6 candidaten gisteren in Den Haag het examen 4 werden afgewezen; toegelaten de heeren A. A. "Van der Horst, uit Den Haag, en B. Yan Buy ven, uit Schiedam. De rector en senaat van de Groninger hoo- geschool hebben een achttal prijsvragen uitgeschre ven. De antwoorden moeten vóór 15 April 1878 bij den academischen senaat worden ingezonden. Het stoomschip „Drenthe" is 14 dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Zr. Ms. oorlogstoomschip „Cornells Dirks" is volgens de jongste berichien uit West-Indië den 19den Maart uit Rio Hacha (Columbia) te ruggekeerd. Het was daarheen vertrokken ten gevolge van den moord, op den Nederlaudschen vice-consul Moreno gepleegd. Te Rio Hacha aan gekomen, trof de „C irnelis Dirks" in de haven twee schooners aan, die bij zijn verschijning on middellijk onder zeil gingen en vertrokken. Toen de commandant aan wal ging, vernam hij van de kapiteins dier schooners, dat het de Nederlandsche sohepen „Eduardito" en „Ofir" waren, die beiden te Curasao thuis behooren. Zij waren vermeesterd geworden door de revolutionairen, in wier handen Rio Hacha gevallen is, en dezen hadden de ka piteins en het zich aan boord bevindend scheeps volk naar wal gezonden en door partijgenooten vervangen. De commandant van de „Cornelis Dirks" nam maatregelen, onderhield den chef der revo lutionairen en dreigde zelfs met bombardement. Hem werd daarop schadevergoeding beloofd. De Nederlandsche oorlogstoomer zette vervolgens de beide schooners na, doch vruchteloos. Men zegt op Cura9ao, dat het gouvernement der V. S. van Columbia als schadeloosstelling een som van 10.000 pd. st. aan de weduwe Moreno heeft beloofd. Naar het schijnt, keert de „Cornelis Dirks" we der naar Rio Hacha terug. Zr. Ms. schroefstoomschip „Prinses Maria", onder bevel van den kapt. luit.-ter-zee C. J. Smith, is in den avond van den léden dezer te Malta aangekomen. De koning groothertog heeft tot ridder der orde van de Eikekroon benoemd den heer Fre- derik Schutte, te Amsterdam. Tweede Kamer. Heden zijn de werk zaamheden hervat. De heer Kuyper heeft wegens redenen van gezondheid ontslag als lid der Kamer genomen met 1 Juni. De reeds bekende en nog eenige kleine wetsontwerpen zijn ingekomen. Z. M. heeft benoemd bij het depart, van fin. tot inspect, der registr. en dom. 1ste kl. C. W. Heufke; tot commies C. J. De Vijver, jhr. A. C. Gevers en L. J. Hamers; tot adjunct-commies P. J. Lacks, A. Ephratty, J. B. Nieuwenhout, G. T. A. Hendriks en jhr. E. A. E. Van Groten huis van Onstein na afgelegd examen tot surnum. bij de posterijen J. W. Ten Cate, wonende te Sneek; H. Van der Wiel, te KedichemH. Coopmans, te LeerdamH. A. Sijpkens, te Arn hem; jhr. C. J. Radermaker Schorer, te 's-Gra- venhage; C. H. Schipper, te Assen; jhr. P. F. A. J. Van Rönninghausen, te Oldenzaal. Z. M. heeft J. J. C. Schermer erkend en toegelaten als consul der republiek Haïti te Amsterdam, op den voet van Nederlandsch onder daan; J. J. Wartmann erkend en toegelaten als consul van het Zwitsersch bondgenootschap te Amsterdam, voor de prov. Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drente, Groningen en Fries land, en zulks op den voet van vreemd onderdaan aan J. J. Laurence, matroos 3de kl., aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip „Bromo", ter reede van Simpang Olim, als blijk van goedk. en tevr. wegens het met eigen levensgevaar redden van een matroos in den nacht van 11 Nov. 1876 uit de Arakoendoer-rivier, toegekend de bronzen me daille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Gemengd /Meuws. Omtrent den brand in het gesticht Steenbeek te Zetten verneemt men nader dat in korten tijd het gansche gebouw met den inboe del door de vlammen vernield was. Het is nog gelukt een bijgebouw en eene boerderij, onmid dellijk daaraan grenzende, te behouden. De 40 ver pleegden zijn allen gered en voorloopig in de Vluchtheuvelkerk gehuisvest. Gebouw en inboedel zijn legen brandschade verzekerd. De oorzaak van den' brand is niet juist bekend; vermoedelijk is hij in een der schoorsteenen begonnen. De directrice van het gesticht, mej. P. Voute, die reeds een hoogen ouderdom heeft bereikt, was juist gevaar lijk ziek en moest naar de directeurs-woning worden overgebracht. De fourier V., die Dinsdag gearres teerd werd als verdacht den vorigen dag de kazerne te Zwolle in brand te hebben gestoken, heeft hekend dit gedaan te hebben. Hij is gisterochtend per spoortrein ouder sterk militair geleide geboeid naar Leeuwarden getransporteerd. Op den dag zijner arrestatie had hij uit den brand geredde goederen aan een koopman te koop aangeboden. Binnenkort zal men te Amsterdam een nieuwe wijze van annonceeren in praciijk brengen, door photo-electrische lichtbeelden. Een adres wordt in reusachtige afmetingen op een daartoe gunstig terrein des avonds aldus tentoongesteld. Te Ouderkerk aan den Am stel schijnt men niet meer naar het veld te behoeven te gaan om wild te bemachtigen. Dr. S. aldaar heeft althans dezer dagen een haas in zijne provisiekast gevangen. Te Appingedam is eene moeder, die hare eigen dochter goed verzorgde, veroordeeld tot 8 maanden gewone gevangenisstraf en boete van 8, wegens het mishandelen en ellendig ver zorgen van hare twee stiefkiuderen, het eene van 7 en het andere van 5 jaren. Zij en haar man verkeeren niet in behoeftige omstandigheden. De herstelling der schade, die de stormen in het begin van dit jaar veroorzaakt hebben aan de dijken en verdere werken op de noordoostelijke kusten van de provincie Groningen, eischt eene som van bijna twee miliioen gulden. De staat deelt daarin voor nagenoeg ƒ400,000, de provincie, met de herstellingen van de schade bij de tweede doorbraak, voor /"450,000; desiad Groningen heeft de herstellingen uitbesteed voor 198,000, den Eemspolder voor ƒ398,000. De Westpolder zal nagenoeg 200,000 noodig hebben. Zoo men de schade der andere polders op ƒ200,000 a 300,000 rekent, zal men niet ver van de waarheid af zijn. Gisternacht is te Amsterdam een marinier, die de wacht had op het vlot bij het wachtschip „Prins Maurits", in het Oosterdok, waarschijnlijk door den hevigen wind, in het water geraakt en verdronken. Hij was slechis 20 jaren oud. De twee zeeleeuwen zijn in blakenden welstand in Artis aangekomen en voorloopig gelo geerd in het nieuwe buitenbassin der Nijlpaarden. Een nieuw bassin is voor hen achter in den tuin in aanbouw. Ambarawa, zoo leest men in de m a i 1- berichten, is een vreeselijke ramp overkomen. Deze plaats werd 1 Maart door een banjir geteisterd, die wel niet geheel onverwachts kwam, maar toch de meest betreurenswaardige gevolgen na zich sleepte. Hevige winden, gepaard aan geweldige regenvlagen, hadden ons reeds gedurende vijf dagen voor het naderend gevaar gewaarschuwd. In den voormiddag voor het gebeurde woedden de elemen ten nog heviger dan te vorende kalie Pandjang zwol hoe langer zoo meer en omstreeks zeven uren in den avond werd het huis van emboh Manis, ten N.-W. van de groote boogbrug bij het Chi- neesche kamp gelegen, door het water medegesleept en tegen de brug geworpen. De waterlooziug werd daardoor zeer belemmerd en toen eindelijk de puinmassa van het huis van emboh Manis voor den wateraandrang bezweek, stroomde het water geweldiger dan ooit en sleepte meer dan 70 langs de kalie staande huizen bij kampong Waroug Lanang mede. De bewoners der huizen deden al het mogelijke om zich te redden, o. a. door in hooge boomen te klimmen, doch deze werden door den stroom ontworteld. Niettegenstaande alle pogin gen tot redding, hebben wij, volgens geruchten, nog 73 menschenlevens te betreuren. Reeds zijn 35 lijken gevonden, meest vrouwen en kinderen allen waren verminkt, sommige zelfs geheel onken baar geworden, de overigen zullen zeker wel in de diepten der raweh Pening terecht zijn gekomen. De houten brug bij de dessa Losarie, waarover de weg naar de groote passar gaat, werd geheel weggeslagen. Van de spoorbaan werd dicht bij het militaire hospitaal een stuk van 300 meter lengte, met rails en dwarsliggers, door het water tot op een afstand van 5 meter verschoven, zoodat de spoorwegcommunicatie geheel gestremd is en de postpakketten naar Samarang over den grooten postweg moeten geëxpedieerd worden. Drie werk- locomotieven zijn thans bezig de baan te her stellen een in de richting van Toetang en twee in de richting van Ambarawa. Het is te hopen, dat wij binnen eenige dagen den gewonen dienst weder zullen hebben. De Europeesche wijk (Pij pe- laan) stond dien avond 30 centimeters onder water, hetzelfde was het geval met het groot militair hospitaal. Niettegenstaande de groote brug van Pandjang menige aardbeving en banjir heeft door staan, hield zij zich bij deze gelegenheid toch nog goed. Het fundament van den middelsten pijler is geheel weggeslagen, zoodat de brug dringend reparatie behoeft, daar zij anders bij de eerste de beste banjir wel eens kon instorten, wat aan het gouvernement zeker een schade van een halve ton zou berokkenen. De resident en de hoofd-ingenieur benevens de ingenieur B zijn hier ter plaatse gearriveerd, waarschijnlijk om de schade op te nemen. De twee eerstgenoemde heeren zijn den volgenden dag weder naar Samarang vertrokken. De ingenieur B. heeft zich met den luitenant der Chineezen naar rawa Pening begeven om den toestand van dit moeras na te gaan of anders om iekan grameh te vangen. Rechtzaken. Voor de arrond-rechtbank in Den Haag stond gisteren terecht eene juffrouw die altijd tot eene der geachte ingezetenen heeft behoord. Het feit haar ten laste gelegd bestond hierin, dat zij zich op oneerlijke wijze heeft in het bezit gesteld van goederen tot een faillieten inboedel behoorende. De gewezen winkelierster in gemaakte goederen; ten nadeele van wie de ontvreemding zou hebben plaats gehad, verklaarde eene belangrijke som aan de beklaagde, die boven haar woonde, wegens ge leende gelden schuldig te zijn, door achteruitgang harer zaak buiten staat geweest te zijn die schuld te voldoen en tevens haar winkel onbeheerd te hebben verlaten. Later, bij de gerech»elijke in ventarisatie, werden een aantal goederen vermist, en op aanwijzing der toen wegens frauduleus ban kroet in hechtenis zijnde winkelierster in het be zit van de beklaagde teruggevonden. Omtrent een groot aantal als ontvreemd aangewezen goederen werd geen vervolging ingesteld, daar de bekl. re- deneu van herkomst wist op te geven, maar ten aanzien van enkele voorwerpen was dit niet het geval. Hoewel bekl. ook die zaken als haar eigen dom beschouwt, oordeelde het O. M. het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte, met het oog op de langdurige preventieve hech tenis, zes maanden celstraf. Mr. D. S. Van Emden achtte zich overtuigd dat de identiteit, ook der ten processe aanwezige goederen, niet was bewe zen, en hoopte dat de rechtbank verschillende uitvoerig door hem besproken punten ten voor- deele zijner onschuldige cliënte zou in aanmerking nemen. Uitspraak a. s. Maandag. HUI 8 ENLAND. Duitschla nd. De „Post" verneemt van geloofwaardige zijde dat het bericht in de dagbladen, dat Bismarck er aan zou denken eene wijziging te brengen in de tot dusverre gevolgde kerkelijke politiek, geheel uit de lucht gegrepen is. Integendeel verzekerde de rijkskanselier nog in den laatsten tijd uitdruk kelijk aan een hooggeplaatst persoon, dat hij, ge zond of ziek, oogenblikkelijk weder zijne werkzaam heden zou aanvaarden, wauueer eene ernstige poging mocht worden gewaagd, om op dat gebied van systeem te veranderen. Bismarck is gisteren naar Lauenburg vertrokken. Vereenigde Staten. Omtrent de verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Venezuela telegrapheert de correspondent van den „Times" te Philadelphia het volgende: „Daar de regeering van Venezuela aan den heer llussel, den Amerikaanschen gezant, zijn paspoort gegeven heeft, melden telegrammen uit Washington dat deze daad door de Amerikaansche regeering' als een „casus belli" beschouwd zal worden, en dat de gezant van Venezuela waarschijnlijk ook zijn paspoort zal ontvangen. Er hangen tal van ingewikkelde quaesties tusschen Venezuela en de Vereenigde Staten, die de betrekkingen tusschen beide landen in hoogst kritieken toestand brengen."

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2