naburen versterken zal. De burgemeester bedankte den prins en aanvaardde namens Ilarlingen de baven met alle lusten en lasten. Hij noodigde de aanwezigen uit tot een zeetochtje ter bezichtiging der werken. Ondanks den wel wat harden wind, ten gevolge waarvan dan ook een der tenten in woei, was een talrijk publiek op de been, dat te halfvier door een stortregen gestoord werd. Prins Hendrik was inmiddels naar Den Haag vertrokken. De zeilwedstrijd nam op het aangekondigde uur een aanvang. Door wijlen mej. C. Strenge te Nijmegen is onder last van vruchtgebruik eene erfstelling ter waardo van pl. m. ƒ12,700 vermaakt aan de Vereeniging tot opneming en opvoeding van ver waarloosde weezen tè Neerbosch. Door tusschenkomst van Zr. Ms. gezant te Londen zijn van de Engelsche regeering 150 af gietsels van Assyrische cilinders, in het Britsche museum te Londen aanwezig, in ruil ontvangen tegen een stel afgietsels van van dergelijke cilinders nit het kon. kabinet van penningen en gegraveerde steenen. Deze afgietsels zijn in de verzameling van genoemd kabinet opgenomen. Door het Utrechtsche studentencorps is voor de Noordpool-expcditie ongeveer f 800 bijeen gebracht. Z. M. heeft tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw benoemdW. II. F. baron Van Heemstra, burgem. der gem. Ilarlingen M. King- ma Hz., staatsraad in buiteng. dienst en lid der gedep. staten van Friesland; en A. J. Brevet, ingenieur van den waterstaat 1ste klasse aan den O.-I. ambtenaar II. Veuger Kuiper, laatstelijk inspecteur van het lager onderwijs voor Europea nen en met dezen gelijkgesteldcn in N.-Indië, thans met verlof bier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met toekenning van pensioen. Gemengd NieuwH. Donderdag-avond kregen in de Pau- lua-Pottcrstraat in Den Ilaag ecnige poldergasten, die den geheelen dag handgemeen waren geweest, het zoo kwaad, dat er cenige agenten van politie aan te pas moesten komen. Hierover in woede ontstoken, namen de poldergasten een politie-agent op en wierpen hem in een sloot. Een hunner nam daarop de vlucht, doch de anderen vielen in handen der politie en werden in verzekerde bewaring ge steld. De agent is met groote moeite uit de sloot gehaald. Denzelfden avond kregen twee personen op, het Ledigerf een hevigen twist, die zoo hoog liep, dat de een een elzenhout opnam en zijn tegen stander daarmee zulk een gcduchten slag op het hoofd toebracht, dat hij voor dood werd weggedragen. De dader is naar het bureau van politie overgebracht. Als een zeldzaam verschijnsel wordt medegedeeld dnt men Donderdag-avond tusschen halfacht en 8 uren te Amsterdam in een hoog staande wolkkolom den toren van de Westerkerk in zijne volle lengte teruggekaatst heeft gezien. Te Middelburg heeft, naar het „N. v. d. Dag" meldt, een feit plaats gehad, dat een diepen indruk gemaakt heeft. Een lid van de firma v. Z. en D„ en wel de heer D., is op last van de arr.-rcchtbank te Rotterdam in hechtenis genomen. De gevangenneming moet in verband staan met een reeds lang aanhangig zijnde quaestie, namelijk eene beschuldiging van het assureeren van een schip 't welk men wist dat verongelukt, was. Nader bericht men omtrent deze zaakBij de verhouding tusschen Rotterdam en Vlissiugen maakt de arrestatie een pijnlijken indruk, omdat de recht bank slechts bevoegd, niet verplicht was tot gevan genneming, volgens artikel 88 van het Wetb. v. Strafvordering. Do dief van een horloge met gouden ketting, dat aan den suikerbakker L. te Arnhem werd ontstolen, is door de politie aldaar ontdekt en met hot gestolcne in hechtenis genomen. Woensdag is de groote Derby-pr ij s gewonnen door het Eugelscbe paard Silvo, toebe- hoorende aan lord Falmouth. Er was tot de laatste dagen door zeer velen gewed ten gunste van het Fransche paard Chainant, dat kort geleden deu prijs van tweeduizend pd. st. te Newmarket ge wonnen had. Maar een paar dagen vóór de Derby- wedrennen begon onder de wedders bet gerucht te loopen, dat het met Chamant niet richtig meer was. Hij heeft dan ook zijne verworven reputatie slecht gehandhaafd. De Duitscher Otto Klingelhöfer, die, na zich niet gestoord te hebben aan de bedreigin gen van den tandmeester Koenaart, op aanklacht van deze in hechtenis werd genomen, is, naar het „Vaderland" meldt, gisteren op vrije voeten gesteld. It echtzaken. De heer J. Doornbosch, burgemeester van Baflo, die in den storm van 30 op 31 Januari twee gaten heeft gedichtéén in den Noord polder-zee dijk en één onder Baflo, en zich toen meester heeft gemaakt van een kar met 70 zakken door het bestuur van het waterschap aldaar geplaatst om zoo noodig te gebruiken en te dier zake door de arrondissemcnts-rechtbank te Appingadam was veroordeeld tot een dag gavangenisstraf, is gisteren, door het gerechtshof te Leeuwarden, met vernie tiging van dat vonnis, vrijgesproken. BUITENLAND. Frankrij k. De oud-minister Jules Simon heeft de politieke leiding aanvaard van de „Echo Universel" en deelt dit zelf aan het hoofd van dat orgaan mede. Hij verlangt slechts de door hem en zijne ambt- gonooten voorgestane politiek ook verder te be pleiten en een orgaan meer te geven aan de conscrvatief-republikeinsche partij. „Wij zullen", zegt hij, „de republiek verdedigen tegen de samen spanning der monarchalen, gisteren elkanders ge zworen vijanden, lieden door een gemeenschappe- lijken haat vereenigd, voorbestemd om morgen weder elkander te bekampen, indien het onmoge lijke hun eens gelukte en zij de repnblikeinsche staatsregeling omverwierpen. Wij zullen het par lementaire rcgceringsstelsel verdedigen tegen het opzet om ministers op te dringen aan de kamers en afgevaardigden aan de kiezers. Wij zullen de rede, ja den godsdienst zeiven verdedigen tegen over domme bijgeloovighedentegen de op zoo grillige wijze opgegraven theocratische leerstellingen, welker nietigheid door alle kloeke geesten erkend wordt, maar die in deze onrustige tijden de onwetenden misleiden en den geslepenen tot voor wendsel dienen. Wij zullen op allen ons beroepen, die, van den burgeroorlog en den Europeeschen krijg gelijkelijk afkeerig, de republiek beminnelijk willen doen zijn om haar krachtig te maken." Aan de Temps" wordt bericht dat in eene vergadering van senatoren van het rechter-centrum, die ook door den hertog d'Audiflret-Pasquier en den heer Bocher is bijgewoond, besloten is om, indien de president der republiek de ontbinding der Kamer vraagt, het voorstel aan te nemen. De gewone jaarlijksche wapenschouwing over de bezetting te Parijs is door Mac Mahon bepaald op 17 dezer. Het heeft de aandacht getrokken, dat hij den dag onmiddellijk na de weder-bijeen- komst der kamers daarvoor gekozen heeft. JDuitsctiland. Het Duitsohe eskader, dat onder bevel van admiraal Batsch naar de Middellandsche Zee ver trokken is, bestaat uit vijf gepantserde schepen het adviesjacht „Falke" zal eerst later volgen, omdat het averij aan de machine heeft gekregen. Er bevinden zich in de Turksche wateren reeds cenige kleinere Duitsche oorlogschepen, die in afwachting van de komst van gemeld eskader nog versterkt zijn met de korvet „Victoria", welke op hare terugreis van Zuid-Amerika last ontvangen heeft om naar Smyrna te stoomen. Rusland. Des morgens vroeg van den 29steu trok Turk sche cavalerie van Saghanly naar Kars. Generaal Lovis Melikoff zond 's avonds eene sterke kolonne, onder bevel van generaal Tscbawtschawad naar Ardas. Bij Begli werden de Turken van drie kanten tegelijk aangevallen en geheel verslagen. De Russen maakten twee stukken berggeschut, vier ammunitie- wagens en twee vaandels buitook maakten zij vele krijgsgevangenen, onder welke eeu staf officier. Het verlies der Russen bedroeg 6 dooden en 30 gewonden. De Turken hadden meer dan 100 dooden. In den strijd onderscheidde zich bijzonder het regiment van Nishnei Novgorod. Een telegram uit bet Kaukasus-leger van 31 Mei meldtBij de bergbevolking is een meer vredelievende stemming waar te nemen. Eenige dorpen leverden nit eigen beweging de wapenen uit, andere verklaarden zich te onderwerpen. Het regenachtig weder blijft de bewegingen der hoofd macht bij Kars belemmeren. Een kolonne werd in zuidwestelijke richting gezonden om de bij Soghanli verschenen Turken te observeeren. In het Terek-gebied is-in enkele dorpen opnieuw de op stand uitgebroken. Twee daarheen gezonden kolon- nes hebben de opstandelingen uiteengejaagd en het verblijf van den hoofdaanvoerder van den op stand, Mibek, vernield. De kolonne onder kolonel Nakaschidse stiet bij Siuch op 500 gewapende opstandelingen; hij doodde 80 man en nam er 100 gevangen. In het Russische leger aan den Donau moet met de Mahomedaansche soldaten, Tartaren, Cir- cassiërs en van welken anderen volksstam ook, het een of ander zijn voorgevallen, waardoor het den militairen autoriteiten raadzamer is voorgekomen, deze elementen uit het leger te verwijderen en naar het binnenland van Rusland terug te zenden. Volgens de eene lezing zouden zij geweigerd heb ben te vechten en velen hunner reeds gedeserteerd, zijn, volgens anderen weder zou alleen aan hun totaal gebrek aan discipline de maatregel moeten worden toegeschreven. Een feil is 't, dat zij uit Braïla en Galatz verwijderd en dat alleen uit deze laatste plaats 80 met deze troepen gevulde waggons naar Kischenefl' gezonden werden. Aan de „Köln. Zeitung" wordt uit Parijs geseind„Graaf Schouwalofl', Ruslands ambassa deur te Londen, moet in last gekregen hebben aan de Engelsche regeering bij zijn terugkeer te Londen te verklaren, dat Rusland er niet aan denkt den strijd te staken, zoolang niet de Porte. volkomen voldaan zal hebben aan zijn eisch be treffende de Christenen in Turkije; dat het de door zijne troepen bezette provincies eerst ont ruimen zal, als het de verlangde waarborgen zal hebben ve-'.regen, en dat het in elk geval auto nomie voor Bulgarije, de Dobrudsja en de Donau- delta eischen zal. Gelijk graaf Schouwaloff naar hier berichtte, gelooft hij dat Engeland tegen de voornemens van Rusland geen bezwaren zal inbren gen, daar Rusland zijnerzijds tevreden zou zijn, indien in Europa ongeveer de toestand van vóór 1853 hersteld werd, terwijl bet, wat Azië betreft, slechts ééne provincie wenscht te annexeeren en aan Engeland tevens belooft in Centraal-Azië niet verder te zullen doordringen. Volgens offici euze berichten uit St.-Petersburg zal prins Orloff te Parijs door generaal Ignatieff als ambassadeur vervangen worden." Turlilje- Aan de „Daily Telegraph" wordt door zijn correspondent te Batum bericht gezonden omtrent een heet gevecht, dat Dinsdag iu de nabijheid dier stad heeft plaats gehad en waarover de offici- eele Russische telegraaf geheel gezwegen heeft. Dit bericht is van Woensdag en luidt als volgt: „Gisterochtend rukten de Russen met een talrijke macht op en trachtten op de hoogten tusschen Konsetan en het deel van het Turksche kamp, waarin de troepen van Ali Pacha liggen, geschut te planten. Met het doel om den aanval zijner infanterie te dekken, opende de vijand een hevig kanonvuur; een artilleriegevccht ontstond, dat eenigeu tijd aanhield. Daarop begonnen de Russen in groote massa's van de tegenoverliggende heuvels af te dalen, met het doel om de Turksche batte rijen om te trekken door onze positie aan te val len. Ali Pacha, het voornemen van den Russischen hevelhebber ziende, liet zijne troepen onder bedek king van het vuur der Turksche batterijen op rukken. Een bloedig gevecht ontstond. Onze kanonnen havenden de Russische infanterie toen zij van de heuvels afdaalde op vreeselijke wijze en richtten groote verwoestingen aan in hare gelede ren. De Turksche infanterie vocht uitstekend, haar vuur was vernielend. Ondanks de groote macht, waarmede de Russen den aanval deden, en ondanks den volhardenden moed, waarmede die tegen het gezamenlijk vuur der Turksche infanterie en artil lerie werd volgehouden, werden zij ten slotte terug geslagen, een groot aantal dooden en gewonden op het veld achterlatende. Het geheele gevecht duurde 10 uren, in welk tijdsverloop verscheidene kleinere ontmoetingen plaats hadden."

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2