loop van den avond werd vanwege de gemeente op het Hofplein eene muziekuitvoering gegeven en evenals daar.ook op het Beursplein geïllumi neerd. Om halfelf werd vuurwerk aan de overzijde van de Maas afgestoken, dat zeer goed voldeed. De heer B. Eickma, wethouder der gemeente Rotterdam, is door Z. M. den koning benoemd tot ridder der orde van den Ncderlandschen Leeuw. Volgens bij de regeering ingekomen bericht zal te Itovigo (Italië) op 27 September e. k. eéne tentoonstelling van landbouw en nijverheid geopend, en, behoudens nadere bepaling van het uitvoerend comité, op 11 October 1877 gesloten worden. Aan die tentoonstelling is verbonden een bijzon dere ook voor buitenlanders opengestelde wedstrijd betredende kunstmatige drooglegging van gronden. Tot het verkrijgen van nadere inlichting kunnen belanghebbenden zich wenden tot het kon. insti tuut van ingenieurs te 's-Gravenhage, alsmede tot de kamers van koophandel en fabrieken te Am sterdam en te Botterdam, aan welke het regle ment en programma voor de tentoonstelling is toegezonden. De heer MouraviefT, secretaris bij het ge zantschap van den czaar, heeft gisteren de residentie verlaten, ten einde zijne diplomatieke functie tijde lijk te verwisselen met het verleenen van zijne diensten ten behoeve van het Roode Kruis in zijn vaderland gedurende den ltussisch-Turkschen oorlog. Tweede Kamer. In de zitting van heden is na eenige discussie met 57 tegen 1 stem aan genomen het wetsontwerp houdende indeeling van de landaanwinningen in het oostelijk IJ en goed gekeurd de conclusie der commissie betredende de klachten over onvoldoende regeling van het peil op het Noordzeekanaal. Ingetrokken is het wetsontwerp houdende regeling van 't bouwen op cn langs de dijken. Morgen te 12 uren be noeming der enquête-commissie omtrent de long ziekte onder het rundvee. lieden is aan het ministerie van binnenl. zaken aanbesteed de opbouw op de bestaande fundamenten van een nieuw gebouw ten dienste van het depart, van justitie op den hoek van de Lange Pooten cn het Plein te's-Gravenhage. Van de vijf ingekomen geldige biljetten was het minste dat van den heer W. M. Schram, te Sliedrecht, voor f 838,400. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond, omstreeks lialf- twaalf is te Botterdam een man in de Wijnhaven gevallen. Niettegenstaande alle aangewende pogin gen heeft men hem niet kunnen redden. Een uur later viel een matroos van de aan de Boompjes liggende stoomboot „Lena" in de Maas, waaruit hij spoedig daarna levenloos werd opgehaald. Zaterdag is te Middelburg het droog dok beproefd en goed bevonden. Vlaggen wapperden van de schipsluis en van vele particuliere woningen. Het stoomschip W. A. Scholten" is Zaterdag-ochtend, na eene stormachtige reis en veel tegonwind, van Nicuw-York te Southampton gearriveerd om aldaar 160 stuks paarden en ossen te lossen. Gedurende de reis waren 19 ossen be zweken. Het schip zou gisteren zijne reis naar Botterdam vervolgen. Het „Handelsblad" verneemt dat ook te Amsterdam door twee personen (Duitschers) valschc muntbiljetten in omloop zijn gebracht. Te Rotterdam zijn ongeveer 130 valsche biljetten uit gegeven. Ze zijn van f 10, dragen liet jaartal 1864, zijn echter glanzig en borderigvoorts ontbreekt het. watermerk op een paar letters na; de handleeke- ning van den minister van financiën is gebrekkig en de figuren, die boven de kransen dragen, zijn grover afgewerkt. Te Emmerik is een persoon in hechtenis genomen, die in het bezit bevonden werd van 96 stuks valsche biljetten. Hij was in complot met de twee te 's-Ileerenbcrg gevangen genomen Duitschers. Een der slachtoffers vanhet ongeluk in de suikerrafiinaderij te Amsterdam is overleden, nalatende eene vrouw met 7 minderjarige kinderen. Vr ij dag-nacht is te Amsterdam i n g e- broken in het kantoor van den lieer J. Koorders, koopman in teer enz., Nieuwe Teertuinen. Twee personen schijnen met valsche sleutels de voordeur geopend en de kantoordeur opengebroken te hebben. Verschillende laden, alsmede een blikken trommel werden geopend. De dieven beproefden hunne krachten op de brandkast en werden in die bezig heid overvallen door een der knechts van het kantoor, die toevallig zeer vroeg, circa halfvijf, dakr kwam. De dieven wierpen den knecht op den grond, en kozen het. hazenpad, niets mede nemende en ofider achterlating van een lantaarn. De brievengaarder Groenenberg te Ilardinxveld wordt verdacht zich brieven met geldswaarden en het bedrag van een postwissel te hebben toegeëigend. Uit vrees voor ontdekking heeft hij zich door verdrinking van kant gemaakt. De man, die uit verschillende bronnen een inkomen van ƒ900 genoot, maakte druk misbruik van sterken drank. Dit schijnt de oorzaak van zijn ongeluk te zijn geweest. Nadat Woensdag-ochtend de stoom boot. „Burgemeester van Marle", op de reis van Deventer naar Amsterdam, op de hoogte van Olst de stoomboot Deventer Packet" in de flank was gevaren en daaraan eenige schade had toegebracht, is zij Donderdag, op hare terugreis, in het open havenfrout te Amsterdam in volle vaart gestoomd tegen de stoomboot van de heeren Westsanen en Laan, te Wormerveer, van welke boot zij den voorsteven en het voordek inliep, zoodat een ge deelte der lading overboord sloeg. Gisternacht heeft op de Place des Martyrs te Brussel een hevige brand gewoed, waarbij een jongeling, eene vrouw en twee kinderen zijn omgekomen. Het lijk der vrouw was geheel ver koold. De kinderen vond men gestikt te bed en op de zolderverdieping lag het lijk van den jon geling vol brandwonden. N a a i m a c hi n en-Industrie. Deze industrie schijnt van den algemeenen stilstand in handel etc., die zich nu reeds verscheidene jaren over de gehecle wereld doet gevoelen en waaraan ongelukkig nog geen einde te zien is, zeer weinig te lijden gehad te hebben, getuige de nu bekend gemaakte statistieke berichten over de Amerikaansche naaimachinen-fabricatie van het afgeloopcn jaar. Eenige fabrieken toonen wel is waar eene vermindering, wat echter ook aan de constructie der machines te wijten kan zijn; de Singer Manufacturing C o. daarentegen kan eene grootc vermeerdering harer verkoopen aan- toonen, daar zij meer dan de helft van alle in Amerika gefabriceerde naaimachines bedragen. Evenals in voorgaande jaren nam de Singer Manufacturing C'. weder de eerste plaats in deze branche in. De officieele statistiek toont de volgende cijfers The Singer Manufacturing O. 262,816 Mach. Wheeler Wilson Manufg. C°.108,997 Domestic Sewing Mach. C°23,587 American B. H. O. S. M. C°.17,937 Weed Sewing Mach. C"14,425 Wilcox Gibbs Sewing Mach. C°. 12,758 Remington Sewing Mach. C<>12,716 Gold Medal Sewing Mach. C°7,185 Victor Sewing Mach. C°5,750 Plorence Sewing Mach. C°2,978 J. E. Braunsdorfl'&C°. (Aetna) 707 Mc Kay Sewing Mach. Assoc102 Volgens deze opgave verkocht de Singer Mg. C°. in het vorige jaar meer dan millioen machines en zal, daar eene door haar te Philadel phia tentoongestelde machine reeds het nummer 2,000,000 droeg, de. eerste helft van liet 3de millioen spoedig overschreden zijn. Deze cijfers alsook de uitspraak der Jury bij de bekroning te Philadelphia, volgens welke de Origincele Sin ger Machines voor de beste van alle familie- naaimachines verklaard werden, geven het beste bewijs van dc onovertrotlen deugdelijkheid der Singer-Naaimachines, die tevens overal ook hiervoor bekend zijn. BUITENLAND. Groot- Britanniê. De „Observer" verneemt dat de regcering bezig is met 't opstellen van een antwoord op Ruslands circulaire. Dc koningin zou heden op Windsor Castle een ministerraad presideeren. Aan kapitein Hobart, die sinds jaren ouder den titel van Hobart-pacha in Turkscheu zeedienst was, is door de regeering te verstaan gegeven, dat hij de hoedanigheid van Britsch officier niet zal kunnen blijven vereenigen met dien van admiraal in den dienst eener mogendheid, welke op voet van oorlog verkeert tegenover een met Groot-Brilan. nië bevrienden slaat. Oostenr.- Hong. Monarchie. De algemeene vergadering van aandeelhouden van den LembergCzernowitzJassy spoorwej heeft besloten de coupon, zoowel der prioriteits- als der gewone aandeelen, met 5 pCt. in zilver betaalbaar te stellen. Verder werd een telegram voorgelezen van den Rumeenschen minister van financiën, houdende de verklaring, dat de in handen der Maatschappij zijnde aanwijzing op 1,783,852 frs. op 't oogenblik door den minister niet ge kweten kan worden. Rusland. De stad Moskou heeft ten behoeve van verple ging bij het leger twee millioen roebels geschonken Ook uit andere steden worden ruime bijdragen aangeboden. Een telegram van den correspondent van de „Daily News" bij het Russische hoofdkwartier meldt dat de strijd aan de Aziatische grens reed op den dag van de oorlogsverklaring begon. Het Russische Kaukasusleger trok op vier punten de grens over. De Turksche voorposten werden verrast en na een korte schermutseling verjaagd. Vijf Turken en één Rus sneuvelden. Honderd Turken werden gevangengenomen, onder welke één majoor. Betreffende het oprukken der Russische troepen in Rumenië meldt de correspondent, dat eene divisie infanterie met artillerie en een groote trqep cavalerie Bessarabië verliet en Galatz bezette. Deze geheele marsch werd te voet in vijftien uren af gelegd eene bewonderenswaardige beweging, volgens den correspondent. De geheele Russische armee was thans op marsch, ondanks den slechten staat der wegen. De grootvorst Nikolaas en zijn staf zouden in de eerstvolgende dagen de grens J nog niet overschijden. De minister van oorlog telegrapheert over de operatién aan de grenzen van den Kaukasus: „Den 27sten April bereikte de infanterie Kueruck- dara, en de cavalerie Subotin en Chadjivali. De sterke positie te Muchastin werd den 26sten bezet. Drie Turksche monitors bombardeerden den grens post Nicolaas, waarbij aan de zijde der Russen één onderofficier gedood en ééu soldaat gewond werd. Den 27slen verschenen de monitors voor Poti, doch vertrokken weder zonder schade aan te richten." Een telegram van den opperbevelhebber bevestigt de bezetting van Galatz, Ismaïl en Kilia. De „Kóln. Zeitung" verneemt uit Odessa dat een Russisch oorlogschip, een zoogenaamde Popowka of rond pantserschip, dat te Nikolajeff gestatio neerd was, aldaar voor anker is gekomen. De op palen gebouwde spoorweg, die gebezigd wordt voor het inladen van granen en 't mogelijk maakt de waggons in de onmiddellijke nabijheid der schepen te brengen, zou afgebroken worden, omdat men vreest dat hij bij eventueel bombardement in brand geschoten zou worden. Deze aanleg kostte indertijd 5 millioen roebels. Rumenië. Cogolniceiano deelde Zaterdag aan de kamer van afgevaardigden eene van 16 April gedateerde conventie mede tusschen Rusland en Rumenië. Daarbij werd bepaald, dat de vorst van Rumenië aan het Russische leger vrijen doortocht en de aan bevriende troepen toekomende bejegening toe zegt. De czaar verbindt zich, de rechten en de integriteit van Rumenië overeenkomstig de trac- taten te eerbiedigen. Ook bevat de conventie be palingen betreffende het doortrekken der troepen en hun verkeer met dc plaatselijke overheden. De vorst van Rumenië verbond zich tot het verkrijgen van de door 's lands wetten gevorderde ratificatie door de kamer. De kamer voerde over de conventie debat. Blaramberg en Jonescu bestreden de conventie; Cogolniceiano verdedigde haar. Het eerste additioneele artikel der conventie regelt de uitvoering van artikel 3, krachtens het welk de spoorwegen, waterwegen, straatwegen, postwezen, telegrafen en de hulpmiddelen des lands tot verpleging worden ter beschikking gesteld van t e

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2