N°. 5279 A°. 1877. Dinsdag I Mei. STADS-BE KI (JUTEN. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Y<v>r Isiilen por 3 maandenf 1.10. I>3iico por post1.40. A'/»mlcrlijko Nommers 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel»f 1.05. Iedere regel meer0.1 Groolere letters naar plaatsruimte. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, Donderdag 5 Mei, des namiddags te twee oren. Benoeming van een onderwijzer der 2de klasse aaa de j'on- cens^chüul lste klasse. (68) Verzoek van J. A. Bays, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (67) Voordracht betrekkelijk de uitkeering aan de gemeente Alke made. (46 en 70) Idem betrekkelijk het padgeU te voldoen door de schippers op Utrecht. (69 eD 69) Verzoek van B. Kret, om een stoep te leggen aan de Zijdgracht. (73) Voorstel tot het verlcenen van eene gratificatie aan Dr. J. Verdam, leeraar aan het Gymnasiam. (71) Rekening der Bank van Leening over 1876. (72) LEIDEN, 30 April. De Nederlandsche bezittingen en koloniën in Oost- en West-Indië zullen, te rekenen van 1 Mei 1877, tot de algemeene poslvereeniging behooren. In het postverkeer tusschen Nederland en zijne voormelde bezittingen en koloniën zal dientengevolge met dat tijdstip bij verzending: naar Oost-Indië over Napels, Brindisi, Marseille of Triest; naar Suriname over Southampton of Kst.-Nazaire; naar Curasao over Southampton of Hamburg, het volgende tarief algemeen worden ►Toegepast: voor gefrankeerde brieven 25, voor ongefrankeerde brieven 1-0 cent voor elke 15 gram of elk gedeelte van 15 gram; voor briefkaarten 12'/, eent; voor papieren en bescheiden, monsters, ■lagbladen, drukwerken en andere met drukwerken (gelijkgestelde stukken 71/, cent voor elke 50 gram of elk gedeelte van 50 gram; voor aange teekende brieven en andere aangeteekende stukken een vast recht van 10 cent boven het gewone port; voor berichten van ontvang wegens aangeteekende brieven of andere aangeteekende stukken, indien de afzender zoodanig bericht verlangt, een port van 5 cent. Monsters mogen het gewicht vau 250 gram, papieren, drukwerken enz. dat van 1000 gram niet te boven gaan. Gedurende dc tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet •besteld konden worden: Wed. J. Th. l'\ Van Oordt Joukets, J. Zoons, D. F. Tils, R. Leron, W. J. Koch, S. Langerveld, C. W. Wijsman (2 stuks), Amsterdam; mev. P. De Vos-Uylenbroek, Apeldoornwed. Ilerfkens, ffireda; J. Flswijk, Burgerveen; mev. M. Van Goor den Oosterling, DoetinchemP. Van der Ven, Schimmel, Van Kleef, A. W. Arendse de WolfT, s-Gravenhage; mej. Meyer, Hazerswoude; Klein van Willigen, HillegomP. Van Rijssel, Hille- gersberg; T. Van Empelen, Leiden; Van der Meer, JDegstgeest; M. Van de Booliart, Oud-Vossemeer; Ch. Loth, Kreiken, BotterdamJ. Van Zeist, Soesterberg; P. B. De Graaf, J. Prevink, Utrecht; H. W. Osinga, Zuidkrayer; W. G. Dimel, wed. Cudheusden, H. Veldman, H. Busschers, niet vermeld. BriefkaartenJ. P. Katnsma, H. Jolis, Th. Lxler, G. J. Pelser, Amsterdam; P. Wester- bek, Naaldwijk; W. Maateman, Haarlem; J. vossen, Maastricht. - In het verslag van Commissarissen der jbnk-van-leening werd medegedeeld dat de groote beperking, welke de operatiën voor de Bank-vau- Ieening in de twee laatste jaren hebben ondergaan, eene reorganisatie van het personeel der beamb ten volstrekt noodig maakte. Terwijl de geheelc som, waarop voor jaarwedden gerekend was, ƒ8185 beliep, heeft men in 1876 aan de beambten niet meer dan 6681 kunnen uitkeeren. Het is dui delijk dat die toestand onhoudbaar wordt en dat op den duur aan de ambtenaren niet kan wor den geweigerd wat men erkent, dat hun in bil lijkheid behoort te worden toegelegd. Het eenige middel om in de bestaande moeielijkheid te voorzien bestaat in het toekennen van eervol ontslag aan twee ambtenaren, ten einde een deel van de aan deze toegekende wedden en emolu menten te bezigen om den overblijvenden zooveel mogelijk het inkomen te geven, dat hun aanvankelijk werd voorgespiegeld. Hoe ongaarne Commissarissen ook overgaan tot een maatregel, welke noodzakelijk hard en grievend zijn moet voor beambten, die vele jaren lang de gemeente trouw en eerlijk heb ben gediend, zoo hebben zij in het publiek belaug toch gemeend daartoe te moeten besluiten, althans wanneer de gemeenteraad mocht kunnen goed vinden zich tc vereenigen met hun voorstelvoor eerst om dien beambten, den tegenwoordigen schat ter en den eersten klerk, een wachtgeld toe te leggen, overeenkomende met twee derde gedeelten van het hun in 1875, bij de reorganisatie van de Bank toegedachte inkomen, en ten andere om een deel der vrijvallende traktementen te bezigen tot verbetering der bezoldiging der overblijvende beambten. Ten aanzien van het verzoek van den schip per op Utrecht, H. Nijkamp, om vrijstelling of vermindering van bet door de schippers verschul digd padgeld, is de Commissie v. fin. mot B. en Ws. van oordeel dat, nu de pogingen om iu overleg met de gemeentebesturen van Utrecht en Woerden tot eene vermindering van het padgeld te geraken met geen gunstigen uitslag zijn bekroond, er voor deze gemeente bezwaar bestaat om op dit oogen- blik althans verandering te brengen in den be- staanden toestand. Zij vereeuigt zich dan ook met bet uitgebracht advies om de beslissing op bet verzoek nogmaals aan te houden, in afwachting van het in zake de definitieve regeling van bet gemeenschappelijk jaagpad te nemen besluit ïn- tusschen hoopt de Comm. van harte, dat die lang gewenschte eindregeling weldra zal mogen worden tegemoetgezien. Voor de akte als hulponderwijzeres werden Zaterdag in Den Haag geëxamineerd 14 candidaten. Daarvan werden 11 toegelaten, mej.: C. II. L. Bowser en A. A. Fuhri uit Botterdam C. H. M. Groot uit Schiedam; D. Heule uit Hendrik-Ido- Ambacbt; N. Ilorselenberg, H. J. Labrijn en A. G. W. Sol uit BotterdamM. Th. J. Misbach uit SchiedamD. Schouten eu A. M. Dijxhoorn uit Gouda. Voor de akte in de Pranscbe taal werden van de 7 candidaten toegelaten mej. M. J. II. Cann, P. Gunning en G. A. Kuiper uit Leiden L. J. Hoyois uit Voorschoten; A. W. Keuken meester uit BijswijkA. Van Leeuwen uit Delft. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 85, 17.50, ƒ3.60, ƒ1.75; delaagste ƒ34, ƒ17.60, ƒ3.50, ƒ1.75. De vereeniging „Harmonie" bood gister avond in de Studszaal haren leden en genoodig- den met hunne dames een soiree déclamatoire et musicale aan mei een programma dat voor deze uitvoering in menig opzicht goed gekozen mocht heeien en tevens veel afwisseling aanbood. Eenige voordrachten, vooralBij de wiege van een kind des armen, van Jim Van Beers, en Bij den dool van een landmeisje, woerden van Hassels, als de- clamatonum bewerkt met accompagnement van piano van J. M. Coencn. droegen de goedkeuring der aanwezigen weg; ook de dilettante kweet;, zich van de begeleiding verdienstelijk. Voor het liedde Baad eener moeder, dat zij later op verzoek ten beste gaf en waarbij zij zich zelve accompagneerde, toonde het publiek zich zeer dankbaar. Nier minder was dit ook het geval met de romanceEene moeder van Jos. Halberstadt en Verlangen van W. Coster. De comische voordracht Juffrouw Hippeldans bracht menigmaal de lach spieren in beweging en voldeed over 't algemeen vrij goed. Hoe gaarne men den heer Grentzius steeds op zijn cornet hoort spelen, werd ook hier weder opnieuw bewezen. Na zijne beide schoone voordrachten: Du bist mein Traum in stiller Nacht van P. Abt, en Weihe van J. M. Coeuen, beiden met flinke piano-begeleiding, scheen er aan de toejuichingen als ware het geen einde te zullen komen. Wanneer men bedenkt dat de leden zich vroeger steeds op het tooneelspel toelegden, dan mag deze soiree, die als een proefneming be schouwd werd, in vele opzichten geslaagd ge noemd worden. De meeste medewerkenden toch mochten de voldoening smaken de vergadering een genoeglijken avond te hebben verschaft. Als gewoonlijk werd de uitvoering met een bal besloten, dat bijzonder geanimeerd was en tot den morgenstoud de feestvierenden dank ook de goede zorgen van den heer Taverne in opge wekte en genoeglijke stemming bijeenhield. De vereeniging mocht de eer genieten gedu- rendeu een gedeelte der uitvoering haren be schermheer Mr. B. Th. Baron van Heemstra van Frorna en Eibcrsburen in haar midden te zien. Alvorens met den dans een aanvang werd geno men, werden onder een hartelijke toespraak van den president door het bestuur aan den heer De Jong te Voorschoten en de hecren Van der Werfl' en Van Berkel, secretaris en werkend lid der ver eeniging, het lidmaatschap van verdienste toe gekend. Het platform was smaakvol met groen versierd. Ter vervalling der vacature bij de Ned. herv. gemeente te Valkenburg is door stemge rechtigden het volgende drietal opgemaakt: J. D. Van Arkel, te Broek op LangcndijkD. Beekman, te Voorschoten en Veur; J. II. Baarslag, te Lin- schoten. Dr. P. L. Butgers te Vlissingen heeft het beroep naar de Ned. herv. gemeente te 's-Bosch aangenomen. -Zaterdag heeft de plechtige opening plaats gehad der aansluiting van den staatsspoorweg aan den Hollandschen IJzeren-Spoorweg te Rotterdam. Nadat de genoodigden, zoo van binnens- als bui tenslands, onder welke eersten de ministers van binnenl. zaken, financiën eu buitenl. zaken, de commissaris des konings enz., zich ongeveer te halfdrie aan het station Delftsche poort vereenigd hadden, werden zij door den directeur-generaal der exploitatie-maatschappij, den heer 's Jacob, ver welkomd, waarna de burgemeester van Botterdam aan de opgekomenen een telegram van Z. M. voorlas, waarbij 's konings hooge ingenomenheid met de heuglijke gebeurtenis kenbaar werd gemaakt, en die met een „leve de koning!" werd beantwoord. Vervolgens werd de trein bestegen en ging lang zaam van de Delftsche poort tot de halte-Beurs, waar een gedeelte der genoodigden uitstapte om de spoorbrug over de rivier te voet te passceren en van waar men vervolgens reed tot hel Mallegat, waar twee booten der Rottcrdamsche Handels-ver- eeniging gereed lagen, om de verschillende aldaar ui aanbouw zijnde werken te bezichtigen en daarna aan de Boompjes de bezoekers af te zetten. Toen ging elk zijns weeg», een aantal om deel te nemen aan den feestmaaltijd, die in liet station aan de halte aan het Beursplein was aangericht. In den

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1