rechtshof te Amsterdam onlangs uitspraak gedaan ten voordeele van Amsterdam. Het heeft zich namelijk onbevoegd verklaard om te oordeelen over de waterloozing en het recht van medebe heer over inlaatsluizen op grond van het konink lijk besluit van 22 Januari 1872, waarbij die punten gemeenschappelijk zijn geregeld en bij een verschil tusschen beiden hierover, door gedepu teerde staten moet beslist worden. BUITENLAND. Frankrijk. De bureaux van de drie groepen der linkerzijde hebben eene vergadering gehouden, waarin besloten is bij de wederbijeenkomst der Kamers eene in terpellatie tot de regeering te richten. Gambetta zal die uit naam der linkerzijde ontwikkelen. Voorts zal men een krachtig adres in antwoord op Mac Mahon's boodschap vaststellen, maar de vorm zal gematigd zijn. In het adres zal men Mac Mahon buiten het geding laten, aangezien hij, krachtens de staatsregeling, niet verantwoordelijk is voor do regeeringsdaden. Vrijdag is voor de rechtbank te Parijs de zaak behandeld van Bonnet-Duverdier, voorzitter van den Parijschen gemeenteraad. De aanklacht luidde, dat hij te Saint-Dcnis, zonder vergun ning van de overheid, eene vergadering heeft be legd, die besloten heette, maar inderdaad open baar was, en dat hij in die vergadering den pre sident der republiek heeft beleedigd door de volgende woorden „De maarschalk, een botterik, zal weldra terecht staan voor de rechtbank des volks, om zijne misdaad te boeten. Wij worden geregeerd door soudeniers, door priesters, door sabelsleepers. De maarschalk zal misschien zijn degen tegen de de mocratie willen trekken, die ontzenuwde maar schalk, maar de scheede is leeg; hij heeft zijn degen te Sedan gelaten, de lafaard. Ilij heeft niet gecapituleerd, maar hij heeft zich van het paard laten glijden, om te doen gelooven dat hij ge wond wasItochefort heeft 10,000 fr. be loofd aan den geneesheer, die bewijzen zou dat hij gewond was. De manoeuvres van het minis terie zouden de Pruisen weer in het land bren gen maar wij zullen niet vechten onder onbe kwame generaals. De vaderlandsliefde gaat niet zoo ver, dat men zich voor zulke lieden moet laten doodschieten. Men moet beginnen met Mac Mahon en zijne ministers op te ruimen. Als dit gedaan is, zullen wij met den vijand afrekenen. Alle mid delen zijn goed. Strijden wij eerst bij de stem bus. Daarna hebben wij het wettige middel dat gij kent." Voorts luidde de aanklacht, dat hij eene be weging met beide handen heeft gemaakt, als om te schieten. Ecnige getuigen verklaarden, de in de akte van beschuldiging aangehaalde woorden niet gehoord te bebbgp. Anderen zeiden, dat zij geen herin nering hadden overgehouden van hetgeen Bonnet- Duverdier had gesproken, of dat zij enkel van hem gehoord hadden, dat Rochefort 10.000 fr. had beloofd aan hem, die het bewijs leverde, dat Mac Mahon te Sedan gekwetst was. De beweging met de handen was ook door getuigen gezien. De voorzitter der rechtbank bracht eenige ge tuigen onder 't oog, dat zij bij de instructie geheel andere, voor den beklaagde veel verzwa- render verklaringen hadden afgelegd. Een inspec teur van politie getuigde Bonnet-Duverdier in de vergaderzanl te hebben hooren zeggen„Mac Ma hon heeft den lOden Mei eene misdaad begaan, waarvoor hij weldra zal boeten. Beginnen wij den strijd bij de stembus. Lijden wij daar de neder laag, dan zullen wij andere middelen tegen do verraders gebruiken." De rechtbank heeft Bonnet-Duverdier veroor deeld tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete. Chambord en Alexandre zijn, als mede plichtig aan het beleggen eencr onwettige verga dering, elk veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf en 1000 fr. boete. De eigenaar van de zaal heeft eone maand ge vangenisstraf en 500 fr. boete te zijnen laste ge it regen. Rusland. De oversto Bogoljubofl'telegrapheertDen 4den dezer heeft een hevig gevecht plaats gehad bij Krstac en Goransko. 17 bataljons Montenegrijnen verdedigden over Vucolic de genoemde punten van den Dugapas tegen Sulieman, die ze van Gatzko uit aanviel. Krstac, door acht Montenegrijnsche bataljons bezet, werd door de hoofdmacht van Suleiman, 20 a 25 bataljons sterk, aangetast. De strijd duurde den ganschen dag. Ofschoon de Mon tenegrijnen hunnen vijanden 1800 geweren en eenige vaandels afnamen, werden zij des nachts gedwongen van Krstac op Piwa terug te trekken. Krstac en Muratowitsch werden door de Turken bezet, die naar het schijnt zeer verzwakt zijn. De Dugapas en Guransko blijven in handen der Mon tenegrijnen, die 600 dooden en gewonden hadden, en onder dezen verscheiden wojewoden. De Parijsche correspondent van den „Times" deelt in een bericht van 7 Juni op zeer stelligen toon deze bijzonderheden mede omtrent de nota, welke graaf Schouwaloff, onmiddellijk na zijne terugkomst te Londen, aan de Engelsche regeering zou mededeelen „Wat het Suez-kanaal betreft, erkent Gort- schakofl' het groote gewicht van dezen waterweg, en de stelligste verzekering wordt door Rusland gege ven, dat het er niet aan denkt ook maar op eenige wijze daaraan de hand te slaan. Ten aanzien van Egypte acht Rusland zich wel is waar gerechtigd dit land te beschouwen als met Rusland in oorlog te zijn, omdat het deel uitmaakt van het Turksche grondgebied, maar niettemin verklaart prins Gort- schakoff,datEgyptezooververwijderdis van den kring der militaire operaties, dat zelfs een aanval tegen dit land niet in overweging genomen is. Dit is nog meer het geval met de Perzische Golf, die geheel buiten hel bereik van het tegenwoordige operatie-veld gelegen is. Ten aanzien van de Dar- danellen is Rusland van oordeel, dat zulk een ge wichtige maritieme doorgang, die de verbinding der Zwarte Zee met de Middellaudsche Zee vormt, steeds geregeld moet worden krachtens internati onale overeenstemming en niet door de eene of andere mogendheid alleen. Wat eindelijk Kon- stantinopel aangaat, verwerpt Rusland elk denk beeld dat het 't bezit van deze stad voor zichzelf zou verlangen, maar ook zou het er niet in kun nen toestemmen dat zij in 't bezit eener andere christelijke mogendheid kwam. Wat de eventueele bezetting betreft, welke noodzakelijk zou kunnen worden of wellicht voortvloeien zou uit de Rus sische militaire operaties, hierover zwijgt de brief. „Verder verklaart Gorlschakofl dat Rusland zijn programma trouw bleef en slechts verbetering in den toestand der Christenen in Turkije beoogt, welk doel slechts bereikt kau worden door de Porte te dwingen, nadat zij den eenstemmigen raad der mogendheden weigerde op te volgen. Zoodra Rusland dit resultaat met geweld van wapenen verkregen heeft, zal het terugkomen op de besluiten der conferentie en zulke waarborgen eischen, welke de uitvoering der hervormingen kunnen verzekeren, terwijl het de mogendheden zal verzoeken den draad weder op te vatten, daar waar die met de ontbinding der conferentie afge broken werd." Vreemd echter is het dat deze zelfde corres pondent een paar dagen geleden verzekerde, dat het stuk uitdrukkelijk de eventueele bezetting van Konstantinopel behandelde. Tui'liije. Een telegram uit Konstantinopel van den 6den dezer aan de „Küln. Zeitung" is van den vol genden inhoud: „De Russen trekken ongehinderd verder langs den Turkschen heirweg, die van Artwin over Ispir naar Bajburt en Trebisonde voert. Moukhtar-pacha, wieu de Turken den schimpnaam mourdar (den smeerpoes) gegeven hebben, is niet te vindenhij heeft inderdaad niet meer dan 13,000 man onder zijne bevelen, nadat zijne hoofd macht in de vestingen verspreid is, terwijl de bergpassen onbewaakt zijn. De fouten, door hem begaan, zullen moeielijk weder goed te maken zijn. De troepen, van Trebisonde om Moukhtar te ont zetten uitgerukt, hebben Erzerum nog niet be reikt. Ismaïl-Kurd-pacha, die van Erzerum uit met 8000 man Moukhtar zou ontzetten, werd door de Russen van Erzerum afgesneden en trekt van Koprikoï door het gebergte naar Ersinganzijn terugtocht wordt nog bedreigd door de Russische kolonne, die over Delibaba en Karaderherd komt aanrukken. De Turksche ambassade te Londen ontving van het ministerie van buitenlandsche zaken te Konstantinopel het volgende telegram„In mijne dépêche van den 2den meldde ik u, dat de Mon tenegrijnen op drie punten tegelijk oprukten. Sulei man Pacha, opperbevelhebber van het leger in de Herzegowina, viel hen aan op de hoogten, die zij bezet hadden tusschen Oreata en Krstac. Na een hardnekkig gevecht namen de keizerlijke troepen zoowel die posities als het fort van Krstac. Na die nederlaag braken de Montenegrijnen de bele gering van Diztstop op. Ali Saib Pacha, bevel hebber van de Scutari-afdeeling, heeft zonder moeite verscheidene belangrijke punten bezet, terwijl de brigade-generaal Hadji Hussein Pacha de ver sterkingen van Yenikeui, Seok en Bozalato in bezit heeft genomen. Nemed Ali Pacha, comman dant van Novi Bazar, heeft ook de Montenegrij nen verslagen en onze troepen hebben Achvik Bala, op een uur afstand van 't Montenegrijnsch grondgebied, bezet. In deze verschillende gevech ten leden de Montenegrijnen groote verliezen. De opstandelingen hebben drie inwoners van Isboz gevangengenomen en hun de neuzen, lippen en armen afgesneden. Zij hebben ook een kind het hoofd afgesneden en twee mannen en twee vrouwen van den christelijken godsdieust gedood." Telegrammen. DEN IIAAG, 11 Juni. Volgens het officieel programma zal de begrafenis van H. M. de Koningin plaats hebben op Woensdag 20 dezer te 10 uren. Graaf Van Randwijck, graaf Van Limburg Stirum, baron Clifford en jhr. Gevaert van Simonshaven zullen de slippen van het rouw kleed dragen. Achter den rouwwagen volgen twee rijtuigen, het eerste voor Z. M. den Koning, de Prinsen van Oranje, Alexander en Hendrik, het tweede voor de Prinsen Erederik, Albert van Pruisen, Nikolaas van Oldenburg en den Prins Von Wied. De stoet volgt den reeds gemelden weg, met dit verschil dat hij de Plaats en ver volgens de Hoogstraat volgt. Ds. Molenkamp te Delft zal bij het graf de aanspraak houden. BUCHAREST, 10 Juni. De Donau begint te vallen. De Rumeensche militie wordt afgedankt. Russische kanonneerbooten hebben getracht de Turksche monitors te naderen, doch deze keerden terug naar Nikopoli. BRUSSEL, 9 Juui. De Kamer heeft met 56 tegen 46 stemmen aangenomen de wet tegen mis bruiken bij de verkiezingen. De zitting is verdaagd tot 19 Juni. ROME, 9 Juni. De bisschop van Nantes is hier overleden. PARIJS, 10 Juni. In particuliere berichten wordt bevestigd dat de inhoud der Russische nota, door graaf Schouwaloff naar Londen over gebracht, geheel overeenstemt met hetgeen er van gemeld is en dus niets verontrustends bevat. PETERSBURG, 10 Juni. De „Golos" meldt, dat er sprake is om aan de Staatsbank eene in schrijving te openen op eene 5 pCts. leening van 200 millioen roebels. Gisteren maakten de troepen, die Kubuleti bezetten, eene voorwaartsche beweging tot aan Orkowastovi. De bevolking kwam in onderwerping. De inwoners gaan voort met het afleveren hunner wapeuen en amunitie. Heden deed de generaal Iletmaun, onder het vijandelijke vuur, eene ver kenning op de hoogten van Tcharok. Wij hadden 7 gekwetsten en namen 150 stuks vee. NIEUW-YORK, 10 Juni. De heer Sherman heeft een overeenkomst gesloten met het Syndicaat, voor den verkoop van 25 millioen aan Ameri- kaansche obligatiën 4 pCt. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 10 Juni. Mr. H. W. C. Rittershausen jm. 27 j. en A. Matteweber jd. 26 j. L. Buzzeo jm. en M. P. Riozzi jd. J. Boelen jm. 28 j. en D. M. Schlette jd. 24 j. W. Zwaan jm. 19 j. en C. Berkhout jd. 18 j. A. Leemans jm. 26 j. en M. Berlemon jd. 24 j. P. Hanselaar jm. 28 j. en J. C. De Jongh jd. 24 j. B. Van Duuren jm. 24 j. en J. Hemerik jd. 24 j. I. Van Krevelt jm. 45 j. en D. Marsman wed. 29 j. II. T. W. Grippeling jm. 25 j. en J. Jovner wett. gesch. 36 j.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2