N°. S305. Zaterdag A0. 1877. 2 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersfV0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 1 Juni. De gunstiger verschijnselen, die zich gisteren tot in den laten avond in den toestand van H. M. de Koningin vertoonden, hehben niet aange houden. De aanvallen van benauwdheid vernieuwden zich, en ofschoon die in den loop van den nacht weken, en Hare Majesteit zelfs den nacht tamelijk rustig doorbracht, herhaalden zij zich in den vroegen ochtend derwijze, dat geneeskundige bij stand dadelijk weder moest worden ingeroepen en dat het ergste te vreezen stond. Het hedenmorgen ook hier verspreide bulletin moest helaas van Hr. Ms. hopeloozen toestand ge wagen. Op het Huis ten Bosch heerschte eeue buitengewone drukte. De grootwaardigheidbeklee- ders en tal van leden der hofhoudingen bevonden zich gedurende de ernstige oogenblikken op het buitenverblijf. Z. M. de Koning kwam in den voormiddag met een sneltrein van het Loo in de residentie aan en begaf zich onmiddellijk naar 't Huis ten Bosch, alwaar Z. M. op het bordes ontvangen werd door Z. K. II. Prins Prederik der Neder landen, die, van het gevaarlijke van den toestand der Vorstin verwittigd, zich reeds in den ochtend naar dat verblijf had gespoed. Blijkbaar was Z. M., evenals zijn oom, diep bij deze droevige ontmoeting bewogen. Bij 's Konings komst, tegen halftwaalf, werd aan Z. M. van den toestand kennis gegeven. Z. M. zoomede de andere leden der Vorstelijke familie zijn na een uur toeveus naar de residentie ver trokken, daar de berichten toen eeuigszins gunstiger luidden en de lijderes eenige rust genoot. Groot is de deelneming onder alle standen in den lande, bij de ziekte der geliefde Vorstin, wier herstel zoo algemeen vurig wordt afgesmeekt. Een hedennamiddag ontvangen telegram meldt nader dat te 4 uren de toestand van II. M. voor het oogenblik niet zoo gevaarlijk was, als heden ochtend. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. Potma, geb. te Workum, na verdediging van Stellingen. De commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen en van het na tuurkundig examen voor hulp-apothekers zal alhier zitting houden den 4den dezer en volgende dagen de commissie voor de practische examens van hulp-apotheker den 28sten en volgende dagen te Amsterdam. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn be- noodigd een twaalftal onderwijzers der derde kl„ bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwij zer. Hoofdonderwijzers beneden den leeftijd van 30 en hulponderwijzers beneden dien van 24 ja ren kunnen zich aanmelden bij een op zegel ge schreven aan het departement van koloniën gericht en aan den heer dr. A, T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, franco in te zenden request, onder overlegging van de vereischte stukken. Gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad voor het wederopbouwen van het asyl Steenbeek. Er waren 10 inschrijvers. Minste inschrijver was de heer De Visser te Gorcum, voor f 36,480 hoogste de heer Haspels te Nijmegen, voor f 42,478. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat de strekking heeft, aan de leden der collegiën van zetters voor 's rijks directe belastingen voor het schatten van gebouwde en ongebouwde eigendommen, voor het eerst over dit dienstjaar, een vacatiegeld toe te kennen. De kosten over het geheele rijk voor alle andere schattingen in dit jaar zullen vermoedelijk eene som van 5000 niet te boven gaan. Den 29sten Mei heeft te Berlijn de uit wisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging der overeenkomst tusschen Nederland en Duitsch- land, nopens verbindingen tusschen Nederlandsche en Pruisische kanalen, den 12den October 1876 aldaar gesloten. Aan het „Handelsblad" wordt gemeld, dat met de West-Indische mail over St.-Nazaire weder voor ruim f 17,000 aan goud uit de delverijen van Suriname te Amsterdam is aangekomen. De „Staatscourant" behelst eenige wijzigingen, wat de bekroningen betreft, in het reglement op de nationale tentoonstellingen van schoone kunsten in Spanje. Aan den commissaris des konings in Eriesland heeft Z. M. hedenochtend bericht gezonden van de treurige reden, die hem belette gevolg te geven aan zijn voornemen, om de feesten te Harlingen bij te wonen. Ook prins Hendrik was voornemens onmiddellijk met een extratrein uit Leeuwarden naar Den Haag terug te keeren, maar heeft dit plan opgegeven, met het oog op de buitenlandsche genoodigden. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder in de Eikekroon de heer A. Duparc, commies-chef ter prov. griffie van Friesland en lid van den gemeenteraad te Leeuwarden. Z. M. heeft agreatie verleend der door het kapittel der Duitsche orde, balije van Utrecht, gedane admissie van C. A. E. II. prius van Hessen- Philippsthal, en van E. E. K. A. B. P. landgraaf van Ilessen-Philippsthal, als ridders-expectanten der Duitsche orde, balije van Utrecht, gerechtigd tot het dragen van het kleine kruis der orde; aan mr. J. Bredius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gemeente Waarder, Bar- woutswaarder en Rietveld, en in zijne plaats tot burgem. dier gem. benoemd A. Knijfl' Hz., weth. der gem. Rietveldden kapt.-luit.-ter-zee jhr. A. F. Meyer benoemd tot president van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Ten einde zich zooveel mogelijk voor vreemde en minder aangename nachtbezoeken te vrijwaren, worden onze stadgenooten er aan her innerd hunne woningen goed te sluiten. Reeds enkele malen zijn daartoe op de Garenmarkt, doch gelukkig tevergeefs, waarschijnlijk met valsche sleutels pogingen aangewend. Woensdag-morgen is aan 'srijks ge weerwinkel te Delft de werkman P. Kossen van een trap gevallen met het noodlottig gevolg, dat een laadstok, welke hij in de hand droeg, hem, door het oog, Ier diepte van 8 centimeters, in de hersenen drong. De ongelukkige werd geheel be wusteloos naar zijne woning overgebracht, waar hij eenige uren later overleed. Kossen was een hoogst verdienstelijk werkman, die om zijn ijver, bekwaamheid en oppassendheid bij zijne superieu ren zeer gunstig stond aangeschreven, terwijl hij, om zijn welwillend en goedhartig karakter, in de de achting en vriendschap zijner kameraden ruim schoots deelde. Zijn dood heeft dan ook bij het geheele personeel van den geweerwinkel groote verslagenheid teweeggebracht. Hij laat eene weduwe en zes jonge kinderen in zorgvolle omstandigheden na. Een tweede droevig ongeval had des na middags plaats. De verversknecht H. Ilennink, op een ladder staande voor den gevel van een huis aan het Noordeinde, viel, waarschijnlijk plotseling door een beroerte getroffen, er af en bleef, eenigs- zins aan het hoofd gewond, bewusteloos op de straat liggen. Met een vigilante onmiddellijk naai het gasthuis vervoerd, is hij aldaar gisterochtend overleden. Hij was 46 jaren oud en laat een vrouw met twee jonge kinderen na. Ook hij was een ijverig en oppassend werkman. De suikerbakker L. in de Bloem - straat te Arnhem, Woensdag-avond laat naar huis gaande, vond op een der banken op het Velper- plein een hem onbekenden man liggen. Daar deze man over de koude klaagde en voorgaf geen on derkomen te hebben, werd het medelijden van L. opgewekt, die hem aanbood zijn bed met hem te deelen. L., 's morgens wakker wordende, was zeer verwonderd zijn slaapkameraad niet meer te zien en bemerkte weldra tot zijn schrik, dat deze hei melijk het huis had verlaten met medeneming van een zilveren horloge met gouden ketting. In de Oeverstraat aldaar had een knaap van omstreeks 8 jaren, die aan zijn vader, op een andere plaats werkzaam, eene boodschap zou overbrengen, het ongeluk door een openstaand kelderluik naar be neden te storten, met het hoofd naar onderen, ten gevolge waarvan hij eene schedelbreuk bekwam. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Met het gepantserd riviervaartuig „Isala", gebouwd aan de fabriek der Maatschappij „de Atlas", werd gisteren een proeftocht op den Amstel gedaan. Dat dit vreemdsoortig oorlogschip, door de grachten van Amsterdam stoomende, een menigte toeschouwers trok, behoeft wel niet ge zegd te worden. Woensdag-middag is in de Nieuwe Maas bij Bolues gezonken het Rijnschip van schipper W. Neuhaus, thuis behoorende te Mül- heim aan de Ruhr en beladen met 178,100 kilo gram ijzererts voor den heer Krupp te Essen. De groote agave americana, welke plant sedert jaren een sieraad van den tuin van het kon. zoöl. genootschap te Amsterdam uitmaakt, gaat bloeien. Aan de liefhebbers van planten is daardoor de gelegenheid aangeboden den wasdom van den reusachtigen bloemstengel van dag tot dag waar te nemen. Over de geschiedenis van den ver misten veerknecht te Ingen, schrijft men uit Tiel, ligt nog altijd een geheimzinnige sluier. Een aanvankelijk gerechtelijk verhoor, door den broeder van den vermiste en zijn meisje ondergaan, heeft weinig resultaat opgeleverd. Alleen bleek dat diens aangezicht deerlijk bezeerd was, maar zulks werd door het meisje aan zijn dronkenschap toegeschreven, waardoor hij met het gezicht op de steenen nabij de veerpont was gevallen. Ook bleek de verklaring van het m«isje, dat hij te circa 12 uren te huis zou gekomen zijn, onjuist te wezen, daar zijn meester verzekerde hem te halftwee te hebben binnengelaten. Zooveel schijnt waarschijnlijk, dat de vermiste veerknecht in den bewusten nacht geen latere ontmoeting heeft gehad dan met zijn broeder, hetgeen natuurlijk, als hier misdadig opzet heeft plaats gehad, op deze zware vermoe dens werpt. Nieuw-York verloochent zijn voor- maligen naam van Nieuw-Amsterdam niet. Gelijk in onze hoofdstad voorheen eene dienstbode een uitgaans-vrijer krijgen kon, voor wien zij, be halve de vertering, vijf en twintig cents betaalde, wanneer hij een parapluie had, heeft men thans in de nieuwe wereld deze instelling weder inge voerd niet voor dienstboden, maar voor dames,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1