N°. 5291. Woensdag A*. 1877. 16 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...."7.7 f 1.10. Franco per post1.40. Afaonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 15 Mei. Gisteravond had alhier eene bijeenkomst plaats van een aantal leden der Leidsche Studenten- afdeeling van Multapatiors Bond en geïntroduceer- den, die in een der lokalen van het Nut zich vereenigden om den stichter van het Bond, den heer L. Philippona, zijne zaak te hooren bepleiten. Multapatior hield eene causerie, uitmuntende door losse, aangename voordracht en degelijken inhoud, waarin hij met statistische bewijzen de onwederlegbare gevolgen van het misbruik van bedwelmende dranken aantoonde. Spr. wil geen afschaffing; hij wraakt het gebruik volstrekt niet en ziet ook een op zich zelf staand geval van een enkele maal misbruiking door de vingersde gewoonte om misbruik te maken, het doorgaand gebruik met zelfbewust nadeel, dat bestrijdt hij met alle krachten, en daartoe achtte spr. ook de medewerking van studenten zeer gewenscht. Ver mogen zij practisch wellicht zeer weinig, theoretisch zeker veel. Immers, indien de medicus als physioloog, de jurist als rechtskundige, de theoloog als moralist de zaak in studie nemen en in verband brengen met de noties die zij gaandeweg van hun vak krijgen, dan is dit een machtig middel om hen later in staat te stellen met een gevoel van zelf vertrouwen en zelfbewuste kennis de zaak te be- oordeelen, en anderen met hunne kennis voor te lichten. Nadat eenige sprekers, o. a. ds. Rümke, secretaris van het Leidsche departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen, den heer Philippona eenige bedenkingen hadden tegengeworpen, en deze hen had beantwoord, sloot de president de vergadering, die velen zeer voldaan huiswaarts deed keeren. De morgenmiddag te houden jaarlijksche algemeene vergadering van de leden der Vereeniging tot bevordering en instandhouding van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart alhier, zal wederom met de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik worden vereerd. Dat het der tentoonstelling van voorwerpen door den werkman vervaardigd niet aan belang stelling heeft ontbroken, blijkt uit het aantal toe gangskaarten, die verstrekt zijn, zijnde voor ver minderd tarief ongeveer 1000, waarvan de bezitters op de aangewezen dagen mochten komen kijken, die dan ook herhaaldelijk van die gelegenheid gebruik maakten. Maandag-avond hadden de be zoekers der Volksvoorlezingen toegang, van welke er p. m. 300 opkwamen, tegelijkertijd met de leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart. Op de publieke kijkdagen zijn er tegen entree ruim 2000 geweest, waarvan alleen Zondag 1140, ongerekend de inzenders, die zeker allen opgekomen zijn. Voor de verloting waren 90 voorwerpen aange kocht tot een bedrag, gelijkstaande met de opbrengst van het aantal verkochte loten, de drukkosten enz. er afgerekend. Zoo is menigeen van zijn ingezon den voorwerp goed afgekomen. Niet allen echter hadden den wensch tot verkoop uitgesproken of weigerden daartoe over te gaan. De onverdeelde bijval, dien de Commissie van het publiek ondervond, kan haar aansporen, later 1 nogmaals eene onderneming als deze op 't getouw te zetten, 't Was niet haar voornemen een wed strijd in 't leven te roepen, waarbij de uitstekendste voortbrengselen der werkkrachten in Leiden naar den prijs zouden dingenzoo iets behoort tot de bemoeiingen der Maatschappij voor nijverheid. De Commissie wilde alleen den werkman nopen, een jaar lang zijn vrijen tijd te besteden aan de con ceptie en afwerking van een voorwerp van eigen keuze, daarop een jaar lang zijne zinnen te zetten en de uithuizigheid tegengaan. Daarom kon zij hare aandacht en goedkeuring schenken aan de voorwerpen, vervaardigd door: dilettant-beeldhou wers uit plaatijzer, liefhebbers-draadwerkers, mathe matici, onbewust van hunne kunstvaardigheid, zoowel als aan de uitstekend afgewerkte meester stukken van den werkman van professie, die op deze tentoonstelling in aantal aanwezig waren. Besluiten wij met den wensch, dat de werk lieden, die in groote menigte de tentoonstelling bezochten, zich opgewekt gevoelen, bij latere op roeping door nog ruimer deelneming de eer van hun bedrijf en die van Leidens handwerksnijver- heid op te houden. Blijkens de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag over de verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1877, wordt de vereeniging der ethnographische verza melingen, welke te Leiden en te 's-Gravenhage bewaard worden, overwogen. In verband daarmede is thans voor laatstgenoemde verzameling geen vaste directeur aangesteld. Voordat dienaangaande definitief beslist worde, is het noodig geoordeeld een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den inhoud der Haagsche verzameling, waarvan de inventarisatie, die zeer veel tijd vordert, thans plaats vindt. Het huis, grenzende aan het Leidsche museum, is in dit jaar gekocht. Reeds sinds on derscheiden jaren is er herhaaldelijk geklaagd over den gebrekkigen toestand van het museum. Daarin kon geen verbetering gebracht worden zoolang niet over ruimer lokalen kon worden beschikt. Thans is het gelukt die lokalen te vinden, en er schijnt geen reden te bestaan om de daarop zoolang wach tende maatregelen langer uit te stellen. In de gisteren gehouden vergadering der afdeeling letterkunde van de kon. acad. van we tenschappen hebben de heeren Acquoy, Cosijn, Quack en De Pinto, door Z. M. benoemd tot leden der academie, als zoodanig zitting genomen. Zij werden door den waarnemenden voorzitter, prof. Moll, in hartelijke bewoordingen begroet. Van den heer Rossi te Weenen is een dankbetui ging ingekomen voor zijne benoeming tot buiten- landsch lid der academie. Van den heer Francesco Pavesi, te Milaan, was bericht gekomen, dat hij de schrijver is van een der bij den laatsten wed strijd voor Latijnsche prijsverzen loffelijk vermelde gedichten. Als schrijvers van de heide andere lof felijk vermelde verzen, die evenals het vorige ge drukt zullen worden, hebben zich bekend ge maakt prof. Vaccaro te Palermo en prof. Rosati te Bologna. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren eene plechtige algemeene zitting gehouden tot installatie van de nieuwe rechtbanken en kanton gerechten, benevens van de ambtenaren van het O. M., tot het rechtsgebied van dat gerechtshof behoorende. De voorzitter, mr. Francois, heeft zoo voor als na de eedsaflegging en installatie eene rede gehouden, waarin hij hulde bracht aan den ijver en de voortvarendheid van den minister van justitie en herinnerde aan de gewichtige veranderin gen, die in het rechtswezen waren aangebracht. Hij hield voorts den nieuwbenoemden hunne plich ten voor oogen, wenschte hen met hunne benoe ming geluk en hoopte dat de nieuwe regeling goede vruchten moge dragen en dat eenmaal aan den ingang onzer rechtszalen moge te lezen staan „Civibus inde salus, sontibus inde tremor". Na afloop der plechtige zitting volgde eene vriend schappelijke bijeenkomst in de sociëteitstent in het Bosch, waar den magistraten, ter gelegenheid van den gewichtigen dag, een matinée wachtte, uitgevoerd door de kon. militaire kapel van liet regiment grenadiers en jagers. De meeste leden der rechterlijke macht vereenigden zich na afloop daarvan aan een gemeenschappelijken maaltijd. Op eene daartoe gecommandeerde parade is gisteren in Den Haag in de Maliebaan voor het front der troepen van het garnizoen door den generaal-majoor Yan Toll het ridderkruis 4de kl. der Militaire Willemsorde uitgereikt aan den ge pensioneerden luit.-kol. Jeltes van het O.-I. leger in tegenwoordigheid van onderscheidene met dat eereteeken versierde officieren van de landmacht en het O.-I. leger en tal van belangstellenden. Bij het uitbreken van den oorlog tusschen Rusland en Turkije heeft de Nederlandsche regee ring aan de oorlogvoerende mogendheden haar voornemen bekend gemaakt om met betrekking tot dien oorlog de strengste onzijdigheid te hand haven, en van de regeeringen van Rusland en Turkije de verzekering gekregen, dat Neerlands onzijdigheid vanwege de oorlogvoerenden zal worden geëerbiedigd. De regeering herinnert den Nederlanders, ook, voor zooveel noodig, aan die welke in den vreemde zijn gevestigd, dat zij zich behooren te onthouden van elke handeling die, in strijd met de Neder landsche wetten of het volkenrecht gepleegd, zou kunnen worden geacht vijandig te zijn aan eene der oorlogvoerende mogendheden of met strenge onzijdigheid niet te strooken. Het is hun aanbe volen de werkelijke blokkade en andere overeen komstig het oorlogsrecht gebruikelijke maatregelen der oorlogvoerende mogendheden te eerbiedigen en zich daaraan te onderwerpen, en niet toegestaan voor de legers en zeemacht dier mogendheden te werven, tot de uitrusting van hare oorlogschepen mede te werken, transportschepen en oorlogscon trabande aan haar te verstrekken en voor haar te vervoeren en kaapvaart of buitenhandel uit te oefe nen. De regeering waarschuwt hen, dat zij slechts dan op hare bescherming en tusschenkomst te hunnen behoeve kunnen rekenen, wanneer zij hun nerzijds zich zorgvuldig onthouden van elke schen ding der neutraliteitsplichten, terwijl zij zich, bij miskenning dier plichten, blootstellen aan schade, moeielijkheden en vervolgingen voor den Neder- landschen of vreemden rechter. De regeering vestigt hunne aandacht op de bepalingen vervat in de artt. 84 en 85 van het wetboek van strafrecht. Naar men verneemt is vanwege de Russi sche regeering bij het hoofdcomité der Nederl. vereeniging het Roode Kruis aanvraag gedaan om toezending van verbandmiddelen enz. ten behoeve der militairen, die tijdens den oorlog ziek of ge wond worden. Door het hoofdcomité zou zijn be sloten, zooveel mogelijk hulp te verleenen, doch in dier voege, dat aan beide in het Oosten oor logvoerende partijen gelijke ondersteuning zal wor den verstrekt. Door den „Tijd" wordt medegedeeld, dat msgr. P. M. Snickers benoemd is tot bisschop van Haarlem. Uit Rome ontving hetzelfde blad bericht, dat de deputatie der Ned. katholieken aldaar in goeden welstand is aangekomen en heden bij den Paus in audiëntie zou worden toegelaten. Het asyl Steenbeek ontvangt volgens de opgaven vele blijken van sympathie. De kosten van wederopbouwing zijn echter aanzienlijk, daar veel door den brand is vernield. Door den directeur, den heer H. Pierson, is reeds ruim f 16,000 ontvangen. De verpleegden zijn nog op den vlucht heuvel gehuisvest en zullen daar blijven totdat het gebouw weder gereed is. Twee flinke loodsen heeft I men er thans opgeslagen, waarvan eene voor wasch-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1