In de „Middelb. Ct." leest men: „Er is een tijd geweest, maar die is voorbij, dat de Holland sche en Frieaehe boter op de prijscouran ten der wereldmarkten bovenaan stond, doch als thans de Deensche boter op de Londensche markt f 140 per 100 kilo geldt, noteert men voor de Hollandschc f 117. Dit is, in vergelijk met het verleden, ecu treurig en een tegelijk beschamend feit, maar dat voor ons een spoorslag moet zijn om onze oude plaats te heroveren, en medearbeiders tc worden in den strijd der verbetering. De Denen verstaan, wat men daar ook vau zeggen moge, de knnst om hunne boter geschikt te maken voor de tropische gewesten. In China en Japan, ja zelfs in onze Indische bezittingen, gebruikt men geen Nederlandsche, maar Deensche boter. Vreemdelin gen hebben ons daar de kans afgenomen en het handelsgebied van Denemarken, Zweden en een deel van Noordduitschland is daardoor belangrijk uitge breid. De groote export-stad Hamburg hield zelfs dezer dagen ceue tentoonstelling van zuivelberei- dingsartikclcn, voud bezoekers en deelnemers in over vloed, en wij, wij zijn niet alleen geen mededingers, maar niet eens in staat tot het verschuilen van goede lokalen. De zindelijkheid der boerinnen, der zuivelbereidsters, is wel boven onzen lof verheven, doch zo zullen 't me niet kwalijk nemen als ik haar zeg, dat ze meer letten op hetgeen men ziet, dan op wat men niet ziet. Er zijn duizenden kleine plantaardige en dierlijke vijanden, die men niet ziet, doch die niettemin huisvesten in de melkvaten. Door het zeven worden die wel grootendeels ver wijderd, doch wil men van begin af aan de hoogst mogelijke zuiverheid, dan nemo men metalen vaten, die veel beter, veel zuiverder zijn en veel fraaier vormen hebben dan onze logge houten tonnen en tobben. De laatste, vooral als ze gemaakt zijn van hout dat gerooid is toen de sappenstrooming reeds begonnen was, worden vaak de kweekplaats van allerlei kleine diertjes. In metalen vaten is voor die broeinesten geen plaats. Maar welk me taal zullen we nemen? Dit is lang geen onverschil lige vraag. IJzer deugt niet, daar dit verbindingen aangaat met het melkzuur. Koper is ook niet aan bevelenswaardig, hoe trotsch onze melkmeisjes ook op de blinkende koperen kannen ziju, waarin ze de melk door de stad dragen. Tin zou de voor keur verdienen, doch dat is te duur. Blik dus, dat, zooals we weten, met tin bekleed is. Blikken emmers cn blikken vaten, en den geheelen houten winkel aan kant, evenals in Zweden en Duitsch- land. (Hier rijzen misschien de haren der kuipers te berge). Deze vcreischen minder tijd van schoon maken en kosten op den duur minder geldtwee dingen waar men in onze dagen zuinig mee moet ziju. Boter wordt beter en langer in blikken dan in houten vaatjes bewaard. De Deensche wordt dan ook in blikken vaatjes of bussen verpakt." De rechtbank te Avallon heeft uit- spraak gedaan in do bekende zaak van de geeste lijke zuster tc Saint-Léger-Vaubon, beschuldigd van twee kinderen in de school op een heete kachel gezet te hebben. De beklaagde verklaarde dat de beide kinderen met elkander getwist heb ben, dat zij herhaaldelijk stilte geboden had, cn toen dit niet baatte, beiden tot straf beurtelings gedurende drie minuten op dc kachel had gezet. Eenige geueeshceren, die dc kindereu onderzocht hadden, hebben verklaard dat 66n van deze brand wonden aan de dij had gekregen, liet openbaar ministerie achtte de beschuldiging bewezen en eischic veroordeeling van de beklaagde, met aan neming van verzachtende omstandigheden. De ver dediger van dc geestelijke zustor beweerde dat geen dor kinderen brandwonden van de kachel had gekregen. De rechtbank heeft overwogen, dat het cene kind geen teekenen van smart heeft ge geven of geen kreet heeft doen hooren gedurende den straftijd op do kachel, en dat het andere kind reeds geschreid had voordat het op de kachel was gezet, maar onmiddellijk had opgehouden tc schreien toen het die verlaten had. Het is dus niet aan te nemen, dat zij zich gebrand hadden, en mits dien werd de beklaagde vrijgesproken. Men meent te weten, dat het openbaar ministerie van deze uitspraak in hooger beroep zal komen. Sinds acht dagen zaten in eene ko lenmijn te Porth (in Wallis) vijf of zes mijnwer kers opgesloten. De mijn waarin zij arbeidden was plotseling door 't bezwijken van een wand vol water geloopen, en met moeite hadden zij zich gered in een hooger gelegen rnimte, waar zij evenwel door een dikken steenwand van de wereld afgescheiden zaten. Dag en nacht, gedurende de jongstverloopen week, heeft men gearbeid om de ongelnkkigen te bevrijden. Men hoorde hen klop pen, en hegon onverwijld zich naar hen een weg te banen door de steenlaag. De hoop, dat men hen nog levend vinden zou, was gering. Men vreesde ook, dat op 't laatste oogenblik, wanneer eene opening zou geslagen zijn in den steenwand, de door 't water geweldig saamgeperste lucht door die opening ontsnappen zou met al de kracht eener ontploffing. Gelukkig belooft, luidens de jongste berichten, alles beter te zullen afioopen. Donderdag ochtend namelijk was verkeer met de opgesloten manschappen feitelijk verkregen. Men had eene buis door de nog overgebleven dunne afscheiding geboord, door welke men vloeibaar voedsel heeft gegoten om de gekerkerden te laven. Vijf hunner leefden nog, en elk oogenblik verwachtte men hen te zullen kunnen redden. BUITENLAND. België. De heer ïrère Orban heeft de regeering gevraagd wat zij doen zal met de petitie der bisschoppen ten gunste der vrijheid van den Paus. De minister van buitenl. zaken antwoordde, dat hij de petitie ontvangen had. Hij wist niet wat de andere regee ringen zouden doen, en zou niets uitrichten zonder de Kamer tc raadplegen. Malou zeide dat de regeering volstrekt geen uitnoodiging der mogendheden verwachtte tot deel neming aan eene conferentie; de agitatie, welke door de bisschoppen in 't land was in 't leven ge roepen, achtte hij zeer onvoorzichtig. Rusland. Nadat aan de Porte van de zijde van verschil- dene mogendheden kenbaar gemaakt was, dat de neutraliteit van Rumenië door geen traclaat ge waarborgd is, verklaarde zij, volgens de „Agence Russe", dat zij, zoodra als de Russen Moldavië binnenrukten, onmiddellijk eenige strategische punten aan don Donau bezetten zou. Een telegram uit St.-Petersburg aan de „Polit. Corr." meldt dat de reeds aangekondigde circulaire van Gortschakofi' tot dusverre nog niet verzonden is, daar het openbaar maken der be sluiten van de Russische regeering tot den 29sten dezer maand uitgesteld is. De terugreis des keizers van Kischenefi naar St.-Petcrsburg zal den 30sten plaats hebben. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat de czaar direct naar Kischenefi' vertrokken is, zonder Moskou aan te doen. De minister van oorlog ver gezelt hem. Men verzekert dat aartshertog Albrecht to Kischenefi' verwacht wordt. Volgens te Bucharest ontvangen bericht uit Kischenefi' zal de czaar Zondag aldaar aankomen en Maandag eene revue houden over de troepen die aan de Pruth zijn opgesteld. Turkije. De „Times" verneemt uit Konstantinopel, dat de Porte rekent op de onzijdigheid van Oostenrijk en de bemiddeling van Frankrijk. Turkije zou verschrikt zijn door het uitzicht op een dadelijken oorlog; hot zou gaarne het oor leenen aan voor stellen tot vreedzame schikking, mits die niet te laat kwamen. Telegram men. RUSTSCIIUK, 20 April. In de booge admi nistratieve kringen alhier gelooft men nog niet aan oorlog. Het gerucht zegt dat de zetel van het bewind over het villayet van den Donau van hier verplaatst zou worden naar Schumla, indien deze stad bedreigd mocht worden. Ten gevolge der schraalte van graan in Bulgarije, moet mais gebruikt worden bij de bereiding van brood voor de troepen. BUCHAREST, 20 April. Eene meening die veel ingang vindt, is, dat om het Overtrekken der rivier over de brug bij Burboche eu een verras sing door de Turksche flotilje te vermijden, het gros van de Russische armee per spoortrein ver voerd zou worden van Unghem naar Marasettie; van daar zou het to voet langs een zeer begaan- baren straatweg optrekken langs Focsani, Orimmc, Bouzeo; verder naar Kalafat, Flamondo, Magou- rele, Giurgevo en Calarassi. Men gelooft dat te Bouzeo het hoofdkwartier zou zijn, evenals in 1856, of te Ploesti. Naar die vooronderstelling, zouden de Russen trachten nabij Kalafat den Donau over te trekken. PARIJS, 20 April. Het „Mem. diplom." be vestigt het gerucht, dat door de omgeving van den sultan met ijver onderhandeld wordt met een agent van Ignatiefi te Konstantinopel. Mahinoud Damad-pacha en Reouf-pacha stellen alles in het werk om een vergelijk direct met Rusland tot stand te brengen. BUCHAREST, 20 April. De „Romanul" bevat een door Demeter Bratianu geleekend artikel, waarin deze zegtHet is onze plicht tegen de schending van Rumenië's grondgebied, van welke zijde zij ook moge komen, ten aanhoore van Europa te protesteeren: de legers, die in strijd met dit protest, in 't geval eener hoogere noodzakelijkheid Rumenië zouden wenscheu door te trekken, moeten van ons de bepaling der streek cn de regeling der voorwaarden, waarop zij kunnen passeeren, ont vangen; die legers echter, die zonder dergelijke regeling onze grenzen overschrijden, zullen als vijand behandeld worden. Ondanks de hier gekoesterde vrees voor eene verrassing der Turken, schijnen zij niet te Bucharest te zullen komen. Zeker zullen zij trach ten Kalafat te bezetten en misschien ook Giurgevo en Magouvile en de brug van Burboche te ver nielen maar overigens zullen zij zich wel tot de defensie bepalen en niet hunne uitstekend ver sterkte Donau-linie verlaten. De Turken vreezen ook, dat als zij Rumenië bezetten, de Russen waarschijnlijk de Donau-ÜDie forceeren zouden, ge bruik makende van de paniek en de wanorde in het- Turksche leger na een nederlaag. Uit Kladova wordt gemeld, dat de vrijwil ligers uit den Servischen oorlog weigeren die plaats te ontruimen. De Servische regeering zendt troepen om hun dc wapens af te nemen, die zij weigeren af te geven. De Oostenrijksche consul alhier heeft officieel de Maatschappij voor stoomvaart op den Donau geraden haar archief in veiligheid te stellen en verdere voorzorgsmaatregelen tc nemen. De sedert 13 jaren tusschen Rusland en Rumenië hangende quaestie omtreut kloostergoe deren is definitief ten voordeele van Rumenië geregeld. WASHINGTON, 20 April. HajTes gaf gister avond een officieel feestmaal ter eere van de grootvorsten Constantijn en Alexis, dat door de ministers en het corps diplomatique werd bij gewoond. BUDAPEST, 20 April. Bij Kalafat worden nieuwe verschansingen opgeworpen. De voorhoede der Montenegrijnen staat aan den ingang van de Duga-pasengte. Zes bataljons zijn eergisteren naar Osterog gezonden. Prins Nikita is naar het leger vertrokken. Bij Niksich wordt een treffen verwacht. BUCHAREST, 21 April. Het officieele regee- ringsblad bevat de benoemingen van Haralambi, Costaforu, Dimitrescu en Mavrichi tot bevelhebbers der vier territoriale afdeelingen. CORRESPONDENTIE. Het stuk van v. H. kan alleen geplaatst worden indien het ondertee kend is. Ter mnrkt Ie Lelden aangevoerd. 20 cn 21 April. Win'ertarwe 12 hectoliter 12.01 a f 12.50.Zomer- tarwe 12 hectol. 9.00 a 1050. Winterrogge 13 heet. f 7.60 a 8.00. Zomerrogge 13 hectol./ 6 74 a 7.25. Zoraergerst 16 hectol. f 6.Hl a 7.00 Chevaher-gerst 16 hectol. 7.25 a f 7.75. Zware Haver 16 hectol. f 5.00 a 5.50. Lichte llaver 16 heclol. ƒ3.75 a 4.00.Dui- venboonen 7 hectol. ƒ8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 10 hectol. 8.00 a 8.21. Ossen stuks a Stieren, stuks f .0 a 0 Kalfkoeicn 600 stuks t 185.00 a 295.00. Varekoeien 275 stuks 125.00 a 275.00. Vette koeien 41 stuks ƒ180.00 a ƒ260.00. Kalveren (vette) 35 stuks 40.00 a 70. Kalveren magere) 154 stuks 2.50 a 7.00. Hamels (magere) 775 stuks Ui 00 a ƒ36.50. Hamels (vette) stuks, f a t Varkens (magere) 64 stuks ƒ20. a 50Varkens (biggen) 250 stuks 0.a^5. Grasboter 15990 kilogr., lste qualit. 4vat</64.00 a/58.00. Schei- 2de qualit. j vat 1 46 On a f 50.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.35 a 1.45, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.15 a 1.25. Ter markt aangebracht 816 runderen, 189 kalveren en 782 schapen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2