grammen, wegens aanteekengeld 10 cent, voorbe richten van ontvang wegens aangeteekende stukken 5 cent. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen: de surnumurair H. Tjebbes ten postkantore te Heerenveen, en J. J. A. Queysen ten postkantore te 's-Gravenhage. Krachtens machtiging van Z. M. den koning is W. J. Kraemer erkend en toegelaten als vice- consul van Brazilië te Rotterdam, op den voet van Nederl. onderdaan. Bij een suppletoir begrootingsontwerp op hoofdstuk VIII wordt eene verhooging aangevraagd van f 700,000, ten einde daaruit de kosten te bestrijden eener levering van 50 stalen kanonnen van 12 c.M. met affuiten en verdere benoodigd- heden voor de werken der reeds bestaande sterkten in de nieuwe Hollandsche waterlinie. De aanvraag wordt gedaan om in Augustus eene overeenkomst met den heer Krupp te vernieuwen. In de zitting der Tweede Kamer werd heden rapport uitgebracht over eenige adressen, waar onder een van Thomson en 1800 R.-K. ingezetenen te Rotterdam, naar aanleiding van het wetsontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs, houdende bedenking tegen de instandhouding der lagere school, dat evenals een adres van Komman- deur en andere ingezetenen van Wognum ter griffie wordt gedeponeerd. De Kamer is tof morgen te 1 uur gescheiden. Z. M. heeft B. Gamier erkend en toege laten als consul van Frankrijk te Batavia; de benoeming van den luit.-kolonel van het corps mariniers W. G. Tuning, tot commandant van het invalidenhuis te Leiden, goedgekeurdaan F. Smidt, schipper te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens redding van drenkelingen aldaar op 6 Februari jl., toegekend de bronzen medaille alsmede een loffelijk getuigschrifttot burgem. der gem. Gilse en Rijen benoemd W. J. Hoe- venaars, aan mej. F. V. Kirkman, geboren te St.-Peters Walworth (Engeland), vergunning ver leend om hier te lande Jager onderwijs te geven; B. H. L. Van Olst benoemd tot ofl'.-van-gez. 2de kl. bij de zeemacht. Een oppassend inwoner der gemeente Berkhout kwam Zaterdag-nacht op een noodlottige wijze om het leven. Van een bruiloft huiswaarts keerende, geraakte hij in een sloot, waaruit hij na een paar uren levenloos werd opgehaald. De eerste die het lijk herkende was zijne moeder, die mede van dezelfde bruiloft naar huis ging. De ongelukkige laat eene vrouw met één kind na. Te Meppel werd aan een landbouwer uit Drente op de onlangs gehouden paardenmarkt op slinksche wijze een paard ontfutseld. Door den drank beneveld, is hij in handen gevallen van een verdacht persoon, die hem het paard af handig heeft gemaakt en later onder voorgeven het ge kocht en betaald te hebben, er met eenige kame raden mee uit rijden is gegaan, terwijl bedoelde landbouwer daarenboven nog de gezamenlijk ge maakte verteringskosten in een der kroegen heeft moeten betalen en bovendien zijn horloge verloor. Ook te Zutfen zijn twee personen ge arresteerd wegens het in omloop brengen van valsche muntbiljetten. Zondag-avond te halftien verdronk te West-Blokker een algemeen geacht ingezetene van Oost-Blokker, de veehandelaar Schimmel. Met iemand in zijn tilbury uit Hoorn terugkeerende, waar hij vee had staan voor de veemarkt, stootte zijn rijtuig zoo geweldig op eene der tallooze oneffenheden van dezen slechten straatweg, dat hij door den schok er uit en in een sloot viel, waar hij onmiddellijk stikte. Gisterochtend is in de Quellijnstraat te Amsterdam een timmermansjongen van de vierde verdieping van een huis, daar in aanbouw, naar beneden gestort. Met gebroken beenen is hij naar het gasthuis vervoerd. In de bekende zaak van den heer Hallo te Arnhem heeft het openbaar ministerie bij den hoogen raad gisteren geconcludeerd tot verwerping van het beroep. Uitspraak 28 Mei. Op eene listige wij ze werd V r ij d a g- avond de postmeester te Dieren bestolen. Tijdens deze afwezig was, vervoegde zich te zijnen huize een welgekleed vreemdeling, die van de meid verlangde mijnheer te spreken. Op de betuiging dat deze niet tehuis was, maar zich in het hotel Westhofi bevond, verzocht hij haar den postmeester te verwittigen, dat hij een oud vriend was. Haar tegenzin hiervoor werd overwonnen door eene fooi. Toen echter de postmeester tehuis kwam, was „zijn oude vriend" verdwenen, de geldkist opengebroken en daaruit eene som van f 180 ontvreemd. De politie doet onderzoek om den behendigen dief machtig te worden. Omstreeks 10,000 personen bezochten Zondag de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam. Morgen wordt de tentoonstelling voor bloemen en planten gesloten. Die der voortbrengselen uit het plantenrijk en van kunst en industrie, toegepast op tuinbouw, bjijft tot 2 Juni geopend. In het „Alg. Dagblad van N.-I." van 22 Dec. 11. werd beweerd dat zekere spion, met name Saïd Ali, tegen kolonel Van der Heyden een aanklacht zou hebben ingediend, waarin die hoofdofficier beschuldigd wordt Nja Ahin, een spion voor een geladen stuk geschut te hebben laten binden en daarna het stuk eigenhandig te hebben afgeschoten. De „Javabode" verklaart thans, dat Saïd Ali nooit dergelijke aanklacht tegen kolonel Van der Heyden heeft ingediend. Aanleiding tot het geheele praatje schijnt het volgende geval gegeven te hebben: Einde Augustus of begin September 1876 deelde majoor Mekern den kolonel Van der Heyden mede, dat een Europeaan te Lambaroe geld (pl. m. f 80) en een horloge ontstolen waren en dat men Nja Ahin voor den dief hield. Nja Ahin had juist dienzelfden morgen verlof gevraagd en verkregen om voor eenige dagen naar Maraksa te gaan, en was reeds vertrokken. Een cavalerist werd hem nu nagezonden, met schriftelijken last hem aan te houden en op den naastbijgelegen post hem te doen visiteeren. De ruiter haalde Nja Ahin in, die te Longbattah Missigit aan den lijve werd onderzocht. Nagenoeg het totaal bedrag der ontvreemde som en het horloge werden bij hem gevondenhet uurwerk had hij reeds te koop aangeboden. Toen hij naar Lambaroe was terug gevoerd, gaf de kolonel mondelinge order tot het benoemen eener commissie van voorloopig onderzoek en tot het opzenden van den beklaagde, met het proces-verbaal, naar Kotta Radja. Nja Ahin, voor de commissie gebracht, heeft zijn misdrijf bekend. Tegen den avond vroeg en verkreeg hij van den wachtcommandant vergunning zich naar het buiten de benting gelegen privaat te begeveneen Euro- peesch sergeant en een Europeesch fuselier werden hem tot geleide meegegeven. Bij het privaat ge komen, zette hij het plotseling op een loopen in de richting van den vijand. Het begon reeds donker te worden. De twee geleiders zagen geen kans om, met hun schoenen aan den vluchteling in de zeer natte en drassige sawahs te achterhalen, en met het oog op artikel 97 van het crimineel wetboek, schoten zij hem neder. Den volgenden morgen is daarvan in het extract-journaal melding gemaakt zonder verdere omschrijving, daar de zaak zoo duidelijk en eenvoudig mogelijk was, en daarenboven te velde dikwijls voorkomt. Door de spoorwegmaatschappijen in Algerië waren op 1 Juni 1870 langs de wegen en op de open plaatsen 457,000 boomen geplant. Nu wordt het getal boomen door die maatschappijen geplant, reeds op 4 millioen geschat. Daar het voorbeeld door de spoorwegmaatschappijen gegeven door de particulieren gevolgd is, zal zeker na verloop van 20 jaren het klimaat van Algerië een aanmer kelijke wijziging ondergaan. De „New-York Herald" verhaalt dat te Nieuw-York door de douane een vat wijn is aangehouden waarin eene helsche machine verbor gen zat. Men was bezig de vaten wijn te onder zoeken die per „Frisia" van Hamburg waren aangekomen, en stuitte bij het peilen van een der vaten op een ongewoon voorwerp. Een der ambte naren dacht terstond aan de geschiedenis van Bre men en gaf bevel het vat te ledigen. Na met de uiterste voorzichtigheid de lediging te hebben be werkstelligd, vond men een met ijzeren punten bezette, kleine blikken doos, gevuld met dynamiet, voldoende om een huis in de lucht te doen sprin gen. Het vat was geadresseerd naar Huntington in Indiana. Natuurlijk verdiept men zich in gis singen over het doel van hem die dit vat aan boord heeft doen bezorgen. „De „Frisia" had 272 passagiers aan boord. Een gerechtelijk onderzoek heeft plaats. Een nieuwe proef heeft in Engeland plaats gehad omtrent het gebruik van stoom op tramways. Het rijtuig was aan het eene einde voorzien van een staanden stoomketel, aan het andere einde, onder het balkon, van een koud- waterbak, die tevens het evenwicht bewaarde, terwijl de machine in het midden was aangebracht. Met een snelheid van 8 mijlen per uur was de loop nog zeer zacht, en de rem toestellen zijn zoodanig ingericht, dat bij vollen gang dadelijk gestopt kan worden op den lengte-afstand van het rijtuig zelf. De inrichting van het rijtuig is zóó als de Glasgow Tramway-comp. ze gebruikt. Dezer dagen is te Sittard bij het om spitten aan den wal een kazemat ontdekt die, naar het metselwerk te oordeelen, uit vorige eeuwen schijnt te dagteekenen. Omtrent den brand te Brussel op den hoek van de Place des Martyrs en de Rue des Feuillets wordt nader het volgende gemeldEerst na het blusschen van het vuur, dat in een uur tijds geschiedde, vond men de nagenoeg verkoolde lijken. Iu een kamertje waar Elise en Hélène Stoebisch, oud 17 en 15 jaren, met de dienstbode Adèle Bouché sliepen, ontstond de brand, die door Hélène werd ontdekt. Verschrikt vloog zij uit bed naar het dak van het naastbijgelegen huis dat gemak kelijk was te bereiken en werd van daar later gered. Elise en de dienstbode werden in de vlam men verteerd, evenals Rudolphe Stoebisch, die in een ander kamertje verblijf had gehouden. De moeder van Elise en Rudolphe, die op een ver dieping lager sliep, vluchtte uit het brandende huis. Haar man was afwezig. Het is zeker merkwaardig, dat de trap, leidende naar het kamertje waar het onheil voorviel, ongedeerd is, zoodat men mag aannemen, dat redding mogelijk ware geweest, wanneer men geweten had, dat zich in het huis menschen bevonden. Het „Journal officiel" behelst een besluit, waarbij eene commissie benoemd wordt, die de regeering van raad zal dienen omtrent de maatregelen, die geschikt geacht worden om den vrede in het her vormd kerkgenootschap te herstellen en omtrent de toepassing der organieke artikelen aangaande den hervormden eeredienst. Dit besluit wordt voorafgegaan door een consi derans, waarin gezegd wordt, dat de vrede in de hervormde kerk in Frankrijk ernstig verstoord is. Sedert langen tijd staan twee partijen vinnig tegen elkander over, en de twisten dreigen van dag tot dag nog ernstiger te worden. De regeering heeft in 1872 eene algemeene synode bijeengeroepen met het doel om aan de oneenigheden een einde te makenmaar dit doel is niet bereikt. De strijd is, integendeel, sedert nog heviger geworden. Vele consistoriën hebben geweigerd het dogmatisch karakter der synode te erkennen en zich aan hare besluiten te onderwerpen. Ten vorigen jare is eene poging gedaan om de beide partijen tot elkaar te brengen, doch 't was alweer tevergeefs. Zulk een betreurenswaardigen toestand mag de regeering niet eindeloos laten voortduren. Moet de staat aan den eenen kant zich stipt houden buiten de quaesties van godsdienst of dogma, die in den boezem van een kerkgenootschap kunnen verrijzen, van de andere zijde moet hij zorgen dat de wet onpartijdig worde toegepast. Tot voorzitter der commissie is benoemd de heer Dufaure. Bij de verkiezing van een lid van de kamer van afgevaardigden, ter aanvulling van den zetel opengevallen door het overlijden van den heer Funck, liberaal, is gekozen Paul Janson, die door een deel der pers als socialist werd voorgesteld, met eene meerderheid van 2897 stemmen op den ge matigd liberalen candidaat. In antwoord op de interpellatie van sir George Campbell over de houding van Egypte in den tegen woordigen oorlog heeft de heer Bourke gisteren in het lagerhuis het volgende medegedeeldDe Porte heeft de hulp van den khedive ingeroepen, Gr emengdNieuws. BUITENLAND. Frankrij Ie. België. Groot- Britanni 5.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2