buitenlan d. Rusland. Als een voorbeeld van zeldzaam ge trouwen, eerlijken dienst wordt uit Den Helder medegedeeld, dat de heer Leeuwes, die vóór vijftig jaren als mr. smid zich daar vestigde, dit gouden feest mag vieren met zijn knecht, Jacob Pinxter, die gedurende eene halve eeuw bij zijn patroon in dienst is geweest. Door den visscherman Jacob Yisscher Dz. te Elburg, die ter botvangst uit was, is aan gebracht een steur ter zwaarte van circa 125 kilo, en hebbende eene lengte van nagenoeg 9 voet. Uit de rivier bij Eist, onder Rhenen, is het lijk opgevischt van den veerknecht aan het zoogenaamde Ingensche veer, die op den avond van Pinkstermaandag aldaar is vermist. Volgens de hieromtrent loopende geruchten heeft de onge lukkige eenige uren vroeger met eenige personen ernstige onaangenaamheid gehaddaar op het lijk de sporen van mishandeling en messteken zicht baar zijn, vermoedt men, dat er een misdaad ge pleegd is. Men zegt, dat reeds eene arrestatie zou hebben plaats gehad. Uit Doetinchem isgevankelijknaar Arnhem getransporteerd een geagreëerd klerk ten postkantore te Doetinchem, verdacht van valsch- heden in geschriften te hebben gepleegd om een tekort in zijne kas te verbergen. Vr ij dag-avond omstreeks zes uren geraakte te Kralingen een vijfjarig kind in de Lambertusstraat onder een molen wagen. Het kind bekwam zóó ernstige verwondingen, dat het kort daarna overleed. Zaterdag-ochtend is de j ustitie van Zwolle, vergezeld van een geneesheer en van een chirurgijn, naar Gramsbergen vertrokken, ten einde een gerechtelijk onderzoek in te stellen betreffende een kind, dat volgens de geruchten aan de gevolgen van mishandelingen door de ouders zijn overleden. Te Bergen-op-Zoom is Zaterdag een dertienjarige knaap met een in beweging zijnden schommel in aanraking gekomen en eenige uren later aan de gevolgen overleden. Te Driel (gemeente Hetere n) kwam Zaterdag een vierjarig meisje te dicht bij het haard vuur, waardoor haar jurkje in vlam geraakte. Eer men ter hulp was gesneld, was zij reeds zoodanig gebrand, dat zij, niettegenstaande men terstond geneeskundige hulp had ingeroepen, eenige uren daarna overleed. De Amerikanen willen een zevenden kabel, die Nieuw-York direct met een der groot ste Europeesche handelsplaatsen zal verbinden, aanleggen. Men zal de te groote diepten in zee vermijden (hoe grooter diepte, hoe meer de kabel aan onderhoud kost) en den kabel zoodanig be werken, dat 20 woorden per minuut overgeseind kunnen worden. Met het tarief van 60 cent per woord, dat voor de bestaande maatschappijen doodend blijkt, zou de nieuwe maatschappij al hare kosten kunnen bestrijden en eene zeer vol doende rente voor de aandeelhouders afwerpen. Het plan schijnt ten uitvoer te zullen komende kabel zal aan een der Eransche havens uitkomen. De Eransche regeering heeft thans vergunning verleend tot de landverbindingen op Eransch grondgebied. Een verschrikkelijke daad van wraak is te Lercara (Sicilië) gepleegd. Eenige personen hebben heimelijk het huis ondermijnd van Giovanni Rizzi, het hoofd der politie te dier plaatse, er eene hoeveelheid buskruit onder gelegd, en alzoo in den nacht van 15 dezer, terwijl Rizzi, zijne vrouw en twee kinderen sliepen, het huis in de lucht doen vliegen. Door de krachtige pogingen der politie, die steun vond bij de geheele bevolking, is het gelukt de slachtoffers van onder de puin- hoopen te voorschijn te halen. Zij zijn deerlijk gewond, doch niet doodelijk. Frankrij Is. Zaterdag bracht de maarschalk-president eeu bezoek aan de districts-tentoonstellingteCompiègne, waar hij door den maire ontvangen werd met eene toespraak, die niet van politieke toespeling vrij was. „U welkom heetende, mijnheer de maarschalk, (aldus zeide de burgemeester), ben ik zeker, getrouw de gevoeleus uit te drukken van de arbeidzame bevolking, die aan de zaak der orde gehecht is en vreedzaam verlangt voort te schrijden op den weg van vooruitgang en beschaving." Hierop antwoordde de maarschalk„Ik voel mij gelukkig, eenmaal te meer getuigenis te kunnen geven van het levendige belang dat ik stel in de vorderingen van den landbouw en de nijverheid, maar tegelijk hecht ik er aan, deze gelegenheid aan te grijpen om tot allen, en in 't bijzonder tot hen die werken, te zeggen, dat de politieke daad, die ik volbracht heb, hen gerust moet stellen. Zij heeft geen ander doel, dan aan mijn gouverne ment de kracht terug te geven, waaraan het be hoefte heeft om naar binnen duurzaamheid en naar buiten den vrede te verzekeren. Gij kunt voortaan op deze weldaden rekenen. Erankrijk zal zich in geenerlei buitenlandsche verwikkeling mengen nie mand in Europa twijfelt aan mijn woordik ont vang daarvan eiken dag de verzekering." Het „Journal Ofliciel" van den 25sten behelst een decreet, waarbij de dienst voor de pers wordt verheven tot een directie en de heer Leo Lavedan daarmee wordt belast. Men verzekert dat prins Louis Napoleon (de voormalige kroonprins) den heer Rouher bevel gegeven heeft, alle Bouapartisten uit te noodigen, zich van aanvallen en daden van oppositie tegen het gouvernement van den maarschalk te onthouden. Vrijdag hebben de Bonapartisten eene bijeen komst gehouden, die als zeer dringend en in den meest plechtstatigen vorm door den heer Rouher was bijeengeroepen. Het resultaat der verhande lingen is geweest, dat men besloot, met reserve het ministerie te steunen. Daar men evenwel bij de toekomstige verkiezingen vele zetels hoopt te winnen, zal men het kabinet aanmoedigen tot de ontbinding. Voor het overige wordt gemeld dat de Bona- partistische afgevaardigden, die van het eerste oogenblik af onderhandelingen hebben aangeknoopt met den heer De Fourtou, zeer goed zijn ontvan gen. Dit neemt echter niet weg, dat in het alge meen de joartij tegen het kabinet wantrouwen aan den dag legt. Onder den handelsstand te Parijs gaat thans een adres ter teekening rond aan Mac Mahon, waarin gezegd wordt dat de persoonlijke naijver en strafwaardige eerzucht de nijverheid verlammen dat de jongste gebeurtenissen het algemeen ver trouwen, zoo noodig voor den handel, geschokt hebbendat de bestellingen uit het buitenland Erankrijk op de algemeene tentoonstelling de mede dinging met het buitenland niet kan volhouden, tenzij het vertrouwen spoedig hersteld worde, en dat, om hiertoe te geraken, eene door en door verzoenende en vredelievende staatkunde vereischt wordt. De heer Jules Simon heeft, naar verzekerd wordt, de staatkundige leiding op zich genomen van den „Echo universel." Het programma van het nieuwe kabinet, schrijft de Parijsche correspondent van de „Times'1, is nu bekend. In de eerste plaats hebben de nieuwe prefecten aanzegging ontvangen, dat zij door alle middelen ieder als officieelen candidaat moeten steunen, die het manifest van de linkerzijde aan de natie niet geteekend en de bekende motie van 17 Mei niet goedgekeurd heeft. De prefecten zijn tevens gewaarschuwd, dat de nederlaag van een officieelen candidaat hun ontslag zal ten gevolge hebben. In de arrondissementen, waar de Bonapar- tistische candidaten bij de laatste verkiezingen niet ver beneden de meerderheid zijn gebleven, zullen zij de officieele candidaten zijn. JDuitscJila.n<l. Uit Straatsburg wordt aan het „Erankf. Journal" geschreven, dat bij gelegenheid van 's keizers bezoek in Elzas-Lotharingen, aan de heeren Schneegans, Bergmann, Julius Klein en andere voorname autonomisten, langs vertrouwelijken weg ordeteekenen waren aangeboden, en dat zij die hebben afgewezen, op grond dat zij, „door ze aan te nemen, in de oogen hunner Erauschgezinde medeburgers nog meer zouden worden vernederd dan nu reeds het geval was." De stadsarchitect Conrath, die niet tot hunne partij behoort, werd begiftigd met de orde der Kroon 4de klasse en wilde insgelijks voor elke onderscheiding van 's keizers zijde bedanken, toen hem ouder 't oog werd gebracht, dat hij dit moeielijk kon doen, omdat zij hem was toegekend, niet als particulier, maar in zijne hoedanigheid als plaatselijk ambtenaar. Daarop vroeg hij zijn ontslag, doch liet zich na veel moeite bewegen, de aanvraag in te trekken. De „Nordd. Allg. Zeitung" komt op tegen de klacht der Weener „Neue freie Pr." dat de Oostenrijksche regeering hare neutraliteit heeft geschonden, met toe te laten dat er ammunitie voor de Russische armee over Oostenrijksch grond gebied werd vervoerd. Het blad gelooft niet, dat de regeering zich daarmede aan schending der neutraliteit heeft schuldig gemaakt, daar het nog niet is beslist hoever de verplichting van neutrale staten zich ten deze in de gegeven omstandigheden uitstrekt. Zij geeft tevens de „N. fr. P." den raad, liever de Turksche regeering te berispen wegens willekeurige handelingen bij hare niet-effectieve blokkade der Zwarte Zee. De keizer heeft zijne reis naar Ems, waarheen hij den 9den Juni zou vertrekken, uitgesteld. Z. M. is voornemens, de cavalerie-oefeningen in de omstreken van Berlijn en Potsdam bij te wonen, en heeft zich eene nadere vaststelling der reis naar Ems voorbehouden. De keizer heeft Zaterdag den Russischen gezant in particuliere audiëntie ontvangen. Grr*oot-13ritannië. Zaterdag hielden eenige honderden personen eene bijeenkomst in Hyde-park. Eenige voor stellen werden aangenomen, waarbij Ruslands gedrag afgekeurd werd en Derby's staatkunde, zooals die is uiteengezet in antwoord op Gortschakoff's rond schrijven, werd goedgekeurd. De beweging betee- kende niet veel en 't was zelfs twijfelachtig of de meerderheid de voorstellen goedkeurde. Twee escadrons van generaal DskobelofTs divisie zijn naar Rusland teruggezonden. Zij bestonden uit Ingoosch's, een half-barbaarschen, Transkauka- sischen stam, en maakten zich aan insubordinatie en wreedheden schuldig. Een verkenning werd den 24sten gedaan door eenige stafofficieren van het elfde corps in de richting van Mat chin; de troep viel in een hinderlaag; twee of drie man werden gedood en de officieren moesten zwemmende zich redden. Men bespeurde, dat de versterkingen van Matchin zwak zijn. Een der bruggen over de Seretk is stuk en een spoorwegbrug op de Girlat-lijn is bezweken; de verbindingen der Russen zijn hierdoor verstoord. De „Times" ontvangt uit Berlijn het vol gend berichtEen deel der schepen van het Rus sische eskader, dat met verzegelde orders Amerika heeft verlaten, keert naar Kroonstad terug. De andere schepen gaan kruisen in den omtrek van Gibraltar, ten einde de neutrale schepen tegen te houden, die wapenen naar Turkije mochten brengen. Een telegram uit Konstantinopel aan het agentschap „Havas" meldt, dat de rechtervleugel van het Kaukasische leger der Russen zich te 01 ti bevond, halverwege tusschen Ardahan en Erzerum, terwijl de linkervleugel te Wan stond. De Russen hebben beproefd een brug over de rivier te slaan in het gezicht van het Turksche kamp bij Batum, doch werden met verlies teruggeworpen. Een veld slag is aanstaande. Een telegram uit Moskou meldtVolgens berichten uit Eupatoria nemen aldaar de meeste vermogende familiën de vlucht naar Simferopol. Uit andere standen nemen de meesten de wijk naar het binnenland. De koopvaardijschepen zijn vertrokken. De kleine vaartuigen zijn in den grond geboord of op den wal gehaald. Er heerscht in de stad gebrek aan levensmiddelen. Een Reuter-telegram uit Tiflis meldt van den 23stenGisteren vertrok, nadat een Te-Deum gehouden was, de trein met het hoofdkwartier naar Alexandropel; de opperbevelhebber vertrekt binnen een paar dagen. Het officieele blad maakt eene beschikking van den czaar openbaar, waarin de regelen zijn opgenomen, welke Rusland zich voorneemt gedu rende den oorlog met Turkije tegenover de burgers van de vijandelijke en neutrale staten te volgen. Aan den handel der onzijdige staten zal de meest mogelijke bescherming worden verleend, voor zoover althans de militaire operaties dit gedoogen; de kaapvaart is afgeschaft, en in 't algemeen zullen de Russische bevelhebbers in overeenstemming met en in den geest van de beginselen handelen, welke door de conferentie tc Brussel werden vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2