N°. 5278. Maandag A°. 1877. 30 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STAD S-B E R 1 CHTKS. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. AWonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1G regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 3 Mei a. s. LEIDEN, 28 April. De commissaris des konings in Zuid-Holland heeft bepaald dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land door den militie-commissaris dit jaar zal plaats hebben te 's-Gravenhage 5, 6 en 7, te Delft op 11, te Rotterdam 6, 7 en 8, te Schiedam 11, te Leiden 1 en 2, te Gouda 13 en 14 en te Dordrecht 4 Juni. B. en Ws. geven in overweging om, na goedkeuriug van de rekening, den directeur der gasfabriek over het jaar 1876 toe te kennen eene som van f 198.175, ten einde zijne inkomsten over dat jaar worden gebracht tot een bedrag van ƒ3500, waarop de jaarwedde bij de verordening van 30 November jl. is vastgesteld. Ter voorziening in eene vacature van onder wijzer 2de klasse, met akte voor hoofdonderwijzer en Fransche taal, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse voor jongens, op eene jaarwedde van 850 worden door B. en Ws. voorgedragenN. Meyer te Dokkum, J. Mast te Leiden en C. C. Jager te Leerdam. De jury der internationale tuinbouwtentoon stelling te Amsterdam beeft o. a. nog bekroond in de afd. planten uit den vollen grond Ph. Pr. Von Siebold en J. Van Leeuwen alhier; D. Van der Hoef te Oegstgeest; II. Paardekooper, R. Groeneveld en Zn. en M. C. Van Alkemade te Noordwijk; J. W. Ottolander en Zn., M. Koster en Zn., G. J. Alberts, C. Ottolander en Zn., afd. Ned«rl. Maats, van tuinbouw en plantenkunde, J. Van Hof, W. C. Boer, A. Koster Mz., F. De Loos en Zn., P. O. Van Nes, Ottolander en Hooft- man, allen te Boskoopin de afd. vruchten groen ten en zaden P. Groeneveld en Zn. te Noordwijk in de afd. tuinbouwwetenschap en onderwijs dr. W. F. R. Suringar alhier. Voor de akte in de Hoogduitsche taal zijn gisteren in Den Haag 6 candidaten geëxamineerd 2 werden afgewezen; toegelaten mej. S. II. W. Goor den Oosterlingh en E. J. Kievits, uit Leiden; L. J. C. Kuyl, uit Leiderdorpen M. A. Zeeman, uit Hellevoetsluis. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6273 volwas sen personen en van 1219 kinderen. Ten behoeve der kosten en feestelijkheden bij gelegenheid van het te Kampen te houden 16de Ned. taal- en letterkundig congres is voor- loopig f 2000 beschikbaar gesteld. Sedert eenige dagen is op de postkantoren te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Arnhem eene belangrijke verbetering ten op zichte van de poststempels op brieven en dag bladen ingevoerd. Tot dusver werd nl. het tijd stip van terpostbezorging en van ontvangst in de poststempels op het adres slechts aangeduid over heL verloop van telkens vier uren, waardoor eene eenigszins nauwkeurige controle niet mogelijk was. Thans worden in de poststempels van genoemde kantoren die aanwijzingen telkens van uur tot uur aangegeven, zoodat de geadresseerde met een oog opslag kan nagaan, of er al dan niet vertraging in de bezorging zijner brieven heeft plaats gehad. Op 25 en 26 dezer heeft de beproeving van de bruggen over den westelijken doorgang onder het station in het open halvenfront te Amster dam (de belangrijkste scheur bevindt zich juist in het westelijk landhoofd) met goed gevolg plaats gehad. In alle opzichten, zoowel wat onder- als bovenbouw aangaat, is het resultaat gunstig ge weest, zonder eenige nadeelige werking op de scheuren. Blijkens mededeeling der transatlantische kabelmaatschappijen worden de tarieven voor Noord- Amerika, Mexico en West-Indië, welke onlangs eene aanmerkelijke verlaging ondergingen, met ingang van den lsten Mei aanstaande weder tot de vroegere hoogte teruggebracht. Z. M. heeft den kapt. W. Schuurman, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, op non- activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; de officieren van admin. 3de kl. bij de zeemacht J. L. Kroeze, H. C. D. Van de Ven, J. A. Torré, J. H. De Sauvage en W. D. J. Bezemer, op hun verzoek, eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen en benoemd tot 2den luit.-kwartierm. bij het leger in Ned.-Indië; aan den O.-I. ambt. K. L. Schaaft', gewezen burger- opnemer in het gouvernement Celebes en onderh., thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen; aan den gepension. en dirig. off.-van gez. 2de kl. in Ned.-Indië A. H. Thepass, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ofl'.- van-gez. bij het invalidenhuis op Bronbeek. Met welwillende medewerking van de dames A. Schulz-Lessig (piano) en K. Gripekoven (zang), beiden onderwijzeres aan de Muziekschool alhier, en den heer G. Locher (violoncel), dilettant, werd gisteravond door den heer J. A. Vreeswijk (viool), vroeger leerling der Muziekschool, in de Stadszaal een concert gegeven. Hoewel het publiek niet zoo talrijk was opgekomen dat de soiree in de groote zaal behoefde plaats ie hebben, was het bovenlokaal toch vrijgoed bezet. Het eerste nummer van het programma was een trio voor kamermuziek (viool, violoncel en piano), van Mendelssohn dat door het drietal op schoone wijze zeer verdienstelijk werd uitgevoerd en waarvoor terecht herhaalde toejuichin gen werden geschonken. Van even gunstige zijde de- dende medewerkenden zich in de daaropvolgende solovoordrachten kennen, zóó dat mej. Gripekoven zich verplicht zag op aanhoudend verlangen het Schlaflied van Schubert te herhalen en mej. Schulz- Lessig een gedeelte van Chopin's Polonaise ten beste te geven, terwijl de heer Vreeswijk voor zijne beide solo's de erkentelijkheid van de blijkbaar voldane vergadering verwierf. Een enkele merkbare misvatting wist hij onmiddellijk weder te herstellen. Geen wonder dat de vroegere onder wijzer van den concertgever bij deze gelegenheid tegenwoordig was en eveneens op dit eerste concert van zijn gewezen élève zijne diensten presteerde. Met voldoening mag de heer Wetrens dan ook in dezen op de vruchten van zijn onderwijs terugzien. Gremengtl Nieuws. Gistermiddag omstreeks één uur bezweek een ijzeren plaat in den vuurgang van een der stoomketels in de suikerraffinaderij der hee- ren Beuker en Hulshof}', op de Lauriergracht te Amsterdam. Met groote kracht spoot het kokende water den ketel uit, tot op den afstand van 8 a 9 meter. De werklieden, die in de onmiddellijke nabijheid waren, bekwamen brandwonden, zoodat vier hunner naar het gasthuis werden vervoerd. Twee, die slechts lichte verwondingen hebben be komen, keerden huiswaarts. Een brutale diefstal had onlangs te Swalmen plaats. Terwijl de vrouw des huizes zich alleen in hare woning bevond, drong een vermomd manspersoon binnen. De vrouw viel in zwijm, en de dief, na de deur gesloten te hebben, nam uit eene kist 800 mede. De politie doet onderzoek. Op de Woensdag te Sch ij ndel plaats gehad hebbende jaarmarkt zijn twee koeien bezweken. De oorzaak van hun dood was het overtollige drinken van water, waartoe men die dieren gefor ceerd had door ze groote hoeveelheden zout te doen inzwelgen, een en ander met het doel hun eene bedriegelijke zwaarte en een gunstig uiterlijk te geven. Te 's-IIeerenberg zijn Donderdag twee Duitschers in hechtenis genomen, die in een paar winkels een muntbiljet van 10 in betaling wilden geven, waarvan de echtheid betwijfeld werd. Bij onderzoek bevond men, dat zij nog 287 stuks valsche muntbiljetten van gelijk bedrag bij zich hadden. Op de voorjaarskermis te Bergen- op-Zoom heeft een achttienjarig jongeling een knaapje van vijf jaar, dat hem een scheldwoord had toegevoegd, dermate mishandeld, dat het kind met gebroken arm en twee gaten in het hoofd huiswaarts werd gebracht. Het aan een brief in de Belgische „Indépendance" ontleend bericht omtrent den moordenaar Billoir blijkt onjuist te zijn geweest. De gisteren ontvangen Farijsche bladen melden, dat hij Donderdag-ochtend vroeg is geguillotineerd. KOLONIËN. BATAVIA, 24 Maart. Blijkens een van den gouverneur van Celebes en onderhoorigheden via Soerabaia ontvangen tele gram, heeft daëng Makio, oudste zoon van kraëng Bonto-Bonto, zich op 7 dezer aan den commandant der expeditionaire'troepen, majoor Prager, te Pan- kadjene onderworpen. Men leest de „Locomotief": Uit Deli wor den nu eenige bijzonderheden bekend aangaande den moord, die daar den 20sten Februari voorviel. Het slachtoffer was de kapitein der infanterie Vogel, de moordenaar een Fransch soldaat, 's Mid dags om halfvijf verscheen de kapitein in de kazerne en stond er met een sergeant-majoor te praten, toen de soldaat zijn Beaumont-geweer greep, en hem in den linkerarm een kogel joeg, die door den rug heen drong. Vier uur later was de kapi tein een lijk. De moordenaar beweert, dat hij, alleen maar om eens een schot te lossen, de mis daad beging. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgend0 beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den opz. 1ste kl. bij den waterstaat enz. J. H. Muller; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aao den schout van Lonthoir M. Rozenboomeen tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den contr. 2de kl. P. C. Van Vrijberghe de Coningh. Ontslagen: Eervol, uit zijne betr., de contr. 2de kl. bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura H. J. Borgerboff van den Bergh; eervol, uit 's lands dienst, 6. P. Blair, laatst, comm. ter controle bij de in- en nitvoerr. en ace.id. de benoemde verific. 5de kl. H. J. Van Zidelhoff, de klerk bij de algem. rekenk. J. C. Palm en de klerk bij het postkant, te Weltevreden F. W. Picbel. Benoemd: Tot contr. 2de kl. bij het binnenl. be>t. op Java en Madura, E. F. F. H. Van Bentbem van den Berg; tot teekenaar bij het bur. van het mijuw. te Batavia, M. H. A. Voorsmit; tot 2den commies bij de alg. rekenkamer, G. E. E. Philips; tot opz. 1ste kl bij den waferstaat enz, J. P. Van Roosmalentot contr. 1ste kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura, A. W. P. Verkerk Pistorius tot tolk voor de Chin, taal te Pontianak, J. W. Vouug; tot opz. 2de kl. bij den waterstaat enz., G. Ihne; tot schout van Lonthoir, J. Muller; tot schout van den achterwal van Groot Banda, P. .Hull; aan de openb. lagere meisjesschool te Batavia-, tot hoofdonderwijzeres mej. C. E. Van SchooteD.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1