N°. 5297. Donderdag A0. 1877. 24 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo per 3 maanden..".'7.7 1.10. Franco per post71.40. Afzonderlijke Nommers70.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17i. Crootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 33 Mei. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer P. A. Van Buttingha Wichers, geb. te Zuidkorn (Groningen), met academisch proefschrift, get.: „De beteekenis van briefkaart en kaarttelegram voor het Straf recht." Hedenavond wordt in de Hooglandscke kerk de eerste groote vóór-repetitie gehouden voor het Muziekfeest, dat morgen en overmorgen aldaar door de Leidsche Zangvereeniging zal worden ge geven en waarvan volgens officieel bericht de eerste avond door de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin zal worden opgeluisterd. Met genoegen vernemen wij dat de leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart, de weezen der Ned. herv. gemeente en verpleegden van andere liefdadige instellingen door de vereenigiug welwillend in de gelegenheid zijn gesteld genoemde repetitie bij te wonen. Naar de toebereidselen te oordeelen die er heden tot versiering der plaats van het hotel den Burg gemaakt zijn, wordt door den eigenaar weder niets nagelaten om het den bezoekers van de feesten dier beide dagen bij hun verpoozen aldaar zoo aangenaam mogelijk te maken. Een ieder kan worden aangeraden er een kijkje te gaan nemen. Evenals bij vorige gelegenheden wenschen ver schillende sociëteiten ook nu hunne belangstelling met het feest te toonen. Zij hebben daartoe o. a. hunne lokalen voor de leden van het koor en orkest toegankelijk gesteld. Blijkens het rapport der Commissie van financiën bedraagt de exploitatie-rekening der stedelijke gasfabriek over 1876 in ontvangst 227,776.27'/!, in uitgaaf 205,679.81 en sluit zij derhalve met een voordeelig saldo van 22,096,461 Itdie van het uitbreidings- en ver nieuwingsfonds in ontvangst 16,919.10'/a, in uitgaaf 13,388.88'/,, mitsdien sluitende met een batig saldo van ƒ3,530.22, en het over dat jaar verkregen overschot of batig saldo, te storten in de gemeentekas, eene som van 55,523.81. Gedurende de maand April zijn aan het post kantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld kon den worden: lste helft: A. Steenbergen, Amsterdam; C. Muller, Bergen-op-Zoom; E. E. Rechard, G. Van Beek, 's-Gravenhage; W. Biersteker, Haarlem; G. Kraakman Wz., T. H. Schuurman, Leiden; Ruygers, OegstgeestDen Holder, Rotterdam P. Waasdorp, Zoeterwoude; W. Wiekart, Utrecht. 2de helft: Bertha Van Os, AmsterdamBargmann, BremenHakker, D. Scharlo, E. De Houd, Dor drecht A. D. Cherieu, 's-Gravenhagen'. 1590, Ommerschaus; J. Schroef, Rotterdam; wed. M. Ras, SchiedamA. Hijman, UtrechtJ. N. Van der Hoeven, Valkenburg; Thos Eoulds, Walsden K. De Jong, Woubrugge; J. Mark, P. Konijnen burg, beiden woonplaats niet vermeld. Briefkaarten mej. M. T. De Bruyn, Almelo; mad. Perrin, mej. J. Jonker, Amsterdam; mej. Hulsker,'s-Gravenhage; S. Bos, Heesch; T. Kattelaar, 's-Gravenhage. Mr. S. lie Poole, die voor de aanstaande verkiezingen in het district Gouda in aanmerking kwam als antirevolutionair candidaat, heeft het verlangen te kennen gegeven om buiten aanmer king te blijven. Cremer, Neerlands voortreffelijke novellist, heeft Zaterdag bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloft opnieuw van verschillende zijden de be wijzen ontvangen hoezeer zijn lettervruchten worden gewaardeerd. Niet alleen werd de jubilaris over stroomd met cadeaux en gelukwenschen, maar tal van vereerders uit verschillende streken des lands waren overgekomen om Cremer persoonlijk een blijk van belangstelling aan te bieden. Namens regenten en bestuurders van 't gasthuis voor oog lijders te Utrecht hield prof. Donders een harte lijke toespraak onder aanbieding van een fraaien inktkoker met beeldje (zilveren genius met krans). Door den heer K. J. H. W. Ramondt, van Hete- ren in de Betuwe, werd den jubilaris een heil- wensch in schooue verzen toegebracht. Jan Van Beers had het echtpaar een allerliefst vers, ge toonzet door den Vlaamschen componist Jan Blokx, toegezonden. „Oefening kweekt kennis" gaf haar eerelid een nieuw blijk van hulde door een depu tatie uit het bestuur af te vaardigen en den heer Cremer eene prachtige gravure aan te bieden. Eenige „vereersters" zonden een zilveren tafel milieu kortom de lijst zou te lang worden, indien men alle attenties, die van heinde en ver zijn toegestroomd, slechts kortelijk wilde ver melden. Bij herstemming zijn lot leden der prov. staten voor het hoofdkiesdistrict Den Haag ge kozen de heerenA. P. Godon met 464 en mr. D. Polak Daniels met 333 stemmen. Het aantal geldige stemmen bedroeg 635; op mr. J. J. Bergsma waren 331 stemmen uitgebracht. Uit een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië blijkt, dat onlangs uitvoering is gegeven aan het sinds lang door de Indische re geering opgevatte plan, eene bezetting te leggen te Malaboe op de westkust van Atjeh. Die be zetting, zegt het telegram, is tweemaal aangevallen door lieden uit het nabijgelegen Merbouw, met het gevolg, dat 5 man gedood en 16 gewond werden. Merbouw is daarop getuchtigd. Een zee officier, een machinist, een matroos en een fuselier werden gewond en twee matrozen en twee mari niers sneuvelden, maar ons succes was volkomen en de hoofden van Merbouw zouden naar Kotta Radja gaan. Op de oostkust heeft Modjopahit zich onderworpen. Het telegram vermeldt voorts dat de toestand in Deli volkomen bevredigend is. Door het wiskundig genootschap „Een on vermoeide arbeid komt alles te boven", te Am sterdam, is van de vier ingekomen antwoorden op de voor 1876 uitgeschreven prijsvragen het ant woord onder het motto „Alii aliud natura iter ostendit" alleszins waardig geacht om bekroond te worden. Na opening van het naambriefje is ge bleken, dat de schrijver is de heer W. Mantel, repetitor en student te Delft. Het Delftsch studentencorps heeft tot on derwerp voor de in 1878 te houden maskerade gekozen„De intocht van Willem VI, hertog van Beieren, paltsgraaf aan den Rijn, graaf van Hol land, Zeeland en Henegouwen, heer van Eriesland, enz. binnen Utrecht in 1415." Te Wageningen zal de openstelling van het in aanbouw zijnde landbouw-proefstation op feeste lijke wijze gevierd worden. Ter bijwoning van het feest zullen de koning, prins Alexander, de ministers enz. worden uitgenoodigd. De Eerste Kamer heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. De laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen zijn naar de afdee- lingen verzonden. Het bataljon mineurs en sappeurs zal tot het houden van practische oefeningen van 9 Juli tot 1 September van dit jaar op de legerplaats bij Zeist kampeeren. Tot het in gereedheid brengen van het kamp zal een detachement van genoemd bataljon, sterk 1 luitenant, 3 onderofficieren, 2 korporaals en 31 mineurs, den 19den Juni naar de legerplaats vertrekken. Hedennacht is overleden de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam mr. M. Schooneveld PJz., ridder van de orde van den Ned. Leeuw. Door zijn uitgaaf van het „Wetboek van Strafrecht" heeft hij zich voor de literatuur van het recht verdienstelijk gemaakt. Bij de herstemming voor de prov. staten van Noord-Holland in het district Amsterdam zijn gekozen de heeren: P. Van Eeghen met 604, dr. J. Teixeira de Mattos met 526 en mr. J. Doraela Nieuwenhuis met 465 van de 922 geldige stemmen. Bij het departement van koloniën is door tusschenkomst van het hoofdcomité van de Neder- landsche vereeniging het Roode Kruis ontvangen een bedrag van ƒ60.72, bestemd om te worden aangewend ten behoeve van de zeemacht in de wateren van Atjeh. Dit bedrag, uitmakende het saldo van ingeteekende gelden, door een aantal zeeofficieren van een bijzonder doel bijeengebracht, is aan den gouverneur-generaal van Ned.-Indië overgemaakt om ten voorschreven einde te worden besteed. Naar de „Luxemburgsche Zeitung" verneemt heeft de Staatsraad zich verklaard voor het regee- ringsontwerp ter reorganisatie der onderneming van den Prins-Hendrik-spoorweg. De staat zal vijf millioen leenen voor den aanleg der Atterlijn. De plaatsing van den officier van admin. 3de kl. J. C. Kluit, met den 26sten dezer, in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt ingetrokken. Met dien datum wordt geplaatst in de rol van genoemd wachtschip, met bestemming om gedet. te worden aan boord van Zr. Ms. instructieschip „Urania", de officier van admin. 3de kl. M. C. Hazenberg. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Alkmaar, ter standpl. de gem. Hoog- karspel, mr. E. Langerhuizen van Uven, cand.- notaris te Alkmaar; tot burgem. der gem. Hou ten J. Waller, burgem. der gem. Koudekerk, uit welke betr. hem tevens eervol ontslag wordt verleend. GemengdN icuw s. Men meldt ons nader uit Katwijk aan den RijnTerwijl op den eersten Pinksterdag een groot deel der gemeente in den avondgodsdienst bijeen was, speelden drie kinderen langs den Rijnoever, juist tegenover het R.-C. gymnasium; een meisje van ongeveer 8 jaren viel in het water en dreigde in de diepte neder te zinkende twee andere kinderen hieven handenwringend een wan- hopig geschreeuw aan, vergeefs: er was niemand om hulp te bieden. Toevallig werd dit vernomen door een der heeren geestelijken van het gym nasium, die op de tweede verdieping zijn verblijf had; hij ijlde spoedig naar beneden; daar de voordeur gesloten was, sprong hij door een raam, ging te water en was weldra bij de drenkelinge; nu geraakte hij in eene zeer gevaarlijke positie daar zijn geestelijk gewaad hem de beweging der beenen belemmerde en de bodem zeer diep was, werd hij bijna zelf het slachtoffer zijner edele daadgelukkig evenwel kwam er nu hulp opdagen en werden beiden behouden op het droge gebracht. Te Amsterdam is op een schip inhet Westerdok hedenmorgen een man uit den mast in het ruim geslagen. Hij werd met gebroken beenen naar het gasthuis gebracht. Toen Maandag-avond omstreeks 11 uren de trein van Haarlem naar Rotterdam een

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1