N°. 5306. A". 1877. Maandag 4 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. DAGBLAD. - **- - - PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden..~7.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersT.0.02, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER ïk WETHOUDERS van LEIDEN doen ti neten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1877 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit vaa den 29sten Mei 1817 en op heden aan den ge meente-ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Jnni 1877. LEIDEN, 2 Juni. De Hoogeschool alhier heeft het verlies te be treuren van den algemeen hooggeachten heer Dr. J. A. Boogaard, sedert 1866 Hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde. Na zijne promotie begaf bij zich gedurende geruimen tijd buitenslands, bepaaldelijk om zich te bekwamen in de vakken zijner keuze, de histologie en pathologische anatomie. Na zijn terugkeer werd hij in 1851 tot pro sector bij het Anatomisch Kabinet benoemd en spoedig daarna met het onderwijs in de boven genoemde vakken belast. In deze betrekking reeds heeft hij aan de Hoogeschool zeer belangrijke diensten bewezen. Dat zijne talenten ook buiten Leiden werden gewaardeerd, bleek, toen hem in 1863 de vacante leerstoel in de ontleedkunde aan het Athenaeum lllustre te Amsterdam werd aangebodenmaar 's Lands Regeering wenschte hem voor Leiden te behouden en verleende hem om die reden bij deze gelegenheid den titel van Hoog leeraar. In 1866, na den dood van zijn vriend Prof. Halbertsma, werd hij tot effectief Hoogleeraar en Directeur van het Anatomisch Kabinet benoemd. Als zoodanig is hij gedurende ruim elf jaren aan onze Hoogeschool met vrucht werkzaam geweest. Uit eigen beweging nam hij in den laatsten tijd het onderwijs in hygiëne op zich en deed hij ook in de maatschappij zich als warm voorstander van hygiënische belangen kennen. Hij heeft een belangryk aandeel in de groote verbeteringen, die gedurende de laatste jaren in dit opzicht in Leiden [zijn tot stand gebracht, en nooit werd zijne onder- Isteuning tevergeefs ingeroepen, waar het de be vordering van het algemeen belang gold. Zijn •dood is een groot verlies voor de Hoogeschool en Ivoor de stad zijner inwoning. Het officieel bulletin in de gisteravond uit gekomen „Staatscourant", te laat ontvangen om nog in al de nummers onzer vorige oplaag op te nemen, luidt: „H. M. de Koningin, die sedert drie of vier dagen lijdende was aan ver koudheid, is vooral gisteren zoo hevig benauwd ■en krachteloos geworden, dat Hr., Ms. toestand spoedig veel ernstige zorg baarde, en werkelijk in den verloopen nacht en morgen een nog drei gender voorkomen kreeg. Sedert 10 uren van mor gen is er eenige stilstand in 't toenemen der ge vaarlijke verschijnselen gekomen." In den loop van den dag ontvingen we de volgende telegrammen „Huis ten Bosch", hedenmorgen halfachtH.M. de IConingin heeft een onrustigen nacht doorgebracht. In weerwil van eenige gunstige verschijnselen blijft -de toestand even hopeloos. Hedenmiddag te twee urenNadat er in den voormiddag eenige oogenblikken waren dat de Aoestand van II. M. de Koningin nog eenigszins hoop gaf op mindere verergering, neemt tegen 2 uren 't gevaar toe. Halfvier: Naar de verklaring van den genees heer beginnen de krachten van H. M. de Koningin allengs te verminderen, niettegenstaande de geest helder en werkzaam blijft. De „Tijd" meldt, dat de treurige berichten betreffende den toestand van H. M. de Koningin het den Nederlandschen Katholieken tot stelligen plicht maken om zich, bij het herdenken van het Pauselijk jubilé op morgen, tot de kerkelijke viering te bepalen. Door de Katholieken der hoofdstad is dan ook gisteren besloten van alle uiterlijk feest betoon af te zien. Uit verschillende andere plaatsen, waar reeds de droevige mare van den allerbeden- kelijksten toestand der Koningin was doorgedron gen, wordt gemeld dat een gelijkluidend besluit werd genomen. De commissie voor het Piusfeest in de residentie heeft eveneens, met het oog op de zorgelijke be richten omtrent H. M., besloten, de R.-K. inge zetenen uit te noodigen zich onder deze omstan digheden te onthouden van eenig openbaar feestvertoon. Uit de woningen waar de nationale driekleur met den pauselijken wimpel reeds wap perde, is de vlag weder ingenomen. Naar wij van goederhand vernemen, bestaat bij de Commissie voor Volksvoorlezingen alhier het plan in het volgende jaar weder eene tentoon stelling te houden van bloemen en planten door den werkman en diens gezin gekweekt, en is weder eene subcommissie benoemd, aan het hoofd waar van de heer H. Witte, hortulanus van den Acade mietuil), geplaatst is. Tot leden der commissie, in dit jaar belast met het afnemen der examens van vroedvrouw, welke commissie alhier zal zitting houden onder voorzitterschap van den geneeskundigen inspecteur van Zuid-Holland, dr. L. J. Egeling, heeft de minister van binnenlandsche zaken benoemdDr. A. E. Simon Thomas, hoogleeraar alhier, en dr. L. Lehmann, hoogleeraar te Amsterdamtot plaatsvervangende leden dier commissie: dr. W. M. H. Sanger, hoogleeraar te Groningen, en dr. C. A. Pekelharing alhier. Gedurende de 1ste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: Wafelbakker, Wagenaar, G. H. Langemeyer, wed. Kaufman, E. Heydt, mevr. A. I. Van der Boom-Jonkman, De Groot, W. Waterslot, Amster dam; H. Mupping, Breda; mej. E. De Vet, T. G. Vijsefoar, W. A. Petrus, mej. G. G. v. Ling- Blankenberg, 's-Gravenhage; Van der Stad, Smit, Haarlem; mej. L. Van Doorn, LeidenJ. Van der Plas, wed. Van der Oostijn, Oostburg; C. Kuzee, Rietveld; Van Es, Rotterdam; Voorhoven, Voor schoten mevr. Hermans, Woubrugge. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 110 baden genomen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3777'/i portiën, als: 3344 warme spijs, 342 vleeschen 71'/i spek. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5567 volwas sen personen en van 1316 kinderen. Het programma is verschenen voor de ten toonstelling van vee, land- en tuinbouwvoort- brengselen, welke 28 en 29 Augustus te Voor schoten zal worden gehouden door de afdeeling Wassenaar-Voorschoten der Holl. Maatsch. van landbouw. De tentoonstelling van vee heeft alleen plaats op den 28sten van 11 tot 8 uren. De leden van de Holl. maatsch. v. landb. hebben voor zich en eene vrouw vrijen toegang. De prijzen bestaan in geldpremiën, resp, van 20, f 15, f 10 en f 5; alleen voor bouquetten, door meisjes van Wassenaar of Voorschoten in te zenden, zijn vier andere prijzen, waaronder een gouden horloge, uitgeloofd. Zij, die wenschen in te zenden, alleen ingezetenen van Wassenaar en Voorschoten, of leden der afdeeling, behooren daarvan schriftelijk opgaaf te doen aan den secretaris-penningmeester, den heer J. P. Treub, vóór of op 15 Augustus. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 heeft zich in het belang der Nederlandsche inzen ders gewend tot verschillende spoorwegmaatschap pijen, met het verzoek om vermindering der vrachtprijzen der voor de bedoelde tentoonstelling bestemde Nederlandsche goederen. Die maatschap pijen hebben dit verzoek toegestaan, en wel: de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij, de Nederl. Centraal-Spoorwegmaatschappij, vrijdom van vracht voor de goederen welke onverkocht van de ten toonstelling terugkomen, mits door tusschenkomst der genoemde maatschappijen er heen gezonden; de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, geheelen vrijdom; en de Maatschappij van den Belgischen Grooten Centraalspoorweg, vrijdom van de halve vracht voor heen en terug, evenals door de Eransche regeering voor de Fransche spoor wegen is toegestaan. De hoofdcommissie vestigt de aandacht van belanghebbenden op deze gunstige bepalingen. Tevens noodigt zij heeren kunstenaars en industrieelen, die zich voorloopig als inzenders hebben aangegeven, uit, om niet langer dan vol strekt noodig is te dralen met het inzenden hunner definitieve inschrijvingsbiljetten. Alvorens gisteren naar de residentie te ver trekken, deelde Z. M. de koning den burgemees ter van Apeldoorn, als voorzitter der regelings commissie voor de aanst. tentoonstelling op het Loo, mede, dat die expositie dit jaar wegens de hevige ongesteldheid van H. M. de Koningin geeu voortgang zou hebben, maar dat het Z. M. aan genaam zou zijn het volgeud jaar aan het plan uitvoering te doen geven. De ongesteldheid van prins Alexander, die zich reeds Donderdag toch onmiddellijk naar 't Huis ten Bosch begaf, was gisteren nog niet geweken en Z. K. H. in den loop van den dag genoodzaakt zich ter ruste te begeven. De feesttrein uit Groningen is gisteren te 10 uren te Leeuwarden gearriveerd, waar de gasten verwelkomd werden door den commissaris des konings en den burgemeester. Daarop had een collation op het stadhuis plaats. Te 1 uur vertrok de trein naar Harlingen, waar de genoodigden verwelkomd werden door den burgemeester. De minister Heemskerk hield eene toespraak, waarin hij wees op de belangrijkheid van het werk, sedert zes jaren ondernomen en thans voltooid, en den wensch uitdrukte, dat het aan de verwachtingen moge beantwoorden tot bevordering der welvaart van Harlingen en Friesland. Hij weee daarbij op de verbinding, die met Nonrd-Duitschland was totstandgekomen, droeg de haven over aan de gemeente en noodigde prins Hendrik uit aan de haven een naam te geven. De prins gaf namens den koning haar den naam van Nieuwe Willems haven, en als zijn wensch te kennen dat zij de welvaart en den voorspoed van Harlingen en van de noordelijke provinciën zal bevorderen en den band van vriendschap en vrede met de Duitsche

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1