N°. 5293. A0. 1877. Vrijdag 18 Mei. Deze Ooriraiit wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STAD S-B E K1CHTEJS. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heerenJ. A. Korteweg, geb. te 's-Hertogenbosch, met academisch proefschrift„Over de oorzaken der breukbelem- mering", en P. C. Van B.ossem, geb. te Amster dam, met academisch proefschrift, get.Paroxys- male Haemoglobinurie." Zooals uit het gisteren in de algemeene vergadering door Dr. A. Rutgers van der Loeff uitgebracht verslag blijkt, gaat de Vereeniging tot instandhouding der Kweekschool voor Zeevaart en tot bevordering van haar bloei geregeld voort zich uit te breiden. Tegenover het verlies van 11 leden in 1876, meerendeels ten gevolge van over lijden, staat eene aanwinst van 27, zoodat men klom tot een getal van 346 met eene gezamenlijke bijdrage van ƒ1068.50, terwijl de zedelijke invloed, schoon niet onder cijfers te brengen, zich toch gemak kelijk laat berekenen naarmate men den stand en de maatschappelijke betrekking der personen in aanmerking wil nemen. De Commissie van opper toezicht en beheer is gebleven in het volle bezit harer vaste leden. Van de geassumeerde zeeoffi cieren, die een langer of korter gedeelte hunner nonactiviteits-vacantie aan het belang der Kweek school wilden opofferen, was de luit.-ter-zee 1ste j kl. R. Wijmans de eerste van wien een dankbaar afscheid werd genomen, terwijl de luit.-ter-zee lste kl. E. J. Hoos onlangs naar Den Helder verplaatst werd. De secretaris, ofschoon door aanvaarding eener zeer werkzame betrekking ge noodzaakt zijn drievoudig mandaat neer te leggen, heeft op dringend verzoek althans nog het secre tariaat voor zijne rekening blijven nemen, geassisteerd door zijn broeder den luit.-ter-zee 2de kl. E. J. W. Juta, kort te voren als nonactief officier in het Bestuur opgenomen. Tot leden werden benoemd de heer W. C. De Wetsteyn Pfister, voorloopig en tijdelijk, en de heer L. M. De Laat de Kanter, oud-zeeofficier en wethouder dezer gemeente. Het aantal subcommissiën werd met 2 vermeerderd ook vormden zich hier en daar agentschappen, waardoor het getal sporadische toezendingen van knapen aanmerkelijk toenam. Het onderwijzend personeel heeft weinig ver andering ondergaan. De marinier lste klasse A. K. Van Akkeren werd gepensioneerd en vervangen, terwijl de equipage der boot buitendien nog ver meerderd werd met een anderen matroos van den zelfden rang, alsmede op speciaal verzoek aan den minister met een tamboer en een konstabel, aan wie de behandeling van het geschut en de overige wapenen is opgedragen. Over het geheel bestaat reden van voortdurende tevredenheid over de man nen die belast zijn met de verdere instructie. Voor de zangkunst bestaat nu een voortreffelijk hulpmiddel in de verzameling van zeemansliederen door den heer H. C. Juta, waarvan door eene ruime verspreiding op de vloot reeds eene tweede uitgaaf is noodzakelijk geworden. Het aantal knapen, die gedurende het afgeloopen jaar eene plaatsing verlangden, klom tot 188, waarvan 114 in dienst zijn getreden bij de marine en 6 bij de koopvaardij. De oogst was dus nog overvloediger dan in de voorspoedigste jaren, on getwijfeld door de meerdere populariteit, die de zeedienst verkrijgen moest door de krachtige en gepaste maatregelen van het gouvernement om haar aan te moedigen en aantrekkelijk te maken. Aan 39, die zich bijzonder onderscheiden hadden, werd het loffelijk getuigschrift uitgereikt eu 2 hunner hadden zich den eereprijs van het zilveren horloge waardig gemaakt9 van de meestgevorderden werden voorbereid tot het examen van stuurmans leerling, van welke 3 terstond slaagden en de overigen als aspiranten zijn toegelaten. Op den 4den Maart van het vorige jaar telde men op de inrichting voor aankomende stuurlieden niet minder dan 54 leerlingen van hier. Zoodra te Amsterdam het nieuwe groote opleidingschip in werking getreden was, werden ook hier zooveel mogelijk leermethode en leermiddelen in overeen stemming gebracht met die, welke van staatswege gevolgd en gebezigd worden. De Kweekschool is in bloei niet achteruitge gaan, en de lauwerkrans, die ten vorigen jare met feestelijk gebaar om hare slapen gevlochten werd, heeft nog niets van zijne frischheid verloren. Hare levensvatbaarheid kan geconstateerd worden Na het uitbrengen van het verslag trad de voorzitter in uitvoerige mededeeling, hoe in 't af geloopen jaar de oprichting der twee opleidingsche pen te Amsterdam èn te Rotterdam (weldra verwacht) een oogenblik het bestaan dezer Kweekschool had bedreigd, doch later de onderhandelingen met de regeering tot een zeer gewenschte uitkomst hadden geleid. Het uitzicht bestond namelijk, dat de Leidsche Kweekschool, voortbouwende op haar zelfde phi- lantrophische grondslagen, eene belangrijke uit breiding stond te wachten en de plaats zou worden, waar voortaan alle knapen voor 's Rijks Marine bestemd, in verband met de groote training-sche pen, hunne eerste opleiding zullen ontvangen, waardoor de overgang uit het burgerlijk- tot het marine-leven meer gemakkelijk zal worden gemaakt, Ten gevolge daarvan zal waarschijnlijk het tegen woordig gebouw aanmerkelijk worden vergroot en het besturend personeel worden vermeerderd. Op een en ander werd het votum van goedkeuring van de aanwezige leden eenstemmig verkregen. Daarna voerde de vice-admiraal Fabius nog het woord met eene betuiging van ingenomenheid met de Kweekschool en van hulde en dank aan Z. K. H. Prins Hendrik, die door zijne tegen woordigheid op deze plaats alwederom toonde, hoe iet heil der Marine, hier met menschenliefde ge- laard, hem ter harte ging. Naar aanleiding van eene motie door den voor zitter gedaan, sprak de schout-bij-nacht De Ca- sembroot een woord van warme sympathie ten voordeele van den opperschipper De Vogel, die vier jaren onder zijne bevelen in de wateren van Japan en Nederl.-Indië had gediend, immer een zeldzaam voorbeeld van stipte plichtsbetrachting was geweest en daardoor een voortreffelijken geest onder de equipage had weten te bevorderen en lewaren. Hij betreurde het zeer, dat toenemende gezichtszwakte de Kweekschool bedreigde met het leengaan van dezen uitstekenden man. Ten slotte voerde Z. K. H. Prins Hendrik het woord. Bij vernieuwing betuigde hij zijne harte lijke belangstelling voor deze inrichting. Hij ver heugde zich, dat dank de zeer geprezen mede werking van Z. Exc. den minister van marine, de een oogenblik bestaande verwikkelingen tot een zoo goed einde waren gebracht en de Leidsche Kweekschool, die eenmaal de voorgangster en als 't ware de grondlegster der groote opleidings vaartuigen was geweest, wel verre van door deze vernietigd te worden, de voedster school der Ma rine op nog uitgebreider schaal dan vroeger zou blijven. Met een woord van dankbetuiging aan alle aanwezigen, inzonderheid aan Z. K. H., sloot de voorzitter deze hoogst-gewichtige vergadering. De verkiezing voor de Tweede Kamer ten gevolge van het ontslag van Dr. A. Kuyper voor het hoofdkiesdistrict Gouda zal plaats hebben op 12 Juni en eene herstemming, zoo die noodzake lijk is, op 26 Juni. Dezelfde dagen zijn vastge steld voor de verkiezingen ten gevolge van het aannemen van rechterlijke betrekkingen door mrs. JE. baron Mackay, W. Yan der Kaay,'B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten en D. De Ruiter Zijlker, resp. in de hoofdkiesdistricten Amersfoort, Alkmaar, Dokkum en Appingadam, en van mrs. A. J. II. Van Baar en P. J. A. Smitz, in het hoofd - kiesdistrict Eindhoven. Door de staatscommissie voor de geneeskun dige examens is bevorderd tot tandmeester de heer A. G. B. Eriederich; het getuigschrift voor het lste gedeelte is uitgereikt aan den heer P. J. Hijmans van Anrooy. Voor het Nederlandsch Museum is van de heeren Van Lith en Van Dam te 's-Gravenhage ten geschenke ontvangen een ijzeren schoorsteen plaat hoog 1.03 bij 0.77 meter, waarop is voor gesteld de Prins van Oranje (waarschijnlijk Ercderik Hendrik) te paard. In de gisteren gehouden vergadering der Nederlandsche Bank is het dividend bepaald op 164 per aandeel. Tot directeur werd herkozen de heer H. H. Beels, tot commissarissen de hee ren: G. C. Crommelin, C. Rueb Czn. en mr. S. Vissering. Tot lid der adviseerende commissie voor het Nederlandsch toon eel is door B. en Ws. van Den Haag, in plaats van dr. M. P. Lindo, benoemd de heer H. Beyerman (Glanor). Naar men verneemt zal den 20sten Juli te Kloetinge het vijfde kinder-zendingsfeest gehouden worden en dr. Cohen Stuart van Utrecht de openingsrede uitspreken. De telegraafkantoren der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij zijn voor den duur van den zomerdienst open als volgt: Alkmaar, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...'i.ïC.ï/ 1.10. Franco per postV1.40. Afzonderlijke Nommers.~77777r'.'ï77770.02. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, gezien art. 48 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 16 October 1873 (Gemeenteblad n°. 4), bepaalt dat bij gelegenheid der MUZIEKUITVOERINGEN, door de Leidsche Zangvereeniging, op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Mei aanstaande, in de Hooglandsche Kerk te geven, het vervoer met rijtuig in de na te melden richting moet geschieden: de rijtuigen bestemd voor den ingang tegenover de Koorsteeg, van de zijde van bet kerkplein langs den Middelweg; die bestemd voor den ingang tegenover de Beschuitsteeg, van de zijde van de Burgsteeg langs de Nieuwstraat naar de zijde 'ivan de Hooigracht die bestemd voor den ingang aan de Hooglandsche Kcrkgracbt, van de zijde der Burgsteeg en Nieuwstraat langs de Wintersteeg en de Hooglandsche Kerkgracht; 1 terwijl bij het eindigen der uitvoeringen in de tegenovergestelde richting moet worden gereden. De voorgeschreven richting is ook van toepassing op rijtuigen, die met eene andere dan de boven aangeduide bestemming op dien tijd bedoelden weg passeeren. Een ieder wordt dringend uitgenoodigd zich naar de aanwij zingen, door de politie in dien zin te geven, stiptelijk te ge- diagen. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 17 Mei 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad ingevolge art. 265 der wet van 29 Jnni 1851 Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden het kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1877 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tjjd elke op dat kohier aange slagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoekschrift op ongezegeld papier bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid sche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Mei 1877. LEIDEN, 17 Mei.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1