N°. 5283. Zaterdag A0. 1877. 5 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BE RICHT EIS. LEIDSOH DAGBLAD. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17-J. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN her inneren bij deze de ingezetenen aan de bepalingen der Algemeene Politieverordening van den 16den October 1873, betrekkelijk de vestiging der woonplaats in en de verhuizing binnen de gemeente, welke luiden als volgt: Art. 2. Zij, die overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 3den November 18(51 (Staats blad no. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze ge meente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen op het bureau van den Burgerlijken Stand van die verklaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke zij zijn komen wonen, te vertoonen, ten einde deze -het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen ééne maand na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van den Burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van het bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt van die aangifte een bewijs, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonen, vertoont, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Hij is mede verplicht, binnen ééne maand na ver huizing, daarvan kennis te geven aan den heer der ge buurte, welke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eene boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Mei 1877. LEIDEN, 4 Mei. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Holland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 8sten Mei is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren be- hooren uiterlijk in den avond van den 7den en de brieven den volgenden dag aan Den Helder aangekomen te zijn. Door dit stoomschip wordt Napels en Padang niet aangedaan. Yoor de eindexamens der hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus in Noord-Holland jiijn benoemdtot lid en voorzitter de heer dr. J. D. Boeke; tot leden de heeren dr. A. Van Hen- nekelcr, dr. J. C. Costerus, A. D. Hagedoorn, dr. E. Van der Ven, mr. F. A. De Graaff, L. Ober- muller, mr. A. P. De Lange, J. G. Sennett, dr. J. Campert, W. G. C. Bijvanck en P. Werkman. Gisteravond te 7 uren had in de parochie kerk van O. L. V. O. O. alhier eene zeldzame plechtigheid plaats. Het door de heeren Maar- schalkerweerd en Zoon te Utrecht in die kerk vervaardigde orgel werd voor het eerst in gebruik genomen. Die plechtigheid, bij gelegenheid waarvan door de leden van het zangcollege eenige invitaties aan andere heeren waren gericht, onder wie zich ook de heer De Goey, tenor, bevond, werd voor afgegaan door het zingen van een hymnus zonder hegeleiding van orgel, en door eene feestrede, welke werd uitgesproken door den heer B. Kle- kamp, kapelaan te Voorschoten. Nauwelijks waren de laatste woorden uit den mond des sprekers vernomen, of de heer F. Wel ters, pastoor en president van het zangkoor dier kerk, liet de eerste tonen van het nieuwe orgel door het kerkgebouw weerklinken in een Andante en Fuga uit de mis van Righini. Daarna bespeelde de heer H. J. L. Van Dommelen, organist in bovengenoemde kerk, het orgel in het accom- pagneeren van het „Alleluja" uit de Messias van Handel, voor mannenkoor gearrangeerd. Ook de heer J. Marinus, organist te 's-Hage, die vroeger ook aan deze kerk als zoodanig werkzaam is ge weest, en als examinator aanwezig was, bespeelde au het orgel met eene Fuga, gecomponeerd door zijn broeder, den heer H. G. Marinus te Rotterdam, aan het einde waarvan door den heer Van Dommelen het „Larghetto" uit de 2de symphonie van Beet hoven ten gehoore werd gebracht. Ten slotte werd door het zangkoor het „Te Deum" van Jos. Bel- tjens aangeheven, door den heer Van Dommelen geaccompagneerd, na afloop waarvan de heer J. Marinus eenige improvisatiën ten uitvoer bracht. Er werd dus gelegenheid genoeg aangeboden met het nieuwe orgel kennis te maken. Met ge noegen en voldoening mogen dan ook de leden der parochie en van het zangkoor en niet minder de fabrikanten naar het orgel haenzienwant het toonde zich niet alleen klank- en krachtvol, maar wordt ook door deskundigen als een schoon werk geroemd. Het orgel is een 16 voets werk en besloten in eene kast, hoog 11.80 M. en breed 5 M., gebouwd naar plan en teekening van den heer Maarschalker- weerd Jr. Eene aanbeveling voor de heeren Maar- schalkerweerd en Zoon, die reeds elders menig orgel hebben daargesteld, mag hier dus niet achter wege blijven. Als bijzonderheid vermelden wij nog dat het gisteren juist de dag was waarop vóór 37 jaar door den heer v. Dommelen de betrekking van organist dier kerk werd aanvaard. Ook, dat drie leden van het zangkoor aanwezig waren, die reeds ruim 42 jaar op het koor dier kerk zijn werkzaam geweest, nl. de heeren: Van Dommelen, B. P. Verhoeven, directeur, en H. Z. H. Francken. Bij de Ned. herv. gemeente te Valkenburg is beroepen ds. J. D. Van Arkel, pred. te Broek op Langendijk. Ten behoeve van de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Samarang worden ver langd: een leeraar in de staatswetenschappen en geschiedenis, een in het handteekenen en schoon schrijven, een in de Nederlandsche taal en aard rijkskunde, een iu de Fransche taal en cijferkunst, of in de Fransche taal met Engelsch en Duitsch, een in de Engelsche en Duitsche talen; allen bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs aan eene hoogere burgerschool met driejarigen cursus hier te lande. Zij, die genegen zijn om zich in de bedoelde betrekkingen aan 's lands dienst in Ned.-Indië te verbinden, kunnen zich, ter mededinging, uiterlijk tot en met 15 Mei aanstaande, tot het departement van koloniën wenden. Voor de afdeeling hoogere burgerschool van het gymnasium Willem III te Batavia worden verlangd twee leeraren in de wis- en natuurkunde, en een leeraar in de wiskunde,bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs aan eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hier te lande. Aanmelding tot en met 25 Mei aanstaande bij het departement van koloniën. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis dat aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht op Vrijdag 15 Juni e. k. en volgende dagen gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, behooren zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Juni e. k. aan te melden bij den directeur van gemelde school. Het examen om als leerling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen zal plaats hebben op Woensdag 11 Juli e. k. en volgende dagen. Belanghebbenden behooren zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór of op 30 Juni e. k. bij den directeur der school aan te melden. Het feestmaal, Woensdag te Amsterdam in het Amstelhotel Z. K. H. prins Hendrik aange boden, kenmerkte zich door een gullen, ongedwongen toon. Ook prins Alexander was tegenwoordig. De toosten betroffen in de eerste plaats Z. M. dei koning en het vorstelijk huis. Merkwaardig wat daarbij een toost door prins Hendrik op print Alexander uitgebracht, waarin hij den wenscl uitsprak dat zijn neef den weg, waar .p hij zelf blijkens zooveel waardeering, zich niet ongelukkig bewoog, mocht vervolgen, als dit hem zeiven niel langer vergund zou zijn, een toost door prins Alexander beantwoord met de verzekering, dat hi naar zijne krachten aan die opdracht zou trachtei te voldoen, gedachtig aan de spreuk: „Je main- tieudrai." Voorts werd menige warme hulde ge bracht aan en door de vertegenwoordigers van hel buitenland en aan de leden der tentoonstellings commissie, die zich op de eene of andere wijze verdienstelijk hadden gemaakt. Door den heei C. C. A. Dudok de Wit werd namens de feest- genooten te Soestdijk en die aan den feestdiscl aan prins Hendrik een keurig album, van hunne handteekeningen voorzien, aangeboden. Het dinei eindigde te ongeveer 11 uren, doch nog geruimet tijd daarna bleef men gezellig bijeen. Ook dt minister van buitenl. zaken en de burgemeeste van Amsterdam woonden den maaltijd bij. Eei telegram werd aan Z. M. den koning gezonden vermeldende de hulde hem gebracht. De uitvoeringscommissie van de in ditjaa te Amsterdam te houden tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid, ondervond van vele kan ten medewerking en steun, in de eerste plaat doordien Z. K. H. prins Alexander als tweed voorzitter is opgetreden. Voorts heeft de ministe van financiën toegestaan dat het Paleis voor Volks vlijt gedurende de tentoonstelling, met betrekkin] tot de tentoon te stellen voorwerpen, als vrij entre pot zal worden beschouwdvan vele spoorweg- e: stoombootmaatschappijen is reeds toezegging va gunstige voorwaarden van vervoer ontvangen; i vele landen van Europa en op 44 plaatsen in on land zijn subcommissiën gevormd enz. Door die medewerking mocht men tot dusve reeds bericht ontvangen van 256 buitenlandscb en 175 binnenlandsche inzendingen voor den intei nationalen wedstrijd en 522 inzendingen voor d tentoonstelling van hedendaagsche kunstindustrit Op den wedstrijd zijn (behalve Nederland) Belgii Pruisen, Saksen, Wurtembreg, Beieren, Hessei Frankrijk, Oostenrijk, Italië, Denemarken, Zwede en Noorwegen en misschien ook Rusland en Spanj vertegenwoordigd. België levert o. a. een volledi betimmerde, gestoffeerde en gemeubelde eetzaal e bibliotheekkamer. Volgens een voorloopig vastge steld plan van schikking en plaatsing, waarbij 40 MJ. grondvlakte is gereserveerd ten behoeve va de inzendingen van oud-nationale kunstindustrit zal buiten het Paleis voor Volksvlijt, ongereken de fonteinen, een overdekte ruimte van ongevee 1000 Ms. grondvlakte noodig wezen. Tegenover deze gunstige berichten staan ongur stige financieele mededeel ingen. Wel schonk de re geering 20,000, Amsterdam ƒ2000 (met 150 voor eene prijsvraag), de Amsterdamsche afdeelin van de Vereeniging voor fabriek- en handwerks nijverheid f 1000 enz., maar alles te zamen heel de commissie slechts over ongeveer f 30,000 f beschikken, terwijl zij meent, ondanks een naa de. commissie zegt voordeelig contract met he bestuur van het Paleis, 65,000 aƒ70,000 noc dig te hebben, 't Zou zeer zeker te betreuren zij indien het grootsche plan op financieele bezware moest afstuiten.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1