N°. 5264. Vrijdag A". 1877. 13 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BBB1CHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meero «i Grootere letters naar plaatsruimte. JACHT en VISSCHERIJ. DE BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1877/78 in het bezit wen- achen te zien van Jacht- of Yiscliakten, of wel van eene kostelooze vergunning tol uitoefenen der visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onder teekend, vóór den 15Jen April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provin cie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en hel vis- schen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Ge meente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 12 April 1877. LEIDEN, 13 April. Bij de lieden gehouden openbare aanbesteding van het verrichten van diepwerken in de stads grachten en het leveren en plaatsen van tien stuks stootpalen is door Burgemeester en Wet houders besloten die werken niet te gunnen. Yan de opbrengst der tolgelden enz. aan het Zijlhek bij de Spanjaardsbrug onder de gemeente Leider dorp, waarvan de gunning bij procesverbaal van herverpachting dd. 29 Maart 1877 was aangehouden, is thans voor den tijd van 5 jaren, voor de som van f 2250 's jaars, pachter geworden L. Yan der Lubhe, koopman te Zoeterwoude. Bij ministerieele beschikking is aan L. Prott, te Uithoorn, tot wederopzegging, vergunning ver leend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Mijdrecht, Amsterdam, Purmerende en Leiden. Het tweede nummer van het officieel dagblad van de tentoonstelling van internationalen tuinbouw te Amsterdam bevat, behalve iets over Baarn en Soestdijk, de tentoonstelling zelve en het feest te Haarlem, waartoe het gemeentebestuur, eenige in gezetenen en vele bloemisten de leden der jury, die van het congres enz. Zaterdag-middag hebben uitgenoodigd, in een bijvoegsel de naamlijst van hoofdbestuur, correspondenten, congres- en jury leden, alsmede een aantal advertenties. Voor hen, die op een aandenken aan deze feesten gesteld zijn, is 't zeker niet ongevallig zich dit blad, dat in 25 nummers, compleet bij Gebr. Yan Es te Amsterdam verschijnt, te kunnen aanschaffen. Dit nummer is versierd met een afbeelding van Baarn van vroeger, gezien van den Soester straatweg. Te Amsterdam was gisteren de audiëntie ten paleize druk bezocht. H. M. de koningin reed te één uur uit en bracht een bezoek aan de Sophiaschool. Daarua reed zij door een gedeelte van de nieuwe wijk. Prins Hendrik bezocht de bloemententoonstelling. Dinsdag-avond werd door den heer A. Camarelli, van de firma Buffa Zonen, op verzoek van Z. M. den koning, eene kunstbeschouwing gegeven in de Yan Speyk-zaal. Bij de koningin was te negen uren de gewone soirée, waarbij de commissaris des konings in Noord-Holland en de burgemeester van Amsterdam tegenwoordig waren. De audiëntie van den gemeenteraad bij Z. M. den koning heeft zich gisterochtend door eene voor de hoofdstad zeer heuglijke zaak gekenmerkt. In zijne toespraak wees de burgemeester op de belangrijke uitbreiding der stad, op de nieuwe werken welke ten behoeve van den handel in aanleg zijn, en in verband daarmee op de bevre digende omstandigheid, dat schepen van 57 dM. diepgang met gewenscht gevolg gebruik maken van het Noordzeekanaal. Meer dan ooit bleef zich echter nog altijd de behoefte doen gevoelen aan eene verbinding te water met Duitschland, zoodat hij het kanaal door de Geldersche Vallei ten zeerste in Zr. Ms. belangstelling aanbeval. De koning verklaarde, met ingenomenheid het leven en stre ven der hoofdstad gade te slaan en gaf te kennen dat hij dezen wensch als het ware reeds had ge- prevenieerd, daar hij persoonlijk een voorstander van dien waterweg was. Wat spoedige afdoening betreft, beschouwde hij hem zelfs als den voorrang verdienende boven de droogmaking der Zuiderzee. Gaarne zou hij dan ook in elke richting mede werken om de totstandkoming der verbeterde Keulsche-vaart te bevorderen, terwijl hij den raad van Amsterdam verzocht, van die verzekering wel acte te willen nemen. De raad begaf zich hierna tot prins Hendrik, die insgelijks zijne warme in stemming betuigde met hetgeen aan IJ en Amstel gewrocht werd, ter opwekking van handel en nijverheid. Heden hebben prins Prederik, verschillende ministers en andere autoriteiten zich naar Amster dam begeven om de opening der tentoonstelling bij te wonen. De vreemdelingen, die te Arasterdam als leden van de jury der bloemententoonstelling ver toeven, en de leden der hoofd- en andere com- missiën voor die tentoonstelling zijn Dinsdag avond feestelijk in Pelix Meritis ontvangen door eenige aanzienlijke ingezetenen uit de hoofdstad. In de groote concertzaal gaf de muziek der Am- sterdamsche schutterij een concert en in de boven zaal werd door de heeren Joseph Cramer, Wede- meyer en Louis Schmidt kamermuziek ten gehoore gebracht. De prinsen Hendrik en Alexander woon den gedurende geruimen tijd het feest bij. Laatst genoemde nam ook deel aan het geïmproviseerde bal, dat na de muziekuitvoeringen plaats bad. De kapitein H. W. Tramburg, die van hetO.-I. leger bij het 4de reg. inf. alhier is gedetacheerd, zal den op 1 Mei a. s. aanvangenden cursus bij de normaalschietschool te 's-Gravenhage bijwonen. Door de staatscommissie voor het genees kundigexamen is gisteren tot tandmeester bevorderd de heer J. E. Stark, philos. nat. doctor. Het ge tuigschrift voor het 1ste gedeelte is uitgereikt aan de heeren J. P. Lacave, med. doctorandus, en A. Cannegieter, gepens. officier-van-gez. 3de kl. Yoor de akte in de Engelsche taal deden gisteren te 's-Ilage 5 candidaten examen3 wer den afgewezentoegelaten de heerenJ. Hannik uit Botterdam en H. K. A. Vosbergen uit Kra lingen. Het wemelde gisteren in de residentie van rechtsgeleerden, die, ter gelegenheid der eerste audiëntie van den minister van justitie na de be krachtiging der rechterlijke wetten, hunne belangen kwamen voordragen. Door een lichte ongesteldheid moest de minister de p. m. 130 heeren echter teleurstellen. In zijn plaats heeft de secretaris generaal, de heer Clant, de heeren juristen ont vangen. Dinsdag is Zr. Ms. ramtorenschip „Scor- pioen", comm. Steffërs, naar Ameland gestoomd, ten einde toezicht te houden op de visscherij, daar onze visschers dikwijls klagen over de bal dadigheden der Engelsche visschers, die zich niet ontzien de netten en beugen der onzen te bescha digen en nu en dan de visch mee te nemen. Met ingang van 1 Mei a. s. wordt het telegraafkantoor op het station der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Mallegat voor het algemeen verkeer gesloten en een kantoor dier Maatschappij, ter vervanging van dat der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, voor het publiek geopend in het nieuwe station aan de Delftsche poort te Botterdam. De kapt.-luit.-ter-zee jhr. A. C. Van Haeften wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarn. der betr. van onder-directeur der marine te Amsterdam en op nonact. gesteld, en vervangen door den kapt.-luit.-ter-zee jhr. A. P. Meyer; de luit.-ter-zee 1ste kl. J. A. Snoek wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam en belast met de waarn. der betr. van adjudant bij den directeur en commandant der marine aldaar. Z. M. heeft C. J. Houwing, commies ter inspectie van de dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. te Amsterdam, benoemd tot ontv. der dir bel. en acc. te Domburg; G. J. Middelbergh, ontv. der dir. bel. en acc. te Makkinga, benoemd tot ontv. derz. middelen le Tubbergen; aan C. L. Bambonnet, naar aanleiding van een daartoe strek kend verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van commies der posterijen 4de klasse. Gemengd [\ieuws. Hedenmiddag zijn alhier een viertal vrouwen op de Heerengracht door de politie in 't bezit bevonden van goed, dat zij op de katoenfa- briek van den heer D. ontvreemd hadden. In Den Haag is in de Bazarstraat ten huize eener weduwe gisteren eene dienstbode het slachtoffer geworden van de onvoorzichtigheid om kachels door middel van petroleum te ontsteken. De plotseling uitslaande vlam deelde zich aan hare kleeding mede, zoodat zij hevige brandwon den bekwam, die eene geneeskundige verpleging vorderden. Een fourier der infanterie, teZwolle in garnizoen, is in hechtenis genomen, als verdacht van brandstichting. Op last van den garnizoens commandant is hij naar hét huis van burgerl. en milit. verzekering overgebracht. Een vertrouwelijk gesprek van den fourier, door den commissaris van politie en twee zijner inspecteurs op eene verborgen plaats afgeluisterd (nadat de brand, die Maandag-avond in de kazerne plaats had, tot ver moedens aanleiding gegeven had) heeft tot de ont dekking geleid. De spoortrein is gisteren nabij Mep- pel door eene verzakking van den weg gederailleerd. Een nieuwe locomotief is verbrijzeld. Alleen de conducteur Panhuizen is gewond. Men meldt uit Zierikzee van 11 dezer: Hedenochtend had alhier een treurig voorval plaats. De weduwe B. zou zich in het huwelijk begeven met een tweeden man. Toen deze zich heden ochtend aan de woning zijner aanstaande vervoegde om haar af te halen, ten einde samen naar de kerk te gaan, alvorens het burgerlijk huwelijk te sluiten, vond hij de deur gesloten en kreeg geen gehoor op zijn herhaald kloppen. Later nog eens terugkomende, vond hij de woning nog steeds gesloten. Toen heeft men zich met geweld toegang tot het huis verschaft en werd de vrouw gevonden met eene diepe snede in den hals. Men gist dat zij in een vlaag van krankzinnigheid tot deze ongelukkige daad gekomen is. Terstond is genees kundige hulp ingeroepen en er bestond nog eenige hoop haar in het leven te behouden. Te Par ij s is dr. Cintrat hetslacht- offer geworden van zijne plichtsvervulling. Na bij een aan kroep lijdend kind de tracheotomie te hebben verricht, zag hij, dat de insnijding in den hals, waardoor de patiënt door middel van een

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1