EENDRACHT! raeene vergadering der aandeelhouders van het Suez-kanaal, blijkt dat het aantal schepen, die gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar door het kanaal zijn gevaren, 9.28 pCt. meer bedraagt dan gedurende de vijf eerste maanden van 1876. Eén schip, eene Engelsche stoomboot, kwam door het kanaal, metende 4900 ton met een diepgang van 7.49 meter. Gedurende het jaar 1876 hebben 70,000 passagiers do reis door het kanaal gedaan. 11e afgevaardigde Pascal Duprat heeft aan den minister van binnenlandsche zaken den vol genden brief geschreven: „Ik was uitgenoodigd te Itouaan eene lezing te houden. De prefect schrijft mij, dat hij last van u ontvangen heeft, mij de vergunning hiervoor te weigeren. Dit verwondert mij niet. Ik zou spreken over „onderwijs en zijn invloed op de welvaart van volken." Onderwijs! openbare welvaartDat zijn van die onderwer pen, die uw verstandsvermogen en vaderlandsliefde verdacht moeten voorkomen, en gij hebt mij mis- dien den mond gestopt, uit naam der moreele orde, wier waardige kampioen gij zijt. De prefect heeft het raadzaam geacht den brief, waarin bij mij bericht geeft van uw verbod, te laten aan- teekenen. Wantrouwt hij de posterij onder uw bestuur? Ik zou in mijn wantrouwen niet zoover durven gaan. Doch in elk geval zou bet onvoor zichtig zijn, niet dezelfde voorzorg te nemen als hij. ik volg dus zijn voorbeeld en laat mijn brief aanteekenen. Op die wijs ben ik zeker, dat mijn brief u ouder de oogen komt. Het is voor mij eene reden te meer, mijnheer, om u met alle mogolijke beleefdheid de gevoelens te betuigen, waarop gij aanspraak hobt, en die ik, zonder on rechtvaardig te zijn, u niet onthouden kan." Do heer Naquet zou Woensdag te Parijs eene openbare lezing honden over de leer van Darwin. Reeds voor acht dagen was dit door aan plakbiljetten aan het publiek bekend gemaakt, maar eerst op het laatste oogenblik, toen eene aan zienlijke menigte in de zaal was, kreeg Naquet bericht, dat de voorlezing verboden was. De menigte kon dus onverrichter zake naar huis keeren. lieve de republiek! riep zij. De hertog d'Audifl'ret-Pasquier, candidaat voor de Pransche Academie, heeft aan Jules Simon, Barthélemy Saint-1 Iilaire en andereleden der Aca demie verzekerd, dat hij niet het minste deel heeft gehad aan 16 Mei. Pasquier werd echter niet ge kozen tot lid der Academie. Victorien Sardou is met. 19 tegen 17 stemmen lid geworden. Yddr eeuigen tijd werd gemeld, dat door den minister van oorlog cenigc officieren onder generaal De Courcy naar Bucharest gezonden wa ren, ten einde de operatiën van het Russische leger te volgen. De „Moniteur de l'armée" ver klaart thans, dat bedoelde officieren, gelijk dit elk jaar pleegt te geschieden, naar het kamp van Krasnoë-Sélo, bij Petersburg, ziju vertrokken, om er de gewone manoeuvres bij te wonen. De oor- logs-operatiën worden volgens genoemd orgaan alleen gevolgd door twee militaire attachés, de een bij den grootvorst, de ander bij de Turksche operatie-linie van den Donau. Het „Journal Officiel" behelst een besluit van den president der republiek, waarbij de kie zers van Béthune (dep. van het nauw van Calais) worden opgeroepen om den lsten Juli eeu afge vaardigde ter Kamer te verkiezen in de plaats van den heer Brasme, een republikein, eenigen tijd geleden overleden. Italië. De Paus heeft ter gelegenheid van zijn gouden feest iu 't geheel eene som van 6,500,000 lires ontvangen, ongerekend de andere geschenken, zoo als voorwerpeu van kunst, kostbaarheden, enz. De Senaat heeft het door de Kamer aan genomen wetsontwerp, betredende het verplicht lager onderwijs, met vrij groote meerderheid goed gekeurd. Egypte. Het vredesverdrag, door Gordon-pacha namens den khedive met den koning van Abyssinië ge sloten, behelst, naar men uit Alexandria aan de „Times" meldt, de volgende bepalingen„De vroegere grenzen worden hersteldhet beginsel van vrijen handel wordt aangenomen in de plaats van het beschermend tarief voor Abyssinische goederen aan de Egyptische grenzen en havens vrije doortocht voor gezanten en brieveneen Abyssinische consul te Massowah en een Egyptische te Adowade khedive bekrachtigt de benoeming van het hoofd der Abyssinische kerk door den Khoptischen patriarch te Kairo." De gedenkdag van Mohammeds geboorte is ruim 14 dagen geleden wederom gevierd met de traditioneele plechtigheid van den tocht des imans te paard over de lichamen der tot het martelaar schap bereide fellahs, die over eene uitgestrekt heid van ongeveer 150 meters voorover op den grond lagen, toen de iman zijn rit op het witte paard begon en een kwartier laug over hunne lichamen heen reed. Bijna 500 personen kregen daarbij meer of minder ernstige kwetsuren en 15 bezweken weldra aan de bekomen wonden. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt gemeldDe van Ar- dahan opgetrokken Russische legerafdeeling hééft Olti zonder strijd bezet. De cavalerie legde 115 werst in 36 uren af; de infanterie iu twee dagen. De Turken zijn teruggetrokken op Erzerum. Grodte hoeveelheden granen en ammunitie, ook tenten, zijn door de onzen te Olti gevonden. Dc bevol king ontvangt onze troepen vriendschappelijk. Een telegram van officieuzen oorsprong meldt uit Petersburg van den 7den dezer het volgende „Onze vertegenwoordigers aan het Britsche en Oostenrijksche hof zijn op hunne terugreis; de ambassadeur bij den Duitschen keizer zal hen volgen. Zij keeren naar hun post terug, zonder last ontvangen te hebben tot het voeren van bij zondere onderhandelingen omtrent den tegenwoor- digen staat van zaken. Maar zij zijn ten duide lijkste in staat gesteld, door zich tijdens hunne aanwezigheid alhier ter plaatse waar het behoort te oriénteeren, om te verklaren, welke deukbcelden hier sedert het uitbreken van den oorlog heerschen. Zij zullen in staat zijn, overal de geruststelling te verspreiden, dat Rusland geene plannen tot staatkundige hervormiug der landkaart van het Oosten koestert; dat het geen auder doel heeft dan als vroeger voor dc Christenen in het Oosten iu de bres te springen en hun het verkrijgen van datgene te waarborgen, wat door alle Europeesche mogendheden op twee confereutién noodig is ge oordeeld. Men zal verder dezerzijds alle revolutio naire bewegingen in den oorlog, zooveel Rusland vermag, tegengaan en eveuzoo de deelneming van enkele vazallen of naburige Staten trachten te verhinderen, gelijk het tot dusver gelukt is, het hervatten van eeu Servisch-Turkschen oorlog te vermijden. Niets is Rusland vreemder dan de bedoeling om nieuwe verwikkelingen in den Euro- peeschen toestand te doen ontstaan. Rusland heeft sedert de confereutiën zijn doel niet veranderd en, zoo het tot den oorlog gedwongen werd, blijft niettemin zijn streven hetzelfde, waarbij de mede werking der mogendheden aan het einde geenszins buitengesloten blijft." Telegrammen. BERLIJN, 8 Juni. De heer Oubril, Russisch gezant alhier, is uit St.-Petersburg teruggekomen. MADRID, 8 Juni. De commissie voor het budget heeft goedgekeurd het voorstel tot 't heden van 15 pet. inkomend recht ad valorem op buitenland- sche steenkolen, in Spanje ingevoerd. WEENEN, 8 Juni. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Bucharest geseindDe keizer van Rusland komt hedenmiddag alhier aau om den prins en zijne gemalin te bezoeken. Een vorstelijk besluit bepaalt, dat allen die zich direct of indirect aan vergrijpen tegen de veiligheid der troepen of het slagen hunner operatiën schuldig maken, voor een krijgsraad terechtgesteld zullen worden. LONDEN, 9 Juni. Graaf Schuwalofl', de Rus- siscche ambassadeur, is hier teruggekeerd. WEENEN, 8 Juni. De „N. fr. Presse" meldt „Zondag zijn te Dorobaxi (Rumenië) 150 Israë- lietische ingezetenen geplunderd en van 90,000 dukaten beroofd24 personen ziju gewond en 1 gedood. Aan den prefect, die op de plaats der ongeregeldheden verscheeu, gelukte het niet de meuigte in bedwang te houden." KONSTANTINOPEL, 9 Juni. De commis sie van de kamer der afgevaardigden heeft het voorstel betredende eene gedwongen leening van vijf millioen aangenomen. De Russen rukken op tegen Erzerum, waar Moektar-pacha zich thans bevindt. Kars blijft weerstand bieden. De pest is te Bagdad aan het afnemen. De Russen hebben een poging gedaan, om den Donau bij Nicopolis over te steken, maar zijn daarin door het geschutvuur der Turken ver hinderd. CORRESPONDENTIE. L. V. F. Uw stukje is niet voor plaatsing vatbaar, aangezien het van te personeelen aard is. „De ondernemende stich ter" heeft toch aan het gebeurde geen schuld. Ook kan men de politie in dit geval niet be schuldigen haar taak is waarlijk moeilijk genoeg en men kan toch niet alles van haar verlangen Ter markt te Lelden aangevoerd. 8 en O Juni. Win'ertarwe 9 hectoliter 13.75 a 14.25. Zomer- tarwe 9 hectol. 10.75 a 41 25 Winterrogge 10 heet. 19 51 a 10.no. Zomerrogge 10 hectol. ƒ8.75 a/9.25. Zomergeret 12 hectol. 6.74 a 7.26. Chevalier-gerst 12 hectol. 6.75 a ƒ8.00. Zware Haver 11 hectol. 5.on a 5.50. Lichte Haver 11 hectol. 4 nO a 4.25Dui- venboonen 10 hectol. /8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 8 hectol. 1 8.00 a 8 25. Ossen stuks a Stieren, stuks f .0 a 0 Kalfkoeien 140 stuks 200.110 a 290.n0. Varekoeicn 100 stuks 125.00 a 180.00. Vette koeien S0 stuks ƒ230.00 a/320.00. Kalveren 'veile) 90 stuks 25 00 a 80. Kalveren magere) 82 stuks 4.00 a 9.00. Hamels tmagere) 600 stuks 25.00 a f 33.00. Hamels (vette) 500 stuks. 27.a t 36.—. Lammere magere 15600 stuks. ƒ9.a ƒ20.— Varkens (magere) 156 stuks ƒ18a 45. Varkens {biggpn) 200 stuks 7.a ƒ14 Grasboter 13310 kilogr., 1ste qualit. -J val/61.on a/Gö.on Schei- 2de qualit. J vat 49 On a 53.00; Grasboter ste qual. per kilngr. 1.52* a ƒ1.621, Schei- 2de qoaliteit per kilogr. 1.22' a 1.32'. Ter markt aangebracht 334 runderen, 175 kalveren, 1104 schapen en 5688 lammeren. Slechts goede producten roepen concurrentie in 't leven. De teerkapsules van Guyot, die zulk een heilzame uitwerking hebben ingeval van verkoud heid, calharrenbronchitis en tering, ziju ontel bare keeren nagemaakt. De Heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren. Te verkrijgen te Leiden bij SWEMER, bij REYST en in de meeste Apotheken. Wanneer kiezers van dezelfde richting bijeenkomen om een candidaat te kiezen, hetzij voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten of den Gemeente raad, dan is niets natuurlijker dan dat daarvoor verschillende personen worden genoemd en aanbevolen. Het kan niet anders. Of is het denkbaar, dat de kie zers van ééne richting allen zonder onderscheid den zelfden persoon als den meest wenschelijken en den meest geschikten candidaat zullen beschouwen? Zulke wonderen komen niet voor. Ten minste niet, als er een nieuwe candidaat moet gekozen worden. Heeft iemand eenmaal zitting in een of ander college, dan is hij meestal voor zijn geestverwanten de aangewe zen persoon en is er doorgaans minder verschil van gevoelen. Wij zien echter, dat in sommige districten zelfs dan de noodzakelijke eenstemmigheid niet dade lijk wordt gevonden. Te Leiden is men gelukkiger geweest dan in menig ander district. In een vergadering van de kiesvereeni- ging het Algemeen Belang waarin kiezers uit verschillende streken voor het geheele kiesdistrict bijeen waren, is Mr. H. A. NEEB terstond met groote meerderheid van stemmen gekozen. Toch spreekt het van zelf, dat er ook in dit district zijn, die de voorkeur aan een ander zouden gegeven heb ben. Van hen zal het voor een gedeelte afhangen, of men er in zal slagen, den feilen bestrijder van het openbaar onderwijs te vervangen door een vriend van de openbare school en van de vrijheid der bijzondere school tevens. Het is thans de vraag niet meer, of men den Heer NEEB of misschien nog liever een ander wil hebben. De vraag is: „Mr. NEEB of Jhr. Mr. CREMER VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDE?" Er moet gekozen worden tusschen die beiden. Die Mr. NEEB met stemt, helpt Jhr. VAN DEN BERCH kiezen. Elke stem, die uit traagheid of onverschillig heid aan den liberalen candidaat wordt onthouden, komt ten voordeele van zijn antirevolutionairen tegen stander. Ook hij die wegblijft oefent invloed uit op den uitslag der stemming-, hij bevordert de herkie zing van den Heer VAN DEN BERCH.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2