N°. 5288. Zaterdag A0. 1877. 12 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIGEN HULP. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AWonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.1 Grootere letters naar plaatsruimte. Veel is er in de laatste jaren verricht tot ver betering van het lot van den ambachtsman, meer nog beproefd, zooveel zelfs, dat men niet zelden eindigde met illusies op te wekken, die niet te bevredigen waren. Dat laatste was verkeerd, en bovendien beging men daarbij nog een andere, niet minder grove fout: men was eenzijdig. Terwijl men toch voor de leden van den zoo- genaamden werkenden stand de gelegenheid opende om tot welvaart te geraken een werk, dat wij ten zeerste toejuichen en als hoedanig wij o. a. de coöperatie-wet met vreugde hebben begroet terwijl men dat deed, vergat men een anderen „werkenden stand", dien van hen, die in hun onderhoud voorzien met werken des geesles, die bij voorkeur met het hoofd arbeiden in tegenstelling van den ambachtsman, die zich meer uitsluitend van zijne handen bedient. Dat was wij zeiden het reeds eenzijdig, en dat te meer, dewijl de groote schare van hen, die tot deze rubriek in de maatschappij behooren, vooral niet minder dan de ambachtsman behoefte hadden aan verbetering van hun maatschappelijken toestand. Beambten van bijzondere ondernemingen zoowel als openbare ambtenaren, letterkundigen zoowel als advocaten, godsdienstleeraars zoowel als geneeskundigen zij allen, de gunstige uitzon deringen daargelaten, worden dikwijls slecht bezoldigd, terwijl hun maatschappelijke positie hen dwingt om wat men noemt hun „stand op te houden." De treurige gevolgen van een zoo onnatuurlijken toestand bleken maar al te dikwijls bij ziekte of overlijden, bij onvoorzienen tegenspoed enz. Dan toch zag men zich genoopt, de toevlucht te ne men tot de hulp van vreemden en rekende zich veelal gelukkig, als men die, met terzijdestelling niet zelden van eergevoel of stoffelijke belangen, mocht verwerven. Eigen hulp zij schoot in dergelijke gevallen gewoonlijk tekort, omdat men verzuimd had bij tijds voorzorgsmaatregelen ie nemen. Dat kan, ja wij mogen bijna zeggen zal thans anders worden. Zelden toch werd in Nederland aan een plan terstond zoo algemeene bijval geschonken als aan dat van de heeren Kuyper c. s. om in navolging van de Oostenrijksche Beambtenvereeniging ook hier te lande een inrichting in het leven te roepen om verbetering te brengen in het lot van allen, die behooren tot de klasse van medeburgers, welke wij boven omschreven. Uit alle oorden des lands komen bewijzen van adhaesie in aan de op te richten vereeniging, die aanvankelijk reeds de zoo juiste benaming van „Eigen hulp" heeft aange nomen. Werd te Utrecht een vergadering van spoorwegbeambten, te Delfshaven een meeting gehouden om het plan te bespreken, in ruim honderd gemeenten en daaronder de grootste steden uit ons land, heeft zich reeds een grooter of kleiner aantal deelnemers aangemeld die, en dat vooral achten wij een gunstig teeken, juist behooren tot de rubriek dergenen, in wier belang de vereeniging wordt opgericht. Zoo juist zal men tot een gezonden toestand komen, en in het toetreden der ware belangheb benden zien wij een hechten waarborg voor den voortdurenden bloei der op te richten vereeniging. Vooral ook daarom is dat een zoo verblijdend tee ken, dewijl wij bij ons te lande maar al te dik wijls het tegendeel zien. Wie om slechts dit eene voorbeeld te noemen maken gebruik van de ambachtsscholen De zoons van den werkman vindt men er slechts bij uitzondering, en toch voor hen werden die instellingen in het leven geroepen. Niet alzoo zou het mogen zijn met „Eigen hulp", een instelling, die in het leven wordt ge roepen voor allen, die van een beperkt inkomen moeten leven en dus niet voor hen, die een hoo- ger salaris genieten of wier bijzondere inkomsten hun een meer onafhankelijke positie verschaffen. Toch zullen ook de laatsten wèl doen door tot de vereeniging toe te treden, al zijn zij geen onmiddellijk belanghebbenden. Door hun invloed en moreelen steun zullen zij krachtig kunnen bij dragen tot bereiking van het beoogde doel. En bovendien, zij zijn in allen gevalle indirect be langhebbenden. Of zien wij niet dagelijks uit dagbladen of op andere wijze, dat bij sterfgevallen of andere wederwaardigheden, waarvan lotsvermin- dering het gevolg is, door hen, die dientengevolge in benarde omstandigheden verkeeren, een beroep wordt gedaan op de meer aanzienlijken? Kan voor die hulp van vreemden eigen hulp in de plaats komen, men zal ook uit een moreel oogpunt een goede schrede voorwaarts hebben ge daan op den weg van vooruitgang. Immers het gevoel van eigenwaarde zal er door verhoogd, de onafhankelijkheid van karakter er door bevorderd worden. Moge het door ruime deelneming der belang hebbenden ook in de stad onzer inwoning blij ken, dat ook hier prijs wordt gesteld op „eigen hulp". LEIDEN, 11 Mei. De minister van oorlog heeft bepaald dat de miliciens van de lichting 1874, thans met onbepaald verlof, in werkelijken dienst zullen wor den opgeroepen van het begin der maand Augustus tot September e. k. Bij kon. besluit is, op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken, bepaald, dat de medaille, welke krachtens vroegere besluiten wordt toegekend aan hen, die aan Z. M. eenig boek- of kunstwerk, dat de vrucht is van hun arbeid, doen toekomen, of die eene menschlievende daad ten uitvoer hebben gebracht, welke kenmerken draagt van moed, beleid en zelfopoffering, als een blijk van erkentelijkheid en goedkeuring zal kunnen worden toegekend aan diegenen, die door het aanbieden van belangrijke geschenken of op eenige andere wijze zich verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van de verschillende wetenschappelijke en kunstverzamelingen des rijks. In het hoofdkisdistrict Leiderdorp zijn her kozen tot leden van de prov. staten de heeren mr. C. W. Hubrecht en jhr. mr. H. A. Steen gracht van Duivenvoordein het hoofdkiesdistrict Alphen de heeren: mr. C. Van der Vlies en J. Van der Breggen Az. Bij de nieuwe wet op het hooger onderwijs, die 1 October in werking treedt, omvat het can- didaats-examen in de rechtswetenschap: de ency clopaedic der rechtswetenschap, de geschiedenis en grondbeginselen van het Romeinsche recht, de grondbeginselen der staathuishoudkunde; het doc toraal examen: het Nederlandsch burgerlijk recht en de hoofdbeginselen van de Nederlandsche bur gerlijke rechtsvordering, het handelsrecht, het straf recht en de hoofdbeginselen van de Nederlandsche strafvordering, het Nederlandsche staatsrecht. Voor staatswetenschap is het candidaats-examen hetzelfde als dat voor de rechtswetenschap; het doctoraal examen omvathet staatsrecht, het volkenrecht, de staatsinstellingen van Nederland en zijne koloniën en overzeesche bezittingen, de hoofdbeginselen van het Nederlandsch burgerlijk-, handels- en strafrecht, da staathuishoudkunde, de theorie der statistiek. De dienstregeling op de lijnen van de Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij is versche nen en verdient de aandacht van het reizend publiek. Op den Ooster-Spoorweg is het aantal treinen weder vermeerderd en zullen dezen zomer twaalf treinen van Amsterdam vertrekken, waarvan acht naar Baarn en Amersfoort doorgaan. Groot is de verandering van de treinenregeling tusschen Am sterdam en Rotterdam. Niet minder dan twaalf treinen in iedere richting zullen die beide handels steden verbinden. Door de nieuwe aansluiting te Rotterdam aan den Staatsspoorweg gaat de oudste spoorweg van ons land eene nieuwe toekomst tegemoet, daar nu de kortste en goedkoopste route van Amsterdam en Den Haag naar Zeeland, België en Frankrijk niet meer over Rijn- of Ooster spoorweg, maar over den Hollandschen Spoorweg loopt. Drie exprestreinen in iedere richting bevor deren eene snelle reis naar en van Antwerpen, Brussel en Parijs, terwijl ten gerieve der reizigers 's morgens in den exprestrein een rijtuig 1ste klasse voor Parijs aanwezig is en rijtuigen 1ste en 2de klasse voor Brussel. Ook in den trein die te 3 u. 5 m. van Amsterdam vertrekt, vindt men doorgaande rijtuigen naar Brussel, terwijl in om gekeerde richting doorgaande rijtuigen gevonden worden in de treinen die te 1 u. 43 m. en 8 u. 38 m. 's avonds te Amsterdam aankomen. Hoewel nog biljetten over Hilversum en Breu- kelen naar België worden uitgegeven, zoo zal toch immer de Utrechtsche route een secondair karakter verkrijgen. Door vervroeging van den eersten trein uit Den Helder, is gelegenheid gegeven op den exprestrein naar Brussel en Parijs aan te sluiten, welke gelegenheid, in omgekeerde richting, ook met den laatsten trein naar Den Helder bestaat. Men kan dus in één dag (15 uren) van Den Helder naar Parijs rijden en omgekeerd. Tusschen Amsterdam en Haarlem loopen in iedere richting achttien treinen en tusschen Den Haag en Rotterdam zestien. De exprestrein te 4 u. 50 m. stopt te Vogelenzang en Veenenburg voor de aldaar vertoevende Amsterdammers en tusschen Den Haag en Delft loopt een bijzonder treintje om de communicatie tusschen de beide steden te vergemakkelijken. Voor de Engelsche taal zijn Woensdag in Den Haag 9 candidaten geëxamineerd; 3 werden afgewezentoegelaten mej.J. M. Egeling, J. M. Giese, G. J. Ph. Medenbach, J. Muns, S. P. Stutterheim en P. C. Lindo, allen uit Den Haag. De voorjaars-examens voor het lager onderwijs in deze provincie zijn thans afgeloopen. 520 can didaten hadden zich aangemeld. De uitslag was: Hoofdonderwijzers toegelaten 14, afgewezen 40; hoofdonderwijzeressen t. 7, a. 5; hulponderwijzers t. 31, a. 37; hulponderwijzeressen t. 26, a. 17; Eransch: onderwijzers t. 20, a. 30; onderwijze ressen t. 24, a. 11; Engelschonderwijzers t. 7, a. 11; onderwijzeressen t. 16, a. 9 Iloogduitsch ouderwijzers t. 3, a. 9onderwijzeressen t. 8, a. 6; wiskunde: onderwijzers t. 15, a. 17teekenen t. 3, a. 5; handwerken t. 62, a. 17; landbouw kunde a. 1 cand.gymnastiekonderwijzers t. 10, a. 2. Het aantal toegelaten candidaten bedraagt derhalve 246, dat der afgewezenen 217. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen zijn tot arts bevorderd de heeren J. Ilaga en M. Charlouis, milit. studenten, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer L. Vermande, med. doctorandus.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1