Inlcrnalioualc Tuiiibouwleiiluonslclliiig. w. eenv. diefstal, gepleegd onder verzachtende om standigheden, gev. van 3 m.J. De G., te Leiden, w. bedelarij, 1 d. gevangenisstraf. BUI 1 ENLAND. Denemarken De koning heeft eene door het geheele ministerie gecontrasigneerde wet onderteekend, welke op grond van artikel 25 der grondwet, de goedkeuring van inkomsten en uitgaven behelst tot de begrooting, welke van April 1877 tot den laatsten Maart 1878 loopt, gereed zal zijn gekomen. De motieven der wet zijn, dat de kamers het niet eens zijn ge worden over de begrooting, en het staatsbelang voorziening eischt. De hoofdsommen der verschil lende afdeelingen der uitgaven mogen het bij den rijksdag ingediend ontwerp der begrooting niet overschrijden. Het ministerie zet in een memorandum zijn verhouding tot het Folkething uiteen, dat ten laatste het ministerie weigerde te hooren en het onmogelijk maakt tot eenstemmigheid te komen. De strijd tusschen de Kroon en het Folkething bestaat hoofdzakelijk hierin, dat het laatste den koning in de keus zijner raadslieden wil be perken, de rechten van het Landsthing verkorten, en de verdeeling van het gezag, zooals die bij de grondwet is geregeld, omkeeren. De koning is voor zich en zijne opvolgers en als handhaver der grondwet verplicht zulke pogingen tegen te gaan. Het ministerie zou in strijd met zijn plicht han delen, wanneer het nu zijn ontslag wilde nemen. Ontbinding van het Folkething zou, in strijd met de grondwet, eene wijziging der grondwet in ban den geven der kiezers voor het Folkething alleen. In het geval dat de begrooting wegens oneenig- heid der kamers niet gereed komt, heeft de grond wet niet voorzien. Daarom is een voorloopige be grooting de eenige uitweg. Het ministerie beperkt zich daarbij tot het noodzakelijkste, omdat het den terugkeer tot den regelmatigen toestand gemak kelijk wenscht te maken. Italië. Uit Rome wordt aan de „Köln. Zeitung" ge meld dat eene bende internationalen, na de archieven te Larino verbrand te hebben, zich naar Galla heeft begeven, de kas van den ontvanger der belastingen geplunderd en een aan de ge meente behoorend gebouw in den brand gestoken. Een voor Capriati verschenen bende trok zich terug, omdat de bevolking zich had gewapend. De internationalen verdeelden geld, om aanhang te krijgen, doch naar het schijnt zonder gevolg. De overheid heeft maatregelen genomen, om het ontsnappen der aanvoerders te beletten. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" is van oordeel dat er geen hoop meer is dat Turkije aan Europa's eischen voldoen zal. Ook de „Golos" laat zich in dien geest uit. Eene bezetting der christelijke provinciën van Turkije door Rusland zou het eenige logische gevolg zijn van de weigering der Porte om aan de in het protocol opgesomde eischen te voldoen. Het doel dier bezetting sluit alle eer zuchtige plannen van Rusland uit, dat uitsluitend de humaniteit wil bevorderen door voor de Christe nen in de bres te springen. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 12 April. De circulaire, waarmede de Porte op het protocol antwoordt, is hedenvoormiddag het Kabinet toegezonden. Volgens de „Agence Russe" weigert de Porte zóó beslist aan de eischen der mogendheden ge hoor te geven, dat dit een einde maakt aan de discussiën. LONDEN, 11 April. In antwoord op een vraag van den heer Wait bevestigde Bourke, dat eene bijeenkomst van Protestanten te Cadix was uit eengedreven. Daarop werd de regeering te Madrid gewezen en Canovas beloofde de zaak te onder zoeken en de schuldigen te straffen. Northcote diende de begrooting in. De uitga ven bedroegen verleden jaar 78,125,000 pond en het voordeelig saldo 443,000 pond. De uitgaven voor 1877 78 zijn geraamd op 78,794,000 pond, de ontvangsten op 79,020,000, zoodat het saldo bedraagt 225,000 pond. De belastingen worden verhoogd, noch verlaagd. NAPELS, 12 April. Eene bende van de interna tionale, die het grondgebied van Letino afliep, is gevangengenomen. NIEUW-YORK, 12 April. Volgens berichten uit Havanna heeft de Duitsche consul instructies uit Berlijn ontvangen, dat de Duitsche onderdanen volgens de voorwaarden van het tractaat niet aan buitengewone belastingen mogen worden onder worpen. Jovellar zou uit Madrid ook bevel ontvangen hebben de vervolging, ingesteld tegen de Duitschers die geweigerd hadden de buitengewone belasting te betalen, te staken. PARIJS, 12 April. Het hof van cassatie heeft het beroep in cassatie van Biloir verworpen. Dépêches uit Servië melden dat tal van personen gearresteerd zijn wegens opruiing tegen het vor stelijk huis. BERLIJN, 12 April. Het manifest van keizer Alexander zal spoedig verschijnen. Volgens geloof waardige berichten, van Russische zijde, zal Rus land opnieuw verklaren, dat het ook na de uit vaardiging van dit manifest bereid is tot ontvangst van een bijzonderen Turkschen gevolmachtigde te Petersburg, voor de zaak der ontwapening, ook dan wanneer vooraf de vrede met Montenegro niet gesloten is, zoodat Rusland dezen eisch zou laten vallen. LONDEN, 12 April. Het antwoord der Porte op het protocol is ontvangen en zal heden, uiter lijk morgen, den minister van buitenl. zaken overhandigd worden. De Porte verklaart daarin, dat zij liever wil blootgesteld zijn aan het gevaar van een oorlog, dan voorwaarden aan te nemen, welke slechts aan een overwonnen natie, na zware nederlagen, opgelegd kunnen worden. Zij is bereid, gelijktijdig met Rusland te ontwapenen en een ambassadeur naar Petersburg te zenden, wanDeer te gelijkertijd een Russisch ambassadeur naar Konstantinopel gaat. De ochtendbladen zien den toestand wat minder hopeloos in dan gisteren. WASHINGTON, 12 April. Het Amerikaansche eskader in de wateren van Europa heeft bevel ontvangen te Nizza bijeen te komen en naar Kon stantinopel te gaan tot bescherming der Ameri kaansche onderdanen. KONSTANTINOPEL, 12 April. De wapen stilstand met Montenegro is niet verlengd. Waar schijnlijk zal men aan beide zijden zich op het defensieve houden. RAGUSA, 12 April. De Miridieten zijn te Myet verslagen. Zij hebben zich teruggetrokken tot Castamette, waar zij aan de Turken het hoofd bieden. Naar aanleiding der tot ons gerichte offici- eele uitnoodiging tot bijwoningderplechtigeopening van de internationale tuinbouwtentoonstelling enz. te Amsterdam, waren ook wij aldaar vertegen woordigd en deelen hieronder de volgende korte indrukken mede. De opening had te twee uren op de meest luisterrijke wijze plaats. Het paleis voor volksvlijt met zijne grootsche omgeving had een werkelijk tooverachtig aanzien. In het midden der groote hoofdzaal prijkte een fon tein, die tot een reusachtige hoogte hare stralen opwierp te midden van een gazon, versierd met de meest zeldzame planten, die meer aan een Oostersch dan Westersch klimaat deden denken, beplant als het ware met palmboomen, varens en andere Indische gewassen. Aan de hoofdzijde was een prachtige tribune opgericht, bestemd voor de vorstelijke en hooge personages, die deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid zouden opsieren. Tegenwoordig waren de ministers van binnenl. zaken, van buitenl. zaken en van oorlog, de com missarissen des konings uit Friesland, Groningen, Drente, Zuid- en Noord-Holland. De presidenten der Eerste en Tweede Kamer, gezanten van vreemde mogendheden en grootwaardigheidsbekleeders van het hof stonden aan den voet der tribune. Tegen twee uren kwamen HH. MM. de koning en de koningin. De feestcommissie, voorafgegaan door de commissie leden C. A. A. Dudok de Wit en dr. H. F. R. Hubrecht, gingen het kon. echtpaar voor. Z. M., in de uniform van generaal der huzaren, bood den arm aan H. M. de koningin, wier kleederdracht het stempel van eenvoud droeg. Hierop volgden de prinsen Frederik, Hendrik en Alexander met hun geheele hof. Tegen den achtergrond van paars fluweel maakte de koninklijke stoet met zijne omgeving van militaire en civiele hooge autoriteiten een schitterend effet, terwijl de massa van genoodigden binnen de daarvoor aangebrachte afgesloten ruimte een schilderachtig geheel vormden. Nadat HH. MM. zich op de estrade hadden neder gezet, hield prins Hendrik als eere-voorzitter der tentoonstelling de openingstoespraak, daarbij Z. M. in hartelijke woorden hulde brengende voor den wel- willenden steun, door hem voor deze tentoonstel ling zoo ruimschoots bewezen. Hij dankte voorts allen, die door inzendingen of door geldelijken steun hebben bijgedragen tot haar welslagen. Dank bare hulde bracht spreker aan de vorsten, daar vertegenwoordigd. Hij drukte vervolgens den wensch uit, dat de vele vreemdelingen een goeden indruk van deze expositie mochten medenemen en dat de tentoonstelling het bewijs leveren mocht, dat Nederland zijn ouden roem op het gebied van tuinbouw en plantenkunde blijft handhaven. Daarna nam de burgemeester van Amsterdam jhr. mr. C. J. A. Den Tex het woord om in de eerste plaats Z. M. den beschermheer zijn op rechten dank te betuigen voor de medewerking door dezen op zoo bijzondere wijze verleend. Niet alleen daartoe had zich echter Z M. bepaald, maar zelfs door een schoone inzending van planten en oranjeboomen de tentoonstelling persoonlijk willen ondersteunen. Spr. herinnerde verder, dat op het initiatief van het bestuur van het paleis voor volks vlijt eene commissie benoemd werd voor nationale en internationale bloemententoonstellingen, die alle vereenigingen uitnoodigde tot medewerking en de vroeger begonnen reeks van internationale tentoon stellingen voortzette. Deze tentoonstelling is echter de eerste, die behalve de tuinbouwproducten ook de producten van handel tot onderwerp gekozen heeft en programma's ontworpen, veel uitvoeriger dan eenige andere. Van de 630 inzendingen be- hooren er 316 tot Nederland, 121 tot Duitschland, 67 tot België, 43 tot Frankrijk, 32 tot Italië, 23 tot Engeland, terwijl zelfs China en Japan en ook onze Ned.-Indische koloniën inzendingen deden. De spreker noodigde Z. M. uit, de aandacht te vestigen op de prachtige bol- en knolgewassen in schoone verzameling door Nederland ingezonden, waaruit blijkt, dat Haarlem en omstreken hun ouden roem behoorlijk gehandhaafd hebben. Groen- blijvende heesters zijn voornamelijk ingezonden door de kweekerijen van Boskoop en Aalsmeer. Spr. wees ook Z. M. op de inzendingen van uitstekend geslaagde Japansche planten, te danken aan de goede zaden door den Hortus Botanicus te Leiden verspreid. Ook het buiteuland was niet achterlijk gebleven zich hier op waardige wijze te vertegenwoordigen, getuige o. a. de schoone verzame lingen palmen enz. Na de toespraken en nadat Z. M. op verzoek van den burgemeester de tentoonstelling geopend verklaard had, deden de aanzienlijke personen met den koning en de koningin aan het hoofd een omgang door al de voornaamste deelen der tentoonstelling. Moeielijk is het daarvan een juiste beschrijving te geven; onbeschrijfelijk is de indruk, dien deze zeldzame tentoonstelling op den oningewijde in Flora's lusthof maakt. Alles wat haar schoon en liefelijk doet zijn is hier vereenigd. Bloemen en vruchten, planten en boomen, alles stemt tot be wondering en verbazing. Nu eens waant men zich in 't midden van den schoonsten zomer, dan denkt men zich verplaatst in den vruchtenoogst van den herfst, maar helaas de koude noordenwind brengt ons in de guurte der pas aangevangen lente terug, We zullen niet pogen een beschrijving te ge ven van de prachtige exposities in de zalen van het paleis, van de merkwaardige voorstellingen van tabak-, vauielje-, katoen- en kina-cultuur, de zeldzame grondprodueten voor de papierfabricatie en van zoo menigen anderen tak van nijverheid met het planten rijk in verband staande. Noch zullen we trachten een idee te geven van de rijke verzamelingen van bloeiende orchideeën en amaryllideeën binnen de zalen, den grooten schat van azalea's, camellia's, rhododendrons, cineraria's, accacia's en rozen, die in den buitenhof prijkten. Inderdaad, men moet deze zeldzame verzameling van natuurschoon zelf komen bewonderen, doch men wachte niet te lang, want de koude noorden wind daarbuiten en de niet altijd gelijkma'ige warmte in de serres en tuinen zullen wel zeer

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2