Gisteren is de 57ste verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden herdacht. Te Boskoop is tot dijkgraaf voor den ver- eenigden polder door stemgerechtigde ingelanden, in plaats van wijlen den heer J. Hooftman, gekozen de heer J. Van Hofl. De verdere uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer is als volgt Middelburg: Herkozen Mr. D. Van Eek, (L) met 1214 stemmen; J. Wolbers (A) had 854. Z i e r i k z e eHerkozen J. J. Van Kerkwijk, (L) met 811 van 919 de uitgebrachte stemmen. Anth. De Vlieger had 100. Dokkum. (Periodiek): Uitgebracht 1786. Herkozen Mr. B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten (L) met 1073. Prof. A. Brummelkamp (A) had 704. (Tot September 1877)Uitgebracht 1781. Herkozen Mr. B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten met 1072. Prof. A, Brummelkamp had 700. De commissie voor de geneeskundige exa mens te Amsterdam heeft gisteren het getuig schrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan de heeren J. F. P. Hers en M. J. Van Leeuwen, med. doctorandi. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de rechten de heer W. Kolff, geboren te Deil. De herstemming in de hoofdkiesdistricten Almelo en Delft voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zal geschieden op Dins dag 26 dezer. De commissie van onderzoek in zake de Nederlandsche suikerraffinaderij te Amsterdam heeft een uitvoerig rapport aan heeren aandeelhouders uitgebracht. Voor de concurrente crediteuren zal overblijven eene som van 50,000 en de fabriek, behalve eenige dubieuse posten. Neemt men voor het oogenblik de hoogst onwaarschijnlijke onder stelling aan, dat de som en de fabriek werkelijk kon geacht worden het bedrag der concurrente schulden te dekken, dan nog zou het geheele kapitaal verloren zijn, en wel, volgens de gegevens der directie, voor ƒ93,000 in 1875, voor ƒ360,000 in 1876 en voor de rest of 450,000 bijna in de eerste maanden van 1877. Gisteren werd te Amsterdam eene buiten gewone algemeene vergadering gehouden van aan deelhouders in de N.-I. Spoorwegmaatschappij, ten einde te beslissen over de voorstellen betref fende overeenkomsten met de regeering omtrent spoorwegaanleg en exploitatie op Java. De voor stellen werden, na eenig debat, in omvraag ge bracht en aangenomen. Door wijlen den heer C. C. Renard te Amsterdam is besproken aan het R.-K. Oude Armenkantoor aldaar een vierde gedeelte zijner nalatenschap, ter waarde van ongeveer ƒ25,000, en aan het R.-K. Oude Mannen- en Vrouwen huis St.-Jacob dc helft dier nalatenschap. De sergeanten P. J. Geill, D. L. Jonquière, E. C. Ockhuyzen en J. Retgers, allen van het 3de regiment infanterie (hoofdcursus 's-Bosch), hebben met gunstig gevolg het examen afgelegd tot verkrijging van den rang van 2den luitenant bij het leger hier te lande. Jkr. A. L. T. T. Van der Wijk, 1ste luit. bij het 2de reg. inf., te Maastricht, is be noemd tot eerelid van de „Academia geuealogica heraldica" te Pisa. Voor het koninklijk kabinet van zeldzaamheden ziju van den heer C. Goekoop Dzn. ten geschenke ontvangendrie onderscheidingsteekenen van een opperhoofd van een stam der Noord-Amerikaan- sche wilden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat de ronde- of concertzaal van het Paviljoen „Welgelegen", te Haarlem, van 15 de zer af tot nadere aankondiging voor het publiek zal zijn gesloten. De Koor-Vereeuiging der „Ouvriers réunis" te Gent zal op Zondag 8 Juli e. k., als wanneer het 25 jaren zal geleden zijn, dat haar door de bevolking van Gent eene eere-banier werd aange boden, een groot internationaal feest geven voor harmonie-, fanfare- en zanggezelschappen, waarvoor tot een bedrag van 2000 fr. aan prijzen is uit geloofd. De gezelschappen, die aan den wedstrijd verlangen deel te nemen, moeten daarvan vóór 1 Juli kennis geven aan den onder-voorzitter der genoemde Vereeniging, den heer F. Onghena, rue «le la Caverne, 28, te Gent. Naar men verneemt is aan aan het ministerie van oorlog een nieuw ontwerp van wet op de nationale militie in bewerking. De openbare vermakelijkheden in de resi dentie, die wegens het overlijden van H. M. de Koningin waren gesloten, zullen naar men verneemt op Zondag 24 dezer mogen worden hervat. Z. M. heeft aan Th. J. H. Mann, consul der Nederlanden te Lubeck, op zijn verzoek, eer vol ontslag uit die betr. verleend, onder dankbet. benoemd tot off. van just, bij de arrond.-rechtb. te 's-Hertogenbosch, mr. Th. A. Van Bommel, ge wezen off. van just, bij de voormalige arrond.- rechtbank te Hoorn; tot burgem. der gem. Ezinge benoemd L. J. Stratingh; bij het depart, van binnenl. zaken tot hoofdcommies J. Margadanten mr. N. J. Van IJsselsteynden ritmeester jhr. W. Van Loon, van het 4de reg. huzaren, op pen sioen gesteld; benoemd: bij het lste reg. huzaren, tot lsten luit. den 2den luit. N. J. Erzey, van het corps; bij het 3de reg. huzaren, tot lsten luit. de 2de luit. H. F. D. Braams en K. G. baron Van Boetzelaer, beiden van het corps; bij het 4de reg. huzaren, tot ritm. 2de kl. den lsten luit. L. B. Loefl', van het corps; den lsten luit. W. Cool, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, in zijn rang overgepl. bij de genie in Ned.-Indië; den lsten luit. P. P. J. Lignac, van het 4de reg. inf., in zijn rang overgeplaatst bij de inf. in Ned.-Indië. GemengdNieuws. Gisteravond is tusschen de Mare- en Heerenpoort uit den singel opgehaald het lijk van zekeren O., die sedert Zondag vermist werd. Omstreeks halfzes geraakten op de Mare een paard en kar te waterde voerman was bijtijds van de kar afgesprongenmet behulp van eenige om standers slaagde hij er in, een en ander behouden aan wal te brengen. Op de Oostdwarsgracht is een jongetje van zeven jaren in 't water ge vallen; een man sprong te hulp, maar er niet in slagende het kind te redden, begaf zich een tweede persoon te water en door hunne vereende pogingen werd de drenkeling gered. Buiten de Wittepoort is een werkman, werkzaam zijnde aan de nieuwe spoorweglijn, over een smalle plank een wagen met steenen rijdende, door het kante len van den wagen in 't water gevallen en door zijne kameraads er uitgehaald. Gistermiddag is te Haarlem uit het Spaarne opgehaald het lijk van een zevenjarig jongetje, dat daar spelende te water was geraakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft er op het Aardsche Veld, onder de gemeente Assen, een ergerlijk tooneel plaats gehad tusschen een paar broeders en hunne vrouwen. Een der mannen, K. Ph., is daarbij met een scherp werk tuig (naar men zegt een gebroken flesch, met welker inhoud men zich gezamenlijk eerst had vroolijk gemaakt) op erge wijze in het aangezicht verwondzijn rechteroor was doorgesneden, rond om een der oogen bekwam hij een vrij diepe wonde, terwijl een groot gedeelte van de onderlip hem was doorgebeten en er los bij hing. Zijn broeder J. Ph. moet eenige sneden over en door de handen bekomen hebben. Zondag-morgen te 4 uren trok eerstgenoemde in persoon, op bloote voeten en blootshoofds, letterlijk met bloed bedekt naar dokter Van der Vegt, ten einde zijn hulp te verzoeken, aan welk verzoek deze heeft voldaan. Onder het aan elkander naaien van oor, lip enz. viel de patiënt, die anders volstrekt niet als bui tengewoon zenuwachtig bekend staat, driemalen in onmacht. Te Aarlanderveen werd dezer dagen op het erfhuis bij A. De Blanken een oud kastje verkocht voor 2.50. Toen de kooper, zekere Goeveraeur, van Nieuwkoop, het reeds een paar dagen bij zich in huis had, kwam hij tot de niet onaardige ontdekking van eeu Braziliaansch effect, dat zeker sedert lang daarin verscholen geraakt was. De vondst vertegenwoordigde met de onaf- geknipte coupons van enkele jaren een waarde van ƒ1400. Men schrijft uit Aalsmeer: Een nieuwe vinding, voor landbouwers misschien van groote waarde. De landbouwer v. A., te Haarlemmermeer, heeft verleden jaar eenig land met kool beplant en daarvan een enorme massa ingemaakt, om deze, zoo hij dacht, tegen hooge prijzen te verkoopen; doch een zeer groote hoeveelheid zuurkool bleef onverkocht. Toen kwam hij op de gedachte om te zien of de koeien ook zuurkool zouden lusten, en werkelijk, de beesten eten sedert eenigen tijd niets anders dan zuurkool met eenig meel. Wel moeten zij drie- in plaats van tweemaal per dag gedrenkt worden, doch de melkgift is eer meer dan minder. Valt de hooibouw dus tegen, dan aan de zuurkool. Te Hoorn heeft Maandag een com mies zijne vrouw met een mes een gevaarlijken steek toegebracht, die, ware hij een weinig die per geweest, den dood onmiddellijk ten gevolge zou gehad hebben. Men verhaalt, dat die echtge- nooten anders goed met elkander leefden, maar dat de man aan aanvallen van krankzinnigheid lijdt. Hij is terstond in verzekerde bewaring genomen. De wachtmeester Stolt, lid van het personeel, door den Duitschen keizer belast met het overbrengen van geschenken aan den sultan van Ma rokko, is aldaar ten hove het slachtoffer zijner onvoorzichtigheid geworden. Tot de geschenken behoorde o. a. eene ijsmachine, die door middel van ammoniakgas in werking moest worden ge bracht. Alvorens naar Marokko op reis te gaan, had Stolt zich door den fabrikant te Halle omtrent de constructie en werking der machine de noodige inlichtingen doen geven, ten einde de hofbedien den des sultans in staat te stellen, naar eisch er mede om te gaan. De beide eerste proefnemingen aldaar ten hove gelukten ten volle, doch bij de derde opende Stolt, terwijl de toestel in volle werking was, de luchtprop, niettegenstaande hij in de hem bekende gebruiksaanwijzing ten ernstigste daartegen was gewaarschuwd. Het gevolg was, dat hij niet slechts door het plotseling uitstroomende ammoniakgas hevige brandwonden in het gelaat en aan de borst verkreeg, maar bovendien het gas inademde. Na een hevig lijden is hij vijf dagen later bezweken. Bij het onweder van Dinsdag-och tend is te Zegveld een rund in de weide door den bliksem getroffen. Te Lettelbert is de bliksem geslagen in de nieuwe behuizing van A. Van de Gaaf. In weinige oogenblikken was alles verbrand. Het huis was verzekerd, doch de schade moet toch zeer aanzienlijk zijn. Evenals ten vorigen jare zijn thans te Valkenswaard, eene zeer vogelrijke streek in de nabijheid van Eindhoven, weder eenige Engel- schen bezig met het opkoopen van vogeleieren. Door den hoogen prijs, die voor de eieren be taald wordt, maken thans zelfs geheele huisge zinnen er uitsluitend hun werk van om eieren te zoeken. Men vreest, dat door deze handeling, die zeker niet in het belang van den landbouw is te achten, de vogels aldaar spoedig zullen zijn uitge roeid. BUITENLAND. Frankrijk. Ook te Abbeville heeft Gambetta na een banket van 300 couverts eene rede gehouden, welke ne gen kolommen van zijne „Rép. Fr." beslaat. Zij moet door tweeduizend personen aangehoord zijn. De commissie voor de begrooting schijnt overeengekomen te zijn, om de Kamer voor te stellen de liquidatie-rekening goed te keuren en de goedkeuring der begrooting te weigeren, indien het ministerie zich niet mocht terugtrekken voor het votum van afkeuring, dat volgen zal op de reeds vroeger aangekondigde interpellatie. Er is een vlugschrift verschenen, onder den titel: „le Maréchal devant l'Opinion", dat aan een der ministers toegeschreven wordt, of althans geacht wordt onder toezicht der regeering geschre ven te zijn. Het is verdeeld in vier hoofdstukken, waarvan de beide eerste handelen over den toestand, die door de gebeurtenis van 16 Mei is ontstaan. Het geheel strekt om de conservatieven in Frank rijk te winnen en het buitenland gerust te stellen. De gemeenlijk welingelichte berichtgever van de „Times" te Parijs, deelt „volgens volko men vertrouwbare mededeelingen" den tekst mede van des maarschalks verklaringen aan de verte genwoordigers der legitimistische partij, de heeren Chesnelong, Belcastel en Rodez-Bénavent. „Wat plannen betreft om den duur mijner waardigheid te verlengen", zoo moet de president der repu-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2