N°. 3312 A°. 1877. Maandag II Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Den Abonné's die het Leidsch Dag blad per post ontvangen en de Abonnements gelden over het vorig kwartaal hetzij per postwissel of in blauwe postzegels nog niet hebben voldaan, wordt verzocht hieraan als nog vóór 15 Juni a. s, gevolg te geven. n T A I) S-B E RICHTEN. LEIDSCH T) A (tBTi A T). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AWonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEX: Van 16 regels:f l."5. Iedere regel meer0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 11 Jnni, des namiddags te halfvier. Onderwerp Voordracht tot indiening van een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning. LEIDEN, 9 Juni. Wij herinneren onzen stadgenooten dat, als proefneming, Maandag a. s. de wijziging van den zomerdienst der Hollandschen IJzeren-Spoorweg maatschappij een aanvang neemt, ten gevolge waar van de eerste ochtendtrein van hier in de richting naar Rotterdam in plaats van te 8.44, om tien minuten voor halfacht vertrekt. De trein stopt ook te Voorschoten en sluit aan bij den om tien minuten voor achten uit Den Haag vertrekkenden trein. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 1021 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5066 volwas sen personen en van 1117 kinderen. Door de staatscommissie voor de genees kundige examens te Amsterdam zijn gisteren tot arts bevorderd de hh. Joh. I. P. Van der Eyden, med. doctorandus, en P. W. Grotendorst, cand.-arts; het getuigschrift voor het eerste ge deelte is uitgereikt aan de hh.A. G. H. Genderen Stort, K. Prins en W. Snethlage. Wegens het overlijden van H. M. de Koningin zullen de leden der studentenvereniging „Vindicat atque polit" te Groningen, evenals de leden van het Utrechtsche studentencorps, den rouw aanne men gedurende vier weken. De heer en mevrouw C. J. Van der Ouder- meulen hebben de pendule (geschenk van wijlen II. M. de Koningin in de laatstgehoudene verlo ting ten behoeve van het Israëlietisch weeshuis te 's-Gravenhage), die aan een hunner loten ten deel gevallen was, ten geschenke gegeven aan het ge sticht zelf, waar dat uurwerk als een blijvend aandenken aan de diep betreurde overledene, in de regentenkamer zal worden geplaatst. Te Haarlem zijn op het initiatief van de heeren dr. E. Van der Ven, directeur der h. b. met vijfjarigen cursus, en W. M. Van Eek, directeur der h. b. met driejarigen cursus, 101 personen tot het lidmaatschap der Vereeniging „Eigen Hulp" toegetreden. Het bestuur van „Artis" te Amsterdam heeft plan tot het bouwen van een aquarium van groote afmetingen. Aan dit aquarium zullen een lokaal voor microscopische onderzoekingen, een laboratorium, eene gehoorzaal enz. worden toege voegd, om de inrichting dienstbaar te maken aan het hooger onderwijs. „Artis" zal tevens, als de benoodigde gronden haar kosteloos door de ge meente worden afgestaan, den ge'neelen zoölo- gischen tuin met zijne kostbare verzamelingen ter beschikking stellen van studeerenden. Blijkens de rekening en verantwoording van het fonds voor onderofficieren over het jaar 1876 bedroeg het totaal der ontvangsten f 87,696.80'/3, waartegen de uitgaven zijn geweest 68,802.95'/,, zoodat bij slot van het afgeloopen jaar meer is ont vangen dan uitgegeven f 18,893.85, terwijl een kapitaal van een millioen zeven en twintig duizend guldtn op het grootboek der 21/, percent natio nale werkelijke schuld als eigendom van het fonds is ingeschreven. Het aantal contribueerende deel- genooten aan het fonds op ultimo December be droeg 2831. Op ultimo December 1876 waren 529 personen in het genot van jaarlijksche lijf renten en pensioenen. j- Naar men verneemt blijft de teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van wijlen H. M. de Koningin bepaald op Woensdag 20 Juni. Te tien uren des morgens zal de rouwstoet het Huis ten Bosch verlaten. De trein zal, naar men verzekert, den volgenden weg nemenvan het Huis ten Bosch, den Leidschen straatweg tot aan de Koningsbrug, Korte Voorhout, Tournooi- veld, Lange Vijverberg, Plaats, Gevangenpoort, Buitenhof, Gravestraat, Groenmarkt, Veenestraat, Wagenstraten, Huyghensplein en straat, langs den Rijswijkschen weg naar Delft. 24 kamerheeren en kamerjonkers zullen het lijk achter den rouw- wagen volgen; als herauten worden genoemd de heeren: Mr. A. J. graaf Van Randwijck, com mies van staat, en Jhr. Mr. P. A. van der Vel den," secretaris bij den hoogen raad van adel. Bij de begrafenis zullen tot dusver vertegen woordigd worden de keizer van Duitschland door prins Albert van Pruisen, de kon. familie te Wur- temberg door prins Peter van Oldenburg, de her togin van Nassau door baron P. Bose, die reeds gisteren in Den Haag is aangekomen. Den 19den dezer zal bij het instructie bataljon te Kampen het examen plaats hebben van onderofficieren der verschillende corpsen ter admissie op den cursus 1ste kl. ter opleiding als 2de luitenant-kwartiermeester. Het hulpkantoor van de rijkstelegraaf in het stedelijk badhuis te Scheveningen wordt, met ingang van den llden dezer, voor den duur van den badtijd heropend. Ook de heer G. De Jager, ingenieur te 's-Hage, is tot eerelid der „Société centrale des sauveteurs" te Brussel benoemd. Ten gevolge vau verandering in den dienst der stoombooten van Hamburg naar de West- Indiën, wordt de verzending van brieven en andere stukken voor Curasao langs dien weg tijdelijk gestaakt. Het toelalings-examen voor de rijksland- bouwschool te Wageningen zal worden afgenomen 1°. voor de eerste of tweede klasse van afdeeling A, op 12, 13 en, zoo noodig, 14 Juli,'s morgens te 8 uren aanvangende; 2°. voor de eerste klasse van afdeeling B, op 13 en, zoo noodig, 14 Juli, 's morgens te 8 uren. Voor hen, die bij dit examen in enkele vakken niet voldoen, zal gelegenheid worden gegeven tot het doen van een tweede examen, in de eerste helft van September, op nader te bepalen dag. Alsdan zullen tevens plaats hebben het examen van toelating voor hen, die door bijzondere omstandigheden niet in de gele genheid waren aan het toelatings-examen in Juli deel te nemen, en de examens van toelating tot de afdeeling hoogere burgerschool. Z. M. heeft aan J. Van Waardhuizen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Zuilichem, en daartoe benoemd S. E. Monhemius Jr.aan dr. M. P. A. G. Campbell, directeur der kon. bibliotheek te 's-Gravenhage, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon, hem door den koning van Italië geschonkenvergunning ver leend om hier te lande lager onderwijs te geven, aan mej.: L. Dutoit, A. Smyth, C. Van Zon, en de heeren J. B. A. Pournier en C. L. H. Redard. GemengdNieuvrs. Tercorrectioneeleterechtzittingvan het gerechtshof te 's-Gravenhage van gisteren is het vonnis van de rechtbank te Leiden, waarbij C. S. was schuldig verklaard aan diefstal van bankpapier ten nadeele van De H. aldaar, bevestigd. Zondag-avond vertoonde te 11 oog- karspel een stier op den weg teekeuen van dol heid. Tot driemaal toe wierp hij zijn geleider op den grond. Eindelijk wist deze hem met veel moeite op een stuk te land te krijgen en aan een pin vast te slaan. In zijn woede rukte het dhr zich echter los en wierp zich op andere rundereu. In den hevigen strijd, die volgde, verloor hij een hoorn, wat hem een weinig tot bedaren bracht. Inmiddels had de burgemeester, na vergeefsche pogingen om vuurwapenen machtig te worden, op de plaats zelf en in den omtrek aangewend te hebben, om soldaten naar Hoorn gezonden. Deze kwamen zoo spoedig mogelijk aanrukken en dood den het dier, tot groote vreugde der ontstelde dorpelingen, zonder dat het verder eenige schade berokkend heeft. 't Verdient opmerking, dat door een handelshuis te Groningen in den laatsten tijd een groot aantal levende kwartels uit het zuiden van Europa in Groningen en Friesland zijn ingevoerd. Aanvankelijk was de meening, dat die als spijs zouden gekocht worden, maar dat heeft slechts enkele malen plaats gehad. De meeste exemplaren (en het zijn reeds honderden) worden aangehou den. De prijs is thans 80 ct. het stuk, en het kan niet missen, of men zal na korten tijd wel reeds van dien invoer van eene in sommige stre ken des lands minder algemeene vogelsoort, de gevolgen kunnen bemerken. Het aantal verongelukten bij 't in- storten van de brug te Bath is zeer overdreven opgegeven. Het bleek tot dusver slechts acht te bedragen. Intusschen zijn er ruim veertig gekwet sten, onder welke vele zeer ernstig. Op de brug werd tol geheven. Zóó ontstond pas na 't aanko men van een trein vol reizigers, vóór 't tolhek (dat niet aan 't begin maar aan 't einde der brug geplaatst was) eene ophooping van menschen, die 't zwakke houten getimmerte deed bezwijken. De justitie te Maastricht heeft zich Vrijdag naar Vinck, bij Kerkrade, begeven, ten einde in loco onderzoek te doen naar een aldaar gewoed hebbenden brand, die aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. Dit is reeds de derde maal binnen eene maand, dat de justitie aldaar zich met soortgelijk geval onledig houdt. Op de Parijsche tentoonstelling in het volgende jaar zal men eenige nummers kunnen zien van eene Amerikaansche courant, gedrukt op papier, uit afval van verwerkt ivoor vervaardigd. BUITENLAND. Frankrijk:. De heer Bonnet-Duverdier, president van den Parijschen gemeenteraad, is gisteren wegens b< - leediging van den president der republiek tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete ver oordeeld. Uit het rapport, uitgebracht op de alge-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1