model van jongensbroeken. De zitting is van koper, de knieën zijn van geslagen ijzer, de ver schillende stukken zijn met klinknagels aan elkaar bevestigd in plaats van genaaid en de zakken zijn van gutta-percha. Gisterochtend te negen uren ontstond er brand in de fabriek van gebogen houtwaren, behoorende tot den faillieten boedel van den houtkooper C. J. P. T., gelegen aan de haven en in de onmiddellijke nabijheid der gasfabriek te Deventer. In zeer korten tijd waren de houten loodsen met al wat er zich in bevond een prooi der vlammen. Men mocht er echter in slagen, een groot gedeelte van het op den wal gelegen hout, alsook de belendende gebouwen te behouden. Te Ammerstol is een fraai paard, dat f 700 gekost heeft, 's morgens dood in de weide gevonden. Bij onderzoek bleek, dat het vleesch van den kop en evenzoo de beide ooren waren afgesneden; daarbij had men de wonden met terpentijn bestreken. Naar men vermoedt, heeft het beest zich dood geloopen van pijn. In eene andere weide hebben waarschijnlijk dezelfde deug nieten vier koeien verminkt, door ieder een poot bij het gewricht af te zagen. De stukken lagen bij de verminkte lijken. In de katholieke kerk te Wreschen (in de Pruisische provincie Posen) is laatstleden Zondag tijdens de godsdienstoefening de bliksem ingeslagen. Het dak en eenige ramen werden vernield. Vier personen werden gedood en veertig gekwetst. BUITÜNLAND. Frankrij k. De generaal Ducrot, commandant van het leger corps, welks hoofdkwartier te Bourges is, heeft de volgende dagorder uitgevaardigd: „De officieren worden er aan herinnerd, dat zij zich streng te houden hebben aan de hun vroeger gegeven be velen het is volstrekt verboden dagbladen of staat kundige geschriften, onverschillig van welke rich ting, in den kazerne of kwartieren van het leger corps toe te laten. De officieren moeten voor de stipte uitvoering van dit bevel zorgen. Als in de nabijheid van kazernen koffiehuizen of herbergen zijn, waarin dagbladen verkocht worden, dan moet den troepen het bezoek dier koffiehuizen of her bergen verboden worden. Elke overtreding van dit bevel zal streng gestraft worden." Andere corps-commandanten hebben soortgelijke dagorders uitvaardigd. Omtrent die van Ducrot valt op te merken, dat ze den 12den dezer, alzoo vier dagen vóórdat Mac Mahon aan Jules Simon den bekenden brief heeft gezonden, gedagteekend is. 33ïtitsc]iland. Het „Armeeverordnungs-Blatt bevat een keizer lijke order van 26 dezer, betreffende garnizoens veranderingen ter versterking van de in het rijks- land garnizoen houdende troepen. In den aanhef zegt de keizer, dat hij zich gedurende zijn verblijf in het rijksland overtuigd heeft dat de actueele bezet ting niet voldoende is voor den garnizoensdienst. Rusland. Aan de „Polit. Gorr." wordt per telegraaf uit Bucharest gemeldW egens de vele ongelukken op de Rumcensche spoorwegen is de directeur- generaal Gillaux door den grootvorst Nicolaas naar Plojesti ontboden. De geheele Rumeensche spoorweg-exploitatie zal uitsluitend onder Russisch bestuur worden geplaatst. De buitengewone overstroomiugen langs alle rivieroevers hebben eene aanzienlijke schade aangericht. Grootvorst Wladimir is den 29sten naar het leger aan den Donau en grootvorst Sergius den 28sten naar het hoofdkwartier vertrokken. De „N. fr. Presse" schrijft in haar nummer van Maandag 11.„Onze officieuse pers was zoo vlug bij de hand om het bericht van onzen spe- cialen correspondent te Bucharest, dat de Russen de uitgangen van den Rothenthurm-pas naar de Wallachijsche vlakte versterkten, tegen te spreken. Gelijk nu de bladen uit Zevenbergen bevestigen, was ons bericht toch juist en zijn sedert twee weken Russische genie-soldaten aan 't werk, om de posities Birkime en Kiur, op een uur afstand van den Rothenthurm-pas, in staat van tegenweer ie brengen." Aan de Augsburger „Allg. Zeitung" wordt gemeld, dat het Russische eskader, dat met ver zegelde orders de Noord-Amerikaansche havens verliet, voor een deel naar Kroonstad terugkeert, terwijl de rest in de nabijheid van Gibraltar zal blijven kruisen, om de schepen met oorlogscon trabande voor Turkije bestemd te beletten de Middellandsche Zee binnen te gaan. Van Malta wordt aan hetzelfde blad geschreven, dat grootvorst Konstantijn het bevel zal voeren over een eskader van 6 gepantserde schepen, dat in den loop van Juni Kroonstad verlaten zal met bestemming naar Smirna. Telegrammen. AUGSBURG, 30 Mei. De „Allg. Zeitung" verneemt uit Belgrado dat de minister van oorlog Gruic zijn ontslag heeft genomen. SERAING, 30 Mei. De werkstaking van de mijnwerkers in de kolenmijnen kan als geëindigd beschouwd worden. Bijna allen hebben 't werk hervat en de orde wercl niet meer gestoord. KAIRO, 30 Mei. De regeling der quaestie met Abyssinië is volgens voorstel van Gordon vast gesteld. Tegen 4 Juni worden er gepantserde Turksche schepen verwacht. KONSTANTINOPEL, 30 Mei. De dagbladen noemen onder de dezer dagen gearresteerde perso nen Aghiah-eflëndi, lid van den raad van state Emin-bey, oudkamerheer van sultan Abd-ul-Azis Kemal-bey en Mouhir-bey, dagbladschrijvers. Officieel: Ardahan is door de Turksche troe pen hernomen. Volgens bericht uit Sukum-Kaló hebben de Turken de vesting Zil in bezit genomen, nadat de Russische bezetting zich had teruggetrokken. De Russische troepen hebben de geheele kustlijn van Abchasië ontruimd. ERZERUM, 30 Mei. De Russen zijn tot voor Peneck gekomen. Gisteren deden zij een aanval op de versterkte stellingen bij Karakilissa. De bevelhebber Mehemed-pacha tastte hun linker vleugel aan, noodzaakte hen terug te keeren en vervolgde hen tot Tashelitschai. In de nabijheid van Kars wordt een groote veldslag verwacht. ATHENE, 30 Mei. Tot dusver weigeren de hoofden der oppositie, om in een kabinet-Comun- duros zitting te nemen. WEENEN, 31 Mei. Het „Tagblatt'"meldt, dat de Turken een Servisch eiland op de rivier de Drina hebben overvallenzij doodden eenige boeren, voerden anderen mede en maakten zich van veel vee meester. Volgens hetzelfde blad is Moektar-pacha afgezet. Hij zal voor een krijgsraad terechtstaan, omdat hij in plaats van 66,000 goed uitgeruste man schappen, zooals hij had verzekerd, slechts 31,000 man te zijner beschikking had. Men is be driegerijen op groote schaal op het spoor gekomen. BUCHAREST, 30 Mei. Behalve Doubaszoff'en Chestakoff, de Russische officieren die den Turk- schen monitor in de lucht deden springen, zijn ook al de soldaten, die het waagstuk mede on dernamen, met het kruis van St.-George begiftigd. Aan den majoor Murjeno, den Rumeenschen offi cier, die er insgelijks bij tegenwoordig was, is het kruis van Wladimir geschonken. De ontploffing was zoo hevig, dat het lijk van een der Turksche soldaten aan boord van den monitor op een grooten afstand van het wrak aan den oever der rivier gevonden werd. De geheele bemanning, 120 man sterk, kwam om het leven, daar het vaartuig onmiddellijk zonk. Een groot Russisch hospitaal wordt alhier op gericht. Het bombardement tusschen Rustschuk en Slobasia moest, ten gevolge van het stormachtige weder, gestaakt worden. De Turksche legerkampen te Nicopolis zijn achter de heuvelen verplaatst en men beschouwt dit als een voorteeken van het beschieten vau Turn Maguereli. De Rumeuiërs gelooven, dat de Turksche monitors torpedo's hebben gelegd langs de zuidelijke zijde der rivier. Gemeenteraad, Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heerenVan den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Ilartevelt, Goudsmit, Juta, Van der Zweep, Le Poole, Wilhelmy Damste, Eigeman, Verster, Du Rieu, Cock, Dercksen, VanderLith, Krantz en Van Wensen; later ook de heer Van Iterson. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen een verzoek van Van der Kamp en Van den Akker tot uitbetaling van verhooggelden van grond aan den Vestwal; een voorstel tot wijziging der plaatselijke belasting (wordt gedrukt)een adres van ouders van leerlingen van het gymnasium en de hoogere burgerschool dat voor elke klasse en parallelklasse wekelijks een uur voor godsdienst onderwijs worde beschikbaar gesteldeen voorstel van commissarissen der gasfabriek tot wijziging van eenige artt. van de verordening dier inrichting en om met ingang van 1 Jnli den prijs van het gas te stellen op acht cents per cub. meter, met be richt dat de straatverlichting wellicht eenige uit breiding zal ondergaan. Bij de behandeling der voorwaarden, waarop aan den heer J. H. De Haan te Woerden ver gunning wordt verleend tot het aanleggen en exploiteeren van paardenspoorwegen binnen deze gemeente, gaven de algemeene beschouwingen tot slechts enkele opmerkingen aanleiding. De heer Du Rieu is er niet erg mee ingenomen om de concessie te geven. De straten hier in Leiden toch zijn op sommige gedeelten zoo smal, dat hij voor ongelukkeu vreest. De heer Verster deelt dezelfde meening. Ook acht hij een paardenspoorweg voor een stad als deze niet noodig. Bovendien is de passage waar de rails zouden komen te liggen zoo druk, dat hij ook daar gevaar vreest. Indien hij geen nadere inlichtingen ontvangt, zal hij tegen de vergunning moeten stemmen. De voorzitter merkt hiertegen op, dat die drukke passage slechts op de Beestenmarkt is, doch dat hierin wel zal kunnen worden voorzien. De heer Cock heeft verschillende bezwaren. Hij wacht daarom uit de discussiën meer licht. Immers, op sommige gedeelten zijn de straten zeer smal, zooals op de Hoogewoerd, o. a. voor „Concordia"hij wijst vervolgens op het Kort Rapenburg en de Paardesteeg, waar thans reeds twee rijtuigen elkaar niet kunnen passeeren, alsmede op den Stationsweg, waar men nu zelfs al van onge lukken met rijtuigen hoort, wat waarschijnlijk aan de constructie van den weg moet worden toegeschreven. Hij vreest voor te veel ongerieflijkheden en is er bovendien niet van overtuigd, dat er hier behoefte aan een paardenspoorweg bestaat. Wanneer men hem kan overtuigen dat het algemeen er mede ge baat is, zal hij er echter toch voor zijn. Spr. betwijfelt verder of de voorgestelde waarborgsom van f 6000 wel voldoende is. Hij stelt 't geval dat alles gelegd en een poesje in werking is, maar dat men de overtuiging verkrijgt dat de zaak niet op zal gaan, dat ze niet genoeg rendeert. Wat dan? Dan zal men er mede staken en wij hebben de ongeriefe- lijkheden en zitten met de ongebruikte rails, die wij dan voor die ƒ6000 weer uit de straten kunnen laten halen. De heer Yan der Zweep heeft bezwaar tegen de verbinding der beide lijnen langs de Hooi gracht door de Water- en Bakkersteeg. De be woners van het verdere gedeelte van de Hooge woerd en de Breestraat of de Haarlemmerstraat zouden zoodoende aan die verbinding niets heb ben. Hij stelt daarom voor dat aan een verbinding meer aan het einde van de Breestraat de voor keur zou gegeven worden, welk voorstel met 13 tegen 4 stemmen (de heeren Cock, Dercksen, Eigeman en Verster) wordt aangenomen. Achtereenvolgens worden daarna de artt. 110 zonder discussie bij acclamatie goedgekeurd. Bij art. 11, bepalende: „ingeval van intrekking dezer vergunning worden de werken door den onder nemer aangelegd of veranderd, door hem wegge nomen of weder in den vorigen staat gebracht, voor zooveel zulks door burgemeester en wethouders zal worden noodig geacht", vraagt de heer Cock of omtrent de nu in behandeling zijnde voorwaarden de stads-consuleut is geraadpleegd. Hij zou dit wel wenschen. De voorzitter antwoordt hierop dat dit, gelijk in andere gemeenten en andere gevallen, niet is noodig geoordeeld. De heer Cock maakt er dan een voorstel van, met dien verstande dat de Raad de redactie afhankelijk maakt van den inhoud. Het voorstel wordt voldoende ondersteund, waarna met 11 tegen 6 stemmen wordt besloten dat de voorwaarden alsnog aan de goedkeuring van den stads-advocaat zullen worden onderwor-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2