en van zijne vrienden, die zijne arrestatie belem merden, in arrest gebracht. De studenten verza melden zich voor het politiebureau en wilden hun makker terughebben. De meest opgewondenen van hen (een tiental) werden, daar zij zich niet rus tig wilden gedragen en veel leven maakten, in be waring gebracht, ten einde hen te laten uitslapen, waardoor werd voorkomen, dat zij zich in hunne opgewondenheid aan mishandeling of rebellie zou den schuldig maken. Omtrent de aanleiding wordt van andere zijde gemeldEen aantal studen ten ontmoetten twee werklieden uit de gemeente Zuidwolde, die bezig waren een stuk krentenbrood op te eten. Een student wilde een hunner het krentenbrood ontnemen, hetgeen de werkman niet zoo direct afgaf. Middelerwijl hief een ander stu dent zijn stok op en liet dieu zoo onzacht op 't hoofd van den werkman neervallen, dat deze hevig bloedde. De visschers te Woudrichem, die verplicht zijn de elft aan den afslag te brengen en daarvoor 10 pCt. van de opbrengst te betalen, wilden zich Zondag niet meer daaraan onderwerpen, maar zeiven de visch bij opbod aan den afslag veilen. Het bestuur der gemeente Woudrichem, dit willende beletten, kwamen de visschers daar tegen in verzet, en wel op zulk eene onrustbarende wijze, dat onmiddellijk versterking der brigade maréchaussee, alsmede van garnizoen, aangevraagd werd. Daarop ontstond een gevecht tusschen de visschers en militairen, waarbij onder anderen een visscher door een bajonetsteek ernstig verwond werd. Maandag vertrok uit Gorcum wederom een detachement infanterie ter versterking, aangezien men voor grootere ongeregeldheden bevreesd was. Naar men in de Parijsche „Bien Pu blic"' leest, heeft de generaal Bouxel, die in 1871 de subdivisie van het departement der Drome aanvoerde, zich dezer dagen van het leven beroofd. Zijn gebeele vermogen was in Turksche fond sen belegd en hieraan schrijft men zijne wan hoop toe. Bij gelegenheid van den indertijd ver melden brand in den schouwburg te Brooklijn heeft het te Nieuw-York verschijnende „Frank Leslie's Illustrated Newspaper" een blijk van bui tengewone vlugheid geleverd. Nog in den namid dag van denzelfden dag waren 7 houtsneden ge reed voor de galvanoplastiek en den volgenden ochtend, bij het krieken van den dag, was het tijdschrift, waarin de teekeningen voorkwamen, bij alle courantenverkoopers in Nieuw-York en Brooklijn verkrijgbaar. Iï echtzaken. Het openbaar ministerie bij de arrond.-recht bank alhier concludeerde gisteren in de zaak Vil- lefort en C°. tegen den ontvanger der directe belastingen te Katwijk, tot verwerping van de exceptie en het veroordeelen van den excipiënt in de kosten. Uitspraak in dit proces a. s. Dinsdag. De correctioneele kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft gisteren den graveur J. B. K., van wiens zaak wij dezer dagen melding maakten, schuldig verklaard aan de hem te last gelegde mishandeling van zijn 14-jarige dochter en hem ter zake van dit feit veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. De stiefmoeder werd op grond van gemis van wettig bewijs vrijgesproken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren P. W., kantoorbediende bij de Amsterdamsche Bank, schuldig verklaard aan de hem te laste gelegde vier valschheden in geschriften van koop handel, het viermaal desbewust gebruikmaken daar van en misbruik van vertrouwen. Het hof heeft op grond van verzachleude omstandigheden, be staande in ziju goed gedrag, jeugdigen leeftijd en de verleiding waaraan hij blootstond, door het groote vertrouwen in hem gesteld, hem veroordeeld tot een celstraf van twee jaar. Ter civiele terechtzitting der arrond.-recht bank te 's-IIage werd gisteren eene rechtsvordering bepleit, ingesteld door de wed. A. Sinke, te Delft, tegen den heer Kavelaars aldaar, de strekking hebbende tot uitkeering aan de eischeres van een jaargeld van f 200. De gronden voor deze vorde ring zouden gelegen zijn in het onwillig door den heer K. veroorzaken van den dood van den echt genoot der eischeres. Deze heer, in het bezit zijnde van een Newfoundlandschen hond, liet dit beest geruimen tijd geleden eenige proeven afleggen vau zijne bedrevenheid in het redden van drenkelingen. Zijne bedienden begaven zich daartoe in de Yest te water en telkens was de hond de redder van den quasi drenkeling. Sinke, die beweerd werd een goed zwemmer te zijn, maar daarvan te dier gelegenheid geen blijk gaf en reeds door twee zijner kameraden had moeten gered worden, begaf zich andermaal te water om thans door den hond geholpen te worden. De hond gevoelde blijkbaar geen lust en moest niet alleen door zijn meester, maar zelfs door den gewaanden drenkeling worden aangezet. Vóórdat het beest evenwel zijn instinct volgde, verkeerde Sinke werkelijk in gevaar en begaven zich twee personen tot redding te water. Eerst toen ging ook de hond te water, maar noch de menschen, noch de hond waren in staat den man te redden; hij werd ten slotte levenloos op gehaald. Dit geval gaf tot veel opzien aanleiding en zelfs tot eene strafvervolging tegen den heer K., maar hij moest buiten vervolging gesteld wor den, daar van moedwil niet was gebleken. De wed. S. was niettemin van meening dat de eigenaar van den hond tot schadevergoeding verplicht was en deed zich daarom ten civiele gelden. Uit een getuigenverhoor om het bewijs te leveren, dat reeds vroeger werd gehouden, bleek dat een deel der getuigen verklaarde dat de hond oorzaak van den dood van S. geweest is en zijne redding bemoeie- lijkte, terwijl een ander deel zelfs geen hond in het water had opgemerkt. Mr. Cort van der Linden, die deze actie toe lichtte, geloofde dat zij voortvloeide uit art. 1406 B. W. en was van meening dat de heer K. door ziju hond los te laten in „re illicita" verkeerde en dus voor de schade, in casu den dood, aan gericht, aansprakelijk moet worden gesteld. Mr. D. S. Van Emden wedersprak die bewering. De hond moest volgens de politieverordening of ge muilband of vastgehouden worden, maar zelfs met een muilkorf had hij hetzelfde kunnen doen als nu heeft plaats gehad, namelijk springen op den in gevaar verkeerenden man. In elk geval kon dit niet als de oorzaak van den treurigen afloop worden aangemerkt, daar zonder de tegenwoordig heid van den hond de man, die op zoo roekelooze wijze te werk ging, toch zou verdronken zijn. Zijne conclusie strekte tot afwijzing der vordering. BU1TENLAISD. Frankrijk. Het Gele Boek bevat 530 bladzijden en is uitslui tend gewijd aan de aangelegenheden in het Oosten. Het laatste stuk is de circulaire van 25 April, waarin betreurd wordt dat de Porte het protocol afgewezen heeft, wijl dit aan Turkije het middel aan de hand deed tot eervolle en vreedzame op lossing der moeilijkheden. Dit stuk eindigt als volgt„Het eenstemmig gevoelen van de natie en hare vertegenwoordigers is, dat, zoowel wegens onze verwijdering van het oorlogstooneel als wegens den aard onzer belangen, volstrekte neutraliteit ons opgelegd is. Wij zouden van deze houding slechts dan mogen afwijken, wanneer gewijzigde omstandigheden ons veroorloofden met Europa gemeenschappelijk den weg te openen tot vrede." Bij de indiening in de Kamer door den minis ter Decazes merkte hij op, dat de verwikkelingen in het Oosten Frankrijk geheel los vonden van eenige verbintenis; sedert het begin der crisis, zeide hij, hebben wij kunnen constateeren, hoe alle regee ringen er naar streefden den vrede van Europa niet in gevaar te brengen door de dreigende ver wikkelingen, waartoe de Oostersche quaestie aan leiding gaf, en hoezeer zij wenschten den even- tueelen oorlog gelocaliseerd te zien. Europa heeft onze oprechtheid en onwankelbaren wil om in goede verstandhouding met alle mogendheden te blijven waargenomensedert 7 jaren waren onze betrekkingen tot de vreemde staten dan ook nooit gunstiger. De ons omringende mogendheden zijn evenals wij door geen enkel direct belang betrok ken bij de tegenwoordige gebeurtenissenhare woorden laten geen twijfel bestaan aan hare vre delievende gezindheid en aan den hoogen prijs dien zij er op stellen, de goede betrekkingen met Frankrijk te handhaven. Zoo zal, aldus eindigde de minister, in de Oostersche quaestie de meest volkomene neutraliteit, gewaarborgd door de nauw gezetste onthouding, de grondslag onzer poli tiek zijn. Duitsch land. De rijksdag heeft de wet op het onderzoek om trent zeerampen bij derde lezing aangenomen. Vol gens deze wet wordt het onderzoek opgedragen aan colleges, gevestigd op verscheidene kustplaatsen en bestaande uit een voorzitter en vier assessoren. De voorzitter moet iemand zijn, die benoembaar is voor het rechterlijk ambt. Hij wordt benoemd voor levenslang. Zondag-namiddag heeft iu de nabijheid van Kissingen de feestelijke onthulling van het Bis marck-monnment plaats gehad. C5 riel cenland. De minister van oorlog, vernomen hebbende dat in het leger sterk gewoeld wordt om lot desertie naar Turkije aan te sporen, ten einde deel te nemen aan den oorlog tegen de Turken, heeft de hoofdofficieren bij zich ontboden en hen onder het oog gebracht, dat dergelijke handeling in strijd is met de wet en de belangen des lands. In Ilermione en Argolis en op Paros heeft de bevolking, het voorbeeld van Hydra volgende, hare ongunstige gezindheid tegen de wet. op de buitengewone recruteering door manifestaties aan den dag gelegd. De regeering trachtte haar tot kalmte te stemmen door op de ware belangen des lands te wijzen. Rumenië. De „Polit. Corr." meldt uit BucharestNamens de Russische regeering is het eerste millioen uit betaald van de onlangs toegestane schadevergoeding voor de gesaeculariseerde kloostergoederen. Veel treinen met Russische infanterie en artillerie zijn voorbijgekomen met bestemming naar Giurgevo. Het oprukken der Russen over de Barboschi-brug is begonnen. Te Falciu zijn 1300 Russische Circassiërs binnengerukt. Volgens bericht uitCet- tinje is prins Nikita naar het zuidelijk legercorps vertrokken. Uit Bucharest wordt van gisteren aan de „Polit. Corr. geseind: In onze regeeringskringen is het bericht ontvangen, dat de Turken de Ru- raeensche oorlogschepen „Fulgerul" en Stefangel- mare" hebben opgebracht. Sedert heden werden alle beschikbare troepen weder in de richting van Kalafat gezonden. De Kamers zullen heden en morgen omtrent de aangevraagde óorlogssubsidies beslissen en daarna srcsloten worden. Uit Galatz, Brrila en Giurgevo komen hier vluchtende huisge zinnen met. have en goed in grooten getale aan. Rusland. De „Köln. Zeitung" ontving het volgende telegram: Van Galatz tot Ismail zullen de Russen langs den geheelen Donau-oever 3000 houten barakken opslaan. Zes Russische kanonneerbooten worden binnen zes dagen verwacht, om de brug bij Barboschi te verdedigen. Naar men verneemt, gaat het Russische eskader van Nicolajeff naar de monden van den Donau. De czaar zal, naar een gerucht wil, een samenkomst met keizer Frans Jozef hebben. Men verzekert dat prins Gortschakoiï aan den Franschen ambassadeur heeft verklaard, dat Rusland zoo uit een militair als uit een financieel oogpunt op een driejarigen oorlog voorbereid is, doch dat de Russische regeering hoopt, den oorlog vóór het volgende voorjaar tot een einde te kunnen brengen. Omtrent het doel des oorlogs, voor zoover het manifest van den czaar dit niet uitspreekt, laat de panslavistische „Ruski Mir" zich op de volgende ondubbelzinnige wijze uit: „Met her vormingen mocht de diplomatie zich in vreedzame onderhandelingen met de Porte bezighouden, het leger heeft een geheel andere taak te vervullen zijn doel is radicaler en reikt verder. De oorlogs toestand vernietigt van zelf alle wetten des vredes en de bestaande toestanden. Het tractaat van Parijs van 1856 is feitelijk en formeel buiten kracht gesteld, in afwachting van een nieuwe schikking van Europa, welke op de puinhoopen van het Ottomanische rijk tot stand gebracht zal worden." Uit Acbalzich (Azië) wordt gemeld dat de kolonne van overste Komaroff' Dewin bezet heeft. De bergpassen waren met sneeuw bedekt en de wegen slecht. De gezondheidstoestand der troepen is uitstekend. De bevolking ontvangt de troepen zeer goed en volgde het bevel van de wapenen af te geven op.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2