N°. 5285. A°. 1877. Dinsdag 8 Mei. -O LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. A Wonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTESTIEN: Van 16 regels Iedere regel meer0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 Wel. In de maand April zijn binnen de ge meente Leiden geboren 136 kinderen, als: 61 zoons en 75 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeliuggeboorteoverleden lil personen, als 21 mannen, 22 vrouwen, 83 zoons en 35 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7gehuwd 24 paren. Gisteravond had in de Stadszaal de opening plaats der tentoonstelling van door den werkman uit Leiden en omstreken vervaardigde voorwerpen. De eere-voorzitter, Dr. W. C. Van den Braudeler, hield daartoe in de groote zaal tot de genoodigden en inzenders een korte toespraak, waarna hij hen nitnoodigde aan de expositie in de bovenzaal een bezoek te brengen, waaraan weldra gevolg werd gegeven. De indruk, dien deze tentoonstelling op ieder moet maken, is allergunstigst. Verschillende vakken zijn niet alleen op keurige, maar soms ook cp bewonderenswaardige wijze vertegenwoor digd. Ruimschoots is meu hier in de gelegenheid op te merken hoe nuttig de werkman ook zijn vrijen tijd weet te besleden. Een bezoek is de tentoonstelling dan ook dubbel waard. Toen te halfnegen de sluiting der expositie plaats had, werden de bezoekers verzocht zich weder in de groote henedenzaal te vereenigen, waar inmiddels de stafmuziek van het vierde regiment infanterie op het orkest had plaats genomen en vervolgens tot ongeveer halfelf een afwisselend programma ten gehoore bracht. Tevens was ook deze muziek uitvoering voor anderen tegen betaling van entree toegankelijk gesteld. De volgende bekroningen werden toegekend Eerste prijs: Verguld zilveren medaille vanwege Z. K. II. Prins Alexander der Nederlanden, J. Noestzilveren medaille vanwege den Burgemeester, Eerevoorzitter, F. L. Dee; zilveren medaille van wege de Maatschappij voor nijverheid, afd. Leiden J. Rietbergen, K. F. L. Van der Woerdzilveren medaille, vanwege de Commissie voor Volksbijeen- komsteuH. Sloos, J. Van de Burgh, C. Heinrich en NV. J. Bruins, C. v. Hoorn, P. J. Houbolt, "W. Van der Heyden, J. Broesterhuyzen, H. Lan- gezaal, A Van der Mark, A. H. Moote, A. Tel- jeur. Tweede prijs: Bronzen medaille vanwege de Maatschappij voor nijverheid, afd. Leiden: J. Goedeljee Jr., G. Mebius, A. Van den Akker, de Smedenvereenigiug „Nut door Vriendschap" bron zen medaille vanwege de Commissie voor Volks- bijeenkomsten, A. A. De Graaf Jr., S. De Groot, B. Sijtsma, Van der Klaauw, K. Trouwde, M. Devilée, A. Kaptein den Bouwmeester, M. Bonte, F. Van der Lof, J. C. Van der Blij, J. Broester huyzen, C. A. De Jong, D. J. De Best, P. D. Riebeek, A. Vinkestei», A. Teljcur, A. Verstraten, J. J. Campfens, C. Jansen, W. Metselaar, W. P. Diephuizen. Persoonlijke prijs van een lid der jury: J. Zwaan. Prijzen van het bestuurE. P. Engels, C. Gennari, W. v. d. Burgh, J. Zitman. GetuigschriftenF. G. Zirkzee, G. P. Filippo, P. Kolpa, W. G. La Garde, H. G. Weckwert, J N. Pilanen, D. Zaalberg, J. Vlaanderen, A. F. De Rooy, A. v. Speugen, E. Vink, H Kolpa, W. F. v. d. Burgh, A. Brokaar, A. Otgaar, G. W. Schrijvers, C. Kramer, E. Koster, A. Ouwer- kerk, A. H. Moolen, A. F. C. De Bruyu, II. L. Blom, M. J. Blijleve, L. J. Ilageman, B. Han selaar, D. A. Hagemnn. P. Peeters, J. E. G. Van Oerle, J. E. v. d. Blij, W. P. Diepliuis en A. Van Spengen, H.D. Lenobel, P. Sjardijn, 11. Bouter, M. De Bolster, A. J. v. d. Drift, \V. H. Marks, A In 't Hol, P. De Haas, A. Teljeur, G. Kiek, J. v. d. Nat. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 35, 18, ƒ3.80, 1.80; de laagste ƒ34, ƒ17.60,ƒ8.50,ƒ1.75. Behalve 2 ton voor meerdere baggering ten behoeve van den Rotterdamschen Waterweg, zijn bij het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V nog uitgetrokken 72,000 voor verbetering der hoofden van de Marinehaven te Hellcvoetsluis, die tevens zullen worden ingekort; voorts 318,408 voor de sluis de zoogenaamde nieuwe Statenzijl (herstel wegens stormschade) en voor verzwaring en verhoogmg der dijken (voor het volgend jaar komt daar nog 83,475 bij); wijders 40,000 van rijkswege voor herstel der schade aan den calamiteuzeii Nieuw Neuzenpolder; voor herstel van buitengewone winter- en stormschade ƒ881,889 (het geheel is begroot op 416,889)ten slotte, behalve eenige andere geringere verhoogingen, nog eene van 45,000 voor de Parijsche tentoon stelling. Vooralsnog behoeft voor deze en andere ver- hoogiugen bij andere departementen gcene nadere aanwijzing van middelen te geschieden, met 't oog op de toenemende opbrengst der middelen boven de raming. Het wetsvoorstel tot vervroeging van liet tijdstip voor den aanvang der meerderjarigheid en tot afschaffing der meerderjarig-verklaring is vrij algemeen ongunstig 111 de afdeeliugen derTweede Kamer ontvangen. Er was geen overwegend motief voor die verandering. En ook tot bevordering van vrijwillige dienstneming wilde de overgroote meer derheid het tijdstip der meerderjarigheid niet ver vroegen en daardoor medewerken om jongelieden, tegen den wil hunner ouders of voogden, tot den krijgsdienst over te halen. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand April 208,993 rei zigers vervoerd; opbrengst ƒ183,613.08 en aan goederen 50,442.59; diverse ontvangsten 855.771/,; totaal ƒ234,911.441/,. Blijkens het kon. besluit tot regeling van de beiiedigiiig en de installatie van de nieuwe arrond.-rechtbanken en kantongerechten, zal die plechtigheid geschieden op 14 dezer. Tot betere voorziening in de behoefte aan een goed gevormde en voorbereide intendance bij het leger, heeft Z. M. bepaald dat de cursus voor de intendance twee jaren zal duren. Die cursus zal zich echter tot zes maanden bepalen voor de offi cieren, die den volledigen cursus aan de krijgsschool voor officieren hebben ten einde gebracht. Bij kon. besluit is bepaalddat het perso neel dek- en onderofficieren en mindere sche pelingen bij 's rijks zeemacht wordt uitgebreid met eerste botteliers, zieken-oppassers-majoor en eerste schrijvers, allen met den graad van korpo raal, en scheerders met den graad van matroos voorts dat nog eenige meerdere qualiteiten in de vaste corpsen dek- cn onderofficieren en schepe lingen zullen worden opgenomen, en dat aan de korporaals, mariniers, tamboers en pijpers van alle klassen, die zich door geschiktheid en goed ge drag onderscheiden en een jaar buitengaats aan boord van een van Zr. Ms. schepen zijn inge scheept geweest, een certificaat van goed gedrag zal worden uitgereikt. Zij, die in het bezit van dusdanig certificaat zijn gesteld, zullen als onder- scheidingsteeken eene koninklijke kroon van rood kemelsgaren op de linkermouw dragen en voorts eene toelage boven de soloij genieten van 2 en 1 (naar gelang van den rang) 's maands aan boord, en van 5 en 21/, cent daags aan den wal, welke toelage na elke vijf jaren onafgebroken be zit wordt verhoogd met 1 's maands aan boord en 2cents daags aan den wal. Deze bepalingen zijn met 1 Mei in werking getreden. Voor de akto in de vrouwelijke handwerken werden Zaterdag in Den Haag geëxamineerd 14 candidaten; 2 werden afgewezen; toegelaten mej.: D. P. Berkhout uit Den Haag, M. H. J. Claut en H. J. W. Clant uit Oudshoorn, voor nut cn smaakCh. M. A. Gabry uit Schoonhoven, voor smaakC. M. G. Grootendorst uit Gouda en C. Jaski uit Dordrecht, voor nut en smaak; Ph. Van Maarseveen uit Dordrecht, voor smaakA. M. v. d. Spil uit Den Haag, voor nut en smaak; G. Stempels uit Dordrecht, E. C. M. Van Velzcn, K. P. E. Withlau en C. M. Van Zwet nit Den Haag, voor smaak. Voor de Fraosche taal werden 6 candidaten geëxamineerd, waarvan toegelaten mej.: G. Jaski uit Dordrecht, E. A. Limburg uit Rotterdam, A. M. E. Lojenga uit Dordrecht, C. Monteban uit Rotterdam en A. G. Stronck uit Kralingen. Mr. B Th. baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen is door de academie genealogies heraldica te Pisa tot eerelid benoemd. De afdeeling Rotterdam van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst heeft het voor nemen in Juni 1878 eene tentoonstelling te houden van werkstukken, vervanrdigd door ambachtslieden, wonende in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, aan welke tentoonstelling prijskampen zullen ver bonden zijn, zoo voor ambachtslieden als voor ambachts- en soortgelijke scholen. -Het stoomschip „Prins Hendrik" is 5 dezer van Batavia naar Nieuwediep vertrokken. lil de loge „Het vrij geweten" tc Breda werd Vrijdag het vijftigjarig vrijmetselaarschap van den voorzittenden meester jlir. mr. P. Six op luisterrijke wijze gevierd. Namens de leden der loge werd den jubilaris een fraai geschenk aangeboden, terwijl de gedeputeerde grootmeester- nationaal, die het feest bijwoonde, hem namens den grootmeester-nationaal Prins F'rederik mede een prachtig cadeau overhandigde met begeleidend eigenhandig schrijven van Z. K. H. In de maand April jl. is aan 's rijks Mnnt aan gouden standpenningen aangemunt voor eene waarde van 1,894,090, uitmakende met vorige opgaven sedert 1 Juli 1875 ad 65,312,033, een bedrag van 67,206,120. Gr emengdNieuws. V r ij d a g-o c li tend is te Bredadezoldor van een boerenwoning nabij het Liesbosch in brand geraakt. Een overbuur, die het zag, ging de bewoners die, van den brand onbewust, aan 't ontbijt zaten, waarschuwen. Op hetzelfde oogeu- blik stortte het brandende dak in, met het treurig gevolg dat de vrouw cn de dochter in de vlam men omkwamen, terwijl de man en de overbuur (zijn zwager) die was komen waarschuwen, zulke hevige brandwonden bekwamen, dat hun leven in gevaar is. Ook drie stuks vee zijn in het vuur omgekomen. Voor eenigen tijd is melding gemaakt van de inhechtenisneming van een fabrikant op den Zeedijk te Amsterdam, wegens hel opkoojien van gestolen katoen. Men verneemt thans, dat die fabrikant, op last van de raadkamer van het go- rechtshof aldaar, buiten vervolging cn op vrije voeten is gesteld.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1