N°. 5295. A". 1877. Dinsdag 22 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BERICHT. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het LEIDSCH DAGBLAD. Zij die zich alsdan op deze Courant wenschen te abonneeren ont vangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. ST ADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Dinsdag 22 Mei, des namiddags te twee uren. Onderwerp: Voorstel tot goedkeuring der wijziging van de Statuten der Leidsche Duinwatermaatschappij. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, gezien art. 4S der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 16 October 1873 (Gemeenteblad n°. 4), bepaalt dat bij gelegenheid der MUZIEKUITVOERINGEN, door de Leidsche Zangvereeniging op Donder dag 24 en V r ij- dag 25 Mei aanstaande, in de Hooglandsche Kerk te geven, het vervoer met rijtuig in de na te melden ricbtiDg moet geschieden de rijtuigen bestemd voor den ingang tegenover de Koorsteeg, van de zijde van bet kerkplein langs den Middelweg; die bestemd voor den iDgang tegenover de Beschuitsteeg, van de zijde van de Bnrgsteeg langs de Nieuwstraat naar de zijde van de Hooigracht die bestemd voor den ingaDg aan de Hooglandsche Kerkgracht, van de zijde der Burgsteeg en Nieuwstraat laogs de Wintersteeg en de Hooglandsche Kerkgracht; terwijl bij het eindigen der uitvoeringen in de tegenovergestelde richting moet worden gereden. Do voorgeschreven richting is ook van toepassing op rijtuigen, die met eene andere dan de boven aangeduide bestemming op dien tijd bedoelden weg passeereo. Een ieder wordt dringend uitgenoodigd zich naar de aanwij zingen, door de politie in dien zin te geven, stiptelijk te ge dragen De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 17 Mei 1877. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen uit, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving VOOr den Schutterlijken dienst aan te melden, zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize op Dinsdilg deil 22stcn Mei e. k., 's voorraiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden dat de registers van inschrijving op den lsten Juni aanstaande worden ge sloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1877. LEIDEN, 19 Mei. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer Th. Yan Tricht, geb. te Arnhem, na verdediging van Stellingen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat bij den boekhandelaar G. J. Mitigelen te 's Gravenhage, en door diens tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks, tegen 50 cents per exemplaar verkrijgbaar is gesteld het programma voor den wedstrijd tot het verkrijgen van ontwerpen voor een nieuw academie gebouw te Leiden, zoo in de Nederduitsche als in de Pransche taal, vergezeld van een situatieplan. Aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem kunnen tegen 1 Sept. a. s. twintig kwee- kelingen ter opleiding worden geplaatst. De minister van financiën brengt ter kennis, dat ter opleiding voor telegrafist in het begin der maand September a. s. een tiental leerlingen bij den rijkstelegraaf kunnen worden toegelaten. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5567 volwas sen personen en van 1420 kinderen. Voor het feestgeschenk voor den Paus heeft de „Tijd" reeds ruim ƒ30,000 ontvangen. In overleg met de bisschoppen is bepaald, dat het bedrag der bijdragen zeiven aan den Paus zal geschonken worden. „De Paus toch heeft", zegt het blad, „zoowel om de uiterlijke waardigheid van zijn rang op te houden, als om aan de eischen zijner weldadigheid te voldoen, die steeds de ver drukten en vervolgden ondersteunt, geen andere hulpmiddelen dan die, welke de mildheid zijner kinderen hem verstrekt. In voorspoedige dagen zou wellicht het bedrag der inschrijving aangewend zijn voor eene luisterrijke feestgave. Thans, in tijden van vervolging en nood, dient het ter voor ziening in de behoeften van den beroofde." Door B. en Ws. van Amsterdam is gisteren in het openbaar aanbesteed: 1°. het maken van den onderbouw eener brug over de Dijksgracht, vóór de Kattenburgerstraten; 2°. het maken en stellen van den metalen bovenbouw van die brug; 3°. het maken van den onderbouw eener dubbele basculebrug over de Singelgraeht bij de Willems poort; 4°. het maken en stellen van den metalen bovenbouw van die brug. Deze werken werden achtereenvolgens aangenomen het eerste door L. C. Sehaade, te Amsterdam, voor 53,840 het tweede door II. Dalhuizen, te Kampen, voor ƒ30,897; het derde door Bennik, te Vreeswijk, voor ƒ43,180 het vierde door H. Dalhuizen, te Kampen, voor ƒ14,000. De commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen werden gesteld de inlichtingen door den minister van binnenl. zaken verstrekt op twee adressen der kamer van koophandel te Mid delburg betrekkelijk de exploitatie der zuiderlijn van de Staatsspoorwegen, heeft daaromtrent ver slag uitgebracht. De twijfel, opgeworpen in den aanhef der nota van inlichtingen ten opzichte van de bevoegdheid der kamer van koophandel om klagend of beschuldigend tegen de regeering bij de Staten-Generaal op te treden, komt de com missie ongegrond voor. De commissie stelt voor den minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en spreekt als hare meening uit, dat op het zuidernet der Staatsspoorwegen het aan leggen van dubbel spoor, althans van eenige baan vakken, wenschelijk geoordeeld wordt en dat het verkrijgen van het op Nederlandsch gebied ge legen gedeelte der spoorweglijn AntwerpenBot terdam van Rozendaal af, ernstige overweging verdient. Z. M. heeft tot burgem. der gem. Medemblik benoemd J. P. De Zwaanaan den gepension. luit.-ter-zee 1ste kl. J. Van Burg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betr. van lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Am sterdam. GemengdNieuws. De plantenkas (wintertuin) uit de tuinbouwloterij le Amsterdam is, naar de „N. R. Ct." meldt, getrokken door een groothandelaar te Dordrecht, die zijn prijs waarschijnlijk in openbare veiling zal brengen. Te Leens, in Groningen, heeft een jongen van 10 jaren een kind van 2 jaren met bijzonder overleg en gevatheid het leven gered, 't Kleine kind was spelende in een sloot gevallen. De knaap (Harm Reitsma geheeten) stapte onmid dellijk in de sloot en greep den drenkeling. Deze was hem echter te zwaar, om er mede op den wal te klauteren. Toch hield hij hem met de eene hand vast en nam met de andere een touw uit zijn zak en bond dat om het midden van het kind. Vervolgens klom hij op den wal, bond het touw aan een boom en haalde toen den drenkeling naar zich toe op den wal. Donderdag werd door een der winkeliers te Harlingen goede boter verkocht voor 70 ct. het kilogram; iets dergelijks heeft ook te Praneker plaats gehad. Het huis van bedoelden winkelier werd als belegerd. De buitensporige daling der boterprijzeu, een gevolg van minder consumptie, veroorzaakt door stilstand van arbeid in Engeland en van groote aanvoeren Amerikaansche boter, heeft groote verslagenheid onder landbouwers en boterhandelaars teweeggebracht. Te IJselmonde viel Donderdag- middag een driejarig knaapje in het water. Toen men het er uithaalde, gaf het nog teekenen van leven, maar het overleed kort daarna. Te Utrecht werd Woensdag een lad- der, waarop een schilder arbeidde, door een rijtuig omvergereden en de man voor dood naar het zieken huis gebracht. In den namiddag van denzelfden dag stond een menigte rijtuigen, aan de Domkerk, de ingezegende paren af te wachten. Van een dezer rijtuigen, een kostbare landauer, met twee grauwe schimmels bespannen, namen de paarden een dolle vaart gelukkig was het jonggehuwde paar nog in de kerk en vlogen langs de academie, het Wed door. De koetsier ontkwam gelukkig het gevaar, maar de beesten sprongen nabij het Wed, aan de Gaardbrug, over de ijzeren balies, die in splinters spatten, met den landauer het water in en zonken onmiddellijk. De schade voor den eigenaar, den stalhouder Brom, wordt begroot op ƒ2500 a 3000. Door den burgemeester van Ilpen- dam is Donderdag een onderzoek ingesteld naar een vermoedelijk aldaar plaats gehad hebbende mis handeling en verwaarloozing van een kind. Een knaapje van veertien jaren, bijna te zwak om te staan en met wonden aan de voeten, werkte van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in het veld. Door de zorg van den burgemeester is het kind, dat bijna niet meer loopen kon, getransporteerd naar het gasthuis te Amsterdam. Tegen den vader en de stiefmoeder is proces-verbaal opgemaakt. Donderdag-avond bij de aankomst van den sneltrein te Meppel is een der passagiers, een jeugdig meisje, dat aldaar te huis behoorde en voor eenige dagen in den vreemde in eene be trekking was getreden, in 't water gesprongen en verdronken. Wel gaf de ongelukkige bij hare red ding nog teekenen van leven, doch alle pogingen, om haar te behouden, waren vergeefsch. De cultuur van den wijnstok neemt met elk jaar in de westelijke Staten der Ameri kaansche Unie grootere afmetingen aan. De wijn gaarden, die tot hiertoe tot het zuiden van Cali- fornië beperkt waren, hebben zich over eene groo tere uitgestrektheid verbreidzij bevinden zich thans in het midden van dien Staat, in de graaf schappen Santa Clara en S'onora, en langs de rivier de Sacramento tot de noordelijke bergstreek. Men is begonnen met bijna overal de wijnstokken uit te roeien, die de Spaansche zendelingen meer dan eene eeuw geleden geplant hadden, daar de ondervinding bewezen had, dat de Europeesche soorten van de eerste qualiteit veel meer opbren gen. Door de zorg van een Hongaar, die door Californië naar Europa gezonden was om de wijnstre ken te bestudeeren, zijn omstreeks 300 soorten van druiven uit Europa ingevoerd en onder toezicht van eene vereeniging voor den wijnbouw geplant. Zoowel

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1