de heeren konden heengaan en de audiëntie was afgeloopen. Men verneemt dat de voorgenomen volksvergadering geen voortgang had. Vrijdag-avond werd in de Parklokaleu een maaltijd aangeboden aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden bij de intern, tuinbouw tentoonstelling, de juryleden en verdere genoo- digden. Z. K. H. Prins Frederik bracht den eersten van eene reeks van toosten uit, op Z. M. den Koning, met den wensch, dat wij ons nog lang in zijn bezit mochten verheugen. Deze woorden in het Hollandsch uitgesproken en in het Fransch herhaald, werden met luide toejuiching begroet. Zaterdag waren in Haarlem vereenigd een 150- tal leden van de hoofdcommissie en de jury voor de internationale tuinbouwtentoonstelling te Am sterdam. Te één uur aan het station afgehaald, werden ze in de groote zaal van de sociëteit „Vereeniging", versierd met wapens, vlaggen en bloemen, door de feestcommissie ontvangen en werd hun aldaar een déjeuner aangeboden, opge luisterd door de muziek der stedelijke schutterij. De president der feestcommissie, de burgemees ter van Haarlem, mr. E. A. Jordens, riep hun in de Fransche taal het welkom toe. De volgende dronk werd door jhr. Hoeufft van Velzen, lid van het hoofdbestuur der tentoonstelling, uitge bracht op den bloei der stad Haarlem en op hare regeering. Een 40-tal rijtuigen, waaronder vele equipages, stonden intusschen op de Groote Markt gereed tot ontvangst der gasten, waaronder zich ook verscheidene dames bevonden, die vervolgens door de met vlaggen versierde stad en hare omstre ken, waar de hyacinthenvelden zich nog in hunne volle pracht vertoonen, een tocht deden, die te half- -vijf aan het station, waar het stedelijk muziekcorps de gasten opwachtte, eindigde, van waar de trein hen naar Amsterdam terugvoerde. Verscheidene gasten hadden buitendien gedurende den morgen van de gelegenheid gebruik gemaakt om onder begeleiding van commissie-leden enkele beziens waardige- inrichtingen te bezoeken. Te halfeen was hun in de Groote Kerk een orgelconcert aange boden, dat door zeer vele belangstellenden werd bijgewoond. Onder het programma behoorden de volksliederen der verschillende natiën, die in het tuinbouwcongres vertegenwoordigd zijn. Ten aanzien van de ruimte, waarover Neder land op de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 zal hebben te beschikken, wordt het volgende medegedeeldOnze hoofdcommissie had voor onze nijverheid en landbouw eene plaats ruimte van ongeveer 4600 vierk. meter aange vraagd; men verkreeg echter 3800 vierk. m., later, door de inrichting der fafade, met 138 vierk. m. vergroot en dus op circa 4000 vierk. m. in het gebouw gebracht. Mochten wij daaraan niet genoeg hebben, dan zal ons nog een stuk grond in den aangrenzenden tuin worden afge staan, met het recht, om daar een overdekte loods op te richten, die voor de landbouw-producten zal worden bestemd. De ons land aangewezen plaats is zeer voordeelig gelegen, nl. geheel aan het be gin der galerij, grenzende aan de eene zijde aan de groote vestibule en aan de andere zijde aan de expositie van Portugal; tusschen deze beide afdeelingen loopt intusschen een pad van 5 meter breedte. Eindelijk zal Nederland door de in de groote zaal te plaatsen beschotten kunnen beschik ken over 140 meter strekkende wandlengte. Z. M. heeft bij de artillerie benoemd: het lste reg. vesting-artillerie tot majoor, den kapt. B. De Jong, van het 3de reg. vesting art.het 3de reg. vesting-art., tot kapt. 2de kl. den lsten luit. J. J. De Greve, van den staf van het wapen bij den geneesk. dienst der landmacht in Ned.- Indië tot ofl'.-van-gez. 2de kl. dr. G. W. A. Beyfuss, pract. geneesheer te Berlijnden 2den luitenant T. P. Almerood, van het lste reg. vest.- art. voor den tijd van drie jaren gedet. bij de landmacht in West-Indië. <j*-emengd INieuws. Heden heeft de hooge raad verworpen het beroep in cassatie der leden van „de zwarte bende", die door het gerechtshof te 's-Gravenhage tot tuchthuisstraf zijn verwezen ter zake van valschheid in geschrifte enz. De beslissing van bet hof omtrent de bevoegdheid van Cornelius ten opzichte van het gebruikmaken van den naam zijner vrouw, werd juist geoordeeld. Adv.-gen. Mr. Van Maanen nam vervolgens conclusie in de zaak van den Leidscheu rijksveldwachter B. A. G., door het hof te 's-Gravenhage veroordeeld wegens misbruik van vertrouwen. Die conclusie strekt tot verwerping van het beroep hoofdzakelijk op grond dat het aan den „judex facti" is overgelaten te beslissen omtrent het „travail salarié" en dat vol gens 's hofs gewijsde den requirant de gelden, die hij niet heeft verantwoord, tot een betaald wor denden arbeid waren ter hand gesteld. Uitspraak 14 Mei. Vr ij dag-namiddag had te Gouda, ten huize van den heer Dortland, tabakshandelaar op de Haven, eene geweldige gasontploffing plaats. Terwijl een paar werklieden in den winkel bezig waren met licht naar eene lekkage in de gaspijp te zoeken, vloog met een sterken knal de vloer uit elkander, de toonbank omver, alle ramen aan stukken; zelfs de ruiten aan het achtergedeelte van het vrij diepe huis waren gebroken en de vloerbinten in den winkel doormidden geslagen. De heer Dortland en een knecht, die in den win kel stonden, werden op den grond geworpen, doch kwamen verder met den schrik vrij. De ontploffing heeft veel schade aan de meubelen veroorzaakt. Op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam bevonden zich Vrijdag en Zater dag zakkerollers, van wier handigheid enkele be zoekers de dupe zijn geworden. Vrijdag werd de tentoonstelling door ruim 5000 personen bezocht. Zaterdag is een hevige brand uit gebroken in het asy] Steenbeek te Zetten. Blus- schen was onmogelijk. De inwonenden zijn gered. Aangaande den fourier V. te Zwolle, tegen wien vermoedens van brandstichting zou den bestaan, wordt gemeld, dat hij daags na den brand door een agent van politie, die vroeger ook onderofficier was geweest en dikwijls bij hem kwam, druk was onthaald op jenever en in op gewonden toestand was gelokt naar de hoofdwacht. In dit lokaal zou hij uitdrukkingen hebben ge daan, die zijn afgeluisterd en van zijne schuld getuigen. In het huis van arrest overgebracht en zijn roes uitgeslapen hebbende, verklaarde V. niets van de zaak te weten en wat hij in dronkenschap verklaard heeft niet te kunnen verantwoorden. De heer Thiers heeft gisteren zijn 80ste levensjaar geëindigd. Bij deze gelegenheid bevatten de Fransche bladen eenige bijzonderheden, dien staatsman betreffende, en daaronder de zeker zeer belangrijke wetenswaardigheid dat hij zichzelf nog scheert en, wat meer zegt, zelf zijn scheermessen aanzet. Te Noudain, in Frankrijks Noorder departement, heeft eene 38-jarige dochter haar 83-jarigen vader met een stok doodgeslagen. Dr. E. D. C. Van Dissel, te Lochem, geeft in de „Zutf. Ct." den volgenden raad tot het maken van goedkoope kunstmatige vogel nestjes „Wanneer men oude versleten klompen van volwassenen neemt en van de wreef en den bovenrand der hak zooveel afneemt, dat de intree van den klomp een vlak vormt, en men maakt dan aan de zool van den klomp, bij den overgang der hak een ronde opening ter grootte van een gulden tot een rijksdaalder en brengt 2 vinger breed onder de opening een stokje aan ter dikte van een potlood en dat zoowel binnen als buiten den klomp 4 vingerbreed uitsteekt, waarop de vogel kan gaan zitten, voordat hij het gat inkruipt, dan is het nestje klaar. Men bevestigt het nu aan de oostzijde (om het inregenen te voorkomen) tegen een boom aan, ter hoogte van 2 a 4 meter naar verkiezing, en spijkert het vast of bevestigt het met een touw of teentje, en binnen enkele dagen is het nestje door vogels, meestal door meezen, die duchtige insectenverslinders, bewoond en spoedig zit de vogel, nadat hij het van mos, veeren en haren voorzien heeft, te broeien en later, wanneer er jongen zijn, is het aardig te zien hoe de nijvere ouders voortdurend, soms 5 maal in één minuut, met een bek vol rupsjes en vlin dertjes hun broedsel komen voeden." Onder de voorwerpen, die op de P a- rijsche tentoonstelling van 1878 zullen worden geëxposeerd, zal ook een sierlijke preekstoel be- hooren ter waarde van 30,000 a 35,000 franken, die de schrijnwerkers van Parijs voornemens zijn voor de St.-Paulskerk te Londen te maken; als bewijs van erkentelijkheid voor de hulp door En geland verleend aan de Fransche slachtoffers van den oorlog van 1870. KOLONIËN. BATAVIA, 10 Maart. Op den 7den dezer, des namiddags te 5 uren, hebben Z. E. de gouverneur-generaal en mevrouw Van Lansberge, de algemeene secretaris en verder gevolg de reis naar Atjeh aanvaard. Een op 2 dezer te Singapore aangeboden telegram van den resident der Oostkust van Sumatra luidt als volgt: „Onderneming Steek in Langkat aangevallen door gewapende bende; aanval afge slagen met verlies van één doode en vier gewon den; één zwaar gewonde roover gevat." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgend» beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een twccj. verlof naar Ned., tv. ziekte, aan den iogen. lste kl. bij het mijnwezen J. H. Cordes; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den control. 2de kl. C. L. Drossaers; een tweej. verlof naar Ned., w. 15 jaren onafgeb. dienst in N.-I., aan den ambt. voor de regeling van het ijkwezen F. F. P. Welhmar. Ontslagen: Eervol, uit 'elands dienst, met behond van recht op pen9., de opz. belast met het toezicht over de W.-I. koffiebereiding in de res. Ban tam, R. H. N. Brilman; eervol, uit's lands dienst, de gew. klerk bij den control, te SiDgkawang, A. A. De Roode; eervol, uit 's lands dienst, de klerk bij de wees- en boedelk. te Soerabait, A. W. M. Strick van Linschoten. Benoemd: Tot res. der Zuider en Ooster-afd. van Borneo J. J. Meyer; tot ads.-res. van Padeglaog E. Von Faber; tot ads.-res. van Bojolali F. A. A. Ruitenbacb; tot ads.-res. van Seragen F. G. A. Van Delden; tot subst.-griffier van justitie te Padangrar. J. W. H. De Moulin; tot secr. der res. Zuider- en Ooster-afd. van Borneo H. W. Backhaus; tot contr. lste kl. bij het binnenl. best. op Java en Madura W. H. De Jong; tot contr. 2de kl. bij id. J. Collard; tot griffier bij den omg. rechter in de 2de afd. op Java en Madura mr. A. Dull; tot griffier bij den landr. te Toeban mr. J. N. A. Lion; tot hoofdomierw. aan de op te richten o. 1. s. te Boelekomba II. L. Berckenboff; tot comm. 2de kl. bij den post- en telegraafd. H. E. F. Curdromp; tot botkh. bij de in- en uitvoerr. en acc. te Soerabaia L. V. De Souza. Geplaatst: Binnenl. best, op Java en Madura: In de resid. Bagelen, de ben. tdsp.-contr. J. G. Th. J. Root; Soerabaia, J. L. B. Heyligers; Preanger-Regent schap pen, H. A. Van der Steen- strateu; Samarang, F. \V. Hartelust; Japara, H. P. VanThiel; Tagal, S. J. M. Van Geuns; verplaatst: van de resid. Probolingo naar de re9. Pasoeroean, de adsp.-contr. C. A. Bekker. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den ouderpastoor te Batavia, G. G. Brinke, aan den pred. te Poer» woredjo J. Tbieme en aan den 2den commies bij de alg. rekenk. J. H. C. Beer. Ontslagen: Eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de comm. op het ads.-res.-kant. te Sambas P. Ch. Van Ossen bruggen; eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de comm. 2de kl. by den postd. G. A. E. Van den Bossche. Benoemd: Tot ads.- res. van Martapoera M. J. Honig; tot lid in den raad van just, te Samaraug mr. C. A. Granpré Molière; tot veodum. te Bui tenzorg L. C. Heyoir; tot comm. op het adsist.-resid.-kantoor te Sambas J. A. Vermeer; tot comm. op id. te Sintang A. E. C. Hansen; tot comm. 3de kl. bij den po9t- en telegraafd. A. Ebrencron; tot schout voor de politie aan de Oedjoeng ter hoofdpl. Soerabaia J. W. Rogh. Bij den post- en telegraafd., tot comm. 2de kl. J. F. Lastdrager; tot comm. 3de kl. A. A. C. Ziinmer. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den 2den luit.-kwartierm. G. Marcella. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de luit.-kol, der inf. J. G. H. Groos9; uit Zr. Ms. milit. dienst, de lste lnit. der iuf. A. H. Van Hengel. Geplaatst: Bij de iisf.het 7de bat. te Samarang, de lste luit. C. J. Meyer en de 2de luit. J. C. Sorters en J. C. Bergsma. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië., aan dm kapt. der inf. J. H. Van den Broek. Benoemd: Tot magazijom. 3de kl. bij de art. J. Veifloesen. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aau den marine-magazijnm. te Soerabaia H. Bloemiuk. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de mach.- leerling der lste kl. F. A. Elliott. Benoemd: Tot loodsleerling te Soerabaia E Taunay; tot 2den stuurman A. Gideonse. Ver leend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den gezagh. lste kl. J. W. Scholten. Bij het marine-etabl. op Onrust ontslagen: eervol, uit hunne betr., de vice-commandeurs voor scheepsbouw A. Kooy en B. L. De Bruyn en de onderbaas smid J. Bos. Benoemd: Tot baas draaier, tevens bankwerker, C. J. Van der Wolk; tot commies W. F. A. Goose. BUITENLAND. Spanje. In de Baskische provinciën en in Navarra is eene proclamatie in omloop, door de revolutio naire junta te Madrid aan het leger gericht, en waarin een aanstaande opstand tot vestiging der republiek wordt aangekondigd. Groot- f ?ritanniê. De circulaire van Turkije is Zaterdag aan het parlement medegedeeld, vergezeld van eene dépêche aan lord Derby over een bezoek van Musurus, die hem kopie liet van de Turksche circulaire. Derby vroeg of de Porte al dan niet voornemens was een gezaut naar Petersburg te zenden om over de ontwapening te onderhandelen. Musurus antwoordde ontkennendhij geloofde, dat geen bevredigende beslissing mogelijk was, tenzij de mogendheden

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2