N°. 5281 A". 1877. Donderdag 3 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - Gemengd Nieuws. LEIDSCH PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel ir*er0.17i Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 2 Mei. Met genoegen vernemen wij dnt. H. M. de Koningin de uitnoodiging tot bijwoning van het Muziekfeest alhier op 24 en 25 Mei, indien hare gezondheid dit toelaat, voor een der heide dagen heeft aangenomen. Een heden verschenen, buitengewoon nummer der Nederlandsche Staatscourant bevat de benoe mingen bij de arrond.-rechtbanken en kantongerech ten volgens de nieuwe wet, waarvan we wat Leiden en omstreken betreft de volgende mededeelen1*. bij de arrondissements-rechtbankeu: tot rechter te Maas tricht mr. W. A. L. Dotnis, thans rechter in de arr.-rechtb. te Leidenurr.-rechtb. te 's-Graven- hage: tot president, jhr. mr. B. C. De Jonge, thans pres. der arr.-rechtb. te 's-Gravenhage; tot vice-pre sident: mr. E. A. T. Weve, thans rechter in de arr.- rechtb. te 's-Gravenhage; tot rechter: jhr. mr. J. J. De la Bassecour Caan, mr. J. J. Van Geuns, mr. J. C. E. graaf van Lijnden, mr. W. C. D. Olivier, allen thans rechter in de arr.-rechtb. te's-Graven- hage; jhr. mr. S. Jjaman Trip, thans rechter in de arr.-rechtb. te 's-IIertogenbosch; tot rechter- plaatsvervanger: mr. J. G. Rochusseu, mr. C. Asser, mr. Ph. W. Van Heusde, mr. A. Teixeira de Mattos, jhr. mr. E. N. De Brauw, allen thans rechter-plaatsv. in de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage; tot officier van just. mr. J. G. Patijn, thans officier van just, bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage; tot subst.-officier van just.: tnr. E. Z. L. Van der Kemp, thans subst.-officier bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage, en mr. C. W. J. J. Pape, thans subst.-officier van justitie bij de. arr.-rechtbank te Zierikzee; tot griffier mr. A. W. Hartman, thans subst.-griffier bij de arr.- rechtbank te 's-Gravenhage; tot subst.-griffier mr. F. J. J. L. De Veer, thans subst.-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, en mr. C. Rueb, advocaat te 's-Gravenhage; bó de arr.-rechtb. te Rotterdam, tot rechtermr. A. E. Croockewit, thans kantonrechter te Noord- wijk; tot subst.-griffier mr. F. A. Van Leeuwen, thans subst.-griffier te Leiden; arr.-rechtb. Amsterdamtot rechter mr. S. J. Fockema Andreae, thans rechter in de arr.-rechtb. te Leiden; arr.-rechtb. te Groningentot griffier mr. H. P. Van Kaathoven, thans griffier bij de arr.-rechtb. te Leiden; tot subst.-griffier mr. F. Maclaine Pont, thans subst.-griffierbij de arr.-rechtb. te Appingadam. 2°. bij de kantongerechtenkantongerecht te Leiden: tot kantonrechter: mr. W. Van der Kaay, thans kantonr. te Leiden; tot kantonr.-plaatsv. J. J. Hubrecht, mr. F. Was en Mr. C. H. P. Klaverwijden, allen thans plaatsverv. kantonr. te Leiden, en mr. M. d'Aumerie, thans griffier bij het kantongerecht aldaar; tot griffier: jhr. mr. A. R. P. Van Kinschot, thans kantonr.te Voorburg; kantongerecht te Alphentot kantonr. mr. C. Krabbe, thans kantonr. te Naaldwijktot kantonr.- plaatsv. mr. F. G. Van Marie en D. Bakker, beiden thans plaatsvervangend kantonr. te Alphen tot griffier: mr. N. C. H. Van Daalen Wetters, thans griffier bij het kantongerecht te Terborg kantongerecht te Rotterdam (eerste kanton), tot kantonrechter mr. J. G. Vogel, thans kanton rechter te Alphen. 3°. tot ambtenaren ,van het openbaarministerie bij de kantongerechtenin het arrond. Tiel, ter standplaats 1 iel, mr. B. Ten Broecke Hoekstra, thans griffier bij het kantongerecht te Alphen; in het arrond. 's-Gravenhage, voor de kantons s-Gravenhage en Delft, ter standplaats 's-Graven hage: mr. J. A. M. Van Haaften, thans advocaat te 's-Gravenhage; voor de kantons Leiden en Alphen, ter standplaats Leiden: mr. J. Bredius, thans advocaat en burgemeester der gemeente Waar der c. a., wonende te Woerdenin het arrond. Middelburg, voor de kantons Oostburg, Ter Neu zen en Hulst, ter standplaats Ter Neuzenmr. B. Ort, wonende te Leiden. Tot kantonrechter te Zuidhorn is benoemd mr. mr. M. Rutgers van der Loefl, thans proc. bij de arrond.-rechtb. en plaatsv. kantonr. te Appin- gedam. Voor de akte als hulponderwijzeres onder wierpen zich gisteren te s-Hage 16 candidaten aan liet. examen; 1 trok "zich terug, 8 werden afgewezen; toegelaten inej.: A. M. H. H. De Booy, uit Delft; E. Van Brakel, J. A. Crans en W. B. Van Deventer, uit Dordrecht; J. A. P. De Graauw en M. M. J. Van de Wetering, uit 's-Hage, en F. Gunning, uit Leiden. Voor de akte in de Fransche taal werden van de 9 can didaten 5 afgewezen; toegelaten mej.S. J. Jen- tink uit Voorburg; F. L. Schieke en M. C. F. T. Slot uit 's-Hage, en C. F. Stuart uit Vianen. Tot Maandag hadden acht beeldhouwers schrif telijk van hun voornemen doen blijken om mo dellen voor het Spinoza-standbeeld in te zenden, nl.drie Nederlanders (een te Amsterdam, een te Parijs en een te Munchen woonachtig), drie Duitschers (twee te Berlijn en een te Rome ge vestigd), een Italiaan (te Genua), en een Hongaar. Tot leden der kon. academie van weten schappen zijn benoemd de heerendr. J. G. R. Acquoy, te Zalt-Bommel; mr. A. De Pinto, te 's-Gravenhage, en mr. H. P. G. Quack, Ie Utrecht. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Jj. v. d. Plaats, geb. te Hindeloopen. Uit Athene is aan den Griekschen consul- generaal te Amsterdam het volgende gemeld „Luidens telegraphisclie berichten is de vaart op den Donau door den Russischen opperbevelhebber verboden. De doortocht van Dardanellen en Bos porus is verboden gedurende den nacht. De be staande vuurtorens, op twee na, zijn uitgebluscht ook is het gebruik geschorst om bij mistig weder kanonschoten te lossen." Van 25 Maart tot 21 April zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aange tast: in Zuid-Holland 102, Noord-Holland 4, Friesland 12, totaal 118 runderen In het vorige tijdperk van vier weken waren er 121 aangetast. Aan de Groninger-Rotterdammer stoom bootmaatschappij, gevestigd te Groningen, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Groningen en Rotterdam, alsmede voor een stoomsleepdienst op een gedeelte van dat traject. In de zitting der Tweede Kamer van heden is wegens ongesteldheid van den minister van koloniën de behandeling der koloniale ontwerpen verdaagd tot de volgende bijeenkomst. Eenige kleine wetsontwerpen zijn aangenomen, waaronder dat tot bekrachtiging van den verkoop aan de ge meente Nijmegen van voormaligen vestinggrond. Langdurige discussiën zijn gevoerd over het adres van Schoonebeek tot het bekomen van schadever goeding wegens preventieve hechtenis en over de naturalisatie van den gewezen pauselijken zouaaf Welters. De conclusie der commissie in zake Schoonebeek werd eenstemmig aangenomen, de naturalisatie van Welters eenparig, uitgezonderd de heer Bastert. Z. M. heeft aan mr. J. W. F. De Fremery en aan mr. R. Feith, op hun verzoek, eervol ont slag verleend als rechters-plaatsverv. in de arrond.- rechtbank te Groningen; de 1ste luit. W. J. F. Brouwers, van het 3de, en C. Lem, van het 4de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië. In Den Haag moeten in de laatste dagen eveneens pogingen zijn aangewend om val- sche bankbiljetten uit te geven. Met een van ƒ200 moet het bedrog zijn gelukt; het schijnen weder dezelfde Duitschers te zijn, die elders zijn opgemerkt, door wie ook daar de oplicht, rij is gepleegd. In den academischen hortus te Gro- ningen draagt eene koffieplant, daar uit zaad ge kweekt en die onlangs heeft gebloeid, thans eenige vruchten, wat zeker tot de merkwaardigheden behoort. Zaterdag moest voor h et hof te Lecu- warden terechtstaan iemand uit Groningen, be schuldigd van diefstal aan boord van de kanon neerboot n°. 13, tijdens deze te Groningen lag. Verscheiden manschappen van die boot waren uit Nieuwediep overgekomen als getuigen, maar de beschuldigde verscheen niet, zoodat de adv.-gen. requireerde, dat het hof de behandeling der zaak op een anderen dag bepalen en de inhechtenis neming van besch. bevelen zou. Terwijl het hof hierover in raadkamer beraadslaagde, ontving de verdediger van besch. een telegram, waarin deze hem meldde dat hij te laat aan het spoor was gekomen en nu met een volgenden trein zou komen. Het hof, hiermede in kennis gesteld, hield het nemen van eene beslissing aan en schorste de terechtzitting tot des namiddags 2 uren. Maar wie van den trein kwam, niet de beschuldigde. Het hof heeft toen de behandeling der zaak be paald op 17 dezer en bevolen dat besch. in hechtenis zal worden gesteld. Uit Uchelen, gemeente Beekbergen, wordt gemeld dat de bewoners dier plaats, meeren- deels landbouwers, tegenwoordig zeer veel last hebben van de herten, die op vele plaatsen de roggevelden erg toetakelen. Niet zelden ziet men 10 a 20 dezer dieren bij elkander. Hun getal is in de twee laatste jaren verbazend vermenigvul digd, doordien in de domeinbosschen, waarin de jacht het privaat-eigendom van Z. M. den koning is, in dien tijd weinig gejaagd is. Van goed ingelichte zijde verneemt het „Handelsblad", dat met de laatst aangekomen Fransche mail voor vier firma's te Amsterdam eene waarde van 38,000 aan ruw goud, afkomstig van diverse delverijen in Suriname, werd aange bracht. Voor veel grooter bedrag wordt uit die kolonie uitgevoerd naar Frankrijk via Cayenne en naar Engeland via Demerary, terwijl nog een aanmerkelijke hoeveelheid in Suriname blijft, omdat de Chineezen hunne spaarpenningen in ruw goud beleggen. De kolonie Suriname gaat dus, wat de gouddelverij betreft, een gunstige toekomst te gemoet. Naar de „Prov. Gron. Ct." verneemt, werd dr. Sormani Maandag-nacht op het politie bureau te Groningen geroepen en vond daar een jeugdig persoon, die ernstig aan het hoofd gewond was. Hij werd dadelijk heelkundig behandeld, ten gevolge waarvan het bloedverlies, dat aanvankelijk erg was, tot staan kwam. Bedoelde persoon zeide door een student, dien hij aanwees aan de politie, met een stok zoodanig te zijn mishandeld. De aange wezen student werd niet zonder verzet zijnerzijds

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1