A°. 1877. Vrijdag li Mei. LV. .120/. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. cv LEID8CÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Vnor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AWonderlijke Nominees0.02. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal deze Courant morgen niet worden uit gegeven. T A 1) S-Ji E It 1 0 li TEA. PROCES-VERBA4L van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van drie leden van de Staten der provincie Zuid-Bolland den 8 Mei 1877 zijn ingeleverd. Op heden den negenden Mei des jaars achttien honderd zeven en ze ventig in de gemeente Leiden, hoofdkiesdistrict Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stem briefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Dr. Willem Cornelis Van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Gerrit Wilhelmv Damsté en Mr. Pieter Anthonie Van der Lith, leden van den Gemeenteraad, stemopncmers. L)c Voorzitter plaatst op de tafel een stembus bij hem den 8sten Mei 1877 overgebracht uit de gemeente Leiden. De zegels der bus worden onderzocht en bevonden onge schonden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden twee honderd zeven en negentig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingele verd, vergeleken zijude, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vier briefjes, die oningevuld zijn. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest twee honderd drie en negentig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Mr. Joan Theodorns Buys283 stemmen Petrus Isaacus De Fremery280 Mr. Paulus Du Rieu275 Mr. C. Cock3 Mr. S. Le Poole, A. Tieleman, Mr. C. W. Hubrecht, A. H. Eigcman en C. J. Van der Ondermeulen ieder 2 stemmen, A. J. Van Gemert, J. Scheltema, Mr. J. A. Coebergb, Jhr. Coe- nen van 's Gravesloot, Jhr. Steengracbt van Duivenvoorde, Mr. A. H. Brandt, Jobs. Filippo, C. J. Leembruggen, H. F. C. Gerlings, E. W. Wichers, W. F. A. Damen, H. W. Keuls, W. De Val en Prof. Goudsmit ieder céne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeren Mr. JOAN THEODORUS BUYS, PETRUS lSAüCUS DB FREMERY, Mr. PAULUS DU RIEÜ. Zijn derhalve verkozen tot leden van de Staten der pro vincie Zuid-Holland de heeren: Mr. Joan Theodorus Buys, Petrus Isaacus de Fremery en Mr. Paulus du Rieu, wonende te Leiden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers gecne bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 9den Mei 1S77. VAN DEN BRANDELER, Voorzitter. G. WILHELMY DAMSTÉ, 1 stemopncmers. P. A. v. d. LITH, j LEIDEN, 9 Hel. Heden werd de 67ste verjaardag van prinses Marianne alhier door het uitsteken van vlaggen van de openbare gebouwen herdacht. Tot leden der prov. staten zijn herkozen de heerenMr. J. T. Buys met 283, P. I. De Eremery met 280 en Mr. P. Du Rieu met 275 stemmen. De 1ste luitenant H. A. Russer, van het 4de reg. infanterie alhier, is bij de normaalschiet school te 's-Hage; de 1ste luitenant H. Lem, van hetzelfde regiment, is voor den tijd van vijfjaren bij het O.-I. leger gedetacheerd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Hampton1', van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 13den dezer is bepaald. Behalve naar Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters behooren uiterlijk in den avond van den 12den, de brieven den volgenden dag 's morgens vóór 10 uren te Rotter dam aangekomen te zijn. Op de werkmanstentoonstelling alhier zijn nog PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van IG regels1.(15. Iedere regel meer0.17^. Grootcrc letters naar plaatsruimte. getuigschriften toegekend aan A. J. Van der Drift alhier voor een fornuisje en aan G. W. Schrijvers te Oegstgeest voor dofgeverfde schoolborden en be schreven glasruiten. Gisteren had in de Stadszaal de aangekon digde soiree musicale van het concert- en operet- tengezelschap onder directie der heeren W. Lischky, W. Ozann en H. Krakeel plaats. Opmerkelijk is 't dat reeds deze eerste soirée door een zeer talrijk publiek, waaronder ook de schoone kunne en vooral de studenten goed vertegenwoordigd waren, werd bij gewoond. Niet geheel ten onrechte toch is reeds meer dan eens de opmerking gemaakt, dat men hier niet spoedig over dén nacht ijs loopt. De ondervinding van gisteravond pleit er dus wel eenigszins voor dat te dezer stede wat meer dergelijk amu sement verlangd wordt en dat men de gelegenheid daartoe, wordt ze eenmaal aangeboden, niet gaarne ongebruikt wil laten voorbijgaan. Het platform was ter weerszijden met groen versierd, terwijl de aanwe zigen als bij een café chantant aan tafeltjes gezeten waren. De eerste afdeeling van het programma bevatte losse voordrachten, zoowel luimige en comische als meer ernstige, waarbij niet het minst de Tyrolerzangers zich de lievelingen van het publiek wisten te maken. Na de pauze werd door een vijftal leden van he.t gezelschap een comisch-drastische operette in één acte opgevoerd „Aus Liebe zur Kunst", welke de lachspieren der toeschouwers- onophoudelijk in beweging bracht en waarvoor den vertooners menige toejuiching ten deel viel. De derde afdeeling was weder gewijd aan losse voordrachten, waarbij, naast de Tyroler zangers, ook de Neger(?)-virtuosen gebroeders Ernesto door het bespelen van verschillende instrumenten, o. a. van harp, cither enz., de de aandacht tot zich trokken. Bijna elke afwisse lende voordracht viel een luid applaudissement ten deel, terwijl menig nummer werd gebisseerd of door een ander gevolgd. Van het orkest, dat door den heer W. Ozann, z. n. orkest-directeur, zou „gediri geerd" worden, was evenwel niets te bespeuren; dit bepaalde zich alleen tot een pianino, die door genoemden heer „bespeeld" werd. Op het gean nonceerde programma werd tevens een naam gevonden, die er niet op schijnt te moeten voor komen. Althans mw. Strelitsky-Orgalist verzoekt ons te melden, dat dit zeker een vergissing moet zijn, daar zij geen overeenkomst, hoegenaamd, met de heeren Lischky c. s. gesloten heeft. Op de strooi biljetten komt haar naam trouwens ook niet voor. Aangemoedigd door den bijval van gisteravond heeft de heer Taverne het gezelschap voor mor genavond nogmaals geëngageerd, daarbij ongetwij feld niet ten onrechte op de belangstelling zijner stadgenooten rekenende. Voor de vrouwelijke handwerken zijn gisteren in Den Haag geëxamineerd 16 candidaten4 werden afgewezen; toegelaten mej.: G. M. Ilooft- man uit Leiderdorp, voor nut en smaak; M. D. Lange, M. P. Langerveldt, E. Van Loon, B. P. Mortelmans, J. Van der Schuyt, allen uit Rotter dam, voor nut en smaak; G. S. Liotard, M. J. De Soete, J. C. Theunisse uit Rotterdam, voor smaak; M. A. Poppinge en II. J. Weythoff uit Rotterdam, voor nut. Voor de Eransche taal wer den van de 7 candidaten toegelaten mej.J. A. M. C. Baerselman, H. M. Brondgeest, W. C. C. Doffegnies, J. M. L. Koolemans Beynen en L. C. J. Van Renesse, allen uit Den Haag; W. P. Kromhout, uit Moordrecht. Op een adres aan den Koning van heeren kerkvoogden der Roomsch-Katholieke kerk in Neder land, waarbij de tusschenkomst der regeering werd verzocht om, in overeenstemming of overleg me de andere mogendheden, tot de regeering van Itali zoodanige vertoogen te richten of maatregelen t nemen, als kunnen strekken om de vrijheid ei onafhankelijkheid van den Heiligen Stoel te hand haven en het recht van Zr. Ms. Katholieke onder danen te verzekeren, is door den raad vai ministers, volgens machtiging des Konings, namen Hd. aan de adressanten te kennen gegeven dat Zr, Ms. regeering nimmer in gebreke blijft de godsdienstige vrijheid van 's Konings onder danen, zooals die door de grondwet is gewaarborgd te beschermen dat echter noch uit genoemd adre noch van elders is gebleken, dat de godsdienstig! vrijheid der Nederlandsche Katholieken door di regeering van Italië zou zijn gekrenkt, noch ooi dat de briefwisseling tusschen den Heiligen Stoe en die Katholieken niet vrij isdat de door heerei kerkvoogden verlangde bemoeiing eene inmenging in de inwendige aangelegenheden van het koninkrijl Italië zou zijn, en dat uit dien hoofde aan genoemc adres geen gunstig gevolg kan worden gegeven De Russische voorschots-affaire is totstand gekomen. Aan deze affaire nemen deel de firma's Mendelssohn te Berlijn, voor DuitschlandLipp- mann, Rosenthal Co., voor Nederlandhet Comp- toir d'Escompte, voor Frankrijk en België. Hel voorschot is voor langeren termijn en gedekt dooi obligatiën, welke in onderpand worden gegeven De voorwaarden voor de Russische regeerin^ zouden onder de bestaande omstandigheden niet al te ongunstig wezen. Het beloop van he voorschot wordt genoemd als ten bedrage vai fr. 75,000.000. Het syndicaat zou zich de optii op een verdere som voorbehouden. Apeldoorn had gisteren een feestelijk aan zien. Uit elke woning wapperde de driekleur. Di school „Koning Willem III" vierde haar zilverei feest. Oud-leerlingen, van alom overgekomen, ei tegenwoordige leerlingen verzamelden zich de middags te 12 uren aan de inrichting. Tegen S uren arriveerde Z. M. en gevolg, en werd doo heeren - regenten aan den ingang van 't gebour ontvangen, waar Z. M. door den heer Loman namens de oud-leerlingen, een dankadres weri aangeboden. In de school werd Z. M. door he oudste dochtertje van den hoofdonderwijzer eei prachtig bouquet overhandigd met een toepasselij] gedicht van Ten Kate. De koning dankte zicht baar aangedaan en zeide, dat hij voor 25 jarei met een nederig hart en bescheiden ver wachtingel de inwijding van het gebouw had bijgewoond De gunstige resultaten, blijkende uit de eervol! betrekkingen waartoe vele der oud-leerlingen geroe pen waren, hadden zijne verwachtingen verre over troffen. Dit nu dankte hij hoofdzakelijk aan 't goedi toezicht van gewezen en tegenwoordige regenten doch vooral ook aan de degelijke leiding van dei hoofdonderwijzer, den heer Neelmeyer. Als blijk vai waardeering overhandigde Z. M. dien onderwijze de ridderorde van den Gouden Leeuw van Nassau Ook aan het overig onderwijzend personeel be tuigde Z. M. dank en vereerde den beiden hulp .onderwijzers Ensink en Van Ollefen, alsmede den heer Yan der Maaten, onderwijzer in 't hand teekenen, een prachtig gouden remontoir-horlogi met gouden ketting, terwijl aan de heeren De Groot onderwijzer in 't rechtlijnig teekenen, en Broers instructeur van wapenen, een gouden remontoii vereerd werd. Na 's konings vertrek werd den heei Neelmeyer namens de tegenwoordige leerlingen eer keurig zilveren dejeuner vereerd. Door Z. M werden die leerlingen uitgenoodigd om een dei eerstvolgende dagen met hunne onderwijzers een

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1