in de dalen als op de hoogten zijn deze soorten goed gelukt. Men heeft opgemerkt, dat de quali- teit der Europeesche wijnstokken ook na de over planting dezelfde blijft, in weerwil van het ver schil in grond en klimaat. Het laatste jaar heeft men in Califomië ongeveer 32 milliocn liters wijn gewonnen. Eenige millioenen ponden druiven zijn op de plaats zelve gebruikt of naar de meer oostelijke Staten als tafeldruiven verzondeneene even grootc hoeveelheid is onder den vorm van rozijnen ter markt gebracht, terwijl eindelijk eene nog veel grootere hoeveelheid aan de insecten is overgelaten, omdat de wijngaardeniers zich de kosten van inoogstcn wilden besparen. BUITENLAND. Frankrijk. Eene boodschap van den president de Mac- Mahon is gisteravond in de Kamers voorgelezen. Ilij verklaart daarin, dat hij zich stipt aan de constitutie heeft gehouden en de kabinetten Dufaure en Simon gekozen heeft met het doel om tot eene overeenstemming met de meerderheid der Kamer te geraken. Maar deze kabinetten konden geene meerderheid verkrijgen, die voldoende was om hunne denkbeelden te doen zegevieren. Ik kan, zegt de president, geen stap verder in die richting doen, zonder een beroep te doen op die fractie der repu blikeinen, die eene radicale wijziging wenscht van al onze staatsinstellingen: mijn geweten en mijne vaderlandsliefde verbieden mij, ook maar van verre, een bondgenoot te worden van hen, die denkbeelden voorstaan, waaruit niet dan wanorde en vernedering voor Frankrijk kunnen voortvloeien. Zoolang ik in hot bezit van het gezag ben, zal ik, binnen de perken der wet, daarvan gebruik maken om de zegepraal dier denkbeelden te belettenik beu er van overtuigd, dat het land van hetzelfde gevoelen is als ik. liet is niet de zegepraal van deze denkbeelden, die de natie bij de laatste verkiezingen gewild heeft, bij welke bijna al de candidatcn zich op mijn naam beroepen hebben. Zoo zij zich weder moest uitspreken, zou zij dat duidelijk tooncn. Ik beu vast besloten, de staats instellingen tot 1S80 te handhaven. Ik alleen kan wijzigingen voorstellen, doch denk aan niets dergelijks. Om aan de opgewekte gemoedsbeweging de gelegenheid te geven tot bedaren te komen, noodig ik u uit de zittingen voor eene maand te schorsen. Vervolgens zult gij de begrooting kunnen behandelen. Intusschen zal ik waken voor de handhaving van de orde en den vrede binnen slands den vrede met het buitenland vertrouwen wij te zullen kunnen bewaren in weerwil van den oorlog, die in het Oosten gevoerd wordt, dauk zij onze goede verstandhouding met al de mogend heden en de politiek der neutraliteit. Omtrent dit laatste punt zijn alle partijen het eens, en het nieuwe Kabinet is van hetzelfde gevoelen als het oude. Zoo eenige onvoorzichtige woorden van de pers do harmonie, die wij allen wenschen, mochten verstoren, zal ik die met de wettige middelen, die in mijne macht zijn, beteugelen. Om zo te voorkomen, doo ik een beroep op de vaderlandsliefde, die in geen stand van de Fransche natio ontbreekt. Toen gisteren in de zitting van de Kamer van afgevaardigden De Fourtou de tribune beklom, ontstond aan de linkerzijde ccnig rumoer. De Cassagnac riep dat de meerderheid eene oproerige meerderheid was. Ilij werd tot de orde geroepen. De Fourtou deed nu mcdedceling van de boodschap van den president, waarbij de zitting der Kamers tot den lGden Juni verdaagd wordt. De voorzit ter zeide, dat na de voorlezing van de boodschap geene discussie kon plaats hebben vóórdat de Kamer weer bijeenkomt. Men moet zich aan do wet houden en de toekomst afwachten met wijs heid, standvastigheid en vertrouwen. Grevy voegde er bij, dat er in den aanvang van de zitting eene aanvraag om eene interpellatie te houdeu gede poneerd is; mededeeling daarvan zal gedaan wor den bij de heropening van de Kamer. Kreten vanleve de republiekwerden door de linker zijde en het centrum aangeheven. De zitting werd toen opgeheven. liet „Journal Officiel" maakt een brief van den president der republiek aan den hertog Deen zes bekend, waarin hij het volgende zegt: liet is mijn wensch do buiteulandsche mogendheden in dezelfde vriendschappelijke en van vertrouwen ge tuigende betrekkingen te blijven, die gij met haar hebt weten te handhaven. Niets moet in de bui- tenlandsche staatkunde veranderd worden, die gij inet zooveel bekwaamheid en waardigheid hebt geleid. Ik doe dus een beroep op uwe vaderlands liefde, om op uw post te blijven. De door de Kamer Donderdag aangenomen motie, luidt„De Kamer, overwegende dat het in de tegenwoordige crisis en ter vervulling van het mandaat, dat zij van het land heeft ontvangen, haar plicht is in herinnering te brengen dat de kracht van het parlementair bestuur, hetwelk uit geoefend wordt door de persoonlijke en gemeen schappelijke verantwoordelijkheid der ministers, eenig en alleen gelegen is in het bestuur van het land door het land, gelijk liet in de constitutio- neelc wetten is beoogd, en verklarende, dat het vertrouwen der meerderheid slechts geschonken kan worden aan een Kabinet, dat vrij is in zijne daden en besloten om de republikeinsche staat kunde, als den eenigen waarborg voor het behoud der openbare orde van binnen en van den vrede naar builen, toe te passen, gaat over tot de orde van den dag." iroot -1 5 ritannië. Ten gevolge van misgewas door gebrek aan regen wordt een nieuwe hongersnood in Britsch Indië tegemoetgezicn, waaromtrent een aantal bijzonderheden, bij eene inspectiereis van den luitenant-gouverneur van Bengalen aan den dag gebracht, in officieele verslagen zijn openbaar ge maakt. De nood strekt zich uit over de provin ciën Madras en Bombay, welke echter gelukkig niet zoo sterk bevolkt zijn als de noordelijke provinciën van Britsch Indie, en voor een gedeelte ook over de half onafhankelijke staten Haiderabad en Mysore. Niettemin strekt zich de ramp over eene bevolking van twaalf millioen zielen der rechtstreeks onderworpen streken uit. Met het oog op dezen staat van zaken heeft de regeering van Britsch Indie aan alle Europeesche en inlandsche ambtenaren in de geteisterde provinciën de grootst mogelijke omzichtigheid en zuinigheid aanbevolen bij het uitreiken van ouderstand uit de openbare kassen en het toelaten van behoeftigen tot de openbare werken, welke in hun belang onderno men worden. Tevens zijn zij echter aangeschreven te zorgen dat de gevallen van nood zoo spoedig mogelijk aan de betrokken overheid worden op gegeven, terwijl het dagloon bij de bedoelde open bare werken een weinig verminderd is, opdat zich de ondersteuning over een grooter getal personen zou kunnen uitstrekken. Rusland. Een telegram van den opperbevelhebber te Tillis van 17 dezer luidtDe generaal-majoor Komaroll deed den Kiden eene verkenning voor Kars met vier bataljons geregelde troepen, 2 batterijen, 3 sotniëu ongeregelde ruiterij en Kapaksche militie, welke laatste vooruit aan den linkervleugel marchee- rende door 1U00 Turksche dragonders, 8 bataljons en een batterij heftig aangevallen werden. Van onze zijde werden fl sotniëu Dagestan-ruiters te hulp gezonden. De strijd werd allerhevigst met blanke wapenen gevoerd. De Turken verloren 61 dooden behalve veel gewonden, twee krijgsgevangenen, veel wapens en paarden, liet verlies der Russen bedraagt 1 officier en 20 ruiters gesneuveld, 5 officieren en 54 ruiters verwondonder de gewonden was de commandant van de Dagestan-brigade, de gene raal-majoor Tscheldkapf. De geregelde troepen leden geen verlies. Volgens een telegram uit Ahalkalaki van 17 dezer, zijn twee der buitenwerken van Ardahan door de Russen veroverd. Negen kanonnen werden buit gemaakt. De majoor Manajell', drie officieren en veertien minderen werden gewondhet getal gesneuvelden bedroeg veertien. Het verlies der Turken is, naar het aantal dooden te rekenen, aanzienlijk. Volgens de „Globe" heerscht er onder de Engelscheu die in Rusland wonen groote onrust. Meer dan één Engclschman werd beleedigd, als behoorende tot een land dat met den ongeloovigen Turk een verbond sloot, en de taal vau de geringe volksklasse is zóó dreigeud, dat maar weinigen lust. hebben in Rusland te blijven. Gedurende den Krim-oorlog, heet het, vaardigde keizer Nicolaas een nkase uit, waarbij de in Rusland wonende Engelscheu onder de bescherming der regeering werden gesteld, en in weerwil van Ruslands ne derlagen leed geen Engelschman overlast. Nu onder het werkvolk in de steden een weinigje bescha ving doorgedrongen is, lezen die lieden auti-En- gclsche geschriften en couranten van het pansla- vistische comité. Zij laten zich zoo uit, dat En gelscheu, die reeds 20 a 30 jaren in Rusland wonen, er over denken have en goed te verkoopen om steeds tot vertrek gereed te zijn. In Petersburg moeten ongeveer 2000 en in 't overige Rusland 3000 Engelscheu wonen. In 't binnenland zijn 't meest ingenieurs, mechanici en fabriekarbeiders, in de steden kooplieden en in 't zuiden, bij Ta ganrog, meest mijnwerkers van beroep. Turkjfe. De „Daily Telegraph", welk blad, wat zijn Aziatische berichten betreft, meer vertrouwen schijnt te verdienen dan men het aanvankelijk durfde geven, geeft de volgende bijzonderheden omtrent de in neming van Suelium Kaleh: Ongeveer drie weken geleden gingen vijf voorname Circassische hoofden van Konstantinopel naar Batum. Zij hadden een weloverlegd plan van samenwerking vastgesteld tusschen de Ottomannische autoriteiten en hun eigen landslieden. Te Batum gingen zij aan boord vau het eskader van Hassan Paeha, die dadelijk met vijf gepantserde schepen naar Suelium Kaleh voer. De Turksche oorlogschepen maakten gebruik vau de duisternis, zetten des nachts te 3 uren de Circassische bevelhebbers aan land met eenige manschappen, die 500 geweren medebrachten, welke oogenblikkelijk onder bet. wachtende volk verdeeld werden. De bevolking in den omtrek was zoo spoedig bij de hand, dat bij 't aanbreken van den dag 3000 Circassiërs in 't veld stonden. Hassan Pacha zette toen nog eenige troepen, uit Circassiërs, Kurden, Lazis en Turken bestaande, aan land, en terwijl het eskader de stad bombar deerde, vielen de Beys van de landzijde aan. De Russen verdedigden zich dapper, maar moesten met hevige verliezen het onderspit delven. De opstand verspreidt zich als een loopend vuurtje. De inwoners wapenen zich bij duizenden en ver drijven de Russische bezetting. De gebeurtenissen op het groote oorlogs- tooneel trekken uit den aard der zaak de aandacht van het kleinere in Albanië, Montenegro, Bosnië en de Ilerzegowina af. Uit Albanië heeft men dezer dagen vernomen, dat de Miriditen weder veld winnen en de Montenegrijuen schijnen te wachten tot de Miriditen zoo ver gekomen zijn, dat zij de Turken tusschen twee vuren kunnen brengen. Ten noorden van Montenegro zijn de krijgsoperatiën dezer dagen hervat met de insluiting der in de Ilerzegowina gelegen vesting Krstac. Ook in Bosnië begint de opstand ueder krachtiger het hoofd op te steken. Groote verbittering onder de Christenbevol king, meldt een brief uit Baujaluka, heeft de behandeling opgewekt, die de huiswaarts gekeerde vluchtelingen van liet district Dervent aan de Save ondervonden hebben. Men weet, dat de Turken de nog steeds in Oostenrijk vertoevende vluchte lingen herhaaldelijk hebben opgewekt om terug te keeren, onder belofte, niet alleen van straffe loosheid, maar van hulp om hunne woningen te herbouwen, hunne velden te bezaaien enz. Een honderdtal gezinnen uit Dervent hadden in het laatst van April aan die nitnoodiging gehoor gegeven. Maar weldra werden de mannen verzocht iu de stad te komen, om de beloofde ondersteuning in ontvangst te nemen. Zes en vijftig mannen vol deden aan dat verzoek en werden, toen zij geen voldoend antwoord gaven op de vraag, waarom zij hun lnnd verlaten hadden, in de gevangenis gewor pen en om het leven gebracht. Hunne ongelukkige gezinnen namen opnieuw de vlucht over de grenzen, door honderden andere gevolgd. Telegrammen. PARIJS, IS Mei. Het protest der verschillende fracties van de linkerzijde van den Senaat zegt, dat de zonder redenen in 't leven geroepen crisis onrust baart en wantrouwen rechtvaardigt. De senaat zal zich nooit inlaten met eene onderneming tegen de republikeinsche instellingen. De linkerzijde zal zich steeds krachtig verzetten tegen een politiek die den openbare vrede bedreigt. De fracties der linkerzijde van de Kamer maken een gelijksoortig protest openbaar. Daarin wordt

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2