en moesten ze, wilde de uitvoering goed zijn, zich door bnitengeraeene fijnheid en overeenstemming kenmerken, en als zoodanig kan het hoewel niet bijzonder talrijke, doch dappere koor in vele op zichten een scherpe critiek doorstaan. Met de solo-voordrachten mag dit minder T geval genoemd worden. In het eerste trio toch uit het Motet zocht men, vooral in het begin, tevergeefs naar de noodige harmonie tusschen de verschillende organen, terwijl ook de maatvastheid en intonatie te wenschen overliet. In het volgend trio: „So aber Jesus Christus in euch ist", maakte de bas solist bij de alt en den tenor vooral in de lage registers geen gelukkig effect. Mogelijk dat hij door zijn overkomst van Amsterdam naar hier minder goed gedispo neerd was geraakt. Van veel gunstiger zijde deed zich de sopraan-soliste uit de Hymne en Mirjams Siegesgesang kennen. Hoewel niet jong meer, is zij haar zuiver en helder orgaan volkomen meester en wist zij de verschillende nuances op prijzens waardige wijze in acht te nemen. He haar geschon ken toejuichingen waren dan ook volkomen verdiend. Hare eveneens Amsterdamsche kunstzuster had een meer bescheiden rol als tweede sopraan-soliste te vervullen, waardoor het moeilijk is een bepaald oordeel omtrent hare voordracht te geven. He tenor-solist, de heer He Goey, en de alt-soliste, mej. Gripekoven, zijn reeds genoegzaam bekend dan dat het noodig is omtrent hen hier in bij zonderheden te treden. Vooral de heer He Goey vervulde zijn partij zeer verdienstelijk, daarbij met de andere partijen zooveel mogelijk rekeninghou dende. Ofschoon het niet valt te ontkennen dat de smaak soms verschilt en dat uitvoeringen met orkest veelal streelender voor het gehoor zijn, kan de indruk van het geheele concert niet anders dan gunstig wezen. Er werd veel schoons aangeboden en daarom is 't te meer te bejammeren dat onder al dat schoone een enkele maal juist van den leider als ware het een wanklauk moe.-t gehoord worden. Wij kunnen ons volkomen begrijpen welk een be zieling den directeur op zulk een avond heeft aangegrepen, doch men trachte die bezieling al thans bij de buitengewone lichamelijke en op den duur voor het auditorium toch reeds niet zeer aangename bewegingen in zooverre te bedwingen, dat men het publiek niet in een geheel andere stemming dan de gewenschte brengt en het om zich zoo eens uit te drukken tot hilariteit doet overslaan. Hat moet op een uitvoering niet gebeuren en was nu ook volslrekt niet noodig. Gemengd Nieuws. De stoomboot „Rotterdam" varende tusschen Rotterdam en Amsterdam, gisterochtend te 5 uren bij halftij van den vloed te Rotterdam binnenkomende, is onder het oostelijk gedeelte der Koningsbrug in de klem geraakt en ten ge volge der rijzing van het water zoodanig vast gebleven, dat de brug aan het uiteinde ter boogie van ongeveer een decimeter werd opgestuwd. Om het schip aan de voorzijde dieper te doen liggen en daardoor vrije vaart te geven, werd een gedeelte der lading naar voren gebracht, hetgeen echter onvoldoende bleek te zijn en ten gevolge had dat het schip water binnenkreeg. Ter voorkoming van schade aan de brug, die inmiddels niet kon wor den opengedraaid, werd het raadzaam geacht, alle dreuning te beletten en derhalve de passage voor wagens te sluiten, in afwachting van een genoeg zaam lageren waterstand waardoor het schip zou kunnen vrijkomen. Hit duurde tot ongeveer half een. Het schip kon toen achteruit worden gebracht en nadat de brug was geopend is bet naar zijne aanlegplaats doorgevaren. Volgens een bericht uit IJ muiden is Woensdag nacht een Engelsche vischsloep, die met andere binnen de buitenhaven was gekomen, kort daarop gezonken nabij het zuiderhoofd. Volgens de eene lezing zonk het. vaartuig doordien het lek sprong, volgens een andere is het in de duisternis op een der steenen van den havetidain geloopen en zou het. onmiddellijk de kiel hebben verloren. De bemanning is ongedeerd aan den wal gekomen. Woensdag maakte een kleermakeruit Velp, genaamd IJ., te Arnhem iu dronkenschap een einde aan zijn leven door zich op de hoogte van Onderlangs iu den Rijn te storten. Wel waren de levensgeesten niet geheel uitgedoofd, toen hij pp het droge terug werd gebracht, maar de ge neeskundige hulp, die hem werd verleend, was niet bij macbte ze op te wekken. Zijn lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. Op eene openbare verkooping van kostbaarheden, Dinsdag te Londen gehouden, is eene oude klok in blauw Sèvres-por<elein aan den man gebracht voor 2000 guinjes f 25.200). Dinsdag namiddag viel te ZieTikzee een zesjarig kind bij de aanlegplaats der stoomboo- ten in het diepe wa'er der Nieuwe Haven. Daar het ongeluk niet spoedig opgemerkt werd, verkeerde het kind aldra in zinkenden staat en zou het zeker omgekomen zijn, zoo niet de heer W. Ridderhof, toevallig daar langs komende, moed en tegenwoor digheid van geest genoeg bezeten had om van de hooge kade in het water te springen en het kind te grijpen, waarna men, niet zonder moeite, beiden tegen den steilen kaaimuur heeft opgehaald. De o])gaven der schepen, die gedu rende 1.-.76 van het Suez kanaal gebruik maak ten, toonen aan, dat de scheepvaart der Engelschen en Nederlanders op de Oost steeds toeneemt, ter wijl die van de overige natiën over het geheel genomen vermindert. He tonneninhoud van alle schepen te zaïnen was 1,986,698 tegen 1,908,970 in 1875. Van de 1,986,698 tons behoorden 1,510,198 aan schepen onder Engelsche vlag; dus alle andere natiën te zamen slechts 476,500. De tonneninhoud der Britten vermeerderde met. 95,777, die der Nederlanders met 19,918, terwijl die der overige natiën verminderde met 37,964 tons. Rechtzaken. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 20 April: G. v. K., te Alphen, w. beleediging met woor den van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, geldb. van f 15 of 2d. gev. M v. W., te llazerswoude, w. diefstal in dienst baarheid, 3 m. eeuz. opsluiting. De terechtzitting van het gerechtshof te's Gra- venhage was gisteren gewijd aan de behandeling eener crimiueele zaak betreffende twee belangrijke diefstallen, ten vorigen jare te Rotterdam en te Uirecht gepleegd. Als daders en medeplichtigen waren een vij ft al beruchte personen betrokken Ilaasevelt, kleedermaker, laatst wonende te Am sterdam; J. M. Van Wees, koopman, zonder vaste woonplaats; J. D Zack, een jongen van 18 jaren, zonder beroep, laatst wonende te Rotter dam; D. C. Rietmeyer, opperman, en P. L. Van Lindt, smidsknecht, laatst woonachtig te Rotterdam. De diefstal te Rotterdam, ten huize van den heer De Lange aan den Ooster.-ingel, werd gepleegd tusschen 16 en 23 Aug. tijdens de woning tijdelijk zonder bewoners was gelaten en het meubilair, benevens voorwerpen van waarde enz achter slot en grendel waren geborgen; de dieLtal te Utrecht ten huize van mevrouw de wed. Van Rappard aan de Maliebaan had plaats tusschen 25 Aug. en 7 Sept. toen ook daar de woning tijdelijk was verlaten. Bij de ontdekking van beide diefstallen bij de respectieve thuiskomst der familiën, werden onderscheidene meubelen, vaste kasien enz. deels met valsche sleutels geopend of met geweld open gebroken en veel vermist. De dieven hadden in beide gebouwen blijkoaar in het nachtelijk uur ingebroken, daar in elke kamer, door hen bezocht, druppels van bougies hun spoor aanwezen. De schade door elk dier misdrijven aan de eigenaren berokkend, werd op f 600 geschat. Als de daders van den diefstal te Rotterdam worden beschuldigd de drie eerste besch., als van dien te Utrecht alleen de twee eerste besch. Hen vierden en vijfden besch. wordt ten laste gelegd het halen van gestolen goed van den Rotterdamschen diefstal afkomstig. Bij den diefsial te Rotterdam fungeerde de 18 jarige jongen als wachter en hij deelde ook mede van opbrengst van het gestolene. Vijfendertig getuigen waren in deze zaak ge dagvaard en op eene na, die wettige redenen af wezig was, werden allen gehoord. De bes' huldig- deu ondergingen een langdurig verhoor. Het ple gen van den Rotterdamschen diefstal werd door allen bekend en in alle bijzonderheden, zoowel wat de inklimraing als de braak betreft, benevens het verdeelen van den buit, beleden. Alleen trachtte Van Wees den 18-jarigen Zack eenigszins te verlichten. Dit was ook het geval btj den Utrecht- schen diefstal ten aanzien van Van Wees, die van zijne tegenwoordigheid daarbij niets wil weten. Adv.-generaal mr. Gregory, die te halfvijf het woord bekwam tot het nemen van zijn requisitoir, eischte, den jeugdigen leeftijd van den 3den besch. als verzachtende omstandigheid in aanmerking ne mende, voor hem eene celstraf van 1 jaar; voor de vier overigen tuchthuisstraf, voor 1 en 2 ge durende 12 jaren en voor 4 en 5 gedurende 5 jaren. Na verdediging door Mr. Kraeutler en re en dupliek is heden de uitspraak bepaald op a. s. Donderdag te halftwee. BUITENLAND. Duitscliland. De rijksdag heeft gisteren een voorstel van Kryger betreffende den staatsrechtelijken toes .and der noordelijke districten van Sleeswijk verworpen slechts de voorsteller, de socialisten, Polen en eenige leden van het centrum stemden voor. Bülow verklaarde dat de regeering over deze zaak dacht evenals tien jaren geleden bij de be paling der grenzen van het Noordduitsche Bond. De bevolking van noordelijk Sleeswijk kan de uitvoering van artikel 5 van het Prager tractaat niet eischen, daar dit slechts een verdrag is tus schen twee souvereinen. Rusland. Volgens te Czemowitz, hoofdstad der Oosten- rijksche provincie Bukowina, ontvangen berichten uit Bucharest heeft Rusland van Rumenië belang rijke hoeveelheden granen en fourrages gekocht, welke het voor een groot deel reeds betaalde, om Rumenië in staat te stellen de kosten der mobilisatie te dragen. Den 26sten dezer maand zullen de Kamers bijeenkomen; vóór dien datum zouden, gelijk verzekerd wordt, overeenkomstig een schik king tusschen den czaar en het Rumeensche gouvernement, de Russische troepen Rumenië niet binnenrukken. Uit St.-Petersburg wordt bericht dat de czaar a. s. Zondag te Kischenefl zal aankomen. Men gelooft dat onmiddellijk na zijne aankomst de oorlog verklaard en eene circulaire aan de mogend heden verzonden zal worden. Ignatieff en de mili taire attachés zijn naar Kischeneff vertrokken De consuls iu Turkije makeu zich gereed tot vertrek. Alle berichten bevestigen de goede verstandhouding met Oostenrijk. Aan de „National Zeilung" wordt van goed onderrichte zijde uit Weenen gemeld dat Oosten rijk, voor 't geval dat de oorlog uitbreekt, genoeg zaam is voorbereid. De overtocht der Russen over den Donau zal vermoedelijk net sein wezen voor de Oostenrijkers om over de grenzen van Bosnië en de Herzegowina te trekken. Deze beweging zal niet tegen Rusland zijn gericht en men is er ver van verwijderd de vorderingen der Russische wapenen in Bulgarije te willen verhinderen, maar zij heeft ten doel voorloopig te zorgen voor Oosten- r, ,ks belangen in geval Rusland gelukkig is in den oorlog. Reeds vroeger zal Bosnië bezet worden, indien de toestand van Servië dit noodzakelijk maakt. Turkije. In den Parijschen „Moniteur", het orgaan van hertog Decazes, leest men „Edib Effendi kwam te Bucharest aan met den last der Porte, de Rumeensche regeering in her innering te brengen, dat de Donau-vorstendommen vazal-stalen zijn, en dat, zoo zij niet de macht heeft de Russische legerbenden tegen te houden, zij geen tegenstand mag bieden, indien de Turksche troepen wegens strategische noodzakelijkheid ge deelten van Rumenië bezetten. Zoo derhalve de Rumeensche troepen zich tegen het leger der Porte verzetten mochten, en zoo dit laatste niet de ge wenschte medewerking met betrekking tot zijne proviandeering in de vorstendommen mocht vinden, dan zou de Porte de Rumeensche regeering be handelen als een weerspannigen vazal en onmiddellijk Galatz en Braila bombardeeren." Telegrammen. KISCHENEFF, 19 April. De concentrische beweging van het Zuiderleger wordt als afgeloo- pen beschouwd. De speciale zending van generaal Ghika naar het hoofdkwartier heeft, naar verzekerd wordt, ten doel om in overleg met prins Gort-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2