Y272 A". 1877. Maandag 23 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 10 regels1.01. Iedere re^el meer0"i Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDES, 21 April. Heden werd alhier de algemeene' jaarlijksehe vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Bouwvereeniging gehouden. Uit het verslag bleek, 3at de toestand der vennootschap zeer gunstig is, soodat met algemeene stemmen werd besloten aan 3e aandeelhouders een dividend van 5 pCt. over 1876 uit te keeren en een bedrag van 612.11s if te schrijven. Het aftredend bestuurslid dr. W. Plevte werd herkozen. Gelegenheid tot deelneming in de uitbreiding van het kapitaal der vennoot schap met 20,000, door uitgifte van een nieuwe reeks van aandeelen a ƒ100, staat tot 1 Mei open. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de commies éde kl. bij de posterijen K. J. L. Bolomey te Leiden ge plaatst wordt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6076 volwas sen personen en van 1324 kinderen. De minister van financiën maakt bekend dat ter benoeming van vier surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster in de maand Februari 1878 op nader te bepalen dag en plaats een examen zal worden gehouden. Het programma van dat examen is vastgesteld bij kon. besluit van den 13den April 1877, n°. 10, opge nomen in de „Staatscourant" van heden. De sur numerair der directe belastingen en van het ka daster ontvangt na in dienst te zijn gesteld eene toelage van 100 's maands. Die tot het examen wenscht te worden toegelaten, wende zich vóór 15 Januari met overlegging van de vereischte stukken tot den minister. Bij den raad van state is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der successiewet, hou dende invoering van eeue successiebelasting met 3 pCt. in de rechte opgaande en 1 pCt. in de rechte nederdalende lijn. Het bij de Tweede Kamer ingekomen wets ontwerp omtrent de Zuiderzee en den v aterweg van Amsterdam naar de Waal bevat, zooals gis teren reeds kortelijk gemeld werd, dat op eene nader van konings wege vast te stellen wijze, voor staatsrekening wordt drooggemaakt het zui delijk gedeelte der Zuiderzee, van Blokkershoek aan de Noord-Hollandsche kust Daar of omtrent 11.9 kilometer bezuiden den vuurtoren van Urk, en tot of omtrent op 2.4 kilometer bezuiden den Kelelmond, met afsluiting van het Eierlandsche gat, en in verband met die droogmaking een kanaal wordt gegraven tot verbinding van Am sterdam met de Waal, door de Geldersche Vallei. De uitvoering wordt opgedragen aan eene bezol digde staatscommissie. Jaarlijks wordt eene afzon derlijke begrooting bij de wet vastgesteld. De raming beloopt 116 millioen, behalve de defensie- kosten ad 14 millioen. De verwerking wordt ge rekend op 16 jaren. Er zullen 157,500 hectaren worden drooggemaakt, waarvan 137.280 verkoop bare oppervlakte. De noodige fondsen zullen aan vankelijk en successievelijk door eene leening worden gevonden. De geheele geldelijke uitkomst zou ten slotte een nadeelig verschil van ƒ27,850,000 beloopeD. Het kanaal naar de Waal zou 11 millioen kosten, waarvan op rekening der droogmaking van een deel der Zuiderzee 4,700,000 komt. De richting naar Dodewaard verdient de voorkeur, in verband met de droogmaking, doch indien onver hoopt het werk der droogmaking niet werd onder nomen, dan zou moeten worden overgegaan tot de richting over Kockengen tot in de Waal boven Gorcum. In de memorie van toelichting wordt op den voorgrond gesteld, dat bij elk ontwerp tot droogmaking de Geldersche IJsel daarbuiten moet blijven. Verder heeft het ingesteld onderzoek de regeering tot de overtuiging gebracht, dat de afsluit dijk bezuiden de zandgronden moet worden gelegd. Aanstaanden Maandag le 3 uren openbare vergadering van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De regeering heeft aan de Ned.-Indische spoorwegmaatschappij concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van de spoorwegen van Djocjokarta naar Magalang en Tjilatjap, en van Soerakarta naar Madioen, onder genot van een rentegarantie van den Staat van vijf pCt. 'sjaars voor den tijd vaD veertig jaren. De Staal heeft tevens van de genoemde Maatschappij ge kocht den spoorweg van Batavia naar Buitenzorg voor vijf millioen gulden. De aandeelhouders der Maatschappij zijn opgeroepen tot het houden eener algemeene vergadering op den 16den Mei ten einde de concessie te aanvaarden en eenige daar mede in verband staande zaken te regelen. Door het groote vervoer in 1876 zal het dividend, dat in Juni a. s. betaalbaar zal worden gesteld, zeer hoog zijn. Men meldt ons uit Den HaagII. M. de koningin vereerde gisteravond met hare tegen woordigheid de uitvoering in de Kloosterkerk van de Vereeniging van Nederlaudsche toonkunsteua- ren onder directie van den heer W. F. G. Nicolai. Maakten Smeeiinck's psalmen en Worp's liede ren, door een goed bezet koor met orgelbegeleiding ten gehoore gebracht, diepen indruk, evenals het voortrefielijk orgelspel van den heer Klerk uit Delft, de avond werd inderdaad opgeluisterd door de fraaie en gevoelvolle solovoordrachten van mevr. Colin Tobisch, uit Amsterdam. Yoor de wiskunde werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 5 candidaten, van welke wer den toegelaten de heeren: J. C. Yan der Hek te Zevenhuizen, W. Den Hollander te Nieuwer- kerk a. d. IJsel, L. Den Ouden te Alblasserdam en H. De Vent te Dordrecht. Z. M. heeft benoemd tot commies der pos terijen van de 4de klasse, J. J. W. Kolderman, J. F. Ooms, J. J. M. Hermans, G. J. Balfour van Burleigh, J. Boomsma, J. H. De Witt en K. J. L. Bolomey, thans surnumerairs der posterijen. GemengdNieuws. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam bericht in het „Algemeen Politieblad", dat bij hem van den rechter van instructie te Wiesbaden is ingekomen het verzoek om door middel van het „Politieblad" het volgende bekend te maken: Ongeveer 11 a 12 jaren geleden ver loor eene dame bij het spoorwegstation te Oestrich- Winckel eene lederen handtasch, bevattende een zeer fijnen geldzak of beurs, waarin was geborgen eene groote som geld aan biljetten en goudgeld, en waarschijnlijk ook een gouden dameshorloge. De bedoelde dame wordt gezegd te zijn geweest van fraaie vormen, niet zeer groot, maar stevig gebouwd, tusschen de 24 en 36 jaren oud. Zij zoude gouvernante of gezelschapsjuffrouw bij eene Engelsche grafelijke familie ziju geweest, van Londen naar Frankfort a. M. gereisd zijn om aldaar geld bij een bankier in ontvang te nemen, met welk geld zij de terugreis door de Rheingau genomen zou hebben en op welke reis zij te Haltenheim den trein verliet om de landstreek te bezien, tot aan het station Oestrich-Winckel wandelende. Toen is deze dame spoorloos ver dwenen en ging het gerucht dat zij zich in den Rijn verdronken had. Ter zake zou tegen zekeren graaf een gerechtelijk onderzoek hebben plaats gehad te Coblenz of in eene meer den Rijn afwaarts gelegene stad. Op 10 Mei 1876 werd te Oestrich het geraamte gevonden van eene vrouw, welke, volgens deskundig onderzoek, minstens 10 jaren geleden moet gestorven zijn ten gevolge van een schot in het hoofd en welk geraamte voor dat van voormelde vermiste wordt gehouden. De nieuwe manier van adverteeren door middel van lichtbeelden is Donderdag-avond Ie Amsterdam in toepassing gebracht voor een magazijn van heeren-kleedingslukken in de Kal- verstraat. Een tooverlantaarn, onderaan van een lens voorzien, was aan het balkon bevestigd en projecteerde den naam Oostmeyer in flinke licht letters in een halven cirkel op het trottoir. Dat deze nieuwigheid gedurende den geheelen avond een aantal nieuwsgierigen trok, laat zich denken. Donderdag-avond heeft te Amsterdam een 12jarige knaap bij het koekhakken de top pen zijner vingers afgehakt. Dinsdag-morgen vervoegden zich ouder gewoonte bij het openen van de bank-van- leening te Rotterdam verscheidene vrouwen tot het inbrengen der panden en werden, na van een nummer voorzien te zijn om op de beurt gehol pen te worden, in de wachtkamer gelaten. Een iler laatst ingekomenen had een rond pak onder den armna eenigen tijd gewacht te hebben, zeide deze tot de bij haar staande vrouwenik moet eens even bij de kinders gaan kijken, want ik wuon hier nabij, kijk terwijl eens naar mijn pak. De laatste der inbrengsters was echter reeds geholpen en nog was de vrouw niet terug; een der beambten zag het pak liggen en riep de laatst geholpen vrouw terug, denkende dat deze het ver geten had. Toen men echter vernam hoe het daar kwam, besloot men het te openen en voorloopig te taxeeren, en wat ontdekte men nu eeu kindje, gewikkeld in een wollen deken, dat met een waarschijnlijk met slaapgoed doortrokken dot in den mond lag te slapen. De pogingen om de inbrengster te ontdekken, bleven tot dusverre vruchteloos en het onbeleende pandje is ter be schikking der politie gesteld. Op de beurs te Amsterdam werd gis teren medegedeeld, dat er valsch bankpapier in omloop was. Het papier was zeer glad, de teeke- ning goed nagemaakt, maar het beeld in den bo venrand grof. Te Rotterdam zou zulk een valsch biljet van ƒ100 aangehouden zijn. Men meldt aan 't „U. D." dat Donder dag op den spoorweg tusschen Gilse-Rijen en Breda een waggon door het springen van een wielband gederailleerd is. De noodige maatregelen om den weg weder vrij te maken, zijn terstond genomen, zoodat de stremming spoedig was opgeheven en de treinen weldra konden doorloopen. De reizigers van slechts één trein zijn overgestapt. De correcti oneele rechtbank der Seine heeft zekere juffrouw Chevassus wegens het onbevoegd dragen van het costuum eener wettelijk erkende geestelijke orde tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. Maandag, Dinsdag en Wo ensdag h eeft er op vele plaatsen in Engeland en ook te Londen een hevige storm uit het oosten gewoed. Yele grootere en kleinere ongelukken worden door de Engelsche bladen vermeldhuizen zijn ingestort, menschen gedood en gekwetst, schepen gezonken, opvarenden over boord geslagen, tal van schoor- steenen en daken vernield, enz.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1