N°. 5315. Donderdag A0. 1877. 14 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8 T A 1) 8-li E lil OJi J EiN. GemengdNieuws. LEIBSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1-05. Iedere regel meer0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. PROCES-VERBAAL van de opening der stembrief jet, die tot benoeming van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 12den Juni 1877 zijn ingeleverd. Op beden den dertienden Juni des jaars achttienhonderd zeven en zeventig in de gemeente Leiden, hoofdplaats van het hoofd- kiesdistrict Leiden, is door bet bureau van stemopneming in de ter inlevering der stembriefjes bestemde zaal op het Raad huis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Louis Marie De Laat De hanter, Wethouder, den Burgemeester vervangende, Voorzit ter, en de Heereo Mr. Rudolf Theodoor Bijleveld en Dr. Jan Egens Van Iterson, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel drieëntwintig stembussen, hij hem den 12den eu 13den Juni 1877 overgebracht uit de onderkiesdistricten Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Val kenburg, Sassenheim, Warmond, Noordwijk, Noordwijkerhont, Leiderdorp, Beuthuizen, Zueterwoude, Voorschoten, Wassenaar, Woubrogge, Ter Aar, Oudshoorn, Alphen, Aarlanderveen, Kou dekerk, Hazerswoude, Zwammerdam en Nieuwvecn. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden onge schonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden twee duizend negen en zeventig stembr.efjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingele verd, vergeleken zijnde, is gebleken even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twee en twintig stembriefjes, waarvan negen oningevuld zijn en dertien waaraan het vereischte zegel ontbreekt. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest tweeduizend zeven eu vijftig. Van dit getal zijn nitgebracht op de heeren: Jhr. Mr. I. L. C. Van denBerch Van Heemstede 1125 Stemmen. Mr. H. A. NeebB26 Mr. A. J. Wijnstroom2 Mr. J. Van Outeren, Grave Van Limburg Stirom Noordwijk} N. N. Sanders en Mr. A. H. Brandt ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen Jhr. Mr. I. L. C. Van den Berch Van Heemstede. Is derhalve verkozen tot lid van den Tweede Kamer der Sta ten generaal Jhr. Mr. I. L. G'REMER VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDE, wonende te's-Gravenhage. Er zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 13den Juni 1877. L. M. DE LAAT DE KANTER, Voorzitter. R. TH. BIJLEVELD, i J. E. VAN ITEKSON JAz. *lem°Pnem'r'- De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet t« weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 12den Jnni jl. in vorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht («chippers, kramers, tappers enz.) dienst 1877/78; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 13 Juni 1877. LEIDEN, 13 Juni. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Leiden zijn nit gebracht 2079 stemmen, waarvan er van onwaarde werden verklaard 22. Op diverse personen waren 6 stemmen uitgebracht. Het aantal geldige stemmen bedroeg 2057, en de volstrekte meerderheid alzoo 1029. Jhr. Mr. I. L. Cremer van den Berch van Heemstede verkreeg 1125 en Mr. tl. A. Neeb 926 stemmen, zoodat eerstgenoemde herkozen is. Den uitslag van de overige districten deelen wij hierachter mede. De brieven, per stoomschip „Stad Haarlem" naar Ned.-Indië te verzenden, belmoren ten post- kautore alhier bezorgd zijn den 15den dezer vóór middernacht; drukwerken en monsters te 4 uren namiddag. Eenige „eenvoudige" dichtregelen door P. J. Baale, letterzetter' alhier, bij 't afsterven van Neerlands geliefde Koningin, zijn bij den boek handelaar A. J. A. Rensink verschenen. „De dood in 't Paleis" is de titel er van. Moge de schrijver geen dichter van naam zijn en zich eenige, hier ongepaste afwijkingen veroorloven, die aan den op den titel aangekondigden „eenvoud" afbreuk doen, 't is overigens wederom een blijk van vereering, gebracht aan haar, die voor 't Nederlandsche volk onvergetelijk zal blijven. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over de laatste afgeloopen 5 maan den, bedraagt de vermeerdering in vergelijking met gelijk tijdperk van het vorige jaar weder nagenoeg één millioen, niettegenstaande de succes sierechten nagenoeg f 280,000 minder hebben opgebracht. Gedeeltelijk moet de vermeerdering worden toegeschreven aan eene betere aanzuive ring der directe belastingen tot een bedrag van f 326,286, hetgeen niet als een vooruitgang is aan te merken, althans niet geheel. Maar de hoofd bron der vermeerdering leveren de gezamenlijke accijnzen tot een bedrag van f 678,959, waarvan het gedistilleerd alleen opleverde f 431,402. De registratie- en hypotheekrechten volgden mede de vooruitgaande beweging tot een bedrag van f 232,200. De posterijen en de telegraphic gingen weder nagenoeg f 60,000 vooruit. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot aanvulling van het regeerings- reglement voor Ned.-Indië, strekkende om te be palen, dat aanvraag om buitenlandsch verlof door den president, den vice-president en de leden van het hooggerechtshof van Ned.-Indië geacht wordt tevens in te houden het verzoek om ontslag uit dat ambt. Zij blijven echter in lands dienst en genieten wachtgeld totdat zij na hun terugkeer bij de eerste vacature in het hooggerechtshof zijn herbenoemd of tot eene andere betrekking be noemd zijn. Door de staatscommissie voor de genees kundige examens te Amsterdam is gisteren be vorderd tot arts de heer C. P. J. Blooker Jr., med. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer A. Nijkamp, med. doctorandus. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heeren J. A. Cohen, geb. te Weesp, en A. J. Van Nagell, geb. te Lochem. De heer Campbell is op zijn verzoek ont heven van de betrekking van directeur van het „Nederlandsch Tooneel", belast met de exploitatie van den schouwburg in Den Haag. Het Nederl. landhuishoudkundig congres, dat eerstdaags te Assen zou worden gehouden, is een jaar uitgesteld. Naar men verneemt zijn Burg. en Weth. van Amsterdam voornemens op den dag van de begrafenis der Koningin de koopmansbeurs te sluiten. De tweede zoon van den onderkoning van Egypte, prins Ibrahim, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Haarlem, waar hij verschillende merk waardigheden bezichtigd en de openbare orgelbe speling in de Grootekerk bijgewoond heeft. Maandag worden te 's-Gravenhage in het hotel Paulez verwacht graaf De Taubenheim, opper stalmeester, en baron De Wallwaerth, stalmeester van Z. M. den koning van Wurtemberg, beiden afgevaardigden van het Wurtembergsche hof bij gelegenheid van de plechtige begrafenis van wijlen H. M. de Koningin. De „Staatscourant" behelst het verslag aan gaande den staat der kon. muziekschool te 's-Gra venhage in 1876. In de Maandag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Maatschappij „Zee land" is de kon. Ned. Stoombootmaatschappij op haar verzoek eervol ontslagen als directeur der Maatschappij, onder dankbetuiging voor al hetgeen zij gedaan heeft bij het in het leven roepen en exploiteeren der vaart YlissingenQueensborough. Tot directeur werd benoemd de heer C. L. Van Woelderen, oud-luitenant-ter-zee. 1ste klasse. De Nederlandsche Bank had op 11 Juni bij een munt- en muntmateriaal van f 151,182,982.37'/j voor eene som van 155,716,915.37 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 62,286,766.14 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan W. A. Hamelberg, op zijn verzoek, ontslag verleend als notaris te Rosmalen de benoeming van L. Witkop, burgem. van Maruin, tot secretaris dier gem., goedgekeurdmet 1 Sept. aan. L. B. Fikkert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burger school te Tilburgaan A. Tieleman, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding aldaar van een drenkeling op 15 Juli 1876 en andermaal op 10 Mei jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat J. P. J. Theissen, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen van de Fransche medaille, voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico; aan den voor den dienst in Indië bestemden sol daat E. Dubois, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen van de pauselijke medaille voor Fransche militairen die behoord hebben tot het expeditio naire corps van Rome; den off.-van-gez. 1ste kl. H. Cales, van den geneesk. dienst der landmacht, op zijne aanvrage op pensioen gesteld, en hem den rang verleend van eersten ofi.-van-gez. 2de kl. Nadat hedenmiddag te halfeen de werklieden van de meubelfabriek op de Heeren gracht N°. 56 van den heer Verhave naar huis wa ren gegaan, zagen te kwart voor ééuen eenige knechts der katoeufabriek de vlammen uit de werk plaats slaan. Onmiddellijk rukten zij met hunne brandspuit aan en trachten den brand tegen te gaan, welk voorbeeld weldra door vijf andere spui ten gevolgd werd. Het brandpiket der schutterij en eenige manschappen der infanterie waren na eenigen tijd eveneens tegenwoordig. Ongeveer te halftwee was men den brand, welke spoedig door het geheele magazijn een ontzaglijke uitbreiding had genomen, meester en het gevaar voor de belen dende perceelen geweken. Vijf kwartier na het ontdekken van den brand arriveerde de stoom- brandspuit, waarna, nu het grootste gevaar ge weken was, de gewone zich konden verwijderen. Dat de stoomspuit zoo laat op de plaats des on heil tegenwoordig was, wordt daaraan toegeschreven dat, toen men aan het spuithuis alles tot vertrek gereedmaakte, de stalhouder, die de paarden moest leveren, er op dat oogenblik geen twee op stal had. Toen men eindelijk gereed was, moest weder op nadere orders van de brandweer gewacht worden. Hoewel de slangen reeds gelegd waren, heeft de spuit, die nu effectief dienst had kunnen doen, echter geen water behoeven te geven. De oorzaak van den brand, welke bijna alle meubeleu en andere voorwerpen hetzij geheel of gedeeltelijk vernield heeft, wordt daaraan toegeschreven, dat 's morgens in de fabriek lijm gekookt is en dat

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1