LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag A0. 1877. 17 April. N°. 5267. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommersu 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES t Van 16 regels1.05. Iedere regel meers 0.47%- Grootere letters naar plaatsruimte. STAD S-B E BI CHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 19 April, des namiddags te twee aren. 1°. Voorstel van den heer Mr. P. A. Van der Lith, betrek kelijk do school u®. 3 voor minvermogenden, waaromtrent in dc zitting van 22 Maart de stemmen hebben gestaakt. (43 en 62). 2°. Voordracht betrekkelijk de benoeming van een Commis saris der Leidscbe Duinwater-Maatschappij. (60) 3°. Verzoek van Jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, om con- tinoatie als gemeente-archivaris. (56) 4°. Idem van Dr. A. Van Iperen, om continuatie als stads geneesheer. (61) 5°. Verzoek van P. J. Van Venetie en A. Verhoog, aannemers van het dempen der Korte Langegracht, om remissie van boete. (44 en 55) 6°. Voordracht tot verhoring van de huizen buiten de voor- maligo Wittepoort en op de Aalmarkt. (45 en 54) 7°. Verzoek van J. H. Sala, ter bekoming van gemeentegrond in de Dwarskorenbrogstceg. (48 tn 53) 8°. Idem van G. J. Van der Pull, om ontslag als hulponder wijzer aan de jongensschool der late klasse. (49) 9°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en over schrijving van het Evaug. Luth. Wees- en Oadeliedeuhnis, dienst 1876. (50) 10*. Staat van af- cn overschrijving op de begrooting, dicDst 1876, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (61) 11°. Verzoek van C. Van den Berg, om stoepen te leggen aan de gedamde Vestgracht. (58) 12°. Voordracht tot wijzigiog van de verordening van 13 Januari 1876, regelende het pensioen aan gemeente-ambte naren en bcdicndcu te verstrekken, cn verzoek van J. A. Kramer, sUdswerktnau, betrekkelijk bet bedrag van het hem toekomend pensioen. (54, 85, 95 en 168 van 1876 en 47 van 1877) 13°. Verzoek van H. Tillema, om alsnog overeenkomstig de verordening op het verkenen van pensioen te mogen bij dragen. (63) 14°. Voordracht betrekkelijk dc voldoening van f 500.— aan dc voorwaardelijke koopers van den grond bij de Kaiser- straat (62 en 65) LEIDEN, 16 April. Bij de commissie voor het gedenkteeken van Leidens ontzet is ingekomen eene bijdrage van 20, als opbrengst van de uitvoering, onlangs door de Haagsche scherpschutters-schermvereeniging in de stadsgehoorzaal gegeven. Door tusschenkomst van den heer Bakker Korff is uit Brussel ont vangen eene gift van 30. Door een en ander, gevoegd bij de renten van het kapitaal, is het geheele bedrag, na aftrek van alle onkosten, thans gestegen tot de som van ƒ18,426.275. De ver vaardiging der bas-reliefs, die het gedenkteeken zullen versieren, wordt door den kunstenaar, den heer Koelman te 's-Gravenhage, ijverig voortgezet. Gistermorgen werd met stille plechtigheid aan boord der hier gestationeerde kanonneerboot, in tegenwoordigheid van de commissie van opper toezicht en beheer en van de geheele equipage der boot, door den opperschipper I. De Vogel, namens den commandant van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam, de groote gouden medaille voor 5O-jarigen onafgebroken trouwen en eerlijken dienst, benevens de daaraan verbondene gratificatie van 100 gulden uitgereikt aan den kwartiermeester W. Scbleuter of Sluiter. Daarna werd door den president der commissie er op gewezen dat van 1862 tot heden door den jubilaris zijn beste krachten waren besteed aan de vorming en opleiding van honderden jongens, sprak hij zijn dank daarvoor uit en wenschte den waardigen kwartiermeester geluk, waarna met een opwekkend en bemoedigend woord voor de verdere equipage deze plechtigheid werd besloten. Dat de jubilaris nog lang de vruchten moge plukken van zijn werkzaam leven wenschen wij van harte. De Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" gaf Zaterdag-avond in de Sladszaal eene buiten gewone uitvoering, welke door de leden uitsluitend werd aangeboden aan de dames, die de vereeniging bij de laatste voorstelling een banier hadden ge schonken. De uitnoodigingea hadden daardoor be halve tot deze dames, zich slechts tot een beperkt getal andere genoodigdeu uitgestrekt. Ofschoon het publiek dus niet zoo talrijk als bij vorige gele genheden was, was 't er evenwel niet minder gezellig. Het programma was voor deze gelegen heid zoo ingericht, dat het een soirée ddclamatoire et musicalc vormde. De voordrachten bestonden uit: Huibert Willemsz. Van Ejken of Naarden in 1572, voorgedragen door het lid H. L. Holtz; De visschende reiger, aan een jong meisje, van E. W. Vaii Dam van Isselt, door het lid A. J. Witmans; De Lachles, van E. Laurillard, door het lid Ch. Looten; het declamatori urn De boodschap naar de ijzersmelterij, van H. Tollens Czn., mu ziek van Weber, door het lid H. C. Offenberg; Livarda, van Jan Van Beers, door het lid B. Teune; Jaromir te Praag, ^an Staring, door het lid H. L. Holtz, en De Kloosterjonkvrouw, van Anony mus, door het lid H. C. Oli'enberg. De declama tors mochten telkens de goedkeuring der verga dering wegdragen en wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat het op dén enkele uitzon dering na van allen de eerste maal was dat ze als rederijkers optraden, dan mogen de voordrach ten over 't algemeen uitmuntend geslaagd geuoemd worden. Vooral is dit het geval met De boodschap naar de ijzersmelterij, dat het glanspunt der voor drachten mocht genoemd worden en waarbij de declamator door cïen pianist op uitstekende wijze werd ter zijde gestaan en de mis door het maunen-quartetfc van uit de stemkamer niet minder voldeed en op de aanwezigen indruk maakte. Voor afwisseling tusschen de ver schillende voordrachten was evenzeer zorg ge dragen. In de eerste plaats werden de aanwezigen vergast op een duo voor viool en piano, Puritani, van L. Jansen, door den heer Prinsenberg en het kunstlievend lid H. J. Bik, gevolgd door Stand- chen, van L. E. Revius, met piano-accompagne- ment, gezongen door het kunstlievend lid 11. J. BikBrindisi- valse, duo voor viool en piano, na welke voordracht de beide dilettanten op aanhou dend verlangen nog een Fantaisie van De Beriot ten beste gaven; vervolgens Gut' Nacht, fahr' wohl, van Fr. Küchen, gezongen door het kunst lievend lid H. J. Bik, die verplicht werd deze voordracht door Mijn Land van Joh. J. Eggers te doen volgen; terwijl het programma op waardige wijze besloten werd door het kunstlie vend lid A. Grentzius met zijn solo voor cornet pistonDe scheepsjongen, waarbij eene jeugdige dilettante voor de piano-partij welwillend hare medewerking had toegezegd en die ook als zoodanig zeer verdienstelijk vervulde. Na daverende toejui chingen droegen zij een gedeelte van dit nummer opnieuw voor, waarvoor de vergadering eveneens hare erkentelijkheid toonde. Uit een en ander heeft de vereeniging de overtuiging kunnen er langen, dat zij den aanwezigen een genoeglijken avond heeft verschaft, welke nog verhoogd werd toen ze zich na afloop der uitvoering aan een bal konden vereenigen, dat bijzonder geanimeerd was en de danslustigen in de opgewektste stemming tot den morgenstond bijeenhield. Op de nominale opgave van de Europeesche officieren, enz. overleden na evacuatie uit Atjeh, voor zooverre daaromtrent tot op den 6den Maart jl. bij het departement van oorlog in Ned.-Indië bericht was bekomen, komt voor B. Dekker, geb. te Leiden, fuselier bij het 2de bataljon inf., over leden 10 Febr., te Padang. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ40, 20, ƒ4, 2.05; de laagste ƒ40, 20, ƒ4, ƒ2. Maandag 80 dezer zal in de kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zee dienst wenschen aan te gaan. Voor de akte in de Hoogduitsche taal werden Zaterdag in Den Haag 5 candidaten geëxamineerd 4 werden afgewezen; toegelaten de lieer H. W. Dalfsen uit Boskoop. Aan het examen voor de hulponderwijzersakle onderwierpen zich 18 candi daten. Van dezen werden 8 afgewezen en 10 toe gelaten, en wel de heerenJ. II. Been, D. De Bruyn en Th. A. Van Schuylenburgh uit Brielle, P. J. Doornen uit Oude water, W. J. C. Van Ewijk, J. Smit en J. Van der Waals uit Leiden, J. M. Thierry en A. De Zwart uit Voorburg en S. Verwey uit Vianen. Aan het verslag der Haarlemsche Bankver- cenigiug over 1876, aan commanditaire vennooten uitgebracht, is het volgende ontleend. Buitenge wone kalmte van zaken in den groothandel heeft weinig invloed op de Bankvereeniging en men mocht zich in een geregelden en voor sommige onderdeelen vooruitgaanden gang van zaken ver heugen. De gezamenlijke bruto-winst bedroeg 49,112.465; voor Haarlem 34,500.96 en voor Leiden f 14,611.505; dat is f 4988.375 meer dan in 1875. Tot deze vermeerdering droeg het kantoor Haarlem 2495,88, dat te Leiden 2492.4<95 bij. Van de zuivere winst over 1876, te Haarlem 23,908.415 en te Leiden 5413.55, totaal 29,321.965, kan, na aftrek van een onverdeeld gehouden bedrag van 821.96s voor beide kan toren gezamenlijk, eene uitkeering plaats hebben van 38 per aandeel van f 1000, waarop ƒ500 gestort werd, of van bijna 8 pet. over het gestorte bedrag, terwijl aan het reservefonds ƒ2850 wordt toegewezen, waardoor dat fonds thans 25,511.20 heeft bereikt. Het concert in Felix te Amsterdam werd Vrijdag avond vereerd met de tegenwoordigheid van Z. M. den koning en prins Alexander Te halftwee verscheen Zaterdag Z. M. met de prinsen Hendrik en Alexander in de zalen der Maatschappij Arti et Amicitiae, om de tentoonstelling te openen van aquarellen, teekeningen enz., die daar uitsluitend uit verzamelingen van de voornaamste Nederlaudsche liefhebbers door eene commissie zijn bijeengebracht. Ruim anderhalf uur vertoefde Z. M. aldaar en vertrok naar de marinewerf, van waar bij te ruim vier uren terugkwam. Onder het beschouwen der aquarellen deelde Z. M. den heer C. Springer, president van de Maatschappij Arti et Amicitiae, mede, dat hij hem bevorderde tot commandeur der Orde van de Eikekroon. Z. M. en de prinsen, die des avonds de voorstelling in den stadsschouwburg bijwoonden, waren Zondag onder het gehoor van ds. Ten Kate in de Nieuwe Kerk tegenwoordig en bezochten daarna Artis. Hedenmorgen te halftwee zijn zij in de residentie teruggekeerd. K. Ris, A. Hofman en II. A. Heyer werden Vrijdag door Z. M. den Koning ieder afzonderlijk ten gehoore ontvangen. Een hunucr overhandigde een gedrukt stuk, waarin hunne grieven naar aan leiding der Septemberdagen van 1876 werden uit eengezet en aan het slot waarvan Z. M. verzocht werd een antwoord to geven, opdat dit den volke in eeue Zaterdag morgen te 8 uur te houden volksvergadering zou kunnen worden medegedeeld. De Koning nam het stuk aan, hoorde de monde linge toelichting, gaf met gebaar te kennen, dat

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1