N°. 5303. A". 1877. Donderdag 31 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S TADS-BEK1CHTES. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Groolere' letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, de Zonda? uitgezonderd, des voormiddags van 912 nren, de PASPOORTEN voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 18!2, verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 29 Mei 1877. LEIDEN, 30 Mei. tl. M. de Koningin heeft den afgeloopen nacht betrekkelijk rustig doorgebracht.. De toestand, hoe wel niet verergerd, blijft zorgwekkend. Op het telegraphisch bericht van de ernstige ongesteldheid van H. M. is de prins van Oranje nog in den afgeloopen nacht per extra-trein uit Parijs vertrokken, hedenmiddag te 2 uren per Hollandsche spoor in de residentie aangekomen en heeft zich onmiddellijk naar het Huis ten Bosch begeven. Het Leidsche studentencorps heeft op eene Maandag gehouden vergadering goedgekeurd een concept adres aan Z. M. den Koning, houdende bezwaren tegen den beperkten tijd, bij de nieuwe wet op het h. o. voor het afnemen van candidaats- examens gesteld, en tegen de bepaling dat men bij afwijzing zich eerst na verloop van een jaar weder aan 't examen kan onderwerpen. De conclusie van het adres is een verzoek om de thans geldende vrijheid tot het afleggen van examina geheel te handhaven. Op uitnoodiging van het Hoofdcomité heeft zich te dezer stede een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt, gelden bijeen te zamelen tot uitrus ting van een schip naar Nova-Zembla en andere belangrijke punten in de Noordpoolstreken, met het doel om aldaar een blijvend gedenkleeken op te richten voor de roemrijke ontdekkingen, door onze voorvaderen in vorige eeuwen aldaar gedaan. Het Comité bestaat uit de heerendr. W. C. Van den Brandeler, burgemeester; mr. R. Th. Bijleveld, W. G. C. Bijvanck, mr. C. W. liubrecht, L. M. De Laat de Kanter, G. J. C. Kolff, B. Van der Velden Erdbrink en M. M. Westenberg. Het postkantoor alhier heeft wederom ver krijgbaar gesteld de zoogenoemde postlijst, bevat tende voor den zomerdienst verschillende aanwij zingen omtrent de openstelling van het kantoor, den aanvang der bestellingen, de lichting der hulpbrievenbusseu; de rijksdepothouders voor den verkoop van postzegels, briefkaarten, briefomslagen en postwissel-formulierenhet tijdstip waarop ge wone en aangeteekende brieven, alsmede gedrukte stukken, dienstbrieven enz. op het kantoor moeten bezorgd zijn, om met de eerste gelegenheid te worden verzondende laatste buslichtingen aan het kantoor voor naar het buitenland en Nederlandsch Oost- Indië bestemde brieven en stukken, enz. Deze lijst is zoowel voor particulieren als kantoren een goede vraagbaak en beveelt zich om de duidelijkheid van inrichting en uitvoering zeer aan. Evenals in vorige jaren heeft de heer Couvée ook nu weder de gelegenheid opengesteld tot deel neming aan eene reeks concerten, door de kapel van het muziekcorps der grenadiers en jagers op „Zomerzorg te geven. De talrijke opkomst gis teravond der leden met hunne familiën, waar onder niet het minst de fine fleur der Leidsche dames, bewees hoe welkom steeds deze gelegenheid is om goede, degelijke muziek te hooren, en welken gunstigen indruk dit gezelschap onder directie van den heer Völlmar hier van vroeger had achtergelaten. De uitvoering stelde opnieuw ruimschoots in staat de rijke muzikale krachten, waarover het corps te beschikken heeft, en de voortreffelijke wijze waarop het programma, dat onder veel verscheidenheid tevens veel schoons aanbood, werd uitgevoerd, te waardeeren. Niet weinig werd daarbij het muzikaal genot verhoogd door de heerlijke omgeving. De heer Couvée had er wederom de zichtbare bewijzen van gegeven, dat door hem kosten noch moeite worden gespaard aan den tuin, die de natuur in haar rijkdom en schoonheid te aanschouwen geeft en nu met smaak verlicht was. Vooral de verlichting rondom den vijver, aan het einde waarvan zich het stedelijk wapen, door eenige zuilen geflankeerd, bevond, maakte een goed effect. Dit eerste zomer- concert kon niet anders dan aan ieder de overtui ging geven dat den leden ook voor de volgende uitvoeringen nog vele genotvolle uren wachten. De minister van koloniën heeft benoemd tot leden der commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het examen voor ambtenaar bij den burg. dienst in Ned-.Indië, waartoe zich 72 candidaten hebben aangemeld, tot lid en voorzitter: dr. W. R. baron Van Hoë- vell; tot leden: dr. P. J. Veth, mr. P. A. Van der Lith, dr. H. Kern, J. J. Meinsma, dr. A. W. T. JuinboLl, J. R. P. E. Gonggrijp, G. K. Niemann, A. C. Vreede, G. J. Grashuis, H. Kleyu van de Poll, N. J. Dinger, dr. 1. J. Van Limburg Brouwer, mr. A. A. De Vries; tot lid en secretaris: JSpanjaard. De minister van binnenl. zaken heeft benoemd tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 6165 der wet van 2 Mei 1863) dr. G. P. W. Baehr; tot leden, de heeren: T. J. Van den Berg, A. J. Van Pesch, dr. J. Bosscha, dr. H. Behrens, W. H. Hubrecht, G. J. Morre, dr. H. J. Rink, dr. W. E. Koppeschaar, J. C. d'Arnaud Gerken en dr. B. J. Tideman. Ter benoeming van hoogstens 25 adspirant- landmeters van het kadaster zal in de eerste helft van de maand September te 's-Gravenhage een examen worden gehouden. Die tot dat examen wenscht te worden toegelaten, kan zich vóór 20 Augustus e. k. met overlegging van de vereischte stukken tot den minister wenden. Na afgelegd examen zijn gisteren in Den Haag als candidaat-notarissen toegelaten de hee ren mr. J. Molenaar, te Waddinxveen, en J. De Vos, te Kloetinge. Aan de hoogeschool te Utrecht is tot doctor in de rechten bevorderd de heer R. H. R.ibbius, geb. te Druten. De heer E. B. baron Wittert van Hoog- landt heeft gisteren in de zitting van den Haag- schen gemeenteraad zijn ontslag als lid vau den raad ingezonden. De heer Wittert zegt daardoor de functie van wethouder en tevens van ambte naar van den burgerlijken stand vaarwel, welke betrekkingen hij gedurende eene lange reeks van jaren met ijver en nauwgezetheid vervulde. Hij heeft zich bereid verklaard in fuuctie te blijven totdat zijn opvolger zal hebben zitting genomen. Voorts werd besproken de behoefte aan zeevaart kundig onderwijs te Scheveningen. Het beginsel vond geene bestrijding en zou zich bepalen tot de meest elementaire zeevaartkunde. Een voor stel van den heer De Vries, tot het benoemen eener commissie van financiën, is met 20 tegen 9 stemmen aangenomen. Het driedaagsche muziekfeest der Neder- landsche toonkunstenaarsvereeniging werd Zaterdag avond 11. ineen der lokalen van de Sociëteit „Kunst min" te Dordrecht geopend met de bekende legende „De vliegende Hollander", van mr. J. E. Banck, muziek van Richard Hol, en „Der Feeënschleier", romantische Dichtung van mevr. H. HeinzeBerg, muziek van G. A. Heinze, waarbij zich als solisten deden hooren mej. W. Gips, mej. M. Van W mej. Ca. Schotel en de heer Emile Blauwaert. Handhaafden mej. Gips en de heer Blauwaert hun ouden roem, ook de andere dames verdienden ten volle de toejuichingen, welke haar ten deel vielen. Zondag-avond had de tweede uitvoering plaats, die o. a. eene symphonie van Prans Coeuen, een door de N. T.-Vereeniging bekroond vioolconcert van W. Kes, door den componist voorgedragen, en een mede door de N. T.-Vereeniging bekroond düett van A. Schliebner, voorgedragen door mej. Gips en den heer Blauwaert, op het program bevatte. Het koor bracht nog een nummer uit „Het Woud" van Van Gheluwe en het slotkoor van de „Feeën schleier" ten gehoore. Ook deze avond leverde den toehoorders veel kunstgenot en beantwoordde ten volle aan de verwachting. Met het doel een buitengewonen luister bij te zetteii aan de feesten welke ter gelegenheid der 300ste verjaring van Rubens' geboorte wor- deu ingericht, heeft het gemeentebestuur van Ant werpen, nevens de ontworpeue openbare vermaken enz., ook de vergadering van een congres in zijn programma geschreven, om aldus met het aan denken aan de feeslelijkheden ook de herinnering aan een werk, nuttig voor de kunst, te paren. Wegens ongesteldheid zal prins Alexander de haveninwijding te Harlingen niet bijwonen. Prins Hendrik zal er Donderdag, in den loop van den namiddag of avond, aankomen, om den volgenden dag aan de onderscheidene feestelijk heden deel te nemen. De koning zal met een specialen trein 's ochtends 8.20 van het Loo ver trekken en te 12 uren te Harlingen aankomen, waar Z. M. op het stadhuis een déjeuner-diuatoire door de gemeente zal worden aangeboden. Van de minis ters komen die van binnenl. zaken en van financiën. Die van buitenl. zaken en van marine moesten voor de uitnoodiging bedanken. Uit Duitschland komt o. a. de staatsraad en minister van binnenl. zaken van Oldenburg, de heer Jansen; voorts de Oberregierungsrath Sabarth aldaar, en de senator Buff, vau Bremen. Morgen zal reeds de aanbesteding voor het herbouwen van het asyl „Steenbeek" plaats hebben, dank zij de milde bijdragen, die de algemeene liefdadigheid heeft bijeengebracht. Volgens bestek bedraagt de lengte van het te maken hoofdgebouw 36.11 M., bij eene breedte van 12.25 M. In dit gebouw worden 48 kamertjes gemaakt voor helpsters en asylisten. De begrooting voor 't gebouw, benevens schuur met stalling, waschhuis, enz., bedraagt f 37,500. Het gebouw moet betrokken kunnen worden vóór of op 15 Oct. a. s., terwijl de schuur reeds op 15 Aug. moet worden opgeleverd voor de berging van den oogst. In de „Staatscourant" komt onder de adver- tentiën eene kennisgeving voor van sir E. A. J. Harris, Britsch gezant te 's-Hage, waarin deze meldt, dat, vermits de Engelscbe regeering nog geen definitief besluit genomen heeft, ten aanzien der annexatie van de Transvaalsche republiek, noch ook ten aanzien van de overneming der schulden dier republiek, zij alzoo niet bij machte is de heeren Insinger en C°. te Amsterdam, of wien dan ook, te machtigen eenig verder gedeelte der leening van 1875 te negotiëeren, wier uitgifte door den heer Burgers, president der Zuid-Afri- kaansche republiek werd geautoriseerd en door de heeren Insinger en C°. bezorgd. De Britsche regee ring wil niet verantwoordelijk worden gesteld voor eenigerlei transactie in gemelde leening na de pro-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1