N°. 5290. A0. 1877. Dinsdag 15 Mei. STADS-BE RICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leidco por 3 maandenf 1.10. Franco per posts 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVEItTEXTlENI Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17%. Groolcre letters naar plaatsruimte. Vergadering Tan den gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 17 Mei, des namiddags te twee aren. 1°. Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1877, met de daartegen ingediende reclames. (75) 2°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begroo ting, dienst 1876. (76) 3°. Idem op de gemeente-bcgrooting, dienst 1877. (77) 4°. Suppletoire staat van begrootiDg en staat van af- en over- scbryviDg op de begrooting der dienstdoende Schutterij voor 1876. (79) 5°. Voorstel van Commissarissen der Bank van LeeniDg betrek kelijk de reorganisatie van het ambtenaarspersoneel. (66 en 81) 6°. Voordracht tot aankoop van Inschrijving op het Groot boek. (78). LEIDEX, 14 Hel. Gisteravond had de sluiting plaats der ten toonstelling van voorwerpen door den werkman vervaardigd. Tegen halfacht hadden zich daartoe bekroonden en overige inzenders met hunne vrou wen, alsmede genoodigden, waaronder zoowel civiele als militaire autoriteiten, en belangstellenden in de benedenzaal der Stadszaal vereenigd. Nadat het muziekcorps der dd. schutterij, dat blijkbaar met eenige verdienstelijke krachten vermeerderd is, met de uitvoering van het eerste gedeelte van het programma zich van een bijzonder gunstige zijde had doen kennen en getoond dat het onder de nieuwe leiding van den lieer G. Locher een goede toekomst tegemoetgaat, trad omstreeks halfhegen vergezeld van een paar dames en den oudsten wethouder den heer De Fremery, de bur gemeester binnen, die weldra het voor het orkest aangebrachte platform betrad en in korte woorden te kennen gaf, dat zoo het hem een genoegen was de vorige week de tentoonstelling der werkende klasse te openen, het hem niet minder aangenaam was die nu weder te mogen sluiten en de bekro ningen uit te reiken. Hij verzocht daartoe den voorzitter hunne namen te willen opnoemen. De eerste die werd uitgenoodigd de medaille in ont vangst te namen was Noest, aan wien de eereprijs van Z. K. H. Prins Alexander was toegekend. "Was de tijd te kort, zeide de burg., om tot ieder der bekroonden een toespraak te houden, met Noest wilde hij daarmede een uitzondering maken. In zijn nederige betrekking toch heeft hij den groot sten prijs, dien van onzen beminden prins, weten te behalen. Hij vooral heeft bewezen dat arbeid adelt. Spr. hoopte dat deze overwinning steeds in aangename herinnering bij den bekr. zou blijven en immer een nuttigen invloed uitoefenen. Tevens was het hem een genoegen te kunnen mededcclen dat curatoren met algemeene stemmen besloten hadden de door hem geëxposeerde voorwerpen ten dienste der hoogeschool aan te koopen. Onder daverende toejuichingen en fanfares van het orkest werd hem daarna de verguld zilveren medaille overhandigd. Toen de uitreiking ook der overige bekroningen was afgeloopen, wenschtc spr. als eerevoorzitter de bekroonden geluk, en hun die niet als overwinnaars uit den strijd waren getre den, riep hij toe zich geenszins te laten ontmoe digen, doch steeds gedachtig te zijn aan het woord de aanhouder wint. Hierdoor toch alleen kon ook hun op een volgende tentoonstelling een bekro ning ten deel vallen. Vervolgens richtte hij een woord van dank aan hen, die de tentoonstelling hadden tot stand gebracht en haar, niettegenstaande de vele moeiten en zorgen, zonder subsidie van buiten af hadden mogelijk gemaakt. Spr. hoopte ten slotte dat deze tentoonstelling er den grond toe mocht hebben gelegd dat binnen een niet te groot tijdsbestek in de groote zaal eene dergelijke tentoonstelling van den werkmansstand de spre kende bewijzen van vooruitgang zou aanbieden. Daarna vroeg en verkreeg de heer W. T. Werst namens de Commissie voor de Volksvoorlezingen, door welke de tentoonstelling was ontworpen, van den eerevoorzittcr het woord ten einde deze plech tigheid te mogen besluiten. Nog weinige uren toch en de deuren van het bovenlokaal waar de voorwerpen zijn geëxposeerd, zullen worden geslo ten en de banieren der verschillende vakvereeni- gingen worden weggenomen. Zoo zal dan slechts de herinnering aan deze schoone dagen overblij ven. Maar zou dit inderdaad zoo zijn, ook niet tegenstaande al de moeiten, die er aan waren ten koste gelegd? Neenl Immers, alles wat we hier gezien hebben, zal zoowel in den huiselijken kring als op den geestes- en handenarbeid een heilza- men invloed uitoefenen. De wording en geschiede nis der tentoonstelling in 't kort nagaande, wees spr. er op, hoe zelfs weinige dagen vddr de ope ning eenige leden dor commissie er aan wanhoopten of 't wel een tentoonstelling zou worden, maar toen de voorwerpen inkwamen en gerangschikt werden, hunne moeite schitterend bekroond zagen, zelfs om de toekomst met moed tegemoet te gaan. Indien spr. eene vergelijking ging maken met een dergelijke tentoonstelling die voor twaalf jaren in de kleine zaal van 't Nut plaats had, dan zou de tegenwoordige tentoonstelling zoowel wat het ge halte als het aantal voorwerpen betreft, verre bo ven hare oudere zuster staan. Zij steekt af als de vaste stap des mans bij den wankelenden tred van het kind dat voor het eerst leert loopen Onder de honderdtallen die de tentoonstelling bezochten, zal er menigeen gevonden worden die spijt gevoelde er niet aan te hebben deelgenomen. Hij gaf hun den raad een volgende maal de gelegenheid dan niet to laten voorbijgaan. Moge de zaal daarboven dan niet alleen niet gebruikt behoeven to worden, maar zelfs de grooto zaal to klein blijken te zijn. Een woord van dank mocht spr. vervolgens niet onthorden aan allen, die in deze zaak hunne be langstelling hadden getoond, in 't bijzonder den Prins, die steeds zooveel belang had gesteld in wat onze goede stad betrof en dit nn weder heeft getoond met de beschikbaarstelling van het eere metaal. Na een luideLeve de Prins I van den spr., hief de muziek het Wilhelmuslied aan, dat door de gansche vergadering staande werd aan gehoord. Ook den eerevoorzittcr betuigde hij zijn hartelijken dank, met den wensch dat Leiden onder zijn bestuur steeds in welvaart en bloei moge toenemen. Evenmin werden vergeten bestuurderen der Maatschappij van Nijverheid, die getoond heb ben dat wanneer voor den werkman hunne hulp wordt ingeroepen, die stem bij hen goeden ingang vindtde Commissie van het Nut, alsmede de leden der Jury, van wie de Tentoonstellings-com- missie wist wie ze gekozen had om de voorwerpen te beoordeelen en wier onderzoek een uitkomst opleverde zooals die verwacht mocht worden. Zijn laatste woord wenschte spr. niet te richten tot de heeren Van Bemmelcn, De Graaf en Kriest voor de door hen smaakvol aangebrachte versieringen of den heer Trap voor diens verplichtingenm-ar in 't bijzonder aan de heeren J. W. Schaap, Mr. H. L. A. Obreen, C. II. Dec en H. W. F. Bak ker, die weken lang hun tijd voor het goede doel hebben opgeofferd en overgehad en wier namen zulk een goeden klank hebben. Geen wonder dan ook. Zoo ooit, dan hebben zij nu bewezen hoezeer hun hart klopt voor alles wat goed cn edel is. Na er ten slotte nog op te hebben gewezen hoe men alleen door degelijke samenwerking een ge meenschappelijk doel kan bevorderen, verklaarde spr. de tentoonstelling gesloten en noodigde hij de aanwezigen uit nog eenigen tijd onder de nit- voering van het tweede gedeelte van het programma bijeen te blijven. Gaarne werd aan die uitnoodi- ging voldaan. Het muziekcorps toch kweet zich zoowel in de orkest- als in de solonummers zoodanig van zijne taak, dat het bij horhaliug de bewijzen v&u goedkeuring der vergadering ontving en deze dan ook een menig genoeglijk oogenblik verschafte. De tentoonstelling is gisteren, den laatsten dag, van 12 tot 4 uren door ongeveer 1200 perso nen bezocht. Met de werkzaamheden tot het leggen der duinwaterleiding is op den Ouden Singel bij do IJzergracht een aanvang gemaakt. Wegens de vernieuwing der Noordeindsbrug is de passago voor voertuigen over die brug van heden af gestremd en moet thans de Houtstraats brug genomen worden. Voor voetgangors is over het Kort Papenburg een hulpbrug gelegd. Zondag-middag te 12 uren hielden de brood- bakkersgezellen alhier eene vergadering in een lokaal op de Beestenmarkt ter bespreking hunnor belangen. In die vergadering werd voorgesteld om, ten einde hun loon meor in overeenstemming te brengen met het gevorderde werk en ook met hetgeen in andere vakken wordt verdiend, aan hunne patroons te vragen1°. het getal werkuren te bepalen op 12 per etmaal tegen vast loon en 2®. voor de meerdere uren te vorderen afzondorlijke betaling a 15 cents per uur voor goede werklieden. Deze besluiten werden met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Onze stadgenoot J. A. Kcttcnis mocht hedcu den dag herdenken van zijne 55-jarige werkzaam heid bij het typographische vak. Op elfja rigen leeftijd trad hij in dienst bij den heer H. W. Hazenberg Jr. tot 14 Mei 1830, toen hij naar de boekdrukkerij van den lieer Mr. J. G. La Lau vertrok, en ook na diens overlijden getrouw werkzaam bleef bij zijn tegenwoordigon patroon, den heer J. C. Drabbe. Moge hij nog vele jaren met voldoening op zijn afgelegde levensbaan terugzien. Op Maandag 28 dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschcn aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 cn 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ17.50, ƒ3.60, ƒ1.75; delaagste ƒ34, ƒ17.40, ƒ3.50, ƒ1.75. De heeren C. Vosmaer, A. G. "Van Hamel en P. Havcrkorn van Rijscwijk, die op verzoek der heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels zich belastten met het beoordeelen der tooneelslnkken, welke ingezonden werden op de door genoemde directie uitgeschreven prijsvraag, hebben den uit geloofden prijs van ƒ1000 toegekend aan het blijspel: „De Kiesvereeniging te Stellendijk", waar van de heer Lode wijk Mulder uit Den Haag de schrijver bleek te zijn. Het verslag over de 37 ingekomen stukken, waarvan, behalve het bekroonde, nog 7 een afzonderlijke beoordeeling waardig wer den gekeurd, zal in den „Spectator" worden me degedeeld. Te Amsterdam is mevrouw de douairière Van Loon-Van Winter in den ouderdom van 84 jaren plotseling overleden. Zij was eene dochter van den dichter Picter Van Winter NSz., die in 1807 overleed en wiens echtgenoot® in eerder huwelijk Lucrctia Wilbelmina Van Merken was, in 1789 overleden, cn wier gedachtenis, gelijk ook die van haren echtgenoot, door een marmeren

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1