Hedenmorgen is hier doorgetrokken een detachement huzaren uit Haarlem, bestemd om morgen bij de begrafenisplechtigheid van wij len H. M. de Koningin dienst te doen. Tijdens de internationale tentoon- stelling van tuinbouw te Amsterdam was het voor plein door bruggen verbonden met het paleis voor volksvlijt. Deze gemeenschap boven den grond blijft gedurende de nijverheids-tentoonstelling in wezen, maar zij zal worden vermeerderd met een verbinding tusschen het voorplein en den tuin van het paleis onder den grond. Beneden aan de brug (westzijde) komt een terras met trapje, dat toegang zal geven tot de kelders van het paleis, die naar den bierkelder leiden en van daar uit naar den tuin. Morgen zullen te Delft aankomen 103 treinen, waarvan de eerste 's morgens te 3 uur 30 min. De stoombooten mogen niet verder dan tot Delfshaven komen. Zondag-nacht heeft te Tiel een bru tale diefstal plaats gehad bij een zilversmid. Met een scherp werktuig hebben de dieven eene opening in eene groote spiegelruit gemaakt en alzoo eene menigte gouden horloges en andere sieraden ont vreemd. Zeer vroeg in den morgen was van den diefstal reeds aangifte bij de politie gedaan, die uit eenige aanwijzingen meende te mogen opmaken dat de dieven den weg naar Nijmegen waren in geslagen. Bij het aan dien weg gelegen dorp Loenen gelukte het den commissaris Hardenberg dan ook, bijgestaan door adsistenten, twee Duitschers in handen te krijgen, die, met revolvers en dolken gewapend, zich niet dan na eenige worsteling ge vangen gaven, en inderdaad in 't bezit bleken te zijn vau de gestolen voorwerpen. Men meldt uit Schijndel van 16 dezer: •In het midden van het dorp woedde gisteravond een felle brand. In korten tijd sloeg de vlam van alle kanten uit het dak, en men vreesde voor de vele omliggende huizeD, welker bewoners dan ook hunne zaken van waarde inderhaast naar elders overbrachten. Intusschen is het der brandweer mogen gelukken den brand tot één huis te beperken. In de Oude Maas onder Zwijndrecht is Zaterdag-namiddag een jonkman uit Dordrecht, die zonder te kunnen zwemmen met twee makkers ging baden, verdronken. Wegens het schrijven in dagbladen is de hoofdonderwijzer te Moergestel, de heer J. Van Mierlo, door Burg. en Weth. gedurende twee maanden in zijne betrekking geschorst. Te Grave is Zaterdag voor 't front van zijn compagnie een soldaat (plaatsvervanger), wegens verregaand wangedrag van den militairen stand vervallen verklaard en de garnizoensplaats uitgezet. Uit Bunschoten is gemeld, datopden llden dezer het lijk zou gevonden zijn van den lieer K., onderwijzer aldaar, hetwelk op gruwelijke wijze was verminkt, waardoor er waarschijnlijk aan moord moet worden gedacht. Van geachte zijde wordt door het „U. D." medegedeeld, dat in dit geval zonder den minsten twijfel aan zelf moord moet gedacht worden, 's Mans handelingen en woorden vóór zijn dood laten hieromtrent niet den minsten twijfel bestaan, terwijl een snede, die hij onder den hals had, niet doodelijk was en hoogstwaarschijnlijk met zijn scheermes, het welk gemist wordt, is toegebracht. De ligging van het lijk in het water en de enkele bloed- spatten op den kant der vaart bevestigen over tuigend, dat hij in een zittende houding op den kant der vaart zich de wonde heeft toegebracht en tegelijk voorover iti het water is gevallen. Zondag-ochtend tusschen 10 en 12 uren is uit een schip, in het Spaarne aan den Koudenhorn te Haarlem liggende, eene som van ruim 400, benevens een schildpadden, met zilver ingelegde sigarenkoker gestolen. De schipper met zijn gezin en knechts waren ter kerk. Uit Harlingcn wordt van 16 dezer gemeldHedenavond werd, even buiten de stad op den straatweg naar Midlum een per spoortrein uit Duitschland aangekomen persoon gearresteerd, verdacht van diefstal eener belangrijke som gelds, die dan ook in zijn bezit werd bevonden. De gearresteerde was vergezeld van een jonge dame. De justitie te Maastricht heeft zich Zaterdag naar Eysden begeven, alwaar een persoon zoodanig is mishandeld, dat men voor zijn behoud vreest. De dader geeft voor, uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Er heeft geen arrestatie plaats gehad. De visschers aan de kust van De vonshire trekken tegenwoordig partij vanNewfound- landsche honden, die hun goeden dienst bewijzen bij hun bedrijf. Aan sommige punten kunnen namelijk de schuiten bij ruwe zee niet landen dan met behulp van eene lijn. 't Uitbrengen van die lijn was een gevaarlijke taak, die dikwijls aan menschen't leven kostte. Sinds eenigen tijd wordt dit werk verricht door honden en met den besten uitslag. De sterke en moedige dieren doorklieven veilig de geweldige branding, met de lijn tusschen de tanden. Rechtzaken, Eerst gisterochtend nam de raadkamer der ar- rondissements-rechtbank te Amsterdam eene be slissing in de zaak van P. A. Bruyn, voormalig secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Zij verwees die zaak naar hare openbare zitting, om daar ten correctioneele te worden behandeld. De dag is nog niet vastgesteld. Vermoedelijk zal daarvoor Woensdag 27 dezer worden aangewezen. De hooge raad heeft dezer dagen een arrest geslagen dat in de gevolgen van groot belang voor Nederland zal zijn. Na de ontdekking dat op Aruba gronden waren, rijk aan phosphorzure kalk, ook minder juist genaamd guano, dagvaardde de Aruba Island Goldmining Company ingevolge een vroeger verleende concessie het bestuur der kolo nie Curasao, om Ie hooren verklaren dat de eischende Company met uitsluiting van anderen gerechiigd is tot het genot van de op het eiland Aruba gevondene of nog te vinden phosphate of lime (phosphorzure kalk) en tot de ontginning van die gronden. Het hof van justitie in de ko lonie Cura9ao overwoog, dat de concessie aan de Company, die daarvoor jaarlijks slechts de som van f 2500 betaalde, alleen betrekking had op metalen en ertsen, niet op de overige delfstoffen, aangenomen zelfs, dat de gevonden phosphorzure kalk, als grootendeels van dierlijken oorsprong, onder de delfstoffen kan worden gerekend, en ontzeide dientengevolge aan de eischeres hare vor dering. De Goldmining Company voorzag zich daarop in hooger beroep bij den hoogeu raad. Voor het eerst trad daarbij in hooger beroep op een interveniënt, J. Godden, civiel ingenieur te Curasao, die als edgenaar van de in phosphor zure kalk rijk bevoudene gronden zijne rechten tegen den ingesteldeu eiscli kwam handhaven. Van welke waarde de ontdekking van die rijke laag van phosphorzure kalk voor de auteurs van zijn cliënt, voor de industrie en bovendien voor de Nederlandsche schatkist was te achten, toonde zijn advocaat Mr. D. Van Eek, aan, door er op te wijzen, dat door zijn cliënt, nadat de ontdek king van de mesthoudende schatten door zijne voorgangers was gedaan, reeds laug geleden con cessie voor de exploitatie, onder aanbod van eene beduidende retributie per ton, bij het gouverne ment was aangevraagd, aan welk verzoek nog geen gevolg had kunnen worden gegeven, hangende het proces met de Aruba Goldmining Company, ter wijl uit brochures en gedane bestellingen bleek, dat uit de onderneming van den heer Godden voor het gouvernement jaarlijks alleen aan directe betaling in belasting waarschijnlijk een bate van f 70,000 tot f 100,000 zou toevloeien, waardoor de kolonie Curasao, die jaarlijks door het moeder land met eene gelijke som wordt ondersteund, zou ophouden geldelijk een lastpost te zijn. De hooge raad heeft, een nader onderzoek door deskundigen onnoodig achtende, bij zijn arrest de uitspraak van het gerechtshof van Curapao ge handhaafd, zoodat nu spoedig een overeenkomst tusschen de regeering en den heer Godden wordt tegemoetgezien, waaruit een groote bloei voor de kolonie zal kunnen ontstaan. De raadkamer van de Brusselsche rechtbank heeft in zake den diefstal van veertig millioen ten nadeele der Banque de Belgique, de beruchte Marie Collart (Lolo), benevens de heeren Doek en Gengebien, bestuurders der bank, Dansaert en Löwenstein, fondsen makelaars, en vier beambten der bank buiten vervolging gesteld, doch den kassier T'Kint de Roodenbeke, den ex-gouverneur Eortamps, lid van den senaat, en den nu fun- geerenden gouverneur Sabatier, lid der Kamer, verwezen naar het hof van appèl, Kamer van in-staat-van-beschuldigiug-stelling, welk lichaam zal beslissen of zij voor het hof van assises moe ten terechtstaan, in dezelfde zaak zijn drie fond senmakelaars, De Buck, vader en zoon, en Porre Sr., naar de correctionneele rechtbank verwezen. BUITENLAND. Groot- Britannië. Aan den „Manchester Guardian" wordt van de Goudkust 't volgende geschreven„De blokkade van Dahomey is opgeheven. De Koning heeft woord gehouden. Hij zeide dat hij nimmer de boete betalen zou. En hij heeft ze niet betaald; maar hij is zoo goed geweest, te dulden dat de Eransche handelshuizen ze voor hem betaalden. Er zijn 400 vaten palmolie bedongen 200 comptant en 200 binnen een jaar. De eerste 200 zijn geleverd door de factorijen van Regis en van Eabu. De andere 200 zullen vermoedelijk tegelijk met de oorlogs schatting uit Ashanti hunne verschijning maken dat is wanneer aan de Westkust de kalveren op 't ijs dansen. De vreemdelingen hebben allen plei- zier over deze fraaie „satisfactie" aan de Engelsche vlag. Toch had de uitslag nog schraler kunnen wezen; want de Engelsche eommandant had last om met 50 vaten tevreden te zijn, zoo hij er niet méér kon machtig worden. Een beetje vet maar om de manen van den Britschen leeuw te doen glimmen en hij zou ophouden te brullen. Abo- mey zal nu wel moeten zwemmen in menschen- bloed, ter eere van den Eetish die den Koning zoo goed geholpen heeft, 't Was zeker hard voor de regeering, terwijl in Europa een groote oorlog woedt, 'hier een eskader te moeten gestationeerd houden tot tuchtiging van negers. Jammer dan maar, dat de blokkade ooit begonnen werd." Grrielienland. Een telegram uit Athene van 17 dezer meldt: Het Engelsche eskader zal morgen Phalerum ver laten met bestemming naar Nauplia, doch keert Zaterdag hierheen terug.Een groote ministerraad, onder voorzitterschap van den Koning, beraad slaagde over Griekenlands algemeene politiek en over de leeuingen van 1824 en 1825, welke het ministerie voor één derde erkend heeft. Rusland. Van den Donau verdient het bericht vermel ding, dat de Russen hunne batterijen op het eiland Ghiacet, tegenover Braïla, dus op Turksch gebied, voltooid hebben. Het aantal zieken van Russische Donau-leger wordt vrij bevredigend ge noemd en op 2700 man geschat; aan dooden en gekwetsten hebben de Russen aan den Donau nog slechts 6 en 16 man verloren. Met bet oog op de aanstaande krijgsbewegingen zijn 1800 artsen voor het Donauleger in dienst genomen. Wat aangaat de lichting van 218,000 rekruten, die dit jaar is uitgeschreven, wordt de opmerking gemaakt dat het cijfer veel hooger is dan in vorige jaren, maar dat daarin niets bijzonders gelegen is. Het eerste jaar na de nieuwe legerorganisatie, in 1874, bedroeg de lichting 150,000 man, het tweede 180,000, het derde jaar 196,000 en thans 218,000 man. Maar tevens heeft de minister van oorlog den diensttijd van zes jaren feitelijk verkort door de manschappen vroeger met verlof huiswaarts te zenden. Daarom moest elke lichting telkens groo- ter zijn, wilde men het leger op dezelfde sterkte houden. Want bij een diensttijd van zes jaren bestaat het leger uit zes contingentenvan vier jaren b. v. uit slechts vier contingenten; dus moet elk contingent zooveel sterker zijn. De Petersburgsche correspondent der „Polit. Corr." meldt dat, nadat Schouwalofi's mondelinge verklaring het Engelsche kabinet volkomen bevre digde, de Russische ambassadeur overeenkomstig den wensch der Engelsche regeering door zijn gouvernement gemachtigd werd, de verklaring ook schriftelijk aan lord Derby ter hand te stellen. In dit geschrift wordt ook verder nog verklaard, dat de oorlogzuchtige neigingen van Griekenland en Servië Rusland volstrekt niet naar den zin zijn, en dat wat de Servische quaestie betreft alleen de O.-II. monarchie het beslissende woord te spre ken heeft. De correspondent van de „N. fr. Pr." meldt „Door den Russischen generalen staf wordt sedert

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2