N°. 3271. Zaterdag 21 April. A". 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels1.0S. Iedere regel meer0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 2O April. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog bepaald, dat er door gebrek aan kader bij sommige regimenten infanterie, gedurende de maanden Mei, Juni en Juli geene miliciens die thans met onbepaald verlof zijn, zullen worden opgeroepen voor de herhalingsoefeningen. De senaten van de studentencorpsen te Leiden, Utrecht en Groningen hebben een uitnoodiging ontvangen van de studentenvereniging der vrije universiteit te Brussel om deel te nemen aan de op 28 dezer aldaar te houden feesten. De minister van financiën vestigt de aan dacht der ingezetenen op den hoofdinhoud der wet. van 28 Maart jl. Bij die wet, in werking tredende 1 Juli aanstaande, is onder anderen be paald: a. dat de thans bestaande koperen pasmunt zal worden vervangen door bronzen pasmunt stukken van 21 en '/i cellt> maar ^at bestaande Nederlandsche kopermunt wettig betaal middel blijft totdat zij, na genoegzamen aanmaak van nieuwe bronzen munt, en na voorafgaande bekendmaking buiten omloop zal worden gesteld; b. dat niemand verplicht is bronzen of koperen pasmunt aan te nemen tot een hooger bedrag dan van 25 cent; c. dat het is verboden vreemde koperen, bronzen en nickelmunten in betaling te geven; dat het echter, bijwege van uitzondering op dat verbod, in de door den koning bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur aan te wijzen grensge meenten, veroorloofd is van die vreemde munten voor eene waarde van ten hoogste 20 centen in beta ling te geven, mits de inbetalinggeving plaats hebbe met toestemming van dengeue, aan wien zij geschiedt en op geen hoogeren koers dan door den koning bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur zal worden vastgesteldd. dat het aan rijks-, provinciale, gemeentelijke en waterschaps ambtenaren en aan pachters en onderpachters van rijks-, provinciale, gemeentelijke en waterschaps inkomsten verboden is, bij ontvangsten, welke zij als zoodanig doen, die vreemde munten in betaling aan te nemen; e. dat overtreding van de sub. lit. c eu d bedoelde bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten minste 3 en ten hoogste f 75; dat echter, indien de schuldige binnen de laatste twee jaren wegens deze overtreding is ver oordeeld, de geldboete tot 500 kan worden verhoogden dat bij de wet aan den koning de bevoegdheid is voorbehouden om de strafbepalin gen op de overtreding der sub. lit. c en d ge noemde voorschrifien reeds vóór het in werking treden van bovengenoemde wet zelve, dus vóór 1 Juli 1877, in werking te doen treden. Voor de akte in de wiskunde werden gis teren in Den Haag 5 candidaten geëxamineerd, 3 werden afgewezen; toegelaten de heeren J. D. Douw en Ch. H. Krebbers uit Rotterdam. Voor de hulponderwijzersakte werden van de 18 candi daten 9 afgewezen; toegelaten de heeren M. D. De Bruyn, J. J W. Èringaard, L. A. Jansen, L, Van Rees, N. J. W. M. Nuyen, J. J. Schvvencke en L. W. W. Vogelsang uit Den Haag; 1 can- didaat trok zich terug. Aangaande de geruchten, dat 30 militaire med. studenten na herhaalde aanmaningen tot studie als onbekwaam naar hun haardsteden waren terug gezonden, terwijl een veertigtal datzelfde lot zou deelen, wanneer een tentamen, tegen de Paasch- vacantie afgenomen, geen genoegzame reden tot tevredenheid gaf, deelt de mil. candidaat-arts G. C. Van Balen Blanken Jr. aan het „Handelsblad" het volgende mede: Wel telde men aan het einde van het jaar176 dertig studenten minder op de lijst dan op 1 Ja nuari, maar gelukkig is slechts een drietal op de aangegeven wijze ontslagen. Eeu tiental verliet ons als officier-van-gezondheidtwee zijn op hun ver zoek eervol ontslagen, om redenen, geheel van particulieren aard, terwijl dertien het door hen gevraagd ontslag verkregen wegens het niet afleg gen van het examen binnen den daartoe gestelden termijn. Een van die dertien heeft na zijn ontslag met zeer goed gevolg candidaats-examen in de geneeskunde aan een onzer universiteiten gedaan en aan een viertal hunner zal waarschijnlijk dit jaar nog wel het diploma van candidaat-arts wor den uitgereikt en één zal hoogstwaarschijnlijk vóór October nog arts zijn. Drie uitstekende jongelui, wier studie niets te wenschen overliet, zijn door den dood weggerukt en twee bevinden zich om redenen van gezondheid bij hun ouders. Wat het Paasch-tentarnen betreft, dit is onder de mil. ge- neesk. studenten ten eenenmale onbekend en werd zelfs nooit afgenomen. De studie der jongelui laat, volgens getuigenis van een der chefs, tegen woordig niets te wenschen over, zoodat van een ophanden zijnde dunning der gelederen geen sprake kon zijn. De directrice van het asyl „Sleenbeek" te Zetten, mejuffrouw P. Voute, is Woensdag over leden in den ouderdom van 72 jaren. Gedurende meer dan het vierde eener eeuw stond zij, van de oprichting af, aan het hoofd dezer inrichting. Eenige leden van het hoofdbestuur van de jury der tuinbouwtentoonstelling voldeden Woens dag aan de uitnoodiging van prins Prederik, tot alle leden van beide, lichamen gericht, en bezochten Z. K. H. op het huis „de Pauw". De terreinen van deze schoone bezitting werden tot in alle onderdeelen in oogenschouw genomen en den gasten werd een luisterrijk dejeuner aangeboden. Aan het ministerie van biunenl. zaken is gisteren ten behoeve van de staatsspoorwegen op Java aaubesteedhet maken, in elkander zetten, weder uit elkander nemen en langs boord van een zeilschip leveren van den metalen bovenbouw voor 113 balkbruggen. Slechts twee biljetten wareu hiervoor outvangen. Het minste was dat van den heer H. Dalhuizen, te Kampen, voor 24!,000. Voor het Nederlandsch museum is van mr. S. Maller Pz.archivaris te Ui recht, ten geschenke ontvangen een gebeeldhouwde steenen schoorsteen fries uit het laatst der 15de eeuw. Het stoomschip „Friesland", 4 Maart van Rotterdam via Southampton naar Batavia vertrok ken, is den 18den dezer aldaar gearriveerd. De „Staatscourant" behelst het rapport van de rijksadviseurs voor de monumenten van ge schiedenis en kunst en van de commissie tot voor lichting bij de vestiging van een rijksmuseum te Amsterdam, aangaande de ontwerpen van genoemd rijksmuseumgebouw. Door wijlen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot is aan de burgerlijke gemeente te Loosduinen vermaakt zijn bewaarschool met bijbehooren, aan de R.-K. diaconie ƒ500 en aan de Ned. herv. diaconie eveneens f 500. Aan de Hollandsche Maatschappij van landbouw is een zekere som gelegateerd, tpn einde van de rente ieder jaar een gouden medaille te kunnen uitloven. De rederijkerskamer „Jan Van Beers" te Utrecht is in den grooten internationalen tooneel- wedstrijd 1876/1877, uitgeschreven door de konink lijke Maatschappij „Sl.-Cecilia" te Hasselt (België) bekroond met den eersten prijs, gouden medaille, uitgeloofd door Z. M. Leopold 11, koning van België, voor de opvoering van het tooneelspel „Beatrix" van Legouvé, vertaald door A. v. H., en heeft voor eenheid en zuivere uitspraak der Nederlandsche taal den eersten prijs behaald, be- staaude in een zilveren kunstwerk van groote waarde; terwijl aan mevrouw S. De Vries, eere lid der rederijkerskamer „Jan Van Beers", van het Rotterdamsche tooneel, door haar uitgenoodigd mede te weiken in dit tooneelspel, de verguld zilveren medaille (eenige prijs; is toegekend in de rol van Beatrix, als beste looneelspeelster. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is het dagelijksch toezicht op dén dienst van den staatsspoorweg van Mallegat naar Rotterdam (station Delftsche Poort) met den dag waarop die spoorweg voor het verkeer wordt geopend, opge dragen aan den rijksopziener 3de klasse W. P. Verbeek, ter standplaats Dordrecht. De luit.-ter-zee 1ste kl. E. J. Hoos, die nende aan boord van Zr. Ms. ramtorenschip „Ko ning der Nederlanden", wordt met den lsten Mei overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, en aan boord van dat ram torenschip vervangen door den luit.-ter zee 1ste kl. F. H. baron Van Verschuer. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te 's-Gravenhage is beroepen ds. De Hoest te Amersfoort.. Het wetsontwerp tot droogmaking van een deel der Zuiderzee en het maken van een ver- bindingskanaal van Amsterdam met Duitsehland, bij de Tweede Kamer ingekomen, strekt oin voor staatsrekening droog te maken het zuidelijk deel deel der Zuiderzee van Blokkershoek tot bezuiden den Ketelmond in verbinding met den waterweg van Amsterdam naar de Waal door de Geldersche Vallei over Gorcum, de kosten ad 116 millioen te vinden door leeuing; termijn van uitvoering 16 jaar. De heer Nierstrasz heeft, naar men verzekert, het stellig voornemen opgevat zich bij de perio dieke aftreding in Juni niet meer als lid der Tweede Kamer herkiesbaar te stellen. Onder de werkzaamheden, welke de Tweede Kamer zich voorstelt nog in het tegenwoordige zittingtijdperk te behandelen, behooren, naar men verneemt, de militaire bevorderings- en pensioens voordrachten. Z. M. heeft aan T. Maas, op zijn verzoek, eervol ontsla? verleend als burgem. van Leende; N. J. M Schelfhout, thans oiitv. der dir. bei. en acc. te Wijchen, benoemd tot ontv. derz. middelen te Renkum. Voor een wel is waar niet zeer groot, maar daarom blijkbaar des te meer kunstlievend publiek voerde gisteravond in de Stadszaal de zangvereeniging van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst het volgende programma uit: Motet: Jesu meineFreude, van J. S. Bach; Salve Regina van Hauptmann; Hymne: Hör mein bitten, voor sopraan-solo met koor, van MendelssohnRomanzen und Balladen van Schumann en Mirjams Siegesgesang, voor sopraan solo met koor, van Schubert. Er was dus voor verscheidenheid gezorgd, terwijl het koor zich allerkostelijkst van zijne taak kweet. Het getuigde van goede leiding, flinke studie en degelijke krachten, waarbij de partijen over't alge- meeu met zulk een eenheid samenwerkten, dat hun daarvoor bijzondere lof toekomt. Trouwens, deze deugilen waren bij een uitvoering als deze eerste vereischten. Zonder begeleiding toch van or kest, maaralleen met accompagnement van seraphine of piano, werden de partijen door niets gedekt

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1