Mie ris, den diamantslijper, en de drie schilders Erans Van Mieris (den ouden), Willem Van Mieris en Erans Van Mieris (den jongen); alsmede over den schilder Jan Potheuck (geb. 16261669), van wieu eene schilderij op het stedelijk museum aanwezig is, voorstellende de portretten van de vier Regenten van het Pesthuis in 1658. Een onderzoek naar de Eransche réfugiés, die zich na de herroeping van het edict van Nantes te Lei den hebben neergezet, is nog niet afgeloopen. Op het protest uit Leiden tegen de inlij ving der Transvaal-republiek is nog geteekend door de heeren: üs. J. A. Van Hamel, Mr. J. F. Scheltes Elzer, Dr. W. Schefier, L. Serrurier, Prof. P. J. Veth, H. C. Rogge, Gualth. Kolff, Ds. S. H. Gerritzen te Jutphaas, Van Naamen van Eemnes te Zwolle, D. A. Hendriks, G. A. Bosch, H. Kleyn v. d. Poll, J. G. C. A. De Vogel te 's-Hage, Prof. L. W. E. Rauwenhofl, A. P. M. Van Oordt, E. De Stoppelaar. Prof. Vreede te Utrecht heeft weder een stuk in 'tEransch opgesteld: „Appel de citoyens hol landais h l'opinion publique de la Grande Bretagne, en faveur de la République Sud-Africaine, dite Transvaal", om als geleide te laten dienen bij de twee protesten. Het zal van morgen af bij de firma E. J. Brill alhier ter lezing liggen. Als secretaris der gemeente Wormerveer zijn door Burg. en Weth. ter benoeming aan den gemeenteraad voorgedragen de heeren G. A. •I. Eerf, cand.-notaris te Bolsward, en rar. J. E. Enklaar, ambtenaar ter secretarie te Leiden. In plaats van dr. Cohen Stuart zal op het Zuiderzendingsfeest als openingsredenaar optreden ds. N. H. De Graaf, terwijl voor de heeren De Bruyn, Coolsma en Pierson respectievelijk zullen optreden: de heer J. Wolbers, van Utrecht; ds. P. Bartstra, van Klundert, en ds. Baart de la Eaille, van Leiden. Door de staatscommissie voor de geneeskun dige examens te Amsterdam is gisteren bevorderd tot arts de heer J. M. W. Van Dusseldorp; de staatscommissie voor het 2de natuurk. examen heeft het diploma uitgereikt aan de heerenJ. C. Kornelissen en C. Hesterman. Z. K. H. de prins van Oranje heeft giste ren den kon. grafkelder te Delft bezocht. De kolonel-commandant der Haagsche schut terij, bij afzonderlijke dagorder aan heeren officie ren kennis gevende van de toekenning door Z. M. den Koning aan den majoor mr. W. Hoyer, van den personeelen rang van luitenant-kolonel, heeft daarbij gevoegd het bericht, dat Z. M. den minis ter van binnenlandsche zaken gemachtigd had den commandant der schutterij mede te deelen, dat deze rangverhooging het gevolg was van Zr. Ms. tevredenheid over de goede houding van het bataljon dat onder bevel van majoor Hoyer aan de plech tige begrafenis van H. M. de Koningin heeft deelgenomen. Z. M. de Koning heeft het beschermheer schap aangenomen van de Vereeniging van gepen sioneerde officieren van het Nederlandsche leger. Deze vereeniging is onlangs als rechtspersoon erkend. Men verneemt dat dr. Campbell, die in het begin dezes jaars tot directeur van den konink lijken Eranschen schouwburg voor het volgend tooneelseizoen werd aangesteld, om verschillende redenen aan Burg. en Weth. heeft verzocht die benoeming in te trekken. Tot eerelid van het Prov. Utr. Genootschap van kunsten en wetenschappen is benoemd de hoogleeraar Vreede te Utrecht. Van de ingeko men prijsvragen is met goud bekroond een En- gelsche verhandeling, ten antwoord op de prijs vraag „Over de verdamping van water uit gron den en planten." Bij de opening van het naam briefje bleek de schrijver te zijn de heer Miller te Londen, die bij acclamatie tot buiten- landsch lid werd benoemd. Van een andere tot antwoord op dezelfde prijsvraag ingekomen Neder landsche verhandeling zal de schrijver uitgenoo- digd worden verlof te geven tot het openen van het naambriefje, waarna hem een eervolle ver melding zal worden toegekend. Verscheidene nieuwe leden zijn benoemd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat de zaal Cs van 's Rijks museum van schilderijen in het Trippenhuis te Amsterdam, waarin de schilderij der Staalmeesters hangt, te beginnen met 1 Juli, wederom voor het publiek is opengesteld. De „Staatscourant" maakt bekend dat te Rotterdam op het terrein voor het in lossing lig gende stoomschip „Rotterdam", ïfiet diverse stuk goederen van Nieuw-York aangekomen, een insect gevonden is, hetwelk aan het departement van binnenlandsche zaken opgezonden en geconstateerd is een levende Colorado-kever Doryphora decem- lineata) van het vrouwelijk geslacht te zijn. Met verwijzing naar de herhaalde waarschuwingen van regeeringswege en de beschrijving met teekening, van het genoemde insect, door het ministerie van binnenlandsche zaken uitgegeven en verspreid, wordt de aandacht op het bovenstaande gevestigd en ieder uitgenoodigd, zooveel in zijn vermogen is, door onderzoek en door het uitroeien van dat schadelijk insect, daar waar het mocht voorkomen, mede te werken tot voorkoming van de algemeene ramp, die van de overbrenging van den Colorado kever op de aardappelenvelden het gevolg zou zijn. Z. M. de Koning-groothertog heeft in de orde van de Eikekroon benoemd tot: grootkruis den generaal graaf Yan der Straeten-Eonthoz, adju dant van den Koning der Belgentot groot-officier, baron J. De Bussche en baron E. Bose, chef van het huis van de hertogin van Nassau; tot kom- mandeur, baron Yon Wöllwarth-Lauterberg, stal meester van den Koning van Wnrtembeig, en markies De la Riva Aguero, lsten kamerheer van den prins van Monacotot officier, de heeren A. Van der Bulcke, secretaris van legatie van den Koning der Belgen, en Winter, Oeconomiscli Rath te Stuttgart. GemengdNieuws. Hedenmiddag te halfdrie is alhier een begin van brand ontstaan in de Doelen- of cavaleriekazerne. Een twintig- a dertigtal bossen stroo waren aan 't smeulen en verspreidden een geweldigen rook, die door het dak heendrong. Door de werking van twee spuiten, die der cava lerie, welke echter spoedig bleek defect te zijn, en die der kweekschool voor zeevaart, was men den brand spoedig meester. De oorzaak is totnutoe onbekend. De vlugheid, waarmede laatstgenoemde spuit, in werking gebracht door de jongens der kanonneerboot, op het terrein aanwezig was, ver dient bijzonderen lof. De spuit der weesjongens was ook ijlings aangerukt, doch behoefde even min water te geven als de stoomspuit, die, halfweg gekomen, weder terugkeerde. Hedenmorgen te acht uren is langs boord der alhier gestationeerde kanonneerboot het lijk opgehaald van den marinier 1ste kl. D. v. R. Daar hij sedert geruimen tijd in zich zeiven ge keerd was, veronderstelt men dat de ongelukkige zich in eene vlaag van somberheid of waanzin (geenszins dronkenschap) heeft verdronken. Een tienjarig knaapje J. V., dat gistermiddag spe lende nabij de Marepoort in de Binnenvestgracht viel, is door vrouw B. gered. Op de Oost- dwarsgracht geraakte een jongetje van zes jaar te water, 't geen werd opgemerkt door een persoon, die het zinkende kind te hulp sprong, maar er slechts door de hulp van een tweeden, die zich eveneens te water begaf, in slagen kon, het be houden aan wal te brengen. Gisterochtend omstreeks acht uren ontstond te Rotterdam twist tusschen twee tim merlieden op een werk in de Erederikstraat, waarbij de een den ander met een hamer vrij ernstig aan het hoofd verwondde. De gewonde had door sarren en beleedigingen den ander buiten zichzelf van drift gemaakt. Maandag-namiddag te drie uren ongeveer is bij het binnenloopen van de Noord zeehaven aan de binnenzijde tegen bet Noorder- hoofd gestrand het Engelsche barkschip,, Harmonie", kapitein Dinsmore, van St.-John naar Am sterdam, beladen met gezaagd hout. Het schip werd gesleept en had reeds alle zeilen vastgemaakt het schijnt dat de sleepboot geen kracht genoeg bezat om het vaartuig, dat èn door stroom èn hevigen wind werd nedergezet, van lager wal te houden. Des] avonds voor donker hebben eenige heeren, als de haven- en sluismeesters enz. getracht met een stoomboot aan boord te komen, hetgeen niet wel doenlijk was wegens de hooge deining; met roeibooten was het schip te bereikenaanbod.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1