BUI PENLAND. Frankrijk. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, wellicht eenige vonken ongemerkt met krullen in aanraking gekomen zijn, die na het vertrek der werklieden in vlam geraakten, welke wederom ruimschoots overal nieuw voedsel vond. Hedenmorgen om acht uren kwam op het Levendaal eene bleekersvrouw met een krui wagen aanrijden, dien zij op den kant wilde neer zetten, doch stootte daarbij op een anderen wagen welke daardoor in het water gleed. Dien willende grijpen, viel zij zelve in de grachteene 62-jarige vrouw, dit ziende, begaf zich aanstonds te water en had het geluk de bleekersvrouw er uit te helpen. Gisternacht is te Soest de villa „Hof- slot" totaal afgebrand; de bewoners hebben zich in allerijl moeten redden. Twee personen, verdacht van mede plichtigheid aan den moord te Bunschoten, zijn Maandag-avond reeds gearresteerd. Bij het onweder, dat zich gisteroch tend ontlastte, is in den Prins Alexanderpolder onder Nieuwerkerk een jonkman van 17 jaar door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl drie an dere personen werden gewond. Te Meppel is de bliksem ingeslagen in het dak van het stations- koffiehuis. De bewoners werden bedwelmd, doch hebben geen letsel bekomen. De schade, in huis aangericht, was niet groot. Te Beverwijk sloeg de bliksem in het stationsgebouw. In een der kamers werd alles vernield en ook in de wachtkamer 2de klasse nog eenige schade aangericht, zonder dat evenwel brand ontstond. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Een zeemilitien, die Maandag-namid- dag een bad nam achter het fort Oostoever, te Nieuwediep, is verdronken. Een zijner makkers, die een poging tot redding aanwendde, heeft men in bewusteloozen toestand aan wal gebracht, doch hij is weder hersteld. De „Times" meldt dat28IIolland- sche scheepstimmerlieden Maandag te Glasgow zijn aangekomen, om een voor Nederland bestemd schip af te werken, welks voltooiing vertraagd werd door de werkstaking aan de Clyde. De Hol- landsche timmerlieden zouden gehuisvest worden in de onmiddellijke nabijheid van de werf. Van 't spoorwegstation werden zij begeleid door eene politiemacht. Maandag heeft te Par ij s eene Russi- sche jonge dame, Zenaide Ocounkoff, den graad van doctor in de medicijnen verkregen met eene dissertatie over het gebruik van ether bij onder- huidsche inspuitingen, ook ter vervanging der transfusie van bloed. B e c h t a k e n. Een opmerkelijk geval van desertie werd gis teren voor de correctioneele kamer der arrond.- rechtbank te Amsterdam behandeld. Op 29 Maart 11. was iemand als matroos aangemonsterd om den volgendeu dag aan boord te komen. Hij verscheen echter niet. Reeds den dag van aanmonstering was hij zoodanig door slaap overvallen, dat hij aanhoudend insliep. Den volgenden dag met moeite wakker gemaakt en aan zijn verplichting heriunerd, wandelde hij gedachtenloos naar den Buitenkant en van daar naar een politiebureau. Hij sliep daar weder in en werd daarop naar het gasthuis ge transporteerd, waar hij tot 14 Mei in behandeling bleef. Volgens de verklaring van twee ter terecht zitting gehoorde geneeskundigen was hij lijdende geweest aan een slaapziekte of lethargie, die 14 dagen had geduurd. De subsituut-officier van justitie, jhr. mr. II. P. De Koek, vroeg de uitspraak van den beklaagde op grond, dat de op de zitting afgelegde verklaringen het bewijs hadden opge leverd dat de gepleegde desertie den dader niet toerekenbaar was. De arrondissements-rechtbank vereeuigde zich nog gisteren met die zienswijze, overwoog dat het een vereischte der wet was dat hier moest zijn eigen schuld en sprak beklaagde vrij, omdat daarvan in deze geen sprake konde zijn. Bij een bezoek te Amiens antwoordde Gambetta op eene tot hem gerichte aanspraak van den maire en sprak aan het slotIk wil u nog dit zeggen de bewonderenswaardige eensgezindheid, die gij dadelijk in al de gelederen der republikeinsche meerderheid hebt kunnen waarnemen, is niet van voorbijgaanden aard. Het bondgenootschap, dat de 368 afgevaardigden gesloten hebben ter ver dediging van de Constitutie, de wet en den wil van Frankrijk, vindt zijn grond in de diepste overtuiging. Het bondgenootschap is de uitdrukking van het nationale bewustzijnmen zal het zien op den dag, dat men geen kunstgrepen en kunst middelen meer zal kunnen aanwenden en het land, den eenigen rechter, aan wiens uitspraak bestuur, oppositie, meerderheid, minderheid, alle partijen, zich moeten onderwerpen, bij de stembus zal moeten roepen. Dien dag zal Frankrijk spreken, zooals het reeds gesproken beeft. Ik vrees alleen, dat het nóg luider spreken zal. Generaal Wimpffen, die, toen Mac Mahon bij Sedan gekwetst is geworden, als oudste in rang het opperbevel aanvaardde en als zoodanig de capitulatie met den vijand heeft geteekend, heeft een met zijn naam onderteekend hoofdarti kel in den „Bien public" geschreven, waarin hij zegt dat een staatsgreep onuitvoerbaar is door den tegenwoordigen president der republiek. Als de grenzen moeten worden verdedigd tegen een bui- tenlandschen vijand, dan zal het geheele leger hem volgen; maar hij mist de vereischte groote hoe danigheden en het prestige, om zijn wil aan het leger op te dringen. Diiit.sehljxncl. De Turksche ambassade te Berlijn maakt be kend, dat het centrale comité voor de verpleging van zieken en gekwetsten te Konstantinopel gaarne giften in ontvangst zal nemen en mitsdien een beroep op de algemeene liefdadigheid doet. Het is thans officieel uitgemaakt, dat de Turksche ambu lances in dezen oorlog eene roode Halve Maan in plaats van het Roode Kruis in hare vlag zullen voeren. Rusland heeft zich verbonden, die vlag te zullen eerbiedigen zoolang de Turksche troepen het Roode Kruis der Russische ambulances eer biedigden. Deze overeenkomst geldt echter slechts voor dezen oorloglater zullen de onderteekenaars der Geneefsche Conventie de zaak definitief moeten regelen. Tussclien de Duitsche en Fransche matro zen heeft te Yokohama een vechtpartij plaats ge vonden, waarbij een Franschman omkwam en twee gevaarlijk gekwetst werden. De zaak is nog niet voldoende onderzocht om te kunnen zeggen, welke partij de voornaamste schuld droeg. De veldmaarschalk graaf Wrangel ligt sinds eenige dagen ernstig ziek. Volgens bericht uit Potsdam zijn zijne krachten reeds zoodanig afge nomen, dat men zijn dood tegemoetziet. Italië. Voor eenige dagen werd gemeld, dat de Paus het grootkruis der orde van Pius IX aan Mac Mahon had geschonken. Het blijkt echter, niet ge schied te zijn. De ,,Voce della Verita" meldde de volgenden dag dat het blad zich vergist had. Baron Baude, de Fransche ambassadeur bij het Vaticaan, is, naar men aan de Londensche „Times" telegrafeert, plotseling uit Rome naar Parijs ontboden. JEIïislancl. Een telegram van grootvorst Michaël meldt dat de oudsten der Kurdenstammen en de be woners van Cliamur en Maschkert aan generaal Tergukasoff kennis hebben gegeven van hunne onderwerping. In de bezette streken wordt de Russische administratie ingevoerd. Daghestau in de provincie Terek blijft rustig. Turkije. Volgens een berichtgever van de „Köln. Zei- tung" hebben de Turken eene poging gedaan om het werkeloos in het Kanaal van Matschin liggende gedeelte huuner Donauflotille naar Rustschuk te brengen, maar heeft het vuur der Russische batte rijen hun dat belet en een der pantserschepen zelfs zoo beschadigd, dat het voorloopig onbruik baar is. Het gedeelte der fiotille, dat in den Suli- namond van den Donau ligt, kan eveneeus weinig uitrichten, omdat de tusschen Bra'ila en Reni ge legde torpedo's het opvaren der rivier beletten. Men zegt, dat Hussein-pacha, de commandant der Donauflotille, wegens zijne gebleken onbekwaam heid is afgezet, en Hobart-pacha het opperbevel nu weder op zich genomen heeft. Laatstgenoemde heeft uit de Zwarte Zee drie Grieksche schepen met graan medegebracht, die de blokkade hadden willen verbreken. Volgens een berichtgever der „Deutsche Zeitung" is het aan de Donauflotille gelukt uit het Kanaal van Matschin te ontkomen, nadat eenige booten met duikers, die door de schepen voorzichtig gevolgd werden, een aantal torpedo's hadden opgevischt. Aan de „Polit. Corr." werd gisteren uit Cattaro gemeldNa een hevig gevecht bij Krstac, dat 55 uren aanhield en grootendeels met de blanke wapens werd gevoerd, trokken de Monte- negrijnen naar Banjani terug. De verliezen be droegen aan beide zijden vele duizenden. Ten gevolge van het 'aanrukken eener sterke afdeeling Turksche troepen uit Sienica, en van de geringere getalsterkte der Montenegrijnen, is het hoofd kwartier der laatstgenoemden geretireerd van Niksic naar Ostrog. Uit Konstantinopel wordt aan de „Köln. Zeitung" gemeld, dat er bij den tegenwoordigen stand van zaken aan eene verwisseling van personen in het grootviziraat of in het ministerie van oorlog niet te denken valt. Turkije zal, zelfs als de Russen zonder zware verliezen den Donau over getrokken zijn, geen vrede sluiten, die eenige verandering zou brengen in den politieken toestand van 't Turksche rijk. Men is vast besloten, althans de personen die de macht in handen hebben zijn 't ten stelligste, zich tot het uiterste te ver dedigen. Telegrammen. DEN HAAG, 13 Juni. Z. M. heeft benoemd tot procureur-generaal te Amsterdam Mr. H. J. Kist; tot raadsheer in het hof te 's-Bosch Mr. F. A. J. Van Lanschot, off. van just, aldaar!; tot off. van just, te 's-Bosch Mr. Th. A. Van Bommel, gewezen off. van just, te Hom. BELGRADO, 12 Juni. De vorst vertrekt den I4den dezer naar Plojesti, om den czaar aldaar te begroeten. Aan de Porte is van deze reis offi cieel kennis gegeven. KONSTANTINOPEL, 12 Juni. De jongste tijdingen uit Azië luiden beter. Kars blijft weer stand bieden. De Russen zouden Olti hebben ont ruimd. Bataljons inlandsche vrijwilligers hebben zich gevormd te Soekoem Kaleh. De opgestane stammen in Syrië zijn verslagen. Van den Donau is geen nieuws. PARIJS, 12 Juni. Het plan tot vereeniging van al de groepen der linkerzijde vóór 16 dezer vindt tegenstand, wijl de groepen, zoo kort vóór het wederbijeenkomen der Kamer, eene manifestatie buiten het parlement willen vermijden. STOKIIOLM, 13 Juni. De Storthing heeft, met eenparige stemmen, aan de regeering de mid delen verleend, om de neutraliteit te bandhaven. De financieele commissie had ze onnoodig geacht. van den 7den tot en met den 13den Juni. BEVALLEN. Schipper ge'o. Bey D. J. M. G. Hogeükamp geb. Moösee D. M. W. Kop geb. EelJert Z. A. Heyinans geb. Sommeling Z. C. Zwarts geb. Vermun- nicht Z. E. Langezaal geb. Versluis Z. J. Carlier geb. Van der Waals Z. C. Brugman geb. Snijders Z. J. Duits geb. Florijn D. J. P. C. LaDgezaal geb. Verhaaff D. V. de La Rie geb. Noppert Z. E. A. Monde geb. Cornelissen D. C. M. C. Mioch geb. Grunewald Z. C. M. Labree geb. Jillis Z. M. H. Van der Stok geb. Dorsman D. L. Overdijk geb. Klijnhans D. J. Van Berkel geb. Kurk Z. M. M. De Bruin geb. Korenhof Z. M. W. Hartendorp geb. Houps D. M. E. Straa>man geb. Karstens D. A. M. Vreeburg geb. Wouters D. A. Verbrugge geb. Pickee Z. M. M. Spierenburg geb. Van der Linden D. A. C. M. Van 't Hooft geb. Van der Vliet Z. J. Prins geb. Alter D. S. M. Buurman geb. Taöijn Z. GEHUWD. Mr. J. Enschedé jm. en H. F. Krantzjd.— G. Bon jm. en J. Haasbeek jd. G. Jochems jm. en C. Kruit wed. P. J. Mieloo jm. en M. La Lau jd. II. J. Bik jm. en J. C. Kroonbergs jd. W. H. Van der Laaken jm. en D. Zwart jd. R. C. Schooleman jm. en A Kleberg jd. P. H. Swiükels jm. en A. M. Mevl jd. OVERLEDEHM. G. Boter Z. 10 j. M. Remmers- waal wed. J. Zandvliet S9 j. M. Smit D. 6 m. B. Van Dantzich wed. H. Bloch SI j. C. Van Praag wed. G. Klap muts 57 j. P. H. Lek Z. 15 m. C. E. Groeneveld geb. Van Klinkenberg Dozy 66 j. C. G. Posthumus 32 j. J. Duk Z. 4 m. P. Slegtenhor=t Z. 20 m. M. Metscher D. 14 m. H. B. Knotter geb. De Vos 68 j. H. J. Hen- driksen Z. 5 j. D. W. Becking 81 j. - P. Rooswinkel Z. 14 d. H. M. Spaanderman D. 3 w. C. Remmerswaal Z. 6 j. A. Scheephorst 1). 12 j. J. S. Tierolf Z. Ij. C. M. Dijkman geb. Van As 62 j. J. Vijlbrief D. 4 m.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2