buitenland. officier van gezondheid behoorende, tusschen Tjadé en Silang door den vijand overvallen. De civiele kamer van den hoogen raad heeft heden de vordering van Mr.Van Roy en, curator van Mr. J. J. Van Angel beek, ten bedrage van 30,000, tegen den Staat der Nederlanden, ontzegd. De Eerste Kamer zal a. s. Donderdag 's avonds te halfacht, de Tweede Kamer Vrijdag-middag te één uur bijeenkomen tot het vaststellen van adressen van rouwbeklag aan Z. M. den Koning, wegens het overlijden van H. M. de Koningin. De koning heeft gisteren o. a. ten gehoore ontvangen den raad van state, die zich eu corps naar Z. M. had begeven, om Hd. het rouwbeklag aan te bieden wegens het overlijden van H. M. de Koningin. De heer M. J. Van Zanten te 's-Graven- hage beeft aangeboden kosteloos het fundament voor het op te richten monument of standbeeld ter nagedachtenis van H. M. de Koningin te maken. Op eene onlangs te 's Gravenhage gehou den vergadering van de commandanten der bataljons rustende schutterij in Zuid-Holland werd met een parige stemmen besloten tot oprichting van een bond der officieren van die schutterij. Deze vereeni- ging zal zich teu doel stelleneenheid te brengen in de orgauisatie der rustende schutterij in deze provincie, zooveel mogelijk zich te oefenen in den wapenhandel en te trachten langs geleidelijken weg de rustende te doen overgaan in vrijwillig dienstdoende schutterij. Aan de majoors De Con stant Rebecque, Jeekel en v. d. Oudermeulen, die in dezen het initiatief hadden genomen, werd opgedragen de statuten van het bond te ontwer pen, die op eene vergadering, den 4den Juli a. s. te Rotterdam te houden, in beraadslaging zullen gebracht worden. Van de laatste groep der sergeanten van het instructie-bataljon te Kampen, die officiers examens in Den Haag aflegden, hebben allen vol daan. Het zijn de onderofficieren Klerk de Reus, Bastaerd, Engelbert van Bevervoorde, v. d. Schroef eu Mantingh. Door de commissie voor de geneeskundige staatsexamens te Amsterdam is gisteren het getuig schrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan de hceren J. W. Kolff, med. doctorandus, en C. Lugt, cand.-arts. De directeur van de kon. militaire kapel, tevens inspecteur van de muziekcorpsen der infan terie, de heer F. Dunkier, wordt met ingang van 1 Juli a. s. mede belast met de inspectiën over het corps stafmuzikanten der marine, zoodat hem de titel is verleend van inspecteur van de muziek corpsen der infanterie en van dat der marine. Op het noordelijk zendingsfeest, 25 Juli onder Buitenpost (Friesland) te houden, zal pro fessor Beets, van Utrecht, de openingsrede houden. Er zullen 4 feesttreinen loopen en 3 spreekplaatsen worden opgericht. Wegens het overlijden van H. M. de Ko ningin is de réunie van zouaven in Nederland, die aanstaanden Zaterdag en Zondag te Tilburg zou worden gehouden en bij welke gelegenheid eenige feestelijkheden zouden plaats hebben, uitge steld tot 22 Juli e. k. De minister van oorlog heeft aan alle mi litaire autoriteiten van het leger eene circulaire gericht, waarbij wordt bepaald, dat door de offi cieren van het leger gedurende IS weken de rouw, wegens het overlijden van H. M. de koningin, zal worden aangenomen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voortaan ook de sjerp zal worden gedragen door militaire apothekers eu officieren magazijnmeesters der artillerie, beuevens door den tegenwoordigen directeur der kon. kapel bij het regiment grenadiers en jagers. Zr. Ms. stoomschip „Samarang", onder be vel van den luit.-ter-zee 1ste kl. I). J. Weys, is den 6den dezer te Batavia aangekomen. In de maand Mei 1877 is aan 'srijks munt aan gouden standpenningen aangemunt voor eene waarde van f 786,840, uitmakende met vorige opgaven sedert 1 Juli 1875 ad ƒ67,206,120, een bedrag vau ƒ67,992,960. Z. M. heeft den directeur van het postkan toor te Zaandam A. D. Methorst benoemd tot commies der posterijen van de 2de klasse. GemengdNieuws. In appèl werd heden door het gerechts hof te 's-Gravenhage behandeld het hooger beroep van den officier van justitie alhier, tegen een vonnis der ontbonden Leidsche rechtbank, waarbij drie vrouwen van verdachte zeden wegens gebrek aan bewijs zijn vrijgesproken van diefstal eener portefeuille met bankpapier, toebehoorende aan een koopman, die 3 Febr. jl. de Leidsche markt be zocht had. Zeventien getuigen werden gehoord, waaruit voor den adv.-generaal mr. Van der Hoeven voldoende het bewijs van schujd door aanwijzingen was geleverd. Hij was van meening, dat er eene hoo- gere straf moest worden opgelegd en eischte veroor deeling der drie bekl. tot eene celstraf van l/'2 jaar. Mr. Van Gigch, die als verdediger voor twee der bekl. optrad, riep de clementie van het hof voor zijne cliënteu in. Uitspraak a. s. Vrijdag. Terwijl een werkman Woensdag-mid- dag bezig was in een kuil aan den stationsweg te 's-Gravenhage pijpen voor de duinwaterleiding aan te leggen, schrikte een paard van een voor bijsnellend rijtuig en stortte met de achterpooten boven op den arbeider. Wel sprong het vurig ros terstond weder op, doch niet zonder den man, die bovendien nog door een der wielen werd ge troffen, ernstig aan handen, lendenen en beenen bezeerd te hebben. Door dr. Dumontier werd den gekwetste de eerste geneeskundige hulp verleend. Te Amsterdam iseenjongmensch, die met zijn meisje verschil had, onder den uitroep: „Dan motte we beiden maar dood", met haar in het Singel gesprongen. Het meisje was er alles behalve mee ingenomen en haar geschreeuw deed helpers toeschieten, die haar vrijwillig en hem gedwongen op den wal haalden. De hulpvaardigen, door eenige vrouwelijke omstanders ondersteund, hebben den knaap gevoelig terechtgezet. Op een der kostelooze scholen te Amsterdam ontdekte de onderwijzer dezer dagen, dat een knaap zijn boterham in een Turksch lot gewikkeld had. Na onderzoek bleek, dat de moe der van den jongen, eene schoonmaakster, gerui- men tijd geleden een pak Turksche loten (13 in getal, gelooft meu) op straat gevonden had. „Wat op straat ligt, kan niet veel waard zijn", dacht zij, en ze bezigde de loten als kastpapier. Toen dit papier minder oogelijk begon te worden, gebruikte zij het om er de boterhammen van haar zoon in te wikkelen. Woensdag-ochtend wandelde een juf- frouw in het Vondelspark te Amsterdam, die bij zonder lief was tegen de kindertjes, voornamelijk als deze van gouden ringetjes of andere sieraden van eenige waarde voorzien, onder het opzicht der kindermeisjes wegliepen of alleen in het park wareu. Zij werd op heeterdaad door een burger betrapt, terwijl zij bezig was een aanvallig meisje van de oorbelletjes te ontdoen. De man nam de juffrouw bij den arm en bracht haar, ofschoon zij er wel zeer veel tegen had, naar de naastbij- zijnde politiepost, waar zij in het bezit gevonden werd van onderscheidene voorwerpen. Zij zal waar schijnlijk, ondanks het schoone zomerweder, hare verdere wandelingen in het Vondelspark moeten staken. Uit Franeker wordt gemeld dat men op de schooue, slanke zuilen, die het schip der antieke Martini-kerk aldaar omringen, onder een laag witkalk muurschilderingen heeft ontdekt. \oor zoover de kalklaag verwijderd is, ziet men op zes pilaren vrouwen- en mannengestalten. N°. 1 stelt voor een bisschop iu vol ornaat, met de hostie in de opgeheven hand. Op n°. 2 ziet men eeii vrouwengestalte in geknielde houding biddende, met het gelaat gewend naar een hert, tusschen welks gewei een crucifix is bevestigd. De figuur op n°. 3 is minder duidelijk; zij heeft een opgeheven zwaard in de hand en staat schrijlings over een dier, waaraan nog moeilijk een naam kan worden gegeven. De afbeeldiug op n°. 4 heeft veel van een hoogepriester met een borstlap voor. Die op n°. 5 is weer duidelijker en schijnt een heiden te zijn, die op een staf leunt. De gestalte op n°. 6 houdt in de eene hand een boog, rustende op den grond, en in de andere een pijl. Uit Urk wordt gemeld dat de visscher R. Kramer, die bij den Nieuwen Waterweg reeds eenige dagen gevischt had en de vorige week nog ƒ125 had besomd, jl. Zaterdag door een stoom boot is overzeild, zoodat hij tenauwernood zijn leven kon redden; het vaartuig is onmiddellijk gezonken, terwijl hij niets heeft kunnen redden. Het totale verlies bedraagt p. m. 2500. Woensdag, bij gelegenheid eener land bouwtentoonstelling te Bath, is onder 't gewicht van voetgangers een hangende brug over de Avon ingestort. Een honderd personen vielen in 't water, 30 voet naar beneden. De meesten moeten ver dronken of onder 't puin van de brug verpletterd zijn. De brug was van hout en pas zeven jaren oud. In het groothertogdom Luxemburg zijn op het station van Bettingen 9 waggons met krijgsvoorraad in beslag genomen. De zending kwam van Wurtemberg en was bestemd voor Antwerpen. Er waren 6 kanonnen en 6 mitrail leuses, meer dan 800,000 kardoezen voor chas- sepot-geweren, 50,000 metalen kardoezen voor de mitrailleuses in de wagens geborgen. Het trans port werd geleid door iemand in de uniform van Wurtembergsch onderofficier. De inbeslagname had plaats, omdat de doorvoer zonder vooraf ge vraagde permissie verboden is. Het schijnt een particuliere bezending te zijn. De geleider, de zoogenaamde onderofficier, heeft het hazenpad ge kozen. Daaruit maakt men op dat de zaak niet in den haak is. Een tornado, een verschrikkelijke orkaan die veelal op de Westindische eilanden woedt, heeft Mount Carmel, een bloeiend stadje van 3000 inwoners aan de Wabasch, in zuid oostelijk Illinois, gedeeltelijk verwoest. Twee kerken, twee dagblad-bureaux, twee scholen,'t gerechtshof en 120 huizen werden vernield. De puinhoopen geraakten in brand, en eerst tegen middernacht gelukte het den brand meester te worden, hoewel de tornado reeds tegen halfvier in den namiddag woedde. Er zijn 22 personen gedood, van welke sommige verbrand40 werden gekwetst en 20 nog vermist. Uit de naburige steden is hulp gezonden. Volgens een telegram uit Nieuw- York heeft even na de aardbeving, die in Peru den lOden Mei plaats had en de stad Iquique verwoestte, een vloedgolf die de kust zweepte aan meer dan 600 menscheu het leven gekost. Uit Berlijn wordt gemeld, dat daar een kind van zes maanden aan de mondklem ge storven is, ten gevolge van het doorboren der oorlapjes om het kind oorringen te laten dragen. Men beweert, dat dezelfde operatie bij kleine kinderen reeds meermalen door krampaandoenin gen of andere ongesteldheden gevolgd is, welker oorzaak den geneesheer dikwijls onbekend bleef. Men s c h r ij f t van Probolingo, d d. 27 April, aan de „Soer. Ct." Hedenmorgen omstreeks 9 uren kwam Zr. Ms. stoomschip „Curacao" alhier ter reedena informatie vernam ik dat het vol gende ongeluk had plaats gehad. Op de hoogte van Zwaantjes-droogte is een der 2 stoombarkas- seu, door dezen stoomer op sleeptouw naar Sin gapore genomen en met 4 man bemand, gezonken een dezer lieden is gered, de 3 overigen zijn in de diepte verdweneu. De opvarenden, wien het ongeluk overkomen is, zouden naar Europa terug- keeren. Volgens mijn verslaggever stoomde de boot te hard en waren de barkassen te zwaar beladen. F"r ankr ij Is. Woensdag is te Parijs eene vergadering gehou den van de aandeelhouders in het Suez-kanaal. De heer De Lesseps, sprekende van de besliste verklaring vau Engeland aangaande de noodzake lijkheid, om het kanaal voor schepen van alle mogendheden open te houden, gaf als zijne meening te kennen, dat zoodanige voor de vrijheid gunstige beslissing nog de voorkeur verdient boven eene iuternationale overeenstemming, gelijk hij aan lord Derby had voorgesteld. Deze woorden werden met bijval begroet. Het dividend is bepaald op fr. 3.55. De heer Lafont, vice-president van den Parijschen gemeenteraad, heeft den 5den dezer, als waarnemend voorzitter, de raadszitting geopend met de volgende korte toespraak: „In de tegen-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2